گزارش تصویری عکاس ایتالیایی از فرهنگ مصرفی در حال رشد ایران

تقاطع: “توماس کریستوفولتی”، عکاس-خبرنگار ایتالیایی که تابستان امسال به شهرهای مختلف ایران هم‌چون تهران، شیراز، اصفهان، قم، یزد، و تبریز سفر کرد، مشاهدات خود را در قالب مجموعه عکسی با عنوان “فرهنگ مصرفی در حال رشد ایران” منتشر کرده است.

او با اشاره به سخنان دو سال قبل محمود احمدی‌نژاد در کوبا که گفته بود «سیستم سرمایه‌داری از نظر سیاسی، اقتصادی، و فرهنگی به پایانش نزدیک شده»، خاطرنشان کرده که تغییرات رخ‌داده در ایران در چند سال گذشته، کاملا در تضاد با این سخنان است.

وی می‌نویسد: «با وجود سرعت کند اینترنت، قیمت بالای اجناسی که اغلب به صورت قاچاق وارد می‌شوند و سانسور دولتی دائم رسانه‌ها، ایرانیان به طور دیوانه‌واری، اسمارتفون، تبلت و تلویزیون‌های صفحه تخت می‌خرند.»

آقای کریستوفولتی ادامه می‌دهد: «خرید برای جوانان و به ویژه زنان به یک آیین عقده‌گشایی تبدیل شده است. آن‌ها با خرید محصولات زیبایی و مارک‌های غربی آخرین مدل، خلاء ناشی از نبود گزینه‌های سرگرم‌کننده را پر می‌کنند و در برابر مجموعه‌ای از محدودیت‌های اعمال‌شده بر خود، می‌شورند.»

این عکاس ایتالیایی در پایان، با اشاره به گسترش مراکز خرید مدرن در شهرهای ایران می‌نویسد: «حتی اگر هنوز بازارهای بزرگ سنتی، مکان‌های مورد علاقه‌ی خرید بیشتر ایرانیان باشند، اما آن‌ها با رقابت مراکز خرید بزرگی روبه‌رو شده‌اند که در اطراف شهرهای عمده‌ی کشور سر برآورده‌اند. مال‌هایی که هایپرمارکت‌های سبک غربی و مارک‌های بین‌المللی و مراکز بازی را در کنار هم دارند.»

گزارش تصویری عکاس ایتالیایی از فرهنگ مصرفی در حال رشد ایران

گزارش تصویری عکاس ایتالیایی از فرهنگ مصرفی در حال رشد ایران

گزارش تصویری عکاس ایتالیایی از فرهنگ مصرفی در حال رشد ایران

گزارش تصویری عکاس ایتالیایی از فرهنگ مصرفی در حال رشد ایران

+65
رأی دهید
-14

sharafYabi - بیمبه - انگولا
پر از تضاد اجباری!
یکشنبه 30 آذر 1393 - 15:43
delmorde - یوتوبوری - سوئد
در هر جماعتی خر پیدا میشه حتی در روزنامه نگاران. اینکه هر کس از هر قوم یا ملت قلم دست گرفت و بدون دلیل و برهان و تفکر مقاله ای نوشت نمیشه گفت متفکر و روشنفکر، این بابا هم، نمیدونه علت این کار مردم، داشتن فرهنگ مصرفی نیست بلکه بی ثباتی ارزش پول و اقتصاد بد و ورشکسته ایران و عدم مدیریت اقتصادیست. مردم سعی میکنند پول را بجای دربانک گذاشتن جنس بخرید اقای هالو. چون تمام اجناس درایران درحال رشد قیمت است پول امروز ارزسش از فردا کمترست، اقای هالو. فرهنگ مصرفی در ایران قابل مقایسه با اروپاییان نیست! در اروپاست که میشود فرهنگ مصرفی بیرویه را بخوبی لمس کرد. بیایید ببینید برای حتی سگ و گربه هایشان چه خرجی میکنند از خوراک و پوشاک گرفته تا اسباب سرگرمی.
یکشنبه 30 آذر 1393 - 15:55
روبرتو روسلینی - تهران - ایران
همش تقصیر این آمریکای جنایتکاره با این کاری که در حق مردم ایران کرده.اگه تحریم ها رو شل نمیکرد و ادامه میداد بنیان این آخوندا بر باد میرفت ..
یکشنبه 30 آذر 1393 - 16:05
Apocryphal - اورلاندو - ایالات متحده
چه دقیق به وجود عقده حقارت در جماعتی پی برده، در مصرف گرایی آدما تحت تاثیر تبلیغات تجاری قرار میگیرند اما در عقده گشایی تحت تاثیر فامیل، زن همسایه و اینجور چیزا
یکشنبه 30 آذر 1393 - 19:05
aria oksir - لندن - انگیس
بجای پیدا کردن راه چاره ، درست نیست هی به اینو اون گیر داد. !!!!. قبل ازین اخوند ها که وضع خیلی وحشتناکتر بودش . خیلی از زنهای شوور دار از گرسنگی و نبودن کار به فاحشه خانه ها پناه میبردن . بیکاری فقر ،دزدی ، پارتی بازی ، بیداد میکرد . مثه اب خوردن پس شکنجه های وحشتناک ادم میکشتند. به استناد مجلات اون زمان ٤٠ درصد درامد نفت مستقیم میرفت تو حساب خدایگان ،تنها ٦٠ در صد دیگش برای ارتش و دربار و تمام مردم میشد ،،،،،
یکشنبه 30 آذر 1393 - 19:16
paksan - آمریکا - آمریکا
نود درصد این مالها و مراکز مهم تجاری ساخت سپاه و شرکتهای اقماری سپاه و بنیادهای زیر نظر رهبر هستش. نمونه اش در مشهد الماس شرق و همین پدیده مشهد هستش که در جاهای مختلف ساختند . سپاه سپاه سپاه ولی این چیزا برای مردم حرام هستش ولی برای خوشون چون پول داره حلاله!!خخخ بعد واسه ما حنجره پاره میکنند که زندگی غربی بی حجابی و.. چون اونم منفعت داره یعنی برای مبارزه فرهنگی و این چرت و پرت ها هم دوباره بودجه های میلیاردی میگیرن و کلاً عشق و حالا چون هر دو سر این موضوع دست سپاه و بنیادهای اقماری معاویه زمان خامنه ای هستش . یک عده بدبخت بسیجی سرکارند و به عنوان گوسفند ازشون استفاده میکنند
یکشنبه 30 آذر 1393 - 19:40
piki82 - تورین - ایتالیا
delmorde - یوتوبوری - سوئد. به خاطر بی ثباتی پول و تورم میرن لوازم آرایش و تبلت و عینک و شورت میخرن ?? کسی که نگران ارزش پول باشه که همه هم هستن,میره تو مسکن و ارز و طلا سرمایه گذاری میکنه !! خیلی حرفاتون بی ربط بود !
یکشنبه 30 آذر 1393 - 19:43
اسداله میرزا - کلن - آلمان
این ایتالیایی‌ها باز هم در خوردن اسپاگتی‌ زیاده روی کردن و یه همچین گزارش بی‌ ارزشی رو درست کردن !! فرهنگ مصرف گرایی فقط شامل حال ایران بخاطر فشار رژیم آخوندی بر مردم و در نتیجه آن اینجوری که اینها می‌نویسند :آئین عقده گشایی نمیشود !! تو همین آلمان نه محدودیتی هست و نه خلأ گزینه سرگرم کننده آیی احساس میشود و باز هم مردم صبح تا شب فقط مشغول خرید لوازم مارک دار ضروری و غیر ضروری هستند !!
یکشنبه 30 آذر 1393 - 19:38
majiddk - کپنهاک - دانمارک
مصرف در حال رشد.!!!!!!!!!!!!!!!ایران از لحاظ مصرف در هر چی که مثال بزنی مقام اول را داره اونوقت این خبر نگار گفته مصرف در حال رشد در ایران.
یکشنبه 30 آذر 1393 - 21:47
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
من سیتى سنتر اصفهان رو دیدم، از خیلى از shopping mall هایی که من تو اروپا دیدم بزرگتر و مجهز تره.
دوشنبه 1 دي 1393 - 07:29
hossein+87= - ایران - ایران
تخیلی ترین تیتر و خبری که تا الان خوندم!! یعنی یه زر مفت با 4تا عکس چرت.
دوشنبه 1 دي 1393 - 05:30
pink panther - ابیجان - ساحل عاج
آقا راست میگه !! چرا بعضی‌ از ما ناراحت میشیم !! تو ایران مردم با رفتن به مراکز خرید عقده گشائی می‌کنن.چون گزینه دیگه‌ای نیست.اما واسه ما ایرانیا که فکر می‌کنیم از همه بهتریم اگه یه اروپایی‌ این حرفو بزنه نهمون بر می‌خوره
دوشنبه 1 دي 1393 - 11:17
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
عقده گشایی با خرید خصوصا در جوامع سرمایه داری چه شرق چه غرب چیز جدید و خاصی‌ نیست.
دوشنبه 1 دي 1393 - 14:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.