آمریکا پیشنهاد تحقیقات مشترک با کره شمالی درباره هک سونی را رد کرد

نمایی از فیلم 'مصاحبه' که شرکت سونی در پی تهدید هکرها پخش آن را لغو کرد

آمریکا درخواست کره شمالی برای تحقیقات مشترک در مورد هک و تهدید شرکت سونی بر سر فیلم کمدی بحث برانگیز «مصاحبه» را رد و بر مقصر بودن پیونگ یانگ تاکید کرده است.

مارک استروه، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز شنبه (۲۰ دسامبر) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ‌«همان طور که اف بی‌ آی (پلیس فدرال) تصریح کرده، ما اطمینان داریم که دولت کره شمالی مسوول آن حمله مخرب بوده است. ما بر صحت این نتیجه تاکید داریم.»

او افزود: ‌«دولت کره شمالی در تکذیب اقدامات تحریک آمیز و مخرب خود سابقه طولانی دارد. اگر دولت کره شمالی واقعا می‌خواهد کمک کند آن‌ها می‌توانند مقصر بودن را بپذیرند و خساراتی که به سونی در آن حمله وارد آمده است را بپردازند.»

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه وعده داد که در وقت و زمان مناسب در قبال کره شمالی دست به اقدام متناسبی بزند. او همچنین از اینکه سونی تصمیم گرفته بود از اکران فیلم خودداری کند انتقاد کرد و این تصمیم را اشتباه خواند.

در پی این اظهارات، شرکت سونی طی بیانیه اعلام کرد که اکران فیلم هنوز در دست بررسی دارد و آن را از طریق دیگری پخش خواهد کرد. سونی سینماهای آمریکا را به خاطر خودداری از پخش فیلم مسوول اصلی لغو پخش آن دانست.

از طرف دیگر، کره شمالی بار دیگر اتهام هک کامپیوترهای سونی و تهدید سایبری این شرکت و سینماهایی که فیلم مصاحبه را پخش کنند را بی‌اساس دانسته است.

دولت کره شمالی شنبه پیشنهاد کرد که در خصوص این ماجرا تحقیقاتی مشترک با آمریکا انجام دهد.

سونی در پی تهدید هکرهایی که ایمیل‌ها و داده‌های مهمی از کامپیوترهای این شرکت را هک و تهدید به حملاتی مانند حملات ۱۱ سپتامبر علیه سینماهایی کردند، اکران فیلم «مصاحبه» (The Interview) را لغو کرد.

در «مصاحبه» به دو خبرنگار آمریکایی (با بازی جیمز فرانکو و ست روگن) فرصت مصاحبه با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی داده می‌شود. سپس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آن دو را مامور ترور رهبر کره شمالی می‌کند. این فیلم قرار بود در تعطیلات کریسمس امسال در سینما‌ها اکران شود.

اف بی‌ آی جمعه گفته بود که دولت پیونگ یانگ مسئول حمله سایبری ماه گذشته به کامپیوترهای سونی است. در این حمله‌ها جزئیاتی از فیلمنامه‌های در دست تهیه و ایمیل‌های خصوصی بسیاری از کارکنان سونی و ستاره‌های هالیوودی علنی شد.

وزیرخارجه کره شمالی گفته است: ‌«از آنجا که ایالات متحده اتهامات بی‌اساسی را اشاعه داده و به ما افترا زده است، ما پیشنهاد می‌کنیم تحقیقات مشترکی را در این خصوص انجام دهیم.»

او گفت: ‌«ما ابزارهایی در دست داریم که ثابت می‌کند این ماجرا هیچ ارتباطی با ما نداشته است.»

در بیانیه وزیر امور خارجه کره شمالی آمده است که اگر آمریکا پیشنهاد تحقیقات آن‌ها را نپذیرد، «تبعات جدی» خواهد داشت.

کره شمالی هرچند اتهام هک و تهدید شرکت سونی را بی‌اساس دانسته است، از اقدام هکرهای مهاجم ابراز خشنودی کرده است.

+10
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.