گلوى پاره شده بزکوهى، توسط محیط بانان بخیه شد تا حیوان زنده بماند + عکس

یک بز کوهی در منطقه روستای تاش شاهرود که پس جدال با گرگ خود را از چنگال مرگ رهایی داد، توسط محیط بانان تحت مداوا قرار گرفته و نجات یافت.

مسئول روابط عمومی اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان شاهرود با اعلام این مطلب که بز کوهی دو ساله ای پس جدال با گرگ خود را از چنگال مرگ رهایی داد گفت: این اتفاق در منطقه روستای تاش روی داده است.

محمد رضا قاسمی ضمن اشاره به اینکه یکی از دوستداران محیط زیست پیش از ظهر  دیروز  پنجشنبه در منطقه تاش از توابع شهرستان شاهرود شاهد جدال بین یک راس بز کوهی با یک قلاده گرگ بوده است به مهر گفت: این بز توانسته بود خود را از چنگال گرگ رها کرده و اقدام به فرار کند که این دوستدار حیات وحش و محیط زیست طی تماسی با محیط بانان ما گزارشی مبنی بر وقوع اتفاق و ضرورت کمک به بز در راستای نجات آن می دهد.

او با اذعان بر اینکه حال عمومی بز رضایت بخش است، گفت: بز از ناحیه گردن زخمی شده بود و بلافاصله برای درمان به شاهرود منتقل شد.

قاسمی با تاکید بر رهاسازی بز زخمی پس از تیمار و بهبودی کامل گفت: این بز حدود ۱۰ روز در اداره محیط زیست نگهداری می شود و پس از بهبودی در منطقه خوش ییلاق شاهرود رها می شود.

قاسمی با بیان اینکه کمک به موقع این دوستدار محیط زیست و تلاش محیط بانان سبب شد تا بز کوهی کمتر از یک ساعت پس از حادثه به مرکز درمانی انتقال یابد، گفت: نقش رسانه در آگاهی بخشی و فرهنگ سازی عمومی در راستای حفظ حیات وحش و محیط زیست بسیار سازنده و تاثیرگذار است.

دامپزشک معالج نیز با بیان این مطلب که حال عمومی حیوان رضایت بخش است، گفت: این بز از ناحیه زیر فک دچار پارگی عمیق شده بود که اگر اقدام به موقع مردم و محیط بانان صورت نمی پذیرفت به طور قطع بر اثر جراحات وارده تلف می شد.

دکتر کیوان واحدی گفت: درمان آنتی بیوتیکی بز انجام شده و پس از طول درمان ۱۰ روزه این حیوان می تواند به طبیعت بازگردد.

شهرستان شاهرود با برخورداری از گونه‌های نادر حیات وحش و وجود مناطق حفاظت شده ای همچون خوش‌ییلاق و خارتوران به عنوان دومین منطقه بزرگ حفاظت شده در کشور، یکی از منابع بسیار غنی زیست محیطی محسوب می شود که حفاظت از آن توجه بیشتر مسئولان و همکاری مردم را می طلبد.

+215
رأی دهید
-8

greentree - تهران - ایران
براوو ،پس هنوز انسانیت نمرده در ایران و انسان‌های خوب در این کشور زندگی‌ میکنند
شنبه 29 آذر 1393 - 11:10
فراوانی - قطر - قطر
فقط یک اشتباه کردن بخیه را نباید با نخ بلکه با مواد حل شونده میزدند که بعدا خودش بی افته
شنبه 29 آذر 1393 - 13:16
فراوانی - قطر - قطر
البته دارند آمادش میکنند که خودشون با تفنگ بی افتن به جونش ایرانی بفکر جان حیوان نیست مطمئن باشید
شنبه 29 آذر 1393 - 13:18
بت شکن - مونترال - کانادا
درود فراوان به ناجیان و حامیان محیط زیست...
شنبه 29 آذر 1393 - 13:31
زیک بمیچ - اسلو - نروژ
سپاس از آن محیط بان باوجدان و این پزشک وظیفه شناس
شنبه 29 آذر 1393 - 14:04
sosisbandari - بروکسل - بلژیک
35 کیلو کباب زنده از نوع خالص و طبیعی . عاشقتم شکار
شنبه 29 آذر 1393 - 14:28
arkadash - نیکوزیا - قبرس
حال عمومی بز رضایت بخش است...خخخخخخ
شنبه 29 آذر 1393 - 16:20
ey.javidan.iran - سیدنی - استرالیا
. sosisbandari - _این همه گوشت بسته بندی شده تو سوپر مارکت ها کارد بخوره تو شکم شما شکارچی ها که سیرمونی ندارید واسه شکم گندتون طبیعت رو به فنا دادید
شنبه 29 آذر 1393 - 18:00
همایون شایان - اسلو - نروژ
کاش یه ذره از انسانیت شما به آخوندا سرایت میکرد که جون هیچ انسانی براشون ارزش نداره جز خودشون
شنبه 29 آذر 1393 - 18:05
paksan - آمریکا - آمریکا
آخه چرا !؟ مگه نمیگن حیات وحش؟ اون گرگ هم جزئی از حیات وحش هستش و باید زندگی کنه چرا آن مرد احمق اجازه نداده که اون گرگ شکارش رو انجام بده و زندگی کنه؟ گرگها حتماً باید حمله کنند به روستاهها و گوسفند بگیرن؟ خوب این اشتباه هستش و متاسفانه مردم بدون دلیل در اکوسیستم حیات وحش دخالت میکنند و حتی اقدام به کشتن حیوانات وحشی میکنند بخاطر احساسات و تفکرات غلط خودشان از گرگ و ببر و غیره . مشخصه این گرگ این بزکوهی رو گرفته بود ولی دخالت این انسان بی تعهد و احمق باعث شده رها کنه و فرار کنه. چرا هوراااا می فرستید باید اعتراض کنید که چرا مردم به خودشون اجازه میدهند در حیات وحش دخالت کنند.
شنبه 29 آذر 1393 - 18:26
غزل خاموش - اصفهان - ایران
فراوانی جان، انتخاب نخ بخیه بستگی به درجه ی جراحت دارد ونخ جذب شونده معمولاً برای زخمهای کوچک داخل شکمی که فشار زیادی به آنها وارد نمی شود استفاده می شود چون استحکام کمتری دارد. برای جراحت به این بزرگی استفاده از نخ محکمتر صددرصد لازم است، به خصوص که حیوان زبان بسته نمی فهمد که نباید به آن فشار وارد کند. در ده روزی که حیوان بستری بوده، زخم جوش می خورد و بخیه ها را می کشند. اشتباه پزشکی در این زمینه، تنها عدم استفاده از دستکش و تکنیک استریل است. در کل دست همه شان درد نکند، آورین!
شنبه 29 آذر 1393 - 19:50
فراوانی - قطر - قطر
غزل خانم پس بخیه را کشیدن خیالم راحت شد
یکشنبه 30 آذر 1393 - 12:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.