دانشمندان در آزمایشگاه یک مغر انسان پرورش دادند

دانشمندان دانشگاه اوهایو، در آمریکا، موفق شده‌اند مغز انسان را در آزمایشگاه پرورش دهند. این مغز با بلوغی به اندازه یک جنین پنج هفته‌ای، از سلول‌های پوست انسان ساخته شده است.
 
این مغز که اندازه‌ای پاک کن سر یک مداد است، حاوی ۹۹ درصد ژن‌های موجود در مغز یک جنین پنج هفته‌ای است. این دست‌آورد بسیار باارزش دانشمندان را قادر می‌سازد که به عنوان مثال اثر داروها را بر مغز انسان آزمایش کنند یا بر روی بیماری‌هایی که به طور خاص به عصب‌های مغز مربوط است (مثل آلزایمر) تحقیقات بیشتری داشته باشند.
 
روزنلمه ایندیپندنت، از قول رنه آناند، استاد متخصص مغز و شیمی بیولوژی در دانشگاه اوهایو نقل کرده که «این (مغز) نه تنها شبیه یک مغز پیشرفته انسانی است بلکه انواع سلول‌های متنوع آن تقریبا تمام ژن‌های مغز را داراست.»
 
او ادامه می‌دهد: «برای مدتی بسیار طولانی ما تلاش می‌کردیم که مشکل بیماری‌های پیچیده مغزی که باعث درد و رنج‌های بسیاری می‌شوند را حل کنیم. قدرت این مدل مغزی ساخته شده از این جهت است که به ما این توانایی را می‌دهد، روش‌های بیشتری را برای درمان‌ بیماری‌ها آزمایش کنیم.»
 
با آنکه سیستم گردش خون در این مغز کوچک وجود ندارد، اما سیستم عصبی، تمام بخش‌های مغز، انواع مختلف سلول‌های تشکیل‌دهنده مغز و حتی عصب‌های دریافت کننده بینایی را داراست. وجود این بخش ها به تحقیقات علمی بر روی مغز و اعصاب سرعت بسیار زیادی می‌بخشند.
 
دکتر آناند (و تیم تحقیقاتی‌ دانشگاه اوهایو) بعد از آنکه تحقیقاتشان در خصوص بیماری آوتیسم بر روی مغز جوندگان کوچک با شکست رو‌به‌رو شد، به تلاش برای پرورش مغز انسانی در آزمایشگاه پرداختند؛ «علم ژنتیک می‌گوید که در حدود ششصد ژن هستند که می‌توانند باعث بیماری آتیسم شوند. اما ما در همانجا مانده بودیم. از نظر ریاضی ما داده‌های کافی نداشتیم که بتوانیم آزمایش‌های خود را جلو ببریم. ما به یک مغز انسانی احتیاج داشتیم.»
 
آناند موفق شد سلول‌های پوست انسان را به سلول‌های پر توان (سلول‌های بنیادی قوی) تبدیل کند که قابل تبدیل شدن به هر گونه بافت زنده هستند.
 
پرورش این مغز پنج‌هفته‌ای، پانزده هفته طول کشیده است. آناند و همکارانش امیدوارند بتوانند این مغز را به اندازه مغز یک جنین دوازده هفته‌ای رشد دهند. آناند می‌گوید که اگر بتوانیم تا هفته شانزده تا بیستم برویم، آن وقت احتمالا آن یک درصد باقیمانده ژن‌ها هم رشد خواهند کرد.
+15
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.