ماجرای عجیب جابه‌جایی اجساد در بیمارستان

داستان عجیب جابه‌جایی اجساد در بیمارستان‌های پایتخت ادامه دارد و در تازه‌ترین اتفاق، اعضای خانواده مردی ۵۱ ساله زمانی که خود را برای مراسم خاکسپاری او آماده می‌کردند خبر نداشتند که جسد این مرد یک روز قبل و اشتباهی در بهشت زهرا دفن شده است.
این ماجرا هفته گذشته در یکی از بیمارستان‌های تهران رخ داد. مرد 51ساله‌ای به نام احمد معصومی براثر سکته، دچار مرگ مغزی شد و خانواده‌اش اعضای بدن او را اهدا کردند اما زمانی که به همراه صدها میهمانشان قصد رفتن به بهشت زهرا را داشتند فهمیدند که جسد متوفی‌شان اشتباهی در جای دیگری دفن شده است.
 
دختر متوفی درباره جزئیات این ماجرا به همشهری می‌گوید: پدرم چند روز پیش همراه پسر عمویم برای دیدن اقوام از تهران راهی پردیس بود که مقابل عوارضی، درحالی‌که پشت فرمان نشسته بود دچار سکته مغزی شد. پس از آن او را به بیمارستان بردند و پدرم به کما رفت تا اینکه یکشنبه هفته گذشته اعلام کردند او دچار مرگ مغزی شده است. با این حال به ما گفتند که بعضی از اعضای بدن او قابل پیوند به بیماران نیازمند است و در آن شرایط سخت، اینکه اعضای بدن پدرم می‌توانست زندگی چند بیمار را نجات دهد، کمی آراممان می‌کرد و برای همین با پیوند اعضای بدنش موافقت کردیم.
 
او ادامه می‌‌دهد: پس از انجام عمل جراحی، درحالی‌که به گفته پزشکان کلیه‌ها، کبد، دریچه قلب و برخی دیگر از اعضای بدن پدرم اهدا شده بود، جسد او به سردخانه بیمارستان منتقل و قرار شد که صبح چهارشنبه، جسد به ما تحویل شود و برای مراسم خاکسپاری به بهشت زهرا برویم. صبح چهارشنبه درحالی‌که 4دستگاه اتوبوس برای انتقال میهمانان به بهشت زهرا کرایه کرده بودیم و حدود 400نفر برای شرکت در مراسم خاکسپاری آماده شده بودند، برخی از اقوام برای تحویل گرفتن جنازه راهی بیمارستان شدند.
 
اما زمانی که جسد به آنها تحویل داده شد، مشخص شد که نام و فامیلش فرق دارد. حتی وقتی چهره متوفی را به بستگانمان نشان دادند، مشخص شد که جسد متعلق به فرد دیگری است. این در حالی بود که در سردخانه بیمارستان اثری از جسد پدرم نبود. همه ما شوکه شده بودیم و وقتی از مسئولان بیمارستان پیگیری کردیم، پس از چند ساعت معلوم شد که جسد پدرم را اشتباهی به خانواده دیگری تحویل داده‌اند. ظاهرا چند روز قبل‌تر مردی بر اثر تصادف جانش را از دست داده و جسدش در سردخانه بیمارستان بود اما صبح سه‌شنبه، جسد پدرم اشتباهی به جای جسد آن مرد تحویل خانواده‌اش شده بود. جالب اینکه برخلاف آن مرد، پدرم وزن زیادی داشت و حتی چهر‌ه ‌آنها با هم کاملا تفاوت داشت اما با این حال خانواده آن مرد متوجه ماجرا نشده و بعد از تحویل گرفتن جسد آن را به بهشت زهرا برده و همان روز دفن کرده بودند.
    نبش قبر
دردسرهای خانواده مرد 51ساله تمامی نداشت و کار تا جایی پیش رفت که آنها مجبور به نبش قبر شدند. دخترش ادامه می‌دهد: وقتی فهمیدم جسد پدرم را دفن کرده‌اند، از آن خانواده خواستم که اجازه دهند جسد پدرم همانجا بماند و در عوض آنها قبری را که در قطعه نام‌آوران به ما داده بودند گرفته و جسد متوفی‌شان را در آنجا دفن کنند اما آنها قبول نکردند و گفتند که چون خواهر او در طبقه پایین قبر دفن شده می‌خواهند جسد برادر در طبقه بالا دفن شود.
 
به این ترتیب با هماهنگی‌های انجام شده مجبور به نبش قبر شدیم و صبح پنجشنبه، پس از دردسرهای زیاد جسد پدرم را در قطعه نام‌آوران دفن کردیم. به گفته خانواده متوفی، آنها قصد داشتند این ماجرا را به‌صورت قانونی پیگیری کنند تا با افرادی که در این زمینه مرتکب اشتباه شده‌اند، برخورد شود.
 
براساس این گزارش پیش از این هم اشتباهات مشابه در بیمارستان‌های پایتخت، خانواده متوفیان را به دردسر انداخته بود. همین اردیبهشت امسال بود که در یکی دیگر از بیمارستان‌ها، اشتباه در تحویل اجساد 2زن به خانواده‌هایشان، آنها را به دردسر اندخت و زمستان سال 92نیز در اتفاقی مشابه، جسد زن دیگری از سوی یکی از بیمارستان‌ها به جای جسد مادر مربی معروف فوتبال به آنها تحویل داده و به خاک سپرده شده بود. این در حالی است که پیش از تحویل اجساد متوفیان به خانواده‌هایشان باید همه مدارک و مشخصات آنها کنترل و سپس جنازه به خانواده متوفی تحویل داده شود.
+36
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  shahab46 - هانوفر، آلمان

  چی‌ تو آن کشور میگذرد معلوم نیست. بر روح کثیفت لعنت خمینی
  5
  52
  شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  MehranIrani - تهران، ایران

  [::shahab46 - هانوفر، آلمان::]. دوست عزیز من هم در روز هزاران بار به باعث و بانی شکل گیری این رژیم لعنت میفرستم اما موضوع بالا ربطی به شاه و خمینی ندارد بلکه نداشتن مسئولیت مردم هست این خود ما و خود مردم هستیم که نسبت به وظیفه مان کوتاهی میکنیم وگرنه الان اگر کوروش کبیر هم زنده شود و حکومت کند که اطمینان دارم همه به نوعی حتی نمادین ارادتمان را به ایشان نشان داده ایم باز هم این بی مسئولیتیها در جامعه هست و ربطی به رهبر و شاه ندارد این در نهاد خود مردم است و ما خودمان باید اصلاح شویم.
  12
  35
  شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::MehranIrani - تهران، ایران::]. دوست عزیز، به نظر من رابطه مستقیم داره. دولت و رژیم حکم والدین یک خانواده رو دارن. اگر اونها بی مسؤلیت و بلبشو باشن، بچه ها هم همونطور بار میان. یکی إز وظائف دولت فرهنگ سازیه، که ماشالله این رژیمی که ما گیرش افتادیم، کوچکترین اقدامی که نمیکنه هیچ، تا اونجا هم که میتونه داره بار منفی ایجاد میکنه. نتیجه اش هم همینه که میبینیم. رواج دزدی، خیانت، دروغ گویی، کلاهبرداری و. حاصل عملکرد رژیم به همین سبک و سیاق است.
  0
  6
  شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  MehranIrani - تهران، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. با احترام به نظر شما پس چرا اکثر خانواده ها بین فرزندانشان دعواست چرا برادر، خواهر را میکشد ( به جرم هرزگی) چون مثل آنها فکر نکرده! مگر همه در یک جا تربیت نشده اند چرا اینقدر تفاوت رفتاری بین فرزندان است؟ تنها دلیل جوهره وجود خود شخص است باید قبول کنیم تک تکمان نسبت به کاری که میکنیم بی مسئولیت شدیم و کارمان برایمان روزمرگی پیدا کرده و عادت کردیم فقط سر کار بریم بدون هدف سازندگی و در محل کار فقط ساعت را نگاه کنیم تا زودتر ساعت کاری تمام شود برگردیم خانه و بدینوسیله زمان را بکشیم و نهایتا آخر ماه پولی بگیریم اگر با خودمان صادق باشیم همه نسبت به کار بی مسئولیت شدیم.
  0
  9
  یکشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.