هاشمی رفسنجانی: در سال ۸۴ می‌دانستم که اوضاع خراب می‌شود

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۸۴، می‌گوید «هیچ تمایلی» به نامزدی در آن انتخابات نداشته، ولی با «شناختی» که از افراد داشته، می‌دانسه «اوضاع خراب می‌شود».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز ۲۶ آذر در دیدار با گروهی از اعضای خانه صنعت ایران، گفته است «در سال ۸۴ یک ذره هم تمایل به حضور مجدد در قوه مجریه نداشتم، لذا با توجه به شناختی که از تفکرات و عملکرد افراد داشتم، می‌دانستم اوضاع کشور خراب می‌شود و در مقاطع مختلف هم هشدار می‌دادم، اما تندروها حمل بر سیاسی کاری می‌کردند».

او در جریان نام‌نویسی‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ نیز سخنان مشابهی را گفته و تاکید کرده بود «اگر مطمئن بودم کسی غیر از من نمی ‌تواند شرایط کشور را تغییر دهد، لحظه‌ای تردید نمی‌‌‌کردم و وارد عرصه می‌‌شدم».

در نهایت صلاحیت او در سال ۱۳۹۲ برای نخستین بار از سوی شورای نگهبان تائید نشد و آقای هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی از حسن روحانی حمایت کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز چارشنبه، در ادامه سخنان خود در مورد انتخابات و دولت‌های پیشین گفته است «وقتی به قول رئیس‌جمهوری متاسفانه ۴۰ درصد تمام اسکناس‌های تاریخ انتشار پول را دولتمردان قبلی ظرف چند سال گذشته صرف یک پروژه ناتمام و غیرکارشناسی کردند، اوضاع کشور این می شود که مردم ناراضی و مسؤولین ناراحت می شوند.»

حسن روحانی، چندین بار از سیاست‌های پولی و اقتصادی دولت‌های محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده و طرح‌هایی مانند طرح مسکن مهر را عامل تورم ۴۰ درصدی در ایران توصیف کرده است.

با ادامه انتقادهای گسترده مقام‌های ارشد دولت فعلی، برخی مقام‌های دولت پیشین نیز واکنش‌هایی نشان داده‌اند.

از جمله محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، گفته بود «خوشبختانه ذخایر ارزی کشور بسیار خوب و وضعیت درآمدهای ارزی‌مان نیز بسیار مطلوب است». او مقدار ذخیره ارزی ایران را هم «بالای ۱۰۰ میلیارد دلار» عنوان کرده بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی به موضوع تحریم‌ها نیز پرداخته است؛ رئیس‌جمهوری پیشین ایران می‌گوید تحریم کشوری را فلج نمی‌کند «اما کسی نمی‌تواند تعامل جهانی را در شرایط کنونی نادیده بگیرد».

از سوی دیگر در سخنان روز چهارشنبه خود تاکید کرده است که شمار فقیران در ایران کم نیست و باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

انتخابات سال ۱۳۸۴ که به نخستین پیروزی محمود احمدی‌نژاد در دور دوم، در برابر اکبر هاشمی رفسنجانی، انجامید، آغاز ریاست هشت ساله آقای احمدی‌نژاد بر دولت در ایران است.

+43
رأی دهید
-11

paksan - آمریکا - آمریکا
فساد و دزدی فردی مثل بهمنی و معاونین فاسدش بر کسی پوشیده نیست و البته سطح سواد کم احمدی نژآد و دخالت های او در اقتصاد و بخصوص سیستم مالی کشور مهمترین ضربه مهلک به اقتصاد کشور زد و امروز با آن همه پول و دلار نفتی هیچ تغییری در کشور بوجود که نیامده هیچ حداقل 300درصد فقیر تر شدیم.
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 19:52
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
۳۰ سال عقبی شیخ ! ما از ۵۷ می‌دانستیم این اسلامِ شما ایران را به .. خواهد داد !
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 20:28
m_r - سیدنی - استرالیا
با درود. از این که تمام سیستم از همان اول زیر سؤال و ایران را عقب و ایرانی‌ را عقب‌تر انداخت شک و تردیدی نیست ولی‌ از این که لعنتی زمان احمقی نژاد که کافی‌ است با رجوع به ارقام و آمار اقتصاد علم محیط سیست تعلیم و تربیت و و با دیدن و ثابت شدن حقایق که چه خیانت و نابودی که این و گروه بی‌ سوادش به کشور ایران کرد مغول‌ها نکردند یک بیمار اقدی و روانی‌ بی‌ خاصیت که از نظر افکار کمی‌ از داعش امروزه بدتر بود به امید نابودی فاشیست مذهبی‌ ملی‌ .
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 21:11
92ارشام - لندن - ایران
فقط زمان شاه مبارزه میکردید و زندانی و...میشدید!چرا با توجه به اینکه میدانستید برعلیه ان اقدام نکردید ولو اینکه به عزل از قدرت یا...شود!اموال و قدرت جلوگیری کرد؟!کاراززمان سازندگی خراب شد که سپاه را وارد اقتصاد و سیاست کردید.
جمعه 28 آذر 1393 - 14:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.