گفت‌وگوی منتشر نشده با آیت‌الله منتظری؛ 'رئیس ساواک برای آیت‌الله خمینی پیغام داده بود'+ ویدیو

گفت‌وگوی منتشر نشده با آیت‌الله منتظری؛ 'رئیس ساواک برای آیت‌الله خمینی پیغام داده بود'

آیت الله منتظری بارها نسبت به حکومت ایران و اختیارات فراقانونی آیت الله خامنه‌ای انتقاد کرد

آیت الله حسینعلی منتظری، از روحانیون بلند پایه جمهوری اسلامی در مصاحبه منتشر نشده‌ای گفته بود که رئیس ساواک در آستانه انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ برای آیت الله روح الله خمینی پیغام فرستاده و از او درخواست‌هایی کرده بود.

آقای منتظری در این مصاحبه تلویزیونی که در دی ماه ۱۳۸۵ توسط خبرنگاری بریتانیایی انجام شده می‌گوید که سپهبد ناصر مقدم، رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) از طریق او سه پیام برای آیت‌الله خمینی که در پاریس به سر می‌برد، فرستاد.

بررسی شرایط دیدار شاپور بختیار با آیت الله خمینی، پیشنهاد دادن علی خامنه‌ای برای عضویت در شورای انقلاب و سپس امامت جمعه تهران، گنجاندن اصل ولایت فقیه در قانون اساسی، جنگ ایران و عراق، ماجرای مک فارلین و اعدام برادر دامادش از جمله موضوعاتی است که آیت الله منتظری درباره آنها در این مصاحبه صحبت می‌کند.

او در این مصاحبه که نسخه کامل آن برای نخستین بار از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پخش شد می‌گوید که درست پیش از سفرش به پاریس برای دیدار با آیت الله خمینی، سپهبد مقدم از طریق رئیس ساواک قم به او پیغام داده که قصد دارد با او ملاقات کند.

آیت الله منتظری می‌گوید که در پاسخ گفته شب پیش از سفرش در منزل آیت الله مرتضی مطهری خواهد بود و اگر آقای مقدم می‌خواهد با او دیدار کند، به آنجا بیاید.

در این ملاقات سه نفره سپهبد مقدم پیامی سه‌گانه از طریق آقای منتظری برای آیت الله خمینی می‌فرستد.

به گفته آیت الله منتظری این پیام سه گانه به شرح زیر بوده است:

"۱. ایشان (آیت الله خمینی) دستور داده اند [کارکنان] شرکت نفت اعتصاب کنند و نفت استخراج نشود. فردا زمستان می شود و [مردم در] دهات ایران و جاهای دور از سرما تلف می شوند‫. پس ایشان دستور بدهند اقلا به اندازه مصرف داخلی نفت و گاز تولید بشود.

۲. ما (حکومت پهلوی) از کمونیست‌ها خاطره‌های سوء داریم‫. ایشان سعی کنند که کمونیست‌‎ها را به [اطراف] خود راه ندهند‫.

۳. شما روحانیون پول‌ها و وجوهات را تقسیم بین افراد می‌کنید که به نظر ما (حکومت پهلوی) اشتباه است‫. شما با این پول می‌توانید کارخانه های تولیدی در کشور احداث کنید و آن وقت از درآمدش به طلاب وجوهات بدهید که در ضمن کارخانه ها در کشور زیاد بشود، تولیدات صنعتی زیاد و کشور آباد بشود‫."

آقای منتظری می‌گوید: "بعد که من پاریس رفتم پیغام [رئیس ساواک را] گفتم‫. ایشان (آیت الله خمینی) تعجب کرد گفت عجب. تیمسار مقدم این جور نظر داد؟ گفتم بله‫. همان وقت ایشان به دکتر (ابراهیم) یزدی گفت به مهندس (مهدی) بازرگان تلفن کنند که بروند شرکت نفت را در اختیار بگیرند و به اندازه مصرف داخلی تولید بشود‫ و مهندس بازرگان هم گویا با آقای (اکبر) هاشمی (رفسنجانی) رفته بودند خوزستان و این کارها را انجام داده بودند‫."

سپهبد ناصر مقدم که چندماه پیش از انقلاب به ریاست ساواک رسیده بود بلافاصله پس از انقلاب دستگیر و در فروردین ۱۳۵۸ اعدام شد.

آیت الله منتظری در بخش‌هایی دیگری از این مصاحبه ۳۶ دقیقه‌ای به نکات دیگری از وقایع انقلاب ایران و سال‌های نخستین پس از استقرار جمهوری اسلامی اشاره می‌کند.

آیت الله حسینعلی منتظری که از مراجع تقلید شیعیان بود، پس از انقلاب ایران به عنوان جانشین رهبری برگزیده شد اما در سال ۱۳۶۸ به حکم آیت الله خمینی از این سمت برکنار شد.

او پس از برکناری از این مقام و درگذشت آیت الله خمینی بارها نسبت به حکومت ایران و اختیارات فراقانونی آیت الله خامنه‌ای انتقاد کرد و نهایتا در سال ۱۳۷۶ به مدت پنج سال در حصر خانگی به سر برد.

آیت الله منتظری که پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از حامیان معترضان به نتیجه انتخابات بود، در ۲۹ آذر همان سال در ۸۷ سالگی درگذشت.

روایت آیت الله منتظری از حبس تا حصر

آیت الله حسینعلی منتظری به انتقادهای بی‌پرده از سران حکومت در ایران شناخته شده بود. انتقادهایی که برکناری او از جانشینی رهبر انقلاب، و سپس حصر خانگی اش را در پی داشت. او در عین حال نگاهی بی‌مسامحه به اصول انقلاب داشت. از طراحان نظریه ولایت فقیه در قانون اساسی بود و در روابط خارجی، تحکیم رابطه با کشورهای مسلمان را به رابطه با غرب ترجیح می‌داد. او در این مصاحبه درباره رابطه اش با آیت الله خمینی صحبت می‌کند و خاطراتش را از بعضی از مهمترین وقایع تاریخ ایران تعریف می‌کند. روایتی دست اول که اولین بار ۵ سال پس از مرگش به صورت کامل از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پخش شد.

+167
رأی دهید
-5

mlowes - واشنگتن - آمریکا
باز هم خوبه که میگه که کارتر مسیر انقلاب رو هموار کرد. تازه این عقب مونده گًل سر سبد این آخوندهاست.
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 12:02
karaji - گتنبرگ - سوئد
رحمت خدا بر تمام کسانی‌ که دلسوز ایران و مردم بوده و هستند و لعنت بر تمام فاسدان و دزدان و خائنین این مرز و بوم...
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 12:10
agha_ehsan - تهران - ایران
برید این دو تا کتاب رو بخونید تا کاملا روشن شه براتون داستان پشت پرده چی بوده .( خاطرات شادی پهلوی فرزند گوگوش و شاه ) و ( پشت پرده های انقلاب نوشته جعفر .. )
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 12:14
raha1984 - هامبورگ - المان
خمینی نفرین و ننگ بر اون روح خبیث و کثیفت که همجنین سرنوشت و روزگار سیاهی رو برای ایران و ایرانی رقم زدی
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 12:48
metti - تهران - ایران
سلام و صلوات بر حضرت بقیة الله الاعظم روحی و الارواح العالمین لتراب مقدمه الفدا...
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 16:47
بت شکن - مونترال - کانادا
بعله, هنوز خیلی اسرار پشت پرده هست که اگر پرده بیفتد دست غرب و عملکرد ۳۷ ساله شاه منفور و ساواک از خود منفورترش بذر آن‌ قیام را در خاک نشاندند آنوقت یک مشت ساواکی و ساواکی زاده وا خورده جیره خوار ۹۷% مردم ایران و گروهک‌ها را باعث آن‌ قیام میپندارند بی‌ آنکه فکر کنند که چرا ۹۷% از مردم در آن‌ قیام شرکت کردند؟ چه کسی‌ ۹۷% مردم را نادان و نا آگاه پرورش داد؟؟
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 17:45
sorena-ma - دیلمان - ایران
خوب نگاه می کنی می بینی همین آخوند کم تیشه به ریشه این مملکت نزده . لعنت بر همشان که جزء فساد چیزی نبود .
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 17:45
amirmontreal - مونتريال - کانادا
چرا به خمینی و آخوندا فحش میدین ، باید به شاه و سیستم شاهنشاهی فحش بدیم که اینقدر مردمش رو بیشعور بار آورد، این قدر بی‌ سواد و نفهم بار آورد ، که سرنوشت خودشون رو به این روز انداختن . ۹۰ درصد گوساله هایی که انقلاب کردن ، دلیل انقلاب کردنشون رو نمی‌دونستن . هنوز هم فراوونه تو این مملکت. البته با عرضه پوزش از گوساله عزیز
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 21:35
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
حال ‌ای فریب خوردگان باز بیایید از جنایت و ستم در زمانِ شاهِ فقید بگویید ،این است دست پختِ شما گروهِ سیاسی ضدِّ وطن و یا به اسمِ وطن اما به عشق مقام و منصب، چه شده جا زده اید ! ۹۷ در صدِ مردم موافقِ این انقلاب بودند !!!! زهی وقاحت و بیشرمی و بی‌ وجدانی ، این است رئیسِ ساواک که پیراهنِ عثمان کرده اید، این است عشقِ ِ یک شاه به مردمش که به فکرِ سرماِ زمستانِ آنها باشد نه فکرِ تاج و تختِ خود، این است شاهی که در حالیکه عده‌ ایی به تحریکِ شماها و اربابان اجنبی تان مرگ بر شاه میگفتید ، او به فکر رونقِ تولیدات و کارخانجاتِ تولیدی بود و در آمد درست برای این قشرِ مفت خور که مردم به آنها باور داشتند، همین خباثتِ طبع شماها بود که توانستید به میهن و مردمِ خود پشت کنید و عاشقِ ماجراجویی قاتل شوید، بیشرمی هم حدی دارد، این نظام به پشت گرمی‌ شما‌ها این کار را کرد و باز هم در آن موقعیت نظرِ شاهِ فقید و احترام گذاشتن به نظرِ مردم برایِ به دست گرفتنِ قدرت از سویِ روحانیت و هشدارِ اینکه ما از کمونیست‌ها ضربه زیادی خورده ایم، ...
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 22:46
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
...او رسولِ زمانِ خود برای ایران و ایرانیان بود اما خفاشانِ به تاریکی‌ خو گرفته این را تاب نیاوردند و سرمایه ملی‌ فرهنگی‌ , جانی ایران و ایرانیان را به غارت بردند و روزگار امروزه ایران که اسید پاشی بر رویِ زن ایرانی‌ و کتک زدنِ او ۳۵ سال در خیابان به خاطر حجاب و دستگیر کردن و به کلانتری بردنِ او به این خاطر ، زندانی کردنِ جوانان و یا اندیشمندانِ باقیمانده از یورشِ این نظام به تمامِ سرمایه هامان ، فساد و آلودگی و عدم استاندارد و بهداشت در هر چیز و فسادِ اخلاقی‌ و مالی و یا فقر ، همه دست آوردِ شماهاست و نمایانگرِ این نظامِ مطلوب تان هنوز با این وقاحت طلبکارید چرا ادامه مبارزه ندادید و به کشور گند زده فرار کردید چون آرام گرفتید هر چند که هنوز در آتشِ کینه از آن میهن پرستِ خوش قلب میسوزید , چون نه معنی میهن پرستی‌ را فهمیدید و نه خوش قلبی را ننگ‌ بر همه شما, خداوند جزایتان را داده که منفور بودن نزد مردم است اما نمی‌‌فهمید یعنی چه.
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 22:46
فارسان - مرکزی - ایران
و هم چنین روایت های پشت پرده خیانت کاران جبهه نا ملی و خیانت مصدق الهی ها و عوامل خود فروخته ای از تودهای ها و...که ایران عزیز ما را به این منجلاب فرو کردن!!!
جمعه 28 آذر 1393 - 05:20
cobalt3 - کرج - ایران
نظامات استبدادی نه تنها مبارزه با خرافات و مقدسات سازی نکردن بلکه همیشه تلاش کردن سوار این موج بشن و حکومت کنن و حتی خودشون رو هم قاطی مقدسات جا بزنن مثل شعار .خدا شاه میهن .یا شاه سایه خداست .اون مرحوم حاج ممرضا هم که رسما شرکت سهامی با امثال کاشانی و بروجردی و فلسفی زد و بجای میدون دادن به احزاب تکیه و حسینه و مسجد رو رونق داد .و کتب ضاله و نشریات ضد دین رو جمع کرد و پول تو حوزه ها ریخت بخیال اینکه آخوند و ملت دین زده و فاقد بینش سیاسی ضامن بقای سلطنتن غافل از مکر و خدعه ملاجات ،عاقبت باد کاشتن طوفان درو کردنه کبلائی.
جمعه 28 آذر 1393 - 09:29
فقط ملوان - انزلی - ایران
چه ساواک باحالی بود.الان نیروهای خوده خمینی گور به گور شده هر کی اسم سگشو بیاره میکشن....میبایست همتون را سربنیست میکردن..تا ما را به ایروز کثیف نندازید...و شما را همین بی بی سی کثیف اوردن..و خمینی دیدید خودتو مثل س..زندان کرد..
جمعه 28 آذر 1393 - 12:08
بختیاری2500 - اهواز - ایران
بت شکن - مونترال - کانادا مزخرف نگو..همین ساواک اگه مثل اطلاعات تروریست شما عمل میکرد و این اشغالهای وطنفروش مثل.. و خمینی ...را نابود میکرد الان ما بدبخت نبودیم....
جمعه 28 آذر 1393 - 12:12
بت شکن - مونترال - کانادا
بختیاری2500 - اهواز-از ادبیات نوشتازیت مشخص است که از اون ساواکی زاده های وا خورده هستی که هنوز پشیمانند که چرا بیشتر نکشتند.. اطلاعات ـ... ساواک شما است چون از شکم گرگ جز گرگ زاده نخواهد شد
شنبه 29 آذر 1393 - 21:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.