برگزاری تور شب یلدا ممنوع شد

صبحانه نوشت :اگرچه مردم کشورمان در تکریم شعائر و مناسبت های مذهبی همواره پیشگام محسوب می شوند و این موضوع در سالهایی که ماههای محرم و صفر در ایام نوروز قرار داشت، به عینه مشاهده شد، اما برخی سودجویان بدون توجه و احترام به این اعتقاد ملی – مذهبی، تلاش دارند از هر بهانه ای برای کسب درآمد استفاده می کنند.

به گزارش صبحانه، یکی از ایام مذکور، شب یلدا یا اصطلاحا "شب چله" است که 4 روز دیگر موعد آن فرا می رسد و بنا بر سنتی دیرینه، مردم در این شب در خانه یکی از بزرگان فامیل یا محل دور هم جمع می شوند و با خواندن قطعاتی چون اشعار حافظ، طولانی ترین شب سال را سپری می کنند.

اما برخی افراد بدون توجه به تقارن این ایام با روزهای پایانی ماه صفر که سالروز تعدادی از بزرگترین سوگواری های مذهبی مسلمانان و شیعیان است، اقدام به تبلیغ برگزاری تورهای شب چله کرده اند که در لوای آن، ممکن است حرمت این ایام مذهبی حفظ نشود.بر این اساس، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران در بخشنامه ای به کلیه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، به آنها تاکید کرده است که با توجه به ایام رحلت پیامبر گرامی اسلام (ص) و شهادت امام جعفر صادق (ع) و امام رضا (ع)، اجرای هرگونه تور تحت عنوان "شب چله" ممنوع خواهد بود.

در ادامه این بخشنامه تصریح شده است که در صورت وصول هرگونه گزارش تخلف، مراتب جهت اتخاذ تصمیم به کمیسیون فنی این اداره کل، ارجاع خواهد شد.

+15
رأی دهید
-56

smart292 - ونکوور - کانادا
با این اقتصاد ورشکسته هنوز درستان را یاد نگرفتید ، با این روش که دارید میروید ناگهان به دیوار بن‌بست میرسید .آن موقع است که پا بوس خارجی‌ها خواهید شد.تا موقعی که اسلام و قوانین عصر حجر اسلامی را دارید باید به سرمایه گذار خارجی و داخلی‌ گفت خداحافظ سرمایه گذاری در ایران یعنی‌ اگر نرخ نفت به ۳۰ دلار برسد هم از قوانین نتان خواهید گذشت و هم به پا بوسی خارجی‌ها خواهید رفت به امید آزادی مردم ایران از این رژیم استبدادی اسلامی
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 03:18
raha1984 - هامبورگ - المان
یک مشت عرب پابرهنه قرنها پیش مرده اند اونوقت اینها سالی ۱۲ ماه براشون عزاداری میکنند !!!!
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 07:46
شیعه ولایتمدار - مونیخ - آلمان
بسیار متحجرانه و احمقانه است
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 07:52
bahram$hiroshima - هیروشیما - ژاپن
لعنت به پدر هر چی‌ آخونده که همیشه همه چیز برای آخوند حلاله و برای مردم حرام .چرا آخونده هزار پدر چند ساله پیش که عاشورا و تاسوعا مصادف با ۲۲ بهمن لعنتی ،جشن و پایکوبی آنها مشکلی‌ نداشت،ولی‌ جشن یکشبهٔ مردم پایهٔ دکان ملاها رو به لرزه در میاره؟لعنت بر خمینی مرگ بر خامنه ای .
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 09:33
marineboy - لس انجلس - امریکا
گلوی مردم را گرفته اند و به بهانه مرگ افرادی در هزار سال پیش فشار میدهند. درست زمانی‌ که جشن و سرور است سر و کله عزاداری‌های اینها پیدا میشود. اگر هم درست با روز جشن مطابق نباشد، آنقدر هم کشش میدهند که هیچ راه گریزی نماند. نفرین و ننگ‌ بر این موجودات خرافاتی. مقصر خود مردم هم هستند که همراه اینها عزاداری میکنند. عزاداری در دین وجود ندارد کی میخواهند این را بفهمند؟
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 10:08
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
حاج اقا ذکرنکردند که اگه تور بعنوان عزاداری شب چله باشه بازهم منع شرعی وقانونی داره یا نه؟
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 10:17
kamran631 - لیون - فرانسه
خوب بفرمائید که اینجا عربستان هست و خلاص !! چند وقت دیگه نوروز رو هم ممنوع خواهند کرد !!
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 13:34
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
سفارش کامل دادم برای شب یلدا .. همه میان کلی خوش میگذره .. میخوریم بسلامتی همه ایرانی های واقعی
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 18:12
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
امسال باید کامل‌ترین و مفصل‌ترین شبِ یلدا با شادی و پایکوبی برگزار شود، مردمِ ایران همواره خود حرمتِ کسانی‌ که را که به آنها معتقد هستند نگاه داشته اند ، شادی کردن بی‌ حرمتی نیست ، بی‌ حرمتی عملِ این نظام است که باعثِ بیحرمتی هر روزه شده، لازم نیست آخوندِ شپشو به مردم بگوید چه بکن و چه نکن ، از سویی پیامبر با فوتش از قفسِ تن‌ رها شد و تازه دورانِ خوشی‌ و راحتی‌ ا‌ش شروع شد...
جمعه 28 آذر 1393 - 14:03
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
.. این است که چرا ایرانیان باید برایِ داغی‌ بازارِ آخوند مدام شیون کرده بر سر و سینه بکوبند، امامِ رضا هم میهمان ایرانیان هستند که تا به حال هیچ یک از ائمه چنین پذیرأیی و حرمتی را از نزدیکان و هم وطنانِ خود ندیده اند، این است که بسیار هم از مراسمِ ایران شاد شده افتخار میکنند که در در دل چنین فرهنگِ ریشه دار و زیبایی قرار گرفته و ساکنِ ایران شده اند، ما ایرانیان خود باید مراسم و سنتهامان را قدر دانسته در جهتِ معرفی آن به همه کوشا باشیم هم چنین انتقال آن به نسل‌هایِ آینده ایران. پاچه خورانِ فرهنگِ اجنبی هم میتوانند به جایِ شبِ یلدا بروند پای منبرِ واعظانِ ریاکار بع بع کنان سر بجنبانند تا آنها را راضی‌ نگاه داشته و به کنیزکان در بهشت برسند.
جمعه 28 آذر 1393 - 14:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.