دلار آمریکا در بازار ایران به بیشتر از ۳۵۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا در روز چهارشنبه ۲۷ آذر در بازار ایران به بیشتر از ۳۵۰۰ تومان رسید.

بنابر گزارشها، هر دلار آمریکا به قیمت ۳۵۱۵ تومان، هر یورو پول واحد اروپایی ۴۴۰۰ و هر پوند بریتانیا به ۵۵۰۰ تومان رسید.

این افزایش قیمت در حالی صورت می‌گیرد که یک هفته پیش دلار در بازار آزاد ۳۴۱۰ تومان به فروش می‌رسید.

افزایش قیمت ارز از ابتدای آذز ماه با سرعت بیشتری افزایش پیدا کرده است.

مقایسه وضعیت قیمت انواع ارز در اولین روز آذر نشان می دهد که دلار بیشتر از ۲۵۰ تومان، یورو بیشتر از ۳۵۰ تومان و پوند بریتانیا نزدیک به ۴۰۰ تومان در آذر ماه افزایش پیدا کرده است.


قیمت انواع ارز در بازار آزاد ایران


ده روز پیش وقتی حسن روحانی، رئیس جمهور کشور، بودجه سال آینده را به مجلس ارائه کرد، مشخص شد که دولت قیمت هر دلار را در بودجه سال آینده ۲۸۵۰ تومان در نظر گرفته است که نسبت به قیمت رسمی دلار در سال جاری ۲۰۰ تومان افزایش داشت. بعد از انتشار این تصمیم، روند افزایش قیمت انواع ارز شتاب بیشتری گرفت.

این در حالی است که قیمت نفت در بودجه سال آینده ۷۲ دلار تعیین شده است ولی در فاصله کوتاهی قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه سقوط کرده است.

علاوه بر کاهش شدید قیمت نفت که اقتصاد ایران به شدت به درآمدهای آن وابسته است، محدودیت‌های ناشی از نقل و انتقال پول هم مزید بر علت شده است.

چون ایران به دلیل تحریم های بین‌المللی نمی‌تواند پول فروش نفتش را از مشتریان خود بگیرد و این نگرانی وجود دارد که با ادامه وضع موجود، میزان عرضه ارزهای خارجی از میزان تقاضا بیشتر شود.

یعنی دولت نتواند به اندازه کافی ارز در بازار توزیع کند و همین نگرانی باعث شده تا رشد قیمت انواع ارز در بازار ادامه پیدا کند.

+29
رأی دهید
-3

Apocryphal - اورلاندو - ایالات متحده
بیچاره حقوقبگیرا
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 01:40
united-iran - آکلند - نیوزیلند
مبارک باشد، این پیروزی بزرگ و بی ارزشتر شدن پول ملی ایران و به ارزش کمتر از پشکل گاو رسیدن را به دیکتاتور بزرگ تبریک عزض میکنم،،،،، یک سوالی که ذهن مسئولان جمهوری اسلامی را سخت مشغول کرده این است که چرا ما هر کاری میکنیم این مردم ایران نمیمیرند؟؟!!
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 03:10
smart292 - ونکوور - کانادا
دلار باید با این وضع نفت تا ۳ ماه دیگر به ۱۲۰۰۰ تومان برسد.
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 03:20
paksan - آمریکا - آمریکا
بدترین کار دولت اینه که بیاد و دلار تزریق کنه چون دلالها و بخصوص سپاه و بنیادهای رهبر با بانکها و موسساتی که زدند نشستند و فقط دارند دلار جمع میکنند اینها همش با برنامه هستش.
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 07:54
paksan - آمریکا - آمریکا
اشتباه نکنید شرایط ما با روسیه متفاوت هستش ما تحت تحریم بودیم و از سال پیش مبلغ مشخصی یعنی ماهی 700میلیون دلار پول نفت دستمون می رسه و پس ربطی به قیمت نفت نداره و قمیت نفت بشه 200دلار هم بازم ما دسترسی به پول نفت نداریم و بازم فعلاً همون ماهی 700میلیون دلار دست ایران رو میگیره و می تونه منتقل کنه ،پس گول حرفها رو نخورید و مقایسه شرایط ایران با روسیه اشتباه محض هستش. شرایط در ایران هیچ تغییری نکرده فقط دولت سعی میکنه پولهای سرگردان را شناسایی کنه و البته سقوط بورس هم موثر بوده و سپاه و بنیادها و بانکهای شبه حکومتی و نظامی در حال خرید و انبار دلار هستند چون آنها می دانستند که دولت قراره دلار رسمی را با 200تومان افزایش سال دیگه به 2850 بفروشه پس با جمع کردن دلارهای بازار سعی میکنند سود تضمین شده برای خودشون ایجاد کنند ولی ریسک بزرگ این موضوع اینه که اگر مذاکرات نتیجه بده فاجعه میشه برای اینها و برای همینه که سپاه و امنیتی ها بشدت نگران مذاکرات هستند
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 07:59
paksan - آمریکا - آمریکا
سپاه و موسسات مالی زیر نظر رهبر اولین کسانی بودند که به بودجه محرمانه دولت دسترسی پیدا کردند و برای همین برخلاف روند مذاکرات شروع به جمع آوری دلار از بازارها کردند والان هم منتظرند تا دولت اقدام به پخش بیشتر دلار کند در حالی که عمده واردات کشور با همان دلار دولتی داره وارد میشه ولی اینها هم برای هزینه های انتخابات مجلس و هم برای زمین گیر کردن دولت برای اینکه مردم را به این نتیجه برسانند که دولت کاری برای اقتصاد و معیشت مردم نکرده پس با یک تیر دو نشان را راحت میزنند و متاسفانه روحانی در خواب خرگوشی است و احتمال نوسانات بیشتر تا عید هست که همه برنامه ریزی شده است و به نظر من دولت اگر بخواد مداخله کنه باید از آوخر بهمن شروع کنه و مثلاً با ایجاد پرداخت ارز مسافرتی کمر سپاه و بخش امنیتی این موسسات و بانکها رو بشکنه چون عمده خریدهای این بازارها مال همین بخش هستش و وارد کننده های عمده سعی میکنند از تالار دلار بخرند
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 08:07
asteroid - تهران - ایران
اون دو خط آخر خود احمقت فهمیدی چی نوشتی؟ . میزان عرضه ارزهای خارجی از میزان تقاضا بیشتر شود. یعنی دولت نتواند به اندازه کافی ارز در بازار توزیع کند . استاد اقتصاد بودن نویسنده ی این مقاله
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 10:17
kamran631 - لیون - فرانسه
خمینی ملعون با جمله معروف اقتصاد مال خر است فاتحه اقتصاد این کشور رو خوند، ! خیلی‌ دلم میخواد تو این روزها قیافه باور عمیق از قم و همینطور فدای آغا از دانمارک‌ ( !؟) رو ببینم !!
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 13:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.