ولایتی «سیستم امنیتی» استرالیا را طراح گروگان‌گیری سیدنی دانست

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران حادثه گروگان‌گیری در شهر سیدنی را که به مرگ دو گروگان انجامید «نقشه مبتذلی» خواند که، به گفته او، «سیستم امنیتی استرالیا با تبعیت از آمریکا پیاده کرده است».

به گزارش خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ولایتی روز چهارشنبه، ۲۶ آذر، محمدحسن منطقی را که روز سه‌شنبه پس از گروگان‌گیری ده‌ها نفر در سیدنی استرالیا به همراه دو گروگان کشته شد فردی «روانی» خوانده و مدعی شد که وی «بازیچه دست سیستم امنیتی استرالیا و کشورهای غربی» شده است.

آقای ولایتی گفت که استرالیا در حوزه بین‌المللی «کشور قابل قبولی نیست و از دستورات آمریکا تبعیت می‌کند».

وی اضافه کرد: «استرالیا... قابلیتش در همین حد است که چنین کار مبتذلی را انجام دهد و بعد در سایه آن سوءاستفاده تبلیغاتی کرده و افراد را مورد انتقاد قرار دهد.»

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران، نیز روز سه‌شنبه، ۲۵ آذر، حادثه گروگان‌گیری در سیدنی را به «یک نمایشنامه» تشبیه کرده و گفته بود که «کشورهای غربی قصد دارند تا با مرتبط کردن این موضوع با ایران کم‌کاری‌های خودشان در مقابله با تروریست را به حاشیه ببرند».

وی گفته بود که عامل گروگان‌گیری سیدنی پس از «کلاهبرداری» در سال ۷۵ از ایران «فرار» کرده است.

محمدحسن منطقی بروجردی، پناهنده ۵۰ ساله ایرانی در استرالیا، روز دوشنبه، ۲۴ آذر، اقدام به گروگان گرفتن ده‌ها نفر در کافه «لینت» در شهر سیدنی کرد.

او بامداد سه‌شنبه پس از ۱۶ ساعت ادامه گروگان‌گیری و در پی حمله نیروهای پلیس به این کافه، همراه با دو تن از گروگان‌ها کشته شد.

در واکنش به این حادثه، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه گفت که «سوابق و شرایط روحی - روانی» وی «مکررا» با مقامات استرالیا مطرح شده بود.

آقای ولایتی روز چهارشنبه در ادامه سخنان خود گفت: «بعید نیست که این فرد اصلا در حوزه علمیه درس نخوانده باشد.»

وی با بیان این که این فرد سوابقی مانند «قتل و کارهای غیرمعقول و غیرقانونی» داشته افزود: «جای تعجب است که این فرد در خیابان‌های استرالیا آزاد می‌گشت و پلیس کاری به او نداشت.»

محمدحسن منطقی خود را «شیخ هارون» می‌نامید و لباس روحانیت شیعه بر تن می‌کرد، اما پس از مدتی، به گفته خود، سنی‌مذهب شده بود.

به گزارش رسانه‌های استرالیا، پلیس این کشور محمدحسن منطقی را فردی معرفی کرده که سوابق متعدد خلافکاری نزد پلیس استرالیا داشته‌ است.

بر اساس این گزارش‌ها، او هفت سال پیش نامه‌های «کینه‌توزانه‌ای» به خانواده چند تن از سربازان استرالیایی که در خاورمیانه کشته شده بودند نوشته و از آن زمان در کانون توجه پلیس قرار گرفته است.

این شخص همچنین سال گذشته به مشارکت در قتل همسر سابقش متهم شده بود. همسر وی به ضرب چاقو کشته و جسدش سوزانده شده بود.

بنا بر گزارش‌ها، اقدام گروگان‌گیری توسط محمدحسن منطقی پس از آن صورت گرفت که وی روز جمعه در آخرین تلاشی که در دادگاه عالی استرالیا برای تبرئه خود انجام داد ناموفق ماند.

به گزارش سایت اینترنتی روزنامه استرالیایی «دی اِیج»، او همچنین به حدود ۵۰ مورد تعرض جنسی متهم شده بود.

+36
رأی دهید
-67

massoudoslo - اسلو - نروژ
چطور ممکن است کسی در این سطح در ج . اسلامی اینچنین نادان و متوهم باشد !!؟ تلاوت چرت و پرت و توهمات و حدسیات بی پایه و تخیلات بی در و پیکر معمولا مختص ما طبقه متوسط و بی خبر است نه اینچنین شخصیت و مسولان در کشور !
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 13:39
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
بعد از مصاحبه امروز نخست وزیر،محافل استرالیا دارن میپرسن: چرا این فرد سابقه دار صلاحیتش برای اقامت تائیید شده وچرا وی بعد از ارتکاب قتل همسرش آزاد بود؟ چرا وی پیستول حمل میکرده و جواز این اسلحه قوی رو داشته؟مگر وی دارو مصرف نمیکرده؟ چرا بعد از محکوم شدن در دادگاه تجدید نظر در جمعه گذشته مستقیم به زندان نرفت؟ چرا درخواست استردادمجرمین با ایران هنوز امضاء نشده؟ چرا پلیس عجول بوده واز خشونت استفاده کرد در حالی که وی منتظر تماس تونی ابوت نخست وزیر بود؟(که البته آقای ابوت گفت مسئولان پلیس اجازه ندادند چون کارشناسند!) چرا قانون bail- عدم آزادی مشروط با وثیقه تا دادگاه-در مورد این آدم خطرناک اعمال نشد؟
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 13:58
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
مسئول جوان کافه مرحوم توری جانسون زمانیکه هارون مونس خوابش برد به سمت وی حمله کرد تا خلع سلاحش کرده و قهرمان شود،آیا این به معنی تیراندازی گروگانگیر بسمت گروگانها بود که پلیس ناگهان داخل شده وسه نفر راکشته و شش نفر را زخمی کرده؟ کمبود تجربه پلیس مشهود بود و چرا تیم مذاکره کننده با گروگانگیر هیچ گزارشی از مذاکراتش نمیدهد و چرا هیچ یک از آزاد شدگان حق مصاحبه ندارن.چه گند کاری پشت صحنه وجود داره که مردم بی خبرن و چراهای دیگه
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 13:59
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
من شخصا فکر میکنم این فرد که حتا نامش را به اسامی عربی مورد قبول سلفی ها تغییر داده بود از آنجائیکه از سفارت ایران-جامعه ایرانی-مشاغل فارسی زبان ومساجد شیعه بدلیل عدم تعادل وشارلاتان بازی رانده شده بود، خود را آخوند وکارشناس مذهبی معرفی و برای خودش جا باز کرده وکلاسهای رمالی و باطل کردن سحر وجادو و شفا بخشی راه انداخت اما پس از شکایت های مردم و روشدن دستش به سمت سنی های داعشی رفته وبا تغییر قیافه(ریش انبوه وتراشیدن سبیل و پوشیدن دشداشه عربی)(فیلمهای ضبط شده مربوط به قبل از تغییر مذهبش میباشد) به فعالیتهای افراطی ارجاع شده از طرف حزب التحریر شاخه سیدنی رو آورد.این آقا منو یاد آقای دوربینی در ایران میندازه که دوست داشت دائم مورد توجه تلویزیون باشه.اواخر ماه ژانویه آینده او دادگاه دیگه ای داشت که خودش میدونست برای مدتها میره زندان و میخواسته با تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی مسیر پرونده رو به سمت دلخواه خودش(ایرانی بازی) ببره و بقول وکیل سابقش انتقامگیری کنه!
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 14:20
عقل وهوش - اصفهان - ایران
اسب آتش -سیدنی- ممنون از توضیحات شما به قول پرفسور سمیعی ((برای کسی که میفهمدهیچ توضیحی لازم نیست وبرای کسی که نمیفهمد هر توضیحی اضافه است)) از اول آزادی چنین مجرم خطرناکی آن هم تو یک جامعه پیشرفته مثل استرالیا مشکوک میزد
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 14:56
greentree - تهران - ایران
آقای ولایتی ، غرب برای سرنگونی شما آپشن‌های زیادی داره یکی‌ از اونها سرداران فاسد سپاه و باند درنده مصباح یزدی هست که برای پول به هیچ کسی‌ رحم نمیکنند پس شما خودت را برای روزهای سخت بعد از مرگ خامنه‌ای آمده کن
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 15:01
greentree - تهران - ایران
آقای ولایتی بعد از مرگ خامنه‌ای ،سرداران فاسد سپاه و باند مصباح یزدی شما و مجتبی خامنه‌ای را از خماری در میارند و اون موقع می‌فهمید که سرکوب و تحقیر مردم خودی چه قدر فاجعه باره
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 15:07
tony_3344 - بوخارست - رومانیا
در این چند سال اخیر قایق‌های پناهجویان غرق در دریا شدند .آیا می‌دانید که این قایق‌ها را غرق کردند .تا به حال هیچ مقامی محاکمه نشده است آیا دولت استرالیا مسول این جنایت می‌باشد کسانی‌ که آگاه هستند می‌دانند دولت استرالیا این گروگانگیر را که پروندهها ی جناحی داشته چرا بایستی آزادانه بگردد
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 15:08
mina minavand - هانور - آلمان
تروریست تربیت می‌کنن بعد هم میگن خودشون مقصرن.کاش میدونستیم در سیستم ایران کی‌ برای این همه قانون شکنی مقصره.
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 15:31
mammal - لندن - انگلیس
چون خود اینها در قبل از فتنهٔ ۵۷ از این کار‌ها زیاد میکردند (آتش زدن سینما رکس آبادان و کارخانه‌ها و غیر) و مینداختند به گردن شاه و ساواک و غیر، حالا هم میخواهند بندازند گردن دولت استرالیا. به فرض هم بگیم که دولت استرالیا بود این کار را کرد خوب بعدش چی‌، میاد اعللا‌ن جنگ به ایران میده؟ چندین سال هست که خیلی‌ کشور‌های غربی با موج پناهنده‌های اسلامی مواجه هستند که با وجود اینکه از غرب بدشان میاد ولی‌ دوست دارند در آن کشور‌ها زندگی‌ کنند. دولت‌های غربی دنبال بهانه نمیگردند که اینها را بیندازند بیرون چون به قانون خودشان احترام میگذارند و حتا سعی‌ بیشتر هم میکنند که بتوانند آنها را جذب جامعه کنند. اگر این کار در ایران را یک پناهنده یا خارجی‌ کرده بود تمام نسل آنها را تیرباران میکردند، چون در ایران به هیچ قانونی احترام نمی‌گذرند و فقط زمانی‌ که به نفعشان باشه آن را به رخ دیگران میکشند.
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 16:46
alborzi - کرج - ایران
اینم که شد دکتر توهم !
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 17:07
سلسله اشکانیان - نیو یورک - ایالات متحده
با اینکه آخوند‌ها ۳۶ سال دروغ گفتند ولی این یکی‌ رو راست میگن ، ماجرای این یارو خیلی‌ مشکوک میزنه ، فعلا هم که بهترین نفع رو استرالیا میبره که دیگه ایرانی تو کشورش نره .
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 17:49
fitx-germany - کلن - آلمان
اینکار حزب راسته غربه.از این یارو که مشکله مغزی داشته استفاده کردند کانادا و استرالیا و فرانسه از مهمترین کشورهای ضد مشارکت آمریکا با ایران هستند(اسب آتش) با نظرتون موافق هستم
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 18:07
اسداله میرزا - کلن - آلمان
معمولا و یا بهتره بگیم همیشه این آخوندها هستند که یه مشت قشر بیسواد و عقده ایی رو رو جلوی توپ و تفنگ می‌فرستند و یا وادار به عملیات انتحاری میکنند و قول رفتن به بهشت و همجواری در کنار حوریان میکنند !! حالا این آخوند ملعون خودش برای اولین بار دست به همچین عمل دیوانگی افراطی زده است !! چیزی که برای من معلومه اینکه اسلام ناب محمدی، شیعه و سنی و حزب آاله و داعش و بسیجی‌ حالیش نمی‌شه و همشون در یه حد جنایتکارند
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 18:39
تیتو تیتو - تهران - ایران
اسب آتش - سیدنی - استرالیا فرمایش شما مورد تایید بنده نیز هست .این اقدام کاملا برای ضربه زدن به ایران انجام شده بود شکی در ان نیست فارغ از هر موضع سیاسی . سیاست برپایه موج سواری بروی مردم حرکت میکند . این حرکت ها به نظر من ادامه خواهد داشت چون هدف امریکا هم اکنون پیاده کردن سیستمی مانند تسلیحات خیالی شیمیایی صدام در مورد ایران است .
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 19:34
azadeh11 - آمستردام - هلند
می‌شه مملکت ما ایران ،را ، شما اجنبی‌ها ول کنید و گورتان را بکننید و بروید. هیچکس دیگه پناهند مملکت دیگر نمی‌شه..
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 22:06
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
اسب آتشین ممنون از توضیحاتت.بعضی‌ از کاربران هر چقدر براشون یاسین بخونی‌ آخر میخوان حرف خودشون رو بزنن.
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 00:32
hassan5 - تهران - ایران
توهمات ولایتی(کاشف بورکینافاسو)ناشی از استعمال مواد مخدر است.
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 07:41
Touch the truth - ونکوور - کانادا
به نظر من اینجا تو کانادا هم همین وضعیت هست، بسیار زیادند مزدوران و وابستگان دولت‌ها و نزدیکان خانواده‌های تند رو مذهبی‌. نمونش همکار بندست که از خانواده‌های به نام مزدور حکومت خامنه‌ای هستن و اینجا هم اصلا نشون نمیدان که از اونا هستن. پسر عموی گرامشون هم که تو لیست تحریم‌ها هست ولی‌ ... مبارک دولت کانادا حالا تا ببینیم تا کیه اینا اون خوی وحشیه خودشون و نشون میدان. خود دولت فخیمه به اینا ویزا داده و همهٔ وابستگان خانواده‌های مورد دار اینجا همگی‌ جم هستن. یکی‌ نیست به سیستم امنیتی اینا بگه بابا اینا هماشون پتانسیل اینو دارن که تند رو اسلامی بشن و درونن هستن.
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 06:25
غریبه‌آشنا - آدلاید - استرالیا
اسب آتشین سیدنی استرالیا کاملا با نظر شما موافقم
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 11:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.