سرلشگر جعفری: آقای روحانی گفت که منظورش سپاه نبوده است

به گفته فرمانده سپاه دولت آقای روحانی ابهاماتی درباره فعالیت‌های اقتصادی سپاه داشته که بعد از بررسی مرتفع شده است

در نخستین واکنش صریح سپاه به اظهارات هفته گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران درباره فساد، محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران گفت: "در این خصوص از رئیس جمهور سوال شده، گفته‌اند که منظور من سپاه نبوده است."

هفته گذشته آقای روحانی در یک همایش مربوط به فساد در ایران، تمرکز قدرت را عامل فساد خواند و گفت :"اگر اطلاعات، تفنگ، پول، روزنامه، خبرگزاری و دیگر مظاهر قدرت در یک نهاد جمع شود، ابوذر و سلمان هم که باشد، فاسد می‌شود."

برداشت عمومی از اظهارات آقای روحانی این بود که او تلویحا سپاه پاسداران و فعالیت‌های اقتصادی آن را مورد انتقاد قرار داده است.

اما فرمانده سپاه امروز سه‌شنبه ۲۵ آذر در همایش فرماندهان قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در پاسخ به خبرنگاران گفت: "ما هم در جریان این گمانه‌زنی‌ها قرار گرفته‌ایم، اما آن طور که در این خصوص از رئیس جمهور سوال شده، گفته‌اند که منظور من سپاه نبوده و اظهارات مطرح شده معطوف به یک توصیه و تحلیل کلی بوده است."


فرمانده سپاه در مورد رابطه با بخش خصوصی:

سپاه با اقدام های ابتکاری تحریم‌های مربوط به محدودیت در حوزه تجهیزات را مرتفع می کرد اما با این کار واردات محدود می‌شد و برخی واردکنندگان به همین علت جزو مخالفان سپاه قرار می گرفتند... نگاه قرارگاه سازندگی سپاه این طور بود که طرح های کلان و ملی را با دولت قرار داد می بست و به عنوان مجموعه بزرگ پیمانکاری طرف مقابل دولت می شد‌، اما در عمل سپاه بسیاری از شرکت های خصوصی را به کار می‌گرفت... در واقع سپاه مدیریت می‌کرد و شرکت‌های بخش خصوصی که هم اکنون تعداد آنها به بیش از چهار هزار شرکت می‌رسد و در قرارگاه سازندگی با سپاه کار می‌کنند و رضایت هم دارند، به همکاری می‌گرفت.سرلشگر جعفری رابطه سپاه و دولت را "بسیار خوب و بر اساس حسن اعتماد متقابل" توصیف کرد و گفت: "دشمنان نظام و انقلاب به ویژه ضد انقلاب خارج نشین نمی‌توانند این رابطه را که از زمان جنگ تحمیلی برقرار شده، تخریب کنند."
'چهار هزار شرکت خصوصی'

آقای جعفری همچنین در سالگرد تاسیس قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در مصاحبه‌ای با واحد مرکزی خبر تصریح کرده است که این نهاد "به هیچ وجه در فعالیت‌هایی چون داد و ستد، بازاریابی، تجارت و صادرات و واردات فعالیت نمی‌کند."

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سال‌ها است که فعالیت اقتصادی می‌کند و از راه‌سازی و صنعت نفت گرفته تا بانکداری و مخابرات در بسیاری از حوزه‌های اقتصادی حضور دارد. فعالیت‌های گسترده سپاه در این زمینه همواره مورد انتقاد بوده است.

به گفته فرمانده سپاه، دولت آقای روحانی هم ابهاماتی درباره فعالیت‎‌های اقتصادی سپاه داشته که با بررسی و ارزیابی طرح هایی که توسط سپاه انجام شده، "این ابهامات رفع شده و نیاز به حضور سپاه در این عرصه ها بیشتر احساس شده است."

فرمانده سپاه در توضیحات خود از همکاری بیش از ۴ هزار شرکت خصوصی با قرارگاه سازندگی سپاه خبر داده است.

به گفته آقای جعفری، قرارگاه سازندگی سپاه در طرح‌های کلان با دولت قرارداد می‌بندد و "به عنوان مجموعه بزرگ پیمانکاری بسیاری از شرکت‌های خصوصی را به کار می‌گیرد".

سپاه می‌گوید که رقیب بخش خصوصی نیست و به دلیل "توانایی‌های بالایش" می‌تواند پروژه‌هایی را در دست بگیرد که دیگر موسسات سرمایه لازم و یا انگیزه اقتصادی برای انجامش را ندارند.

اما منتقدان می‌گویند حضور فراگیر سپاه و امکاناتی که در اختیار دارد، باعث شده امکان فعالیت بخش خصوصی در پروژه‌های کلان اقتصادی به شدت کاهش پیدا کند.

+3
رأی دهید
-40

razmandeh - استکهلم - سوئد
آره بابا !!!! اصلا با شما نبود !!!! کی‌ جرات داره به شما چیزی بگه !!!اصلا منظورش سپاه نبود احتمالا چهارپا بوده !!!!
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 03:47
علی چپ دس - رشت - ایران
راس گفته منظور سپاه نبوده . منظور برادران قاچاقچی بوده . منم تصحیح میکنم
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 06:24
MehranIrani - تهران - ایران
شنونده باید عاقل باشه
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 07:03
همایون شایان - اسلو - نروژ
منظورش سپاه نبوده منظورش تو و امثاله تو هستین که همه ی مملکتو به گند کشیدین و همه رو دزد و گرسنه بار آوردین
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 08:35
dara20 - تهران - ايران
کار سپاه مزدوران پاسدار از فساد گذاشته شماها کندیده و متعفن شدید مزدوران پلید رژیم فاسد اسلامی.
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 09:08
hassan5 - تهران - ایران
(اطلاعات تفنگ پول )در اختیار چه سازمانی هست؟؟؟ فعلا بصلاح هست که جعفری خودش را بخریت بزند!؟!شاید بعدا بحساب روحانی برسد!؟!
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 13:47
mammal - لندن - انگلیس
منظورش سپاه نبوده که هم اسلحه داره هم نفوذ داره هم همه جلوشون از هر طرف خم می‌شند تا یک پروژه بگیرند... میگم شاید منظورش حسن کچل بقال محل بوده؟؟
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 16:58
92ارشام - لندن - ایران
تفنگ،پول،رسانه و قدرت در کجا غیرازسپاه است؟!البته از زبانش در رفته و جو گیر شده بود که سرداران باتشرزدن و ترساندن اوکاری کردن که ازروی بزدلی حرفهاش را پس بگیرد و فردایش بودجه بیشتری در اختیار سپاه گذاشت.قدرت خارج از حد سپاه را هاشمی رفسنجانی که امروز خودش را کنارگذاشتندواگررهبرنبود کنارموسوی و کر وبی بود رااعطا کرد و هاشمی به اسم سازتدگی ارگان نظامی را در کارهای اقتصادی و...واردکرد.وحالا دیگر رهبر خودش هم از سپاه میترسد و دولت بیشتر وزیرانش سپاهی هستند.نگاهی به نمایندگان مجلس نشانگر تعداد بالای پاسداران در قوه مقننه نیز میباشد.
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 23:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.