درمان جدید ریزش مو با استفاده از سلول‌های بنیادی

گروهی از پژوهشگران مرکز تحقیقات پزشکی سنفورد بورنهام با انتشار نتایج یک تحقیق در زمینه سلول‌های بنیادی گفته‌اند که با استفاده از سلول‌های بنیادی چندکاره که به نام Pluripotent شناخته می‌شوند قادرند روشی برای درمان ریزش مو پیدا کنند.
سلول‌های بنیادی چندکاره که می‌توان آن‌ها را از همه بافت‌های بدن افراد بالغ و بخصوص پوست و خون تهیه کرد قادرند بصورت سلول‌های بنیادی جنینی تغییر شکل دهند و پس از این تغییر تبدیل به انواع دیگری از سلول‌های مورد نیاز بدن شوند.
از تعداد کسانی که در جهان از ریزش مو رنج می‌برد اطلاع دقیقی در دست نیست اما بر اساس اعلام آکادمی پوست امریکا ۵۰ میلیون مرد و ۳۰ میلیون زن در این کشور دچار مشکل ریزش مو هستند. عواملی نظیر وراثت، بیماری، تغییرات هورمونی، فشار عصبی، کمبود ویتامین A و آهن، کاهش وزن شدید و بلاخره اثرات جانبی داروها می‌توانند باعث ریزش مو شوند.
روش رایج برای درمان ریزش مو استفاده از پیاز موی موجود در نواحی پرپشت‌تر سر و کاشت آن در نواحی فاقد موست. محدودیت روش کاشت پیاز مو در تعداد کافی پیاز برای استفاده در نواحی بدون موی سر است. اما پژوهشگران می‌گویند با استفاده از سلول‌های بنیادی محدودیتی در تعداد رشته موی مورد نیاز وجود ندارد.
در روش کاشت پیاز مو بطور معمول یک نوار حدود ۱۲ سانتیمتری از پوست که شامل هزار رشته موست از ناحیه پرپشت سر برداشته و در محلی که نیاز به ترمیم دارد کاشته می‌شود. اما با استفاده از سلول‌های بنیادی کافی‌ست ناحیه‌ای از پوست شامل ۵۰ تا ۱۰۰ رشته مو را بعنوان پیش‌ساز سلولی به محیط کشت منتقل کرد و آن‌ها را برای تولید نامحدود پیاز مو پرورش داد.
استفاده از سلول‌های بنیادی چندکاره برای تولید پیاز مو در حال حاضر در مقیاس آزمایشگاهی و در مورد موش‌ها موفقیت آمیز بوده اما قدم بعدی این است که بتوان این سلول‌ها را بدون آنکه توسط دستگاه ایمنی بدن بعنوان سلول‌های بیگانه پس زده شوند در محیط بدن انسان حفظ کرد.
با وجود این که ریزش مو در جانوران نیز رخ می‌دهد اما بطور عمومی بدن انسان نسبت به موجودات دیگر کم موتر است. پژوهش‌های تازه نشان داده‌اند از نظر تکاملی کم مویی بدن انسان‌ها نسبت به گونه‌های مختلف نخستیان نظیر میمون‌ها و گوریل‌ها به دلیل از کار افتادن یک شبه ژن به نام KRTHAP1 است که به کمک آن پروتئین کراتین تولید می‌شود. کراتین مهم‌ترین پروتئین بدن برای ساخت مو و ناخن در انسان و شاخ، پشم و پر در حیوانات است.
پژوهشگران می‌گویند اگر بتوان بر مشکل ریزش مو غلبه کرد می‌توان از جنبه روانی نیز به کسانی که به دلیل ریزش مو دچار عدم اعتماد بنفس در محیط‌های اجتماعی هستند کمک کرد تا به زندگی اجتماعی بازگردند.
قرار است نتایج تحقیق جدید در استفاده از سلول‌های بنیادی برای ترمیم مو در نهمین کنگره جهانی تحقیقات مو ارائه شود. این کنگره در روزهای ۱۸ تا ۲۱ نوامبر در شهر میامی ایالت فلوریدا برگزار می‌شود.
+59
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  پریستوک - تهران، ایران
  «کم مویی بدن انسان‌ها نسبت به گونه‌های مختلف نخستیان نظیر میمون‌ها و گوریل‌ها به دلیل از کار افتادن یک شبه ژن به نام KRTHAP1 است که به کمک آن پروتئین کراتین تولید می‌شود. » این قسمت قابل تامل و نشانه ای دیگر برای بر حق بودن نظریه داروین.
  2
  9
  ‌سه شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.