کاپیتان شهبازی از دولت آمریکا شکایت کرد

پارسینه: کاپیتان هوشنگ شهبازی با حضور در شعبه ۵۵ مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران رسما از دولت آمریکا شکایت کرد. این شکایت توسط اعظم مومنی شیویاری به نمایندگی از موسسه حقوقی عدل اساس الملک بعنوان وکیل قانونی شهبازی تنظیم شده است.
 
بخش هایی از دادخواست شهبازی علیه دولت آمریکا بدین شرح است: ایالت متحده آمریکا برای وادار کردن ایران به تغییر در سیاست‌های خود یا به منظور فراهم کردن شرایط تغییر رژیم سیاسی و وضع تحریم‌های هدفمند یکجانبه هواپیمایی که به صورت ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافربری و قطعات یدکی آنهاست و همچنین قراردادهای مربوط به تعمیر و نگهداری آنها، باعث تضییع حقوق بسیاری از شهروندان ایرانی شده است.
 
مرگ ۱۵۰۰ ایرانی بر اثر سقوط هواپیما: ایران برای رفع این مشکلات مجبور به خرید قطعات یدکی و هواپیماهای دست دوم شده که این امر موجب شده تا در طول سالهای گذشته چندین هواپیما سقوط کرده و منجر به کشته شدن حدود ۱۵۰۰ نفر شده است.
 
جنایت علیه بشریت: همچنین ایالات متحده با انگیزه‌های سیاسی باعث اعمال تحریم‌ هواپیمایی ایران شده است و با علم و اطلاع از این‌که شهروندان مدنی ایران اعم از زن، مرد و کودک سوار این هواپیماها می‌شوند، اقدام به این تحریم‌ها کرده است که این اقدام بر ایمنی پروازها تاثیرات منفی گذاشت. با در نظر گرفتن این که مخاطبین و متضررین این تحریم‌ها شهروندان ایران هستند، ساختار این تحریم، مصداق عینی جنایت علیه بشریت است.
 
تحریم فروش بوئینگ مسافربری به ایران: این تحریم‌ها به بهانه جلوگیری از به خطر افتادن صلح و امنیت در حالی است که دولت‌ها ملزم به رعایت معاهدات بین‌المللی (منشور سازمان ملل، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و ...)، حقوق بین‌الملل عرفی و یا اصول کلی حقوق پذیرفته شده به وسیله جامعه بین‌المللی هستند. در این رابطه شایان توجه است که آمریکا از اول انقلاب، ورود هر گونه قطعات هواپیمایی آمریکایی مثل بویینگ به داخل ایران را تحریم کرده و این در حالی است که این هواپیما، هواپیمای مسافربری است نه نظامی.
 
پس با این وجود با توجه به کشته شدن افراد زیادی در نتیجه فرسودگی هواپیماهای ایران و تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا، جایگاه تحریم قطعات هواپیما در بحث حقوق بشر نادیده گرفته شده است.
 
همچنین با توجه به روح معاهدات بین‌المللی و اسناد سازمان‌های تخصصی در مورد حمل و نقل هوایی همانند اسناد و قوانین مربوط به ایکائو، نباید هیچ محدودیتی در رابطه با حمل و نقل هوایی غیرنظامی دیگر کشورها ایجاد نمود. در حالی که آمریکا با اعمال تحریم هواپیمایی و ممنوعیت فروش قطعات هواپیماهای غیرنظامی آشکارا این قوانین را نقض نموده است.
 
وکیل شهبازی در شکایت خود اعلام کرده است: با توجه به اینکه اقدام به وضع تحریم‌های یکجانبه علیه هر کشوری با پنج سند مهم بین‌المللی در تعارض است (منشور ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر، اعلامیه سازمان ملل در خصوص اصول حقوق بین‌الملل ناظر بر روابط و همکاری‌های دوستانه بین دولت‌ها، قطعنامه‌های متعدد در خصوص ممنوعیت اقدامات یکجانبه و قطعنامه‌های متعدد در خصوص تقویت همکاری‌های بین‌المللی در زمینه حقوق بشر) و با توجه به اینکه موکل موسسه جناب آقای کاپیتان هوشنگ شهبازی با داشتن بیش از سه دهه سابقه پرواز، بعد از فرود موفقیت‌آمیز هواپیما خطوط هوایی مسکو ـ تهران که در تاریخ هواپیمایی کشور بی‌سابقه بوده به علت فرسودگی صنعت هواپیمایی و کمبود هواپیما که از اثرات مستقیم تحریم غیرقانونی و به اصطلاح هوشمندانه ایالات متحده بوده، از ادامه کار باز مانده است و این در حالی است که می‌توانسته به خاطر دانش و تجربیات خود در طول بیش از سه دهه خلبانی خطوط بین‌المللی، در صورت وجود هواپیما همچنان مفید فایده جامعه خود خصوصا صنعت هواپیمایی باشد.
 
از سوی دیگر تاثیر منفی تحریم‌ها در مسائل خانوادگی و شخصی ایشان به حدی بوده که خانواده ایشان نیز غیرمستقیم متضرر این اقدامات شده اند و فرزندان ایشان به خاطر عدم درآمد مکفی تصمیم به ترک تحصیل و فروش خانه‌ای کنند که سالیان سال منشا خاطرات تلخ و شیرین آنها بوده خصوصا استرسی که در آن لحظه سرنوشت‌ساز به علت باز نشدن چرخ هواپیما و جان مسافرانی که بعد از خدا امیدشان به خلبان هواپیمای فرسوده ایرباس بوده، چنان غیرقابل تصور بود که هیچ گاه این کاپیتان بین‌المللی نتوانست به زندگی عادی خود بازگردد و از تمامی مزایای معمول شغل خود نیز بازمانده و به شدت متضرر گشته حالیه پس از کمی بهبودی و مرخصی از بیمارستان تصمیم به اعلام اقدام قانونی خود برای پیگیری مقصران و مسببین این حادثه‌ای که می‌رفت تبدیل به بزرگترین تراژدی صنعت هواپیمایی کشور گردد، نماید.
 
پس از رسانه‌ای شدن این تصمیم کاپیتان شهبازی و دعوت ایشان از تمامی شهروندان ایرانی، جمعی از زیاندیدگان صنعت فرسوده هواپیمایی ضمن اعلام آمادگی و حمایت از اقدام شجاعانه این قهرمان ملی با ورود به سایت ایشان و ارایه حدود هفتصد هزار وکالت در فضای مجازی همراه با امضای الکترونیک به ایشان جهت انجام هر گونه اقدامی به منظور استیفای حق معطل مانده و اعلام انزجار از مسببین تحریم‌های صنعت هواپیمایی و سایر دولی که در صحه گذاشتن بر این اقدامات جنایت‌آمیز علیه حقوق بشر مستقیم و غیرمستقیم موثر واقع شده‌اند.
 
فلذا با تقدیم این دادخواست و مستندا به مادتین ۱ و ۶ قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی مصوب ۱۳۹۰.۱۲.۱۷ که در راستای اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وضع شده و نیز آیین‌نامه اجرایی قانون صلاحیت دادگستری ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی و نیز ماده ۱ و ۲ مسئولیت مدنی مبنی خسارات مادی و معنوی و نیز نقض آشکارای قوانین و قواعد سازمان‌های بین‌الملل از جمله کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل در سال ۱۹۹۷، پیمان ۹۶ ماده‌ای ایکائو و نیز سازمان یاتا، ماده ۴۴ کنوانسیون شیکاگو، قواعد مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر منع اقدامات قهرآمیز اقتصادی، کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) مبنی بر منع اقدامات قهرآمیز، اعلامیه وین ۲۵ ژوئن ۱۹۹۳ مبنی بر قائل شدن بر اصل حقوق بشر حق توسعه، بند ۷ ماده ۲ منشور ملل متحد، قطعنامه‌های ۱۰.۵۰.۹.۴۷ مجمع عمومی طی کنفرانس بوئنس آیرس مبنی بر منع مداخله آشکار در امور داخلی و خارجی (و نیز معاهدات ماده ۱۵ منشور سازمان کشورهای آمریکایی (۱۹۴۸)، ماده ۸ منشور اتحادیه عرب (۱۹۴۵) و ماده ۳ منشور سازمان و حدت آفریقا (۱۹۶۳) و نیز قطعنامه‌های ۲۱۳۱ (ایکس ایکس)، (وای ایکس ایکس) ۲۶۲۵ و ۳۲۸۱ (ایکس آی ایکس ایکس) مجمع عمومی)، قطعنامه‌های ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ در خصوص دخالت «غیرمستقیم» آمریکا در امور «داخلی» و «خارجی» ایران ، قطعنامه‌های آنکتاد چهارم در سال ۱۹۷۶ در نایروبی و آنکتاد پنجم در سال ۱۹۷۹ در مانیلا مبنی بر منع تعلیق و قطع داد و ستد و تجارت، قواعد سازمان WTO اصل MFN، بند ۲ ماده ۸ عهدنامه مودت، تجارت و حقوق کنسولی ۱۹۵۵ و نقض بیانیه الجزایر، مغایرت با قاعده پذیرفته شده بین‌المللی در جهت حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات و پرهیز از به خطر انداختن صلح و منیت بین‌المللی، خدشه بر حق ارتباطات مردم ایران، نقض حقوق انسانی، اعمال مجازات دسته‌جمعی، نقض قواعد آمره حق حیات شامل تامین حداقل کالاها و خدمات ضروری و امکانات اولیه بهداشتی و مراقبت‌های پزشکی، نقض ماده ۱ منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل مبنی بر نقض ارتقا و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و... صدور حکم بر محکومیت خوانده مبنی بر خسارات مادی و معنوی ناشی از اعمال تحریم‌های هواپیمایی علیه دولت جمهوری اسلامی ایران با احتساب نظریه کارشناسی و کلیه خسارات قانونی مورد استدعاست.
 
کاپیتان هوشنگ شهبازی روز سه شنبه ۲۶ مهرماه ۱۳۹۰، هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ در پرواز شماره ۷۴۳ مسکو - تهران در خط هواپیمایی ایران ایر را در فاصله ۱۵ مایلی فرودگاه بین المللی امام خمینی که دچار نقص در باز شدن چرخ دماغهٔ هواپیما شده بود با ۹۷ مسافر و ۱۹ خدمه به سلامت به زمین نشاند.

+172
رأی دهید
-73

danial nabi - استكهلم - سوئد
آمریکا چه ربطی‌ به حقوق بشر داره آخه کاپیتان، مردم آمریکا خود عروسکی هستند تو دست سیاست دولت، مردم آنجا حق کوچکترین مخالفتی بر علیه دولت نژاد پرست آمریکا ندارند،
دوشنبه 24 آذر 1393 - 20:44
مدافع حق - مادرید - اسپانیا
خوب چرا بعداز تقریباً سه دهه از گذشت تحریم ها الان طرح شکایت شده؟ ایا نمیشد زود تر شکایت کرد شاید این حوادث ناگواراتفاق نمى افتاد
دوشنبه 24 آذر 1393 - 21:52
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
اى واى اى واى الآن اوباما یک تیم از حقوقدان هاى آمریکا رو جمع کرده که دنبال راه و چاره باشن که چکار کنن. آقا کپتن شهبازى بازى بازى با آفتابه بازى خودتو مسخره نکن عزیزم. اگه دلت میسوزه برو جلوى اون هایى وایستا که صبح تا شب مرگ بر امریکا میگن. مرگ بر امریکا ولى لطفا قطعات هواپیما به ما بفروشین. اگه مثل آدمیزاد مثل کشورهاى دیگه کارى بکار کسى نداشتین و زندگیتون رو میکردین و هى دشمن دشمن بازى در نمیآوردین الآن عزیز من خود شما سرخلبان جدیدترین هواپیماى ساخت امریکا بودى با درآمد آنچنانى. مثل همکارانت در آلمان و کل اروپا و حتى امارات.
دوشنبه 24 آذر 1393 - 21:08
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
دانیال نبی،؛؛؛؛ هر کی‌ گفت پنیر تو یکی‌ سرتو بذار بمیر، آخه تو که تا شاه عبدالعظیم هم به زور رفتی‌، این مزخرفاتو از کجای خشتکت در میاری؟!؟! الان دیگه میدون برای ساندیس خورا باز شد، بیایین خودتونو هلاک کنید اینجا .....
دوشنبه 24 آذر 1393 - 22:17
paksan - آمریکا - آمریکا
نمی خوان جنسشون رو بفروشند؟! زوره مگه ! مگر قبلاً با هواپیما مسافرت میکردید؟ پیاده برید و بیایید! تکتولوژیشون استفاده میکنید بعد فحش هم می دید بهشون تازه نیرو اجیر میکنید که شهروندای آمریکایی رو تو لبنان گروگان و بعد بکشند! سفرای آمریکایی رو 444روز اسیر میگیرید بجای اینکه دپورت کنید!؟ نمیگم آمریکایی ها خوب کردند ولی وقتی اینکارا رو میکنید حداقلش اینه که دولت آمریکا بگه آقا حق ندارید هیچ یک از تولیدات آمریکا رو به ایران بفروشید.. خود کرده را تدبیر نیست این شکایت ها هم جز رسوایی و وابستگی این مثلاً کاپیتان به سپاه چیزی رو ثابت نمیکنه !واقعاً جالبه آقاشون از صبح که بلند میشه تا شب حتی تو خواب همش میگه دژمن دژمن بعد انتطار دارن دشمنشون بهشون هواپیما که هیچ راکتور اتمی هم بفروشه!مگه شما نمگید 35سال خودکفاشدید!هواپیمای جنگی و ماهواره و...ابرقدرت و مدیریت جهانی...خوب اینچه قدرت منطقه و جهانیه که یک هواپیما که هیچ چهارتا قطعه نمیتونه بسازه.شعار دروغ
دوشنبه 24 آذر 1393 - 22:24
perser68 - فلوریدا - آمریکا
هههههههههههههههه پس چی شد همه جا جار میزدید آمریکای جهانخوار هیچ غلطی نمیتواند بکند؟؟؟؟؟ پس غلط خودتون کردید که امروز به .. خوردن افتادید هههههههههههه ای کاش تا سر نگونیه این حکومته فاشیستی مذهبی غربیا ادامه بدن و کوتاه نیان!
دوشنبه 24 آذر 1393 - 22:29
Gachboy59 - وین - اتریش
دمت گرم کاپیتان
دوشنبه 24 آذر 1393 - 23:47
paksan - آمریکا - آمریکا
سردار پاسدار شهبازی بهتره بری از اون آقایی که میگفت تحریمها کاغذ پاره ای اس سوال کنی !؟ خود کرده را تدبیر نیست!؟ اینها روشهای سپاه هستش برای اینکه به مردم بگند گرانی ها و بدبختی ها تقصیر آمریکاست و اینا هیچ جنایتی بر علیه مردم ایران انجام ندادن که سبب تحریمها بشه. یعنی اگر جای ایران و آمریکا رو عوض کنیم شک نکنید ما ایرانی ها صدبرابر بدتر از این رو انجام میدادیم نه با آمریکا حتی کشورهای اطراف ما رو هم نابود میکردیم.. خدایش اینا خیلی صبورند هرسال پرچمشون رو آتش می زنند هر موضوعی میشه الکی میگن آمریکا علناً برنامه ریزی ترور و بمب گذاری در لبنان در عربستان در عراق در افغانستان و دیگر کشورهای عربی برضد آمریکایی ها اجرا میکنند بعد انتظار دارند تحریم که آمریکایی ها بگند خوب اقتصاد از جنگ جداست؟! مگه فوتباله که بگیم تو زمین می جنگیم و بعد از بازی با هم دوستیم؟
دوشنبه 24 آذر 1393 - 22:31
آغا فدام - دوسلدورف - آلمان
آقا فدام. شماها که میگین آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه، ما خودکفا شدیم و ...،پس چرا به آمریکا التماس میکنید برای فروش هواپیما و قطعات و دارو و .. .آقا فدای هممون هم ما وهم فدای آقا از دانمارک.
دوشنبه 24 آذر 1393 - 23:59
همایون شایان - اسلو - نروژ
بخواب بابا . بعد از چهل سال تازه آقا یادش افتاده شکایت کنه. برو از اون آخوندای مفتخور شکایت کن که جون انسانها براشون هیچ ارزشی نداره . ببین باعثه این تحریما کی بوده . ملاها یا آمریکا ؟
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 00:39
ekman - شیراز - ‫ایران
اینم یکنوع پاچه خواری است ،که فکر کنم آقای شهبازی مجبور شده است انجام دهد و شاید هم این شکایت کردن را به تبعیت از آمریکائیها است که تا تَقی به تُقی میخوره و بوی پول به مشامشان میخوره از دولت ایران شکایت میکنند و ادعای خسارت میکنند و در صورت پیروز شدن در دادگاه از پولهای بلوکه شده ایران برمیدارند.خود دولت آمریکا که شکایت نمیکنه،بلکه شهروندانش را تشویق به شکایت میکنه ،حالا آقای شهبازی هم همین کار را کرده و تیری انداخته که امیدوارم به هدف بخورد.
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 00:55
آرتمیس3000 - برلین - المان
کاپتان چفیه و شال مسخرتو چرا ننداختی رو گردنت.............گمشون کردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اینجا که میرسه میشن کاپتان ولی تو جمع خودشون بهشون میگن حاجی هههههههههههههههههه کپتان قرصاتو نخوردی بابا یا شیشه کشیدی بازتوهم زدی که هدف رو اشتباه گرفتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 00:34
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
بعضی از أقدامات در نظر اول وطن پرستانه میاد، ولی یه خورده که روش فکر میکنی میبینی بیشتر از یه أقدام نمادین هدفدار نیست. به جای اینکه ویروس آبله مرغون رو ضعیف کنه، داره جوشها رو میترکونه! ٣٥ ساله دارین پرچم آتش میزنین، مرگ بر فلان و بیسار میگین اونوقت توقع داریم بیان دممون رو هم ببینن، وقتی احمد خاتمی مرگ بر آمریکا رو أعلام موضع میدونه نه دری روی همینه. دوما کل ناوگان ایران ایر ٥١ هواپیما ست، یه دونه ٧٣٧ ٥٠-٨٠ میلیون دلاره، یعنی با اون ٣٠٠٠ میلیارد اختلاس جزئی و از راه درستش وارد شدن میشد، کل ناوگان به روز میشد جناب کاپیتان. ولی باز کاچی به از هیچیه
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 01:14
Apocryphal - اورلاندو - ایالات متحده
فرض کن که دادگاه داخلی رای به محکومیت داد، ضمانت اجرایی رای چیه ؟! اموال و دارایی های محکوم رو میخواد ضبط کنه؟! اولا شهروند نمیتونه علیه دولت اقامه دعوا کنه مگه شهروند اروپا باشه، دوما اگه چنین دعوایی بخواد علیه دولتی طرح بشه هم فقط میتونه توسط هواپیمایی در ایکااو یا توسط دولت در دیوان بین الملل دادگستری طرح بشه، اونم احراز صلاحیت دیوان بین الملل کلی اما و اگر داره
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 02:44
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
خداییش این دیگه اخره بدبختی و ذلالته, طرف با مهارتش هواپیما رو نشونده جون مردم رو نجات داده بعد دولت رئوف اسلامی ایشون رو از کار بیکار کرده، حالا همین کاپیتان مشهور و دوست داشتنی توسط همون دولت رئوف از امریکا شکایت کرده که چرا من بیکارم و بچه هام ترک تحصیل کردن. مرغ kfc هم تو ظرف روغن داغ خندش میگیره. اگه به جای ذلالت و پاچه خاری دولت میرفتی یه کشور دیگه کار میگرفتی هم زندگیت تامین بود هم به مردم خدمت میکردی
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 03:14
yaraneh - هند - هند
الان حکم جلب به اسم کدوم بدبختی صادر میشه ؟ خدا به دادش برسه
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 04:30
biparva-jan - تهران - ایران
پاچه خواری چیه؟ مگر غیر از اینه که این تحریم ها فقط باعث کشته شدن مردم بی گناه شده؟ چنتا اخوند در این حوادث هوایی کشته شدند؟ واقعا که ! بعضی ایرانی ها در وطن فروشی از مجاهدین خلق پیشی گرفتن!
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 04:34
Sabokbalam - کالیفورنیا - آمریکا
من جاى ایشون بودم اسمم رو از شهبازى عوض میکرم به خمبازى!
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 05:47
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
اخه کاپیتان فهمیده شما چرا خودت رو بازیچه کردی؟ مثل این میمونه که شما به یه نفرکه ده برابرت زور و هیکل داره روزی هزاربار فحش بدی بعدش ازش بخوای که کمکت هم بکنه . وقتی ازصبح تا شب تواون مملکت میگین مرگ برامریکا باید حساب اینجاش رو هم بکنین.
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 06:01
Golden remix - استکهلم - سوئد
یک اسطوره دیگه به اسطوره ها اضافه شد
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 06:45
سرسره - اهواز - ایران
اقای کاپیتان حق با کاربران محترم هست ازیک طرف شعارمرگبرامریکا میدن وتونمازجمعه واینجا وانجا با الفاظ رکیک ازرییس جمهور وکشورامریکا یاد میکنند وازطرف دیگه تحریمهارو مسخره میکنند حالا چی شده که طلبکارهم شده اید مگه اقا نمیگه تحریمها به نفع مردم ایران تمام شده ؟خوب تحویل بگیرید خودتون خواستید!غرب که همه چیزش بده ومظهرفساد پس ساندیسخوران ولایتمداردست بکار ساختن هواپیمای استاندارد بشید
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 07:56
senator x - تهران - ایران
فرزندان ایشان به خاطر عدم درآمد مکفی تصمیم به ترک تحصیل و فروش خانه‌ای کنند:خدافکیلی,حقوق یک خلبان سی سال خدمت کرده چقدر است؟خدمتگزار اداره من با حقوق بازنشستگی اش سه فرزندش را فرستاد دانشگاه دو تا از آنان فارغ التحصیل در رشته داروسازی و مهندسی ساختمان شدند نفر بعدی هم انشاله سال آینده.در بچگی بمآموختند دروغگو دشمن خداست.بشما چه آموختند؟بااین دروغها بخدا تا چندسال دیگه نون هم گیرمان نخواهد آمد.
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 07:57
hassan5 - تهران - ایران
اقای شهبازی(خامنه بازی)امریکا مال داره اختیار نمیخواد بدشمن اش بدهد!!!من تا حالا ندیدم که که کسی از دشمن اش شکایت کند که چرا جلوی ترقی مرا میگیری؟!؟!؟
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 08:04
agha_ehsan - تهران - ایران
دمش گرم . واقعا امریکا با اینکه میدونه زن و مرد و کودک معمولی مسافرین هواپیماها هستن غلط می کنه و .. میخوره که به بهانه مبارزه با رژیم ، صنعت هوایی ایران رو تحریم می کنه .
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 09:11
آرتمیس3000 - برلین - المان
آغا فدام - دوسلدورف - آلمان..............دمت گرم با این اسمی که گذاشتی.............ههههههههه....
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 08:46
جنگنده - تهران - ایران
درود به شرفت که پته این آمریکای وحشی را روی آب ریختی. آمریکای وحشی اگر با نظام مشکل دارد چرا قطعه هواپیمای مسافربری که مردم عادی از آن استفاده میکنند را تحریم میکند، البته دلیلش مشخص است چون شیطان بزرگ روی زمین است. مرگ بر آمریکای وحشی
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 11:50
فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی
کاپیتان شهبازی در خواب بیند پنبه دانه...... .
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 12:16
danial nabi - استكهلم - سوئد
تیم‌تو‌سعی‌-گودبای - تورنتو - کانادا جهت اطلاع تو نادان همین ۶ ماه پیش تو همون قبرستونی که داری زندگی‌ میکنی‌ به دعوت دوستان راهی‌ شدم، از بس مردم مرده یی داره، ۲ هفته بیشتر طاقت نیاوردم بر گشتم، به کوری چشم تو نصف کره زمین را گشتم، تو تو همون تبعید گاه بمون تا جنازت را ببرند.
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 12:37
آرمان شهر من - استهبان - ایران
خوندن نظرات بعضی از به اصطلاح ایرانیان خارج نشین حالم آدم رو به هم می زنه...کسانی که نه از مردی بزرگ در عرصه هواپیمایی ایران شناختی دارن و نه حس وطن پرستی و حتی نوع دوستی...گیرم که این حکومت سرتا پا جنایتکار و جنایت پیشه است آیا باید تاوان آن را شهروندان ایران و حتی خانواده بسیاری از شما که در ینگه دنیا نشسته اید و کاپیتان شهبازی را به سخره گرفته اید پس دهند...تحریم هواپیماهای مسافربری و قطعات آن لکه ننگیست بر دامان مدعیان حقوق بشر . متشکرم از جناب کاپیتان شهبازی مردی که در عرصه پرواز جان ده ها مسافر را نجات داد و حال در تلاش ( شاید هیچگاه فرجامی نداشته باشدولی این بزرگمرد نا امید نیست چنانچه همین امیدواری هواپیمای دارای نقص فنی را به سلامت بر زمین نشاند)است جلوی تکرار این گونه فجایع دردناک را بگیر.
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 16:11
cobalt3 - کرج - ایران
خوب برادر شما هم قطعات پراید ندید بهشون .
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 18:14
بت شکن - مونترال - کانادا
کاپیتان جان، شما اول بروید شکایت مادران داغدیده ستار بهشتی، ندا آقا سلطان و قربانیان کهریزک که در کشور گل و بلبل خودتان اتفاق افتاده پیگیری کنید اگر به نتیجه رسیدید بعد از آمریکا به دادگاه لاهه شکایت کنید و ما خارج نشینان هم به حمایت از شما جلوی سفارت خانه‌های آمریکا تجمع می‌کنیم..!!!
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 18:01
alibabatabrizi - تبريز - ايران
حالا تو برو بغل رهبر ازگلت ‌های بگو مرگ بر آمریکا یا آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند مرگ بر ضّد ولیت فقیه.تمام این زیانها از ندانم کاری اون رهبر الدنگت هست که کشورمونو رو سالیان سال به عقب انداخت
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 18:02
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
آقای آرمان شهر از اصفهان. عزیز من یه مثل است که میگه احترام مسجد را متولی داره. یعنی‌ چی‌؟ یعنی هر دولت و حکومتی در دنیا باید حافظ منافع ملتش باشه. نباید حرکت سیاسی و خرکی از خودش نشون بده که منافع کشور و ملتش در خطر بیفته. سیاست تندرو و ماقبل تاریخی‌. سیخونک زدن به ۴ تا گردن کلفت. الان تو این ۳۵ سال که از انقلاب می‌گذره، شما کدوم حرکتی‌ از نظام جمهوری اسلامی دیدین که منافع ایران و ایرانی‌ رو در خطر ننداخته باشه؟ چه انتظاری دارین از دنیا؟ سیاست ضد امریکایی و چه میدونم به قول خودشون ضد امپریالیسمی و جهان خواری بکار ببری بعد انتظار داشته باشی‌ که همین امپریالیست جهانخوار بهت جنس بفروشه؟ سران مملکت دم از گرفتن حق و حقوق مستضعفین بزنن ولی‌ خودشون کاخ نشین باشن.
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 09:31
mammal - لندن - انگلیس
خودتون گفتید که ما می‌خواهیم خود کفا بشیم ما همه کار می‌تونیم بکنیم ولی‌ دیدین لقمهٔ گنده تر از دهنتون ور داشتید حالا که این همه دشمنی کردین با آمریکا انتظار هم دارین که هر چی‌ خواستین ازشون بگیرین؟ موشکها را از چین و کره و روسیه می‌خرین و اسم ایرانی‌ روش میگذارین، ولی‌ قطعه‌ی هواپیما پس از ۳۶ سال نمیتونین درست کنین؟؟؟
‌چهارشنبه 26 آذر 1393 - 19:58
فراوانی - قطر - قطر
این بیچاره هم بازیچه دست رژیم شد خدا رحمتش کنه
جمعه 28 آذر 1393 - 13:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.