کشف یک میدان جدید گازی در جنوب ایران

هرمز قلاوند، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، از حفاری چاه‌های اکتشافی در منطقه «خارک تنگ» در نزدیکی بوشهر برای «تخمین دقیق» حجم یک میدان گازی تازه کشف شده در جنوب ایران خبر داد و گفت که وجود ذخایر گاز طبیعی و میعانات گازی دراین میدان گازی «قطعی» شده‌است.

آقای قلاوند پیش از این خبر داده بود که ایران در استان فارس به یک «سفره عظیم» زیرزمینی گاز طبیعی دست یافته‌است.

وی پیش‌بینی کرده بود که این «سفره عظیم» گاز طبیعی از منطقه برازجان آغاز و تا گسل میناب و سواحل خلیج فارس امتداد داشته باشد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران روز یک‌شنبه ۲۳ آذر در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر گفت شناسایی این میدان گازی را «فصل جدیدی» در عرصه اکتشافات گازی ایران دانست.

وی تصریح کرد: «حفر یک حلقه چاه در منطقه خارک تنگ در نزدیکی بوشهر در حال انجام بوده که شواهد اولیه وجود گاز و میعانات گازی را تائید می‌کند.»

خبزگزاری مهر در مورد کشف این میدان گازی از «احتمال کشف یک پارس جنوبی جدید در ایران» سخن گفته است.

احمد قلعه‌بانی، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در مرداد ۹۰ از کشف یک میدان گازی بزرگ در شرق عسلویه خبر داده و حجم ذخیره گاز طبیعی این میدان را ۴۹۵ میلیارد متر مکعب و ارزش اقتصادی آن را ۱۳۳ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

ایران پس از روسیه دومین دارنده ذخایر گاز طبیعی دنیا است. البته بر اساس برخی گزارش‌ها، مانند گزارش سالانه شرکت بریتیش پترولیوم، ایران با ۳۳ تریلیون متر مکعب، بزرگ‌ترین ذخایر گازی دنیا را دارد.

خبرگزاری مهر در گزارش خود اعلام کرد که ایران با در اختیار داشتن میادین بزرگی همچون پارس جنوبی، گلشن، فردوسی، کیش، شانول، وراوی، هما، فروز بی، سلمان و آرش و بیش از ۳۴ تریلیون مترمکعب ذخایر قابل برداشت، بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد.

+38
رأی دهید
-7

آرتمیس3000 - برلین - المان
کل ایران هم طلا بشه و از جوی های خیابون آب طلا جاری باشه هیچ فایده ای واسه ملت ایران نداره
یکشنبه 23 آذر 1393 - 21:58
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
بدوید و غارت کنید دزدان خزانه ملی‌ ایرانیان، این خاکِ زر خیز و با برکت وقتی‌با شرمندگی در آن فرو رفتید انتقامِ خود را از شما‌ها خواهد گرفت چنان که ربتان را یاد کنید اما فریاد رسی نداشته باشید، حال خود را از شدتِ دزدی ، گرگی و جنایت خفه کنید تا به وقتش همه ا‌ش گلو گیرتان شود.
یکشنبه 23 آذر 1393 - 23:29
azadi2011 - تورنتو - کانادا
به جیب یک نفر وخانواده اش خواهد رفت ۰
یکشنبه 23 آذر 1393 - 23:55
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
خوش به حالِ فداییانِ آقا ! این مفت خور‌های ساندیس به گردن الان دارن هپی می‌خونن !
یکشنبه 23 آذر 1393 - 21:54
دریای پارس - ایران - ایران
مبارک توله سگهای سپاهی و سید حسن خرس ا... لاشخور
یکشنبه 23 آذر 1393 - 22:12
kelkhong - آبادان - ایران
از این نمد کلاهی به ما نمیرسه !!. چه فرقی واسه ملت بیچاره داره؟ 35 ساله داریم میگیم بازم 100 رحمت به پارسال !!!
‌سه شنبه 25 آذر 1393 - 12:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.