ارسال حکم انفصال دائم سعید مرتضوی از خدمات قضایی


سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران از ارسال حکم دیوان عالی کشور مبنی بر انفصال دائم سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی، به اجرای احکام خبر داد.

محسن افتخاری، روز یکشنبه ۲۳ آذر، در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا از ارسال پرونده قضات متهم در حادثه بازداشتگاه کهریزک به اجرای احکام خبر داد و گفت که هنوز شعبه هم‌عرض برای آن بخش از پرونده که دیوان عالی کشور به آن ایراد گرفته، تعیین نشده‌است.

شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی، ابتدای مرداد سال ۹۲ سعید مرتضوی، حسن زارع دهنوی و علی حیدری‌فر، متهمان پرونده موسوم به قضات کهریزک را با شکایت خانواده‌های محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر به اتهام «مشارکت در بازداشت غیرقانونی» به انفصال دائم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات اداری محکوم کرده بود.

پس از گذشت ۲۰ روز از صدور حکم، پرونده با اعتراض هر سه متهم این پرونده و دو نفر از شاکیان به شعبه ۹ دیوان عالی کشور ارجاع شد.

محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر، سه جوانی بودند که به دلیل حضور در راهپیمایی‌های اعتراض‌های به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ بازداشت و بر اثر «شکنجه و فشار عصبی» جان خود را در بازداشتگاه کهریزک از دست دادند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه‌قضائیه، ۲۴ آبان، خبر داده بود که دیوان عالی کشور حکم محکومیت سعید مرتضوی پرونده قضات متهم در حادثه بازداشتگاه کهریزک را تأیید کرده‌است.

وی ۲۷ آبان گفت که دیوان عالی کشور به دو متهم دیگر این پرونده مقداری «تخفیف» داده‌است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، دیوان عالی کشور حکم انفصال دائم علی‌اکبر حیدری‌فر و حسن زارع دهنوی از خدمات قضایی را به شش سال و انفصال پنج ساله آنان از خدمات دولتی را نیز به دو سال کاهش داده‌است.

به گفته وکیل اولیای دم محمد کامرانی، ایراد دیوان عالی کشور به پرونده قضات کهریزک مربوط به صدور جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای آقای مرتضوی است.

به نوشته ایرنا، یکی از اتهامات آقای مرتضوی در این پرونده، علاوه بر مشارکت در بازداشت غیرقانونی، «معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب ماموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود» بود.

اتهامی که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به خاطر آن سعید مرتضوی را به پرداخت ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم کرد.

حسن کمالی، وکیل مدافع اولیا دم محمد کامرانی، ۱۵ آذر ماه گفته بود: «شعبه رسیدگی‌کننده در دیوان عالی کشور با توجه به محتویات پرونده اعتقادی ندارد که اتهام گزارش خلاف واقع نسبت به آقای مرتضوی وارد باشد. دیوان فرض کرده که حتی اگر این اتهام وارد باشد مجازاتی که تعیین شده قانونی نبوده‌است.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا «حداقل» جریمه ذکر شده برای این اتهام آقای مرتضوی براساس قوانین ۲۰ هزار تومان است، نه ۲۰۰ هزار تومان.

ارسال حکم آقای مرتضوی به اجرای احکام در حالی است که برخی از پرونده‌های دیگر وی نیز در حال رسیدگی است.

پیمان حاج محمود عطار، وکیل دادگستری، اوایل مردادماه گفته بود که سعید مرتضوی ۱۰ پرونده مفتوح در دادسرای کارکنان دولت دارد.

این وکیل دادگستری، پرونده شکایت عباس پالیزدار، پرونده بازداشتگاه کهریزک، پرونده شکایت فاضل لاریجانی و شکایت کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی را از جمله پرونده‌های مفتوح سعید مرتضوی عنوان کرده بود.

بر اساس گزارش‌ها، روز دوشنبه، سوم آذر، پس از حضور سعید مرتضوی در دادسرا، درباره پرونده «تخلفات سازمان تامین اجتماعی» برای وی قرار کفالت دو میلیارد تومانی صادر شده‌است.

+54
رأی دهید
-3

greentree - تهران - ایران
بی‌چاره چه حکم سنگینی‌ براش بریدند بعد از دزدی‌های میلیاردی از کار بر کنار شد !!!..حالا تکلیف پول‌های دزدی چی‌ می‌شه؟
یکشنبه 23 آذر 1393 - 18:15
razmandeh - استکهلم - سوئد
ارسال حکم انفصال دائم سعید مرتضوی از نفس کشیدن کی‌ صادر می‌شه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 23 آذر 1393 - 18:40
اصحاب کهف - بروکسل - بلژیک
بعد از 5 سال شق القمر کردن..این کفتار کثیف اعدامم کمشه
یکشنبه 23 آذر 1393 - 18:51
دوستدار - استهکلم - سوئد
خیلی پیش می اید کسیکه دلسوزی بیش از حد برای سیاستمداران یا نظامی انجام میدهد به نابودی خود ان کس دلسوز تمام خواهد شد. سعید مرتضوی هم از روی دلسوزی و رسیدن به هدف برای نظام گندیده جمهوری اسلامی انسانهای را مثل خانم کاظمی , در زیز شکنجه کشت خیلیها دیگر را هم به خواست و دستور ایشان اعدام و زندان و شکنجه و جریمه کردند. سعید خان فکر میکرد این عملهای جنایتکارانه را برای اربابانش انجام دهد بیشتر از طرف رهبری نظام بهش توجه خواهد شد و ارتقا مقام خواهد گرفت. ندانست روزی از صحنه نظامش به بیرون از گودش میاندازند . اخر وعاقبت کسانی که پایشان را از گلیمشان دراز تر میکنند قطع پاهای ان کسان است.
یکشنبه 23 آذر 1393 - 19:01
agha_ehsan - تهران - ایران
با اینهمه میلیاردهایی که بالا کشیده به دولت چه نیازی داره . جریمه نقدیشم که از بیست هزارتومن شروع میشه !! واقعا هلاک شد طفلک .
یکشنبه 23 آذر 1393 - 22:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.