محمد مایلی‌کهن زبان وزارت ورزش شد!

سایت وزارت ورزش در اقدامی عجیب، گفت‌وگویی با محمد مایلی کهن درباره فدراسیون فوتبال و تیم‌های ملی انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در حالی که اختلافات فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش به اوج رسیده است، سایت وزارت ورزش با محمد مایلی‌کهن مصاحبه‌ای انجام داده که در آن راهکارهایی به این فدراسیون توصیه شده است!


به نظر شما با توجه به شرایط کنونی مسوولیت تیم امید بر عهده چه کسی است و چه نتیجه ای را برایش پیش بینی می‌کنید؟
معتقدم مشکل فوتبال ما نظم است و هر کسی که کارها را بر اساس نظم انجام می دهد مورد اتهام واقع می‌شود . در صورتی که در سایر لیگ های جهان جدا از مسائل فنی، بازیکن نمی تواند هرکاری را که می خواهد به هر شکلی انجام دهد. یعنی هر چیزی نمی تواند بخورد هرجا نمی تواند برود هر کاری نمی تواند انجام بدهد و تا هر ساعتی از شب که خواست بیدار بماند. مشکل فوتبال ما بی نظمی است. ما ورزشکاران با استعدادی داریم و باید یک مقدار منظم تر شویم.

یعنی مشکل تیم ملی امید بی‌نظمی است؟
بله، تمام فوتبال ما درگیر این مساله است.

مسوول این بی‌نظمی چه کسی است؟
در تمامی دنیا قرارداد بازیکنان چارچوب خاص خود را دارد که خارج از آن بازیکن اجازه حرکت ندارد وگرنه جریمه خواهد شد. بد نیست که بدانیم در مقطعی خداداد عزیزی به آلمان رفت و در باشگاه کلن بازی می‌کرد. این فوتبالیست خوب کشورمان در ایران بسیار علاقمند به نوشابه بود. او که به این کشور رفت وقتی به ایران بازگشت متوجه شدیم ظرف یک ماه دیگر نوشابه مصرف نمی کند. موضوع را که جویا شدم به من گفت: اگر در باشگاه کلن نوشابه بنوشم هزار مارک جریمه می شوم. هزار مارک برای یک نوشابه! اینجا بازیکن شب تا صبح یا در شبکه فیس بوک است یا در شبکه های مجازی یا مشغول بازی با بازی های کامپیوتری. بازیکن در کنار تمرین خوب باید تغذیه مناسب و استراحت کافی داشته باشد وگرنه با تمرین خوب هم ضعیف می‌شود. قوانین کشورهای صاحب فوتبال به بازیکنی که قرار داد می بندد، اجازه هر کاری را نمی دهد. حتی نمی توانند در هر موردی با آزادی صحبت کنند.

یعنی شما معتقدید این بی نظمی های باشگاهی به تیم ملی نیز رسیده است؟
البته. متاسفانه این بی نظمی در جاهای دیگری نیز وجود دارد که در ورزش به این شکل نمود پیدا می کند . به عنوان مثال مسی و رونالدینیو اگر منظم و با برنامه عمل نکنند مگر می شود این چنین عمل کنند. گاهی در هفته سه بازی بسیار عالی دارند. این موفقیت با مراقبت به دست آمده است و آنها هم به این شرایط عادت کرده اند. به نظر من فوتبال روز دنیا به نوعی "برده داری مدرن" به شمار می آید بازیکن به نوعی برده باشگاه است.

البته این جور نگاه کردن شما به فوتبال با نظام ارزشی ما جور درنمی‌آید...
اما واقعیت دارد. باشگاهی که هزینه می کند انتظار بازخورد دارد. باشگاه باید کسب درآمد کرده تا بتواند هزینه کند. پس کاملا مراقب همه چیز هست و اجازه نمی دهد بازیکن هر کار اشتباهی را انجام دهد.

تیم امید ایران چهل سال است که به المپیک راه نیافته و هم اکنون نگرانی برای دوره های بعدی هم مطرح است. چقدر به این تیم می شود امید داشت ؟
یکی از مشکلات عمده این تیم عدم برگزاری مسابقات است. از شما سوال می کنم مسابقات امید های کشور چگونه برگزار می شود؟ واقعیت این است که بازیکن خوب از دل این مسابقات باید کشف شود.

** مسوول مسابقات چه کسی است؟
طبعا فدراسیون در راس این موضوع قرار دارد. مسابقات امیدها، جوانان و نوجوانان چگونه برگزار می شود؟ متاسفانه پایه های ما مشکل دارند. امکانات لازم را در اختیار ندارند زیرساخت‌ها برای این تیم ها اصلا مناسب نیست. از سوی دیگر صغر سنی بیداد می‌کند. البته در کشورهای دیگر هم این مساله وجود دارد اما آنها در کشور خودشان به مجامع بین المللی گزارش نمی‌دهند! البته سالهاست که ما با این مشکل مواجه هستیم پیش از انقلاب هم این موضوع بوده است. خاطرم هست در تیم جوانان ما قبل از انقلاب که به کره جنوبی در ضربات پنالتی باختیم علی پروین و محمود خوردبین هر کدام با 27 سال سن در تیم جوانان بازی می‌کردند! منظورم این است که صغر سنی آن زمان هم بود. با همه این حرفها ما بازکنان فوق العاده ای داریم اما اساسی ترین مشکل ما بی‌نظمی است.

بحث در مورد کرانچار این روزها در رسانه های کشورمان بسیار داغ است؟ شما با نظارت وزارت ورزش موافق هستد؟
اعتقاد دارم که این کار را باید فدراسیون انجام می داد. نه تنها درباره مربی که در خصوص بازیکنان نیز باید چنین می بود نه تنها مسائل اخلاقی که مسائل فنی نیز باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

این شکل برخورد یا نظارت را پسندیده می دانید؟
قطعا وقتی سرمایه کشور برای مقوله‌ای هزینه می شود باید مورد بررسی هم قرار بگیرد و درست عمل کنیم . البته باید معیار تشخیص داشته باشیم . وزارت ورزش و کمیته مربیان خارجی نتیجه مسئولیتش را اعلام کرده است.

خیلی ها اعتراض کردند که آبروی کرانچار رفته است؟
به نوع برخورد کاری ندارم اما اولا آن چیزی که برخی عنوان می کنند برای آنها مهم نیست اتفاقا برای همه دنیا مهم است. شما نگاه کنید کرانچار سرمربی تیم مقدونیه هم بوده و به خاطر همین موضوع کنار گذاشته شد.

به همین دلیل بود؟
بله، به خاطر همین مساله کنار گذاشته ببینید در خارج از ایران حرام بودن مشروبات الکلی وجود ندارد اما باز هم دیده می شود که در این کشورها هر بازیکن یا مربی که شرب خمر دارد کنار گذاشته می شود.

ولی الان عده‌ای منتقد وزارتخانه شده‌اند که شما آبروی شخصی را برده اید؛ در حالی که ما ادعای حفظ نظام ارزشی را داریم و باید به موازین اخلاق متعهد باشیم.
در تمام دنیا چنین است و در این موارد مانند ما عمل می کنند. شما جان تری را در آستانه جام ملت‌های اروپا 2012 ببینید برای یک مساله اخلاقی و توهین نژاد پرستانه بازوبند کاپیتانی را در تیم ملی انگلیس از دست می‌دهد. وقتی که این موضوع در سطح جامعه مطرح شد اتحادیه فوتبال انگلیس به آقای کاپلو اعلام کرد که جان تری نمی تواند کاپیتان تیم ملی باشد هرچند کاپلو مقاومت کرد اما اتحادیه فوتبال انگلیس نپذیرفت. یعنی اخلاق مهم است و شعار هم نمی دهند. جالب این بود همان زمان اعلام شد که مردم هم از محرومیت تری از کاپیتانی انگلیس به دلیل همین مسایل حمایت کردند. اما برخی رسانه ها در کشور ما به جای تقبیح این رفتارها می روند سراغ مسایل دیگر!

اینجا عنوان می شود تسویه حساب بین فدراسیون فوتبال و وزارتخانه است؟
باید عنوان کنم که این خرده گیری ها می‌تواند ناشی از تسویه حساب برخی از مطبوعات و رسانه ها با وزارتخانه باشد. ما می دانیم دیگر. طبعا این گونه رفتارها می تواند ریشه دار باشد. از گذشته که سازمان تربیت بدنی داشتیم تا به امروز که وزارتخانه‌ایی داریم که همیشه راس همه فدراسیون‌ها بوده است. خود آقای کفاشیان نیز بیشتر از سایرین به این مهم واقف است. آقای کفاشیان پیش از این دبیر کل کمیته ملی المپیک و معاون سازمان وقت نیز بوده اند. آن موقع برانکو را کجا برای عقد قرارداد می بردند. همین ساختمان در حضور آقای مهر علیزاده اقای کفاشیان به خاطر دارد که زمانی که معاون فنی سازمان بود رییس فدراسیون فوتبال را مجبور می کند که از برانکو به عنوان سرمربی خارجی استفاده کند یا در مقطعی که خداداد عزیزی و وحید هاشمیان به تیم ملی دعوت نمی شدند چه کسی دستور دعوت آنها را داد؟ آقای مهرعلیزاده. همزمان با المپیک آتن زنگ زد و دستور دعوت آن دو عزیز را داد همان‌ها هم موجب برد تیم ملی شدند.

سرپرست تیم امید آقای کاشانی که هم اکنون استعفا داده‌اند، بحثی را مطرح کرده‌اند تحت این عنوان که "من درد را فهمیده‌ام. اختلافی که بین کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال وجود دارد 40 سال است که موجب شده تیم امید صعود نکند و ما آمده‌ایم که مشکلات را حل کنیم به همین دلیل دقایقی وقت خواستم به عنوان یکی از اعضای شورای شهر و یک رزمنده اما وزیر ورزش وقتی به من ندادند." شما چه نظری دارید؟
این خواسته با ادعاهای ایشان تناقض دارد. از سویی گفته می‌شود که وزارت ورزش نباید دخالت کند و فدراسیون یک نهاد غیردولتی است و از سویی این گونه رفتار می کنند. البته آقای کاشانی فردی بسیار قابل احترام هستند و می تواند به تیم ملی کمک کنند اما من معتقدم نباید قائم به افراد باشیم که باید قانون مطرح باشد و حکم کند. من منکر ارزش های والای آقای کاشانی نیستم. خود آقای کاشانی که مدیر تیم امید شدند زیرمجموعه چه کسی هستند ایشان زیر مجموعه فدراسیون هستند، پس در عملکرد خودشان برای ملاقات وزیر تضادی بانحوه تفکرشان وجود دارد. آقای کاشانی را مگر وزیر انتخاب کرده که دنبال گزارش دادن به آقای گودرزی است؟ به نظرم این جور کارها تبلیغاتی است.
البته ایشان قصد داشتند اختلافی که خودشان گمان می کردند بین فدراسیون و وزارتخانه وجود دارد را حل کنند من اعتقاد ندارم و مطمئن هستم اگر وزیر بخواهد همین الان آقای کفاشیان اینجا حضور پیدا می‌کند.

دکتر گودرزی در جلسه مشترک با روسای فدراسیون‌های ورزشی تاکیدشان بر حفظ اخلاقیات و توسعه ورزش پاک بود با این شرایط با این تیم امید چه کنیم؟ سرپرستش که استعفا داده، سرمربی هم ندارد و چه کسی مسوول این بلاتکلیفی است؟
هیچ موقع اعتقاد نداشته و ندارم که وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک مسوول هستند و باید دخالت کنند. بلکه مسوول مستقیم از نظر بنده "فدراسیون فوتبال" است. البته احترام به نظر جمع یا فرد صاحب نظر نباید فراموش شود و از راهنمایی‌های فرد یا مسوول بالاتر استفاده کرد. مثل دوران مربیگری بنده که بیشترین دخالت را خود آقای مهرعلیزاده و به خصوص کفاشیان از طریق سازمان تربیت بدنی داشتند. آن زمان خود آقای دادگان رییس فدراسیون بود و من سرمربی امید بودم.

ما سوم فروردین بازی داریم اما هیچ کاری صورت نگرفته است ؟
تقریبا دو ماه وقت داریم. خیلی وقت است که فرصت سوزی شده است.

اعتقاد شما به سرمربی داخلی است یا خارجی؟
من اگر بگویم ...

از شما هم نام برده می‌شود. در نگاه کلی نظر شما چیست؟
ما مربی خارجی کم نداشتیم اما چه کردند ایوان کوردس را داشتیم. گده را داشتیم و بگوویچ و سیموئز و نیکولیچ را. مگر ما با این مربیان به المپیک رفتیم؟ باز با مربیان ایرانی جهش هایی داشتیم مثلا ما زمان کوردس که یک تیم بی‌نظیر داشتیم و علی کریمی و حامد کاویانپور و پژمان جمشیدی عضو تیم بوند اما این تیم به المپیک سیدنی نرفت. پس برداشت من این است که باید به مربی داخلی فرصت بدهیم. فرصتی وجود ندارد. شما هم اکنون مربی خارجی را انتخاب کنید شناختی از تیم ندارد حتی فرصتی برای شناختن هم ندارد و در شرایط کنونی طبعا یک مربی داخلی بهتر می تواند تیم را جمع کند. باز هم عرض می‌کنم در شرایط فعلی باز هم باید تیم جمع شود و کسی بیاید که تجربه لازم را به گونه ای داشته باشد که بیش از مسائل فنی، انضباط را رعایت کند و مانند مربیان فوتبال مدرن عمل کند. اگر از من سئوال می کنید در این زمان محمد خاکپور برای سرمربی گری تیم امید بهترین است هم دانش و هم نظم خوبی دارد.

یعنی اگر این مشکل حل شود فوتبال ما صعود می کند؟
نمی گویم صد در صد اما بسیار مهم است. قسمت اعظم آن باز هم این مساله نظم است در صورتی که با توجه به گذشته، پتانسیل قدرتی تیم نسبت به سابق ضعیف است . به نظر من در گذشته عامل عدم صعود ما بی نظمی های این چنینی بوده است . آقای وینگادا را به خاطر می آورید ایشان حتی یک برد هم نداشته حتی در حد بازی تیم امید با باشگاه های داخلی خودمان!

پس مربی داخلی و مدیر تیم امید هم مشخص شود؟ مدیر یعنی چه؟
همان کاری که آقای کاشانی می کرد. این پست هم از ان حرفها بود ما چیزی به نام مدیر در این سطح و به این شکل نداشتیم. یا باید مدیر فنی داشته باشیم که آقای کاشانی نمی تواند باشند و ایشان هم چنین ادعایی ندارد. اقای کاشانی به عنوان فردی که روابط بسیار گسترده ای دارند و جهت پیشرفت تیم از آنها کمک بگیرند، حضور دارند. این اشکال کشور ماست که اگر قانون حاکمیت اصلی را داشته باشد این چنین شرایطی پیش نمی آید که ناچار باشیم برای حقوق اصلی تیم به روابط متوسل شویم. سال 91 سر مربی تیم ملی داخل سالن بودم که در دنیا شدیم چهارم. سعید رجبی شد بهترین گلزن که مسابقات هنگ کنگ بود. من قائم مقام دفتر امورمشترک فدراسیون ها هم بودم. سرپرست ورزشگاه شیرودی هم بودم. یک قران هم از شیرودی دریافت نمی کردم.

آن موقع چند شغله مطرح نبود؟
من می رفتم سر کار اما حقوق نمی گرفتم اسنادش موجود است. آن دوران پست های دیگری هم به من پیشنهاد شد اما به دلیل اینکه تیم باید به مسابقات بین المللی هنگ کنگ می رفت نپذیرفتم. مثلا آن زمان هنگ کنگ مستعمره انگلیس بود که برای دریافت ویزا باید چیزی معادل دو ماه زودتر پاسپورت ها را به سفارت می دادیم. آن موقع هم ما سرباز و دانشجو هم داشتیم و به دلیل تسلط من به امور کاری ام به راحتی توانستم تیم را کامل از کشور خارج کنم بدون اینکه کسی را جا بگذاریم. پس من معتقدم چیزی به عنوان مدیر تیم امید نیاز نیست مگر مدیر فنی که با تجربه باشد و اگر سر مربی جوان باشد بتواند وی را راهنمایی کند. در واقع تصمیم گیرنده اصلی باید سرمربی باشد و اختیاراتش نباید کم شود اما می تواند نظر مشورتی بگیرد.

فکر می کنید می توانیم صعود کنیم بعد از 40 سال اگر همه موارد ذکر شده را رعایت کنیم؟
سخت است، همیشه سخت بوده و این دفعه از دفعه های قبل سخت تر است.

در مورد جام ملت های آسیا که تیم برای آمادگی عازم اردوی آفریقای جنوبی است نظر شما راجع به کار آقای کی روش چیست؟ و پیش بینی شما از وضعیت تیم در جام ملت ها چیست؟ با توجه به اینکه شما سومی سال 96 را هم دارید.
ما در آن سال 10 یا 15 نفر از بازیکنانمان لژیونر شدند. کلی ارز وارد کشور شد. من در هر شرایطی تیم ملی کشورم را دوست دارم. اما بر اساس اطلاعات آماری فیفا، امسال یکی از ضعیف ترین تیم های جهان در جام جهانی بودیم و از طرفی بازیکنانی همچون قوچان نژاد و دژآگه را داشتیم که در واقع در کشورهای اروپایی بازی می کردند به کشورهای عربی رفتند و باز اطلاعات فیفا مبین این است که تیم ما ضعیف بوده و ضعیف عمل کرده. مطلب دیگری که باید اشاره کنم مراسم AFC که امسال برگزار شد، آیا نامی از ایران بود و جایزه ای به ایران رسید؟

در فوتسال یک جایزه گرفتیم
فوتبال را عرض می کنم. دلیلش چه چیزی می تواند باشد؟ آیا ما خوب بودیم و جایزه ای نبردیم؟ من مشکلی با کی روش ندارم فقط وضعیت تیم را بیان می کنم.

الان از بی پولی بسیار گله‌مند هستند؟
این که ماه‌ها مسابقات تدارکاتی نداشته ایم صرف نداشتن پول نبوده بلکه خودمان هم نخواسته ایم. کشورهای دیگر که مسابقات تدارکاتی داشتند در روزهای فیفا دی که باشگاه ها لطمه نمی خورد مسابقات برگزار کردند. ما نخواستیم و در توافقات با سازمان لیگ، فیفا دی ها را به سازمان لیگ تخصیص داده و از طرفی 40، 50 روز لیگ را بی دلیل تعطیل کرده ایم که این عملکرد از نظر تعاریف بین المللی اصلا توجیهی ندارد. مگر کشورهایی که از نظر آب و هوایی در فصلی امکان مسابقه ندارند.

پس این بحث بی پولی که آقای کی روش که اذعان دارند چیست؟
اگر بحث بی پولی باشد که آقای کی روش یکی از 13 مربی گران قیمت دنیا است. چطور ممکن است مسئله بی پولی باشد؟ اعلام شده که در سی و دو تیم جام جهانی سر مربی ما نفر سیزده ام به لحاظ دریافت دستمزد است. اگر پول نیست چگونه این طوری است؟ ما پول داریم اما به جا خرج نمی کنیم. پیش از جام جهانی آقای کی روش به زمین چمن کمپ تیم ملی ایراد می گرفت در صورتی که سال 96 ما اصلا زمین تمرینی نداشتیم. آن موقع آزادی خراب بود و به ما زمین نمی دادند.

در مورد اینکه آقای کی روش اذعان می کند که چنان چه به فینال در جام ملت ها کمتر برسیم مردم مرا نمی بخشند چه نظری دارید؟
ایشان فرد باهوشی هستند و من گمان می کنم اگر به فینال نرسیم خودشان نمی آیند. چه مردم ببخشند و چه نبخشند. مردم که پول خود را بخشیده اند و کشور به کی روش بدهکار نیست.

حالا شما چه نظری دارید؟ در جام ملت های آسیا چه نتیجه ای می گیریم با نگاه کارشناسی نظر بدهید
من می گویم اگر تغییراتی در تیم ایجاد نشود ما موفق نخواهیم شد. ما بازیکنان جوان و شایسته و خوبی داریم که گواه این ادعا همین آخرین بازی با کره جنوبی بود که تا دقیقه 80 تیم کره از ما جلوتر بود و هنگامی که یک سری جوان به تیم تزریق شد، مثل امید ابراهیمی، پوریا غفوری، سروش رفیعی، سردار آزمون تیم جان گرفت و گل هم زدیم. ما جوانان بسیار شایسته ای داریم و با استفاده درست از این ها نتیجه خوبی می توانیم بگیریم.

یعنی سکو را متصور نیستید؟
در غیر این صورت نه.

+5
رأی دهید
-32

رضا بندری - کلن - آلمان
چرا یکی این مرتیکه دماغو آدم فروشو خفش نمیکنه.مرتیکه کلنگ فقط زر میزنه.
یکشنبه 23 آذر 1393 - 11:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.