رییس دفتر خامنه ای: اگر از سوریه حمایت نشده بود، امروز عراق از دست می‌رفت

محمد محمدی گلپایگانی، رییس دفتر رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به انتقاد ها از حمایت ایران از سوریه گفته است، اگر حکومت جمهوری اسلامی از حکومت بشار اسد در سوریه حمایت نکرده بود، اکنون عراق نیز «از دست» می رفت.

به گزارش روز شنبه ۲۲ آذرماه خبرگزاری دانشجویان ایران،‌ایسنا، رییس دفتر علی خامنه ای که در مراسم عزاداری اربعین در شیراز صحبت می کرد، با اشاره به «فتوای » آیت الله علی سیستانی، بلندپایه ترین مرجع شیعیان در عراق، در خصوص مقابله با داعش و همچنین کمک های اموزشی ایران به شیعیان عراق گفته است:« برخی می‌گفتند که سوریه چه ربطی به ما دارد؟ در پاسخ آنان باید گفت که اگر سوریه حمایت نشده بود، امروز عراق از دست می‌رفت.»

گروه خلافت اسلامی، یا داعش سابق، از تابستان سال جاری توانست بخش های وسیعی از مناطق سنی نشین عراق را به تصرف خود در آورد. نیروهای پیشمرگ کرد،‌ دواطلبان شیعه عراقی به همراه نیروهای ارتش عراق و با پشتیبانی حملات هوایی آمریکا و متحدانش تا کنون مانع پیشروی بیشتر نیروهای داعش شده و در برخی از مناطق این گروه را وادار به عقب نشینی کرده اند.

گروه خلافت اسلامی هم اکنون بخش وسیعی از مناطق سنی نشین سوریه و عراق را در کنترل خود دارد.

محمدی گلپایگانی در خصوص مقابله با داعش در عراق گفته است:اگر اگر همت والای شیعیان در عراق و فتوای آیت‌الله سیستانی برای جهاد کفایی نبود، قطعاً امروز نجف، کربلا و بغداد نمانده و نابود شده بود.

رییس دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران در ادامه اسرائیل و آمریکا را «به حمایت از داعش» متهم کرده است.

این در حالی است علاوه بر حضور مشاوران نظامی آمریکا در کنار نیروهای ارتش عراق و نیروهای منطقه خودمختار کردستان عراق، نیروی هوایی آمریکا و همپیانانش تاکنون صدها عملیات هوایی علیه نیروهای داعش در سوریه و عراق انجام داده اند.

در حال حاضر ۳۱۰۰ نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند.

در همین حال، ژنرال جیمز تری، فرمانده ارشد عملیات ائتلاف آمریکا علیه «خلافت اسلامی»، ۱۷ آ‌ذر، گفته بود نیروهای عراقی راه درازی برای مقابله با داعش پیش رو دارند.

حضور نیروهای ارتش آمریکا در عراق محدود به ارائه مشاوره و تمرین‌های نظامی عنوان شده است. ژنرال تری نیز به خبرنگاران گفته است دلیلی نمی‌بیند که فعلا شمار بیشتری نیروی نظامی آمریکا، به جز ۱۵۰۰ نفری که باراک اوباما به تازگی اعزام آنها را تائید کرده است، به آن کشور فرستاده شوند.

به گفته ژنرال آمریکایی نبردها در عراق «در برخی نقاط در موقعیت نه برد نه باخت قرار گرفته؛ در برخی نقاط نیروهای عراقی در حال انجام پیشرفت هستند.»

او با اشاره به «راه درازی» که نیروهای عراقی همچنان باید آن را بپیمایند، تاکید کرده است که به نظر او، نیروهای آن کشور «هر روز از ظرفیت بیشتری برخوردار می‌شوند».

+19
رأی دهید
-50

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
این هر دو حفظ شد در عوض ایران از دست رفت ! البته ملتِ ایران خیلی‌ هم وضعشان خوبه و خوشحالند و اصلا گرونی رو احساس نمیکنند و اگه بیایی ایران مردم میگم اصلا تحریم چیه ؟! اصلا چی‌ هست !!؟؟ اصلا ما چنین چیزی نداریم !!! گوجه هم که سر کوچه مموتی ارزونه و کیلویی‌ یک قرونه ! فقط می‌مونه ساندیس که اگه نوچه یا فدایی آقا بشی‌ اونم فراوونه !
شنبه 22 آذر 1393 - 22:44
massoudoslo - اسلو - نروژ
این مرد داره حرفای بی ربط و مفت میزنه ! یعنی امروز عراق از دست نرفته !!؟ نصف بیشتر عراق و قسمت بزرگی از سوریه از دست رفته و افتاده تو دست داعش اونوقت این جور آدمای نادان و متوهم هنوز چرت و پرت میگن !! جمهوری اسلامی میتونست تو سوریه و عراق دخالت نکنه تا اعراب های افراطی مذهبی از سرتاسر دنیا نیان نریزن تو عراق و سوریه و منطقه رو به آشوب و تجزیه نکشن .نه سوریه سوریه خاهد شد و نه عراق ! دنیای اسلام هرگز راضی نمیشن به شیعیان اجازه بدن در عراق یک کعبه شیعی درست کنند و بازار کعبه سنی در عربستان را کساد کنن .
شنبه 22 آذر 1393 - 23:37
سرسره - اهواز - ایران
یعنی الان عراق ازدست نرفته؟!نصفش که دست داعشه
یکشنبه 23 آذر 1393 - 00:18
ekman - شیراز - ‫ایران
مگر عراق متعلق به ایران است که جوش از دست دادنش را میزنند،کلاه خودمان را سفت بچسپیم که باد آنرا نبرد.
یکشنبه 23 آذر 1393 - 00:23
razmandeh - استکهلم - سوئد
این بی‌شرف‌ها اینقدر سنگ دفاع مقدس ۸ ساله را بسینه میزنند !!! ولی‌ از آنطرف فراموش کردند که همین عراقی‌ها بیشرف بهترین جوانان ایران را به خاک و خون کشیدند !!!! لعنت بر شما که بیگانه پرستید !!!! چرا نمیروید همان کربلا و دمشق و ما را راحت نمیگذارید ؟؟؟
یکشنبه 23 آذر 1393 - 05:16
azadi2011 - تورنتو - کانادا
ایشان منظورشان از عراق , سوریه , ایران و یا هر کشور دیگر همان شیعه های آن کشورها هستند ونه مجموعه ی مردمی که توی آن کشورها هستند۰ درست همانگونه که در ایران با مردم ایران رفتار می کنند و درست همانگونه که سنی های افراطی به مردم و کشورها نگاه می کنند۰ منظور این گونه د ینها از ملیت همان حوزه ی ایدیولوژیک وسیاسی شان است که البته به هر بهایی وقیمتی باید حفظ شود۰ از دیدگاه منا فع کلی ایران, مردم ایران هیچ نفعی در جنگ داخلی عراق و سوریه و لبنان و غزه ندارند, بلکه اینها مشکلات اعراب است که به ما مستقیما مربوط نیست ۰
یکشنبه 23 آذر 1393 - 08:36
arzoye ensaniat - استکهلم - سوئد
این بهترین سندیه برای مزدوران که این رژیم،دست عراقیها ایست که فارسی صحبت میکنند،عراقیها که یک میلیون از ایرانیهارو کشت یا زخمی کردند ،دلیل دفاع از عراق و سوریه همینه،که این خرسه مفت خور میگه،۳۵ ساله به پول خون این شکم را گنده کرده،و میگه گور بابای بسیجی‌ و اطلاعاتیها،حالا شما پشتیبانی‌ از این مفت خورها بکنید.
یکشنبه 23 آذر 1393 - 09:17
عقاب سرخ - پاسارگاد - ایران
سوریه به ۵ قسمت تقسیم شد،اسد الان فقط دمشق و بعضی‌ از مناطق علوی نشین دستشه که اونم با کمک ایران و حزب الله در موقعیت دفاعی قرار داره،کردها قسمتی‌ و جبهه‌ النصره و ارتش آزاد هم هر کدام قسمتی‌ و داعش هم قسمت اعظم آنرا به دست گرفتن و در عراق هم بغداد و چند شهر شیعه نشین نجف, کربلا دست شیعه هست سامره محاصره شده و کردها قسمتی‌ از عراق و داعش هم بیش از ۵۰/ عراق را در اختیار دارن و جمهوری اسلامی این دو کشور را تکه پاره کرد و جنگی خونین را بین مسلمین شعله ور کرد ،،،عجب مسلمان کشی شده،خخخخخ امت واحد مثلمان عجب اتحادی در یکدیگر کشی دارند
یکشنبه 23 آذر 1393 - 18:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.