نامه سرگشاده صادق زیباکلام به روحانی: اقتصاد دولتی عامل اصلی فساد است

تقاطع: صادق زیباکلام،‌ استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، “اقتصاد دولتی” را عامل اصلی فساد در ایران دانست و خطاب به او نوشت که تجربه‌ی اقتصاد جمهوری اسلامی «تجربه شکست‌خورده دیگری در مجموعه تجربیات شکست‌خورده مخالفان اقتصاد آزاد طی ۲۵۰ سال اخیر» است.

آقای زیباکلام در این نامه‌ که نسخه‌ای از آن روز جمعه (۲۱ آذر-۱۲ دسامبر) در وب‌سایت خبرآنلاین منتشر شده، سخنان رییس جمهوری اسلامی در همایش دولتی “مبارزه با فساد” را که هفته‌ی گذشته در تهران برگزار شد، سخنانی “زیبا” خوانده و در عین حال گفته است: «ما چاره‌ای نداریم جز این‌که سخنان زیبا و بازی کردن با الفاظ و تعابیری هم‌چون “الگوی توسعه ایرانی-اسلامی”، “بومی‌سازی توسعه”، “راه رشد غیرغربی”، “توسعه عدالت‌محور” و سایر کلی‌گویی‌ها و انشاهایی که ۳۶ سال است داریم تکرار می‌کنیم کنار بگذاریم.»

او با بیان این‌که «اقتصاد کشورهای دیگر که یک صدم ایران فساد ندارند اقتصاد بازار آزاد است» خاطرنشان کرده که در ایران «از هواپیمایی و کشتی‌رانی و شرکت واحد اتوبوس‌رانی گرفته تا نفت و گاز و پتروشیمی، تا فولاد، مس، آلومینیوم، خودروسازی، تا بانک و بیمه و معدن، تا صادرات و واردات همه چیز در اختیار دولت قرار دارد».

وی که از حامیان حسن روحانی در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری اسلامی در ایران بود، تصریح کرده که اگرچه در ایران بخش خصوصی وجود دارد «اما حتی برای نفس کشیدن‌شان هم چندین سازمان دولتی هستند که باید مجوزهای لازم را صادر نمایند» و فعالیت “بانک‌های خصوصی” نیز به گونه‌ای است که «حتی ساعات باز و بسته شدن آن‌ها هم توسط دولت تعیین می‌شود».

صادق زیباکلام با تاکید بر این‌که «ناکارآمدی، تولید گران، کیفیت پایین، و غیر قابل رقابت بودن در عرصه بین‌المللی تنها شاخصه‌های اقتصاد دولتی ایران نیستند»، از “فساد” و “رانت‌خواری” به عنوان ابعاد دیگری از این اقتصاد نام برده است.

او هم‌چنین با اشاره به تلاش‌های انجام‌گرفته در دو قرن و نیم گذشته برای ارائه طرح‌های جایگزین سرمایه‌داری، تاکید کرده که در نهایت «اقتصادهایی پدید آمدند که انسان‌های درون آن‌ها فقط یک آرزو داشتند: فرار از آن‌ها».

گفتنی است حسن روحانی روز دوشنبه ۱۷ آذرماه در سخنانی در همایش “ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد” با بیان این‌که «می‌ترسد کشور به مرزی برسد که قبح فساد اقتصادی در آن شکسته شود»، گفت: «امروز زیرمیزی‌ها به روی میز آمده است.»

در یکی از آخرین موارد فساد دولتی در جمهوری اسلامی، در روزهای گذشته مقامات اقتصادی دولت روحانی هم‌چون وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی، از کشف یک “فساد مالی” در شبکه بانکی کشور با گردش مالی بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان خبر دادند و گفتند که متهمان این پرونده در کرمان بازداشت شده‌اند.

بر اساس گزارش سالانه‌ی موسسه “شفافیت بین‌المللی” در سال ۲۰۱۴، ایران در میان ۱۷۵ کشور، در رتبه ۱۳۶ جهانی از لحاظ شاخص فساد اداری و اقتصادی قرار گرفته است.

+60
رأی دهید
-2

فارسان - مرکزی - ایران
«اقتصادهایی پدید آمدند که انسان‌های درون آن‌ها فقط یک آرزو داشتند: فرار از آن‌ها» شنیدن این جمله از زبان یک چپی سابق جای امید واری داره اما افسوس که می بایست یک کشور در آستانه جهش در این منجلاب فرو می شد تا این روشن فکران متوجه آن شوند!!
شنبه 22 آذر 1393 - 20:37
mooman2014 - لوگانو - سویس
هر موقع رژیم ایران دنبال سیاستی جدید میره, قبل از اجرایی کردنش شروع میکنه به زمینه سازی و آماده کردن افکار عمومی. این آقای زیبا کلام هم یکی از سخنگوهای اینهاست, جالب اینجاست که بحران رژیم با توجه به قیمت نفت شدید تر شده و حالا به فکر فروش صنایع سنگین افتادند.
شنبه 22 آذر 1393 - 20:49
paksan - آمریکا - آمریکا
یه بررسی کوچیک انجام بدید می فهمید که نود درصد صنایع میانی کشور دست سپاه و شرکتهای اقماری شبه دولتی و به قولی حکومتی وابسته به رهبر هستند و البته اینکه دولت باید به هر شروع کاری مجوز بده خودش یکی از عوامل فساد و سوء استفاده هستش چون آنجاهم عوامل سپاه و بسیج و حراستها نفوذ کردند و مدیران این مراکز مجوز دهی در هیئت مدیره های شرکتهای مهم سپاه هستند و اینطوری اینها رو خریدن از این جهت انحصار را حفظ کنند و البته سهم خواهی و زیر میزی و کار چاقکنی از این روش صورت میگیره .تازه به اینها نماینده ولی فقیه و امامان جمعه را هم اضافه کنید. 10 سال پیش قرار بود در بجنورد یک کارخانه فولاد با ظرفیت کوچک تاسیس بشه و پذیره نویسی هم شد و عده از پزشکان و سرمایه دارها هم سرمایه گذاشتن و مردم هم سهم خریدن(من یک میلیون تومان خریدم)زمینی هم خریداری شده بود ولی امام جمعه بدون خرید سهمی مدعی گرفتن 20 درصد سهام بود و به بهانه اینکه زمین جای مناسبی نیست کل پروژه رو نابودکردن و پولها هم خورده شد
یکشنبه 23 آذر 1393 - 00:19
siavash2a - تهران - ایران
تا وقتی وانت پیکان تولید میشه وضع مملکت همینه
یکشنبه 23 آذر 1393 - 10:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.