انتقاد مذاکره‌کننده از گفته نماینده مجلس: «تهدید جدی» برای امنیت ملی

یک عضو تیم مذاکره‌کننده اتمی ایران اظهارات محمود نبویان، نماینده تهران در مجلس، درباره «توافق» ایران با پرداختن به فعالیت‌های موشکی ایران در مذاکره با گروه ۱+۵ را «ناصحیح» خوانده و آن را تهدیدی «جدی» برای امنیت ملی کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این عضو تیم مذاکره‌کننده اتمی روز شنبه، ۲۲ آذر، بدون ذکر نام خود، اظهارات محمود نبویان در مورد «توافق» تیم مذاکره‌کننده با پرداختن به بحث موشکی در مذاکرات اتمی را «ناصحیح» خواند.

وی ضمن رد این گفته نماینده مجلس افزود: «این ‌گونه سخنان در چارچوب موارد تهدیدزای جدی برای امنیت ملی کشور تلقی می‌گردد.»

محمود نبویان، نماینده تهران در مجلس و از نزدیکان محمدتقی مصباح یزدی، در روزهای گذشته در مصاحبه‌ای با وب‌سایت رجانیوز ضمن انتقاد شدید از عملکرد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفته است: «مقام معظم رهبری تصریح فرمودند که پرداختن به بحث موشکی ایران احمقانه است. زیرا ما اگر موشک نداشته باشیم دیگر برای برخورد نظامی با ما مکث نمی‌کنند و این موشک‌ها است که دشمن را سر جایش نشانده.»

وی همچنین بدون ذکر تاریخ و مکان مدعی شد که وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا، در پاسخ به این سخنان رهبر جمهوری اسلامی در جمع خبرنگاران گفته است که محمدجواد ظریف و عباس عراقچی «امضا کرده‌اند» که در مذاکرات به فعالیت‌های موشکی ایران «پرداخته» شود.

ادعای این نماینده مجلس ایران در حالی است که تاکنون هیچ خبری درباره این اظهارات خانم شرمن در رسانه‌ها منتشر نشده است.

در همین زمینه غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت در مجلس، روز شنبه، هشتم آذر،به نقل از محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، از وجود «شش موضوع اختلافی» بین ایران و گروه ۱+۵ درباره زمان و چگونگی لغو تحریم‌ها خبر داده و گفته بود که ایران در مذاکرات اتمی اخیر «اجازه» مطرح شدن دو موضوع حقوق بشر و برنامه موشکی ایران را «نداده است».

ماه گذشته، همزمان با مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران گزارش‌های متعددی از توان موشکی ایران برای «حمله به اسرائیل» و همچنین موشک‌هایی منتشر کردند که جمهوری اسلامی در اختیار گروه‌های مسلح فلسطینی و لبنانی قرار داده ‌است.

در همین زمینه یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات و امور راهبردی اسرائیل، روز پنج‌شنبه، ۲۹ آبان، گفته بود که هر گونه توافق جامع اتمی با ایران باید مستلزم حذف کل توان غنی‌سازی اورانیوم و تولید پلوتونیوم در ایران باشد و نیز موجب قطع همکاری موشکی ایران و کره شمالی شود.

آقای نبویان درمصاحبه خود با سایت رجانیوز فعال بودن هشت هزار از ۱۵ هزار سانتریفیوژ نطنز، تعطیلی سه‌چهارم تاسیسات هسته‌ای فردو و «برچیده شدن» رآکتور آب سنگین اراک را از جمله دیگر «تعهدات» ایران در مذاکرات هسته‌ای ذکر کرده است.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه‌شنبه، ۱۸ آذر، گفته بود که بر اساس توافقی «نانوشته» و برای «پیچیده نکردن روند مذاکرات»، ایران تا زمان ادامه مذاکرات با کشورهای گروه ۱+۵ قصد راه‌اندازی سانتریفیوژهای جدید و تزریق گاز اکتیو UF6 به سانتریفیوژ IR8 را ندارد.

آقای نبویان پیش از این نیز انتقادات شدیدی را از عملکرد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران مطرح کرده است.

وی همچنین روز چهارشنبه، ۲۳ بهمن ۹۲، در سخنانی گفته بود که چندین وزیر محمود احمدی‌نژاد در جلسات غیرعلنی مجلس «از فشار تحریم‌ها اشک می‌ریختند».

بر اساس گزارش‌ها، شورای عالی امنیت ملی ایران به دلیل این سخنان از وی به دادگاه شکایت کرده است.

از ابتدای شروع مذاکرات هسته‌ای ایران در دولت آقای روحانی، اصولگرایان، به‌ویژه شاخه تندروی آن جبهه پایداری، انتقادات شدیدی از عملکرد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مطرح کرده‌اند، از جمله ۲۳ تیرماه شرکت‌کنندگان در همایش «خط قرمز» با ادبیاتی شدیداللحن به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران حمله کردند.

پیش از آن نیز سیزدهم اردیبهشت‌ماه همایش مشابهی با عنوان «دلواپسیم» با حضور تعدادی از نمایندگان عضو جبهه پایداری مجلس برگزار شده بود.

+6
رأی دهید
-13

92ارشام - لندن - ایران
محمود نبویان،کوچک زاده،رسایی،بذرپاش،حسینیان که اسم نمایندگی را یدک می کشند و با پول سعیدمرتضوی و پولهای مردم که توسط م.رحیمی معاون اول توانستند رای بیاورند!دور اینده که از این سوء استفاده کنندگان خبری نیست چطوری میخواهند رای بیاورند!اما بتمام دلواپسی های نمایندگان نامبرده،گوش کنید همش هیاهو غوغاو لات بازی است.اینها چندبار از فقر،فحشا،فساد،رانت،اختلاس،رشوه و اعتیاد دلواپس شده و جلسه گذاشته اند؟!چرا اسیدپاشی و چاقوکش جهرم را مخفی کرده و با کسانی این افشاگری ها را میکنند دشمن هستند!وای بر مردمی که این تهی مغزان نماینده ایشانند!
شنبه 22 آذر 1393 - 21:07
paksan - آمریکا - آمریکا
یعنی انتظار داشتید یکی از نزدیکترین یاران مصباح یزدی بهتر از این صحبت کنه؟! آدم بیسواد آدمی است که به خودش کمترین زحمت برای تحقیق و فهمیدن حقیقت نمیکنه و مصباح یزدی استاد جذب این افراد بیسواد هستش یعنی کسانی که بدون هیچ تلاشی هرچی بهشون گفته میشه رو تکرار کنند . کسی که در شرایط تحریم مصاحبه کنه که وزرای احمدی نژاد از فشار تحریمها گریه میکردند و اشک می ریختند به نظر شما در نظریه شکست خورده اقتصاد مقاومتی چه نقشی داره؟ نقش مصباح یزدی برای قرار گرفتن طرف مقابل اصلاح طلبان و سر دیگر قطب سیاست بشدت شکست خورده ولی مصباح بازهم سعی میکنی با مصاحبه هاش و فرستادن نوچه هاش به میدان مدیریت جناح راست یا سر دیگر قطب سیاست ایران رو به دست بگیره و موضوع اتمی و گرانی ها بهترین موضوع هستش چون خقوق بشر و اقتصاد و شرایط اجتماعی سواد لازم داره که اینها نه طرحی دارند نه توان برنامه ریزی و حتی دنبال کردن برنامه های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی پس برای مطرح کردن خود به این چیزها متوسل میشوند کسی که میخواد رهبر بشه باید فرصت طلب باشه
شنبه 22 آذر 1393 - 22:38
دریای پارس - ایران - ایران
بله بیخود نیست شرمن و اوباما رفتن التماس کنگره میکنند که ایرانو تحریم نکنند.پس معلومه خامنه ای خرفت جام زهرو سرکشیده
یکشنبه 23 آذر 1393 - 22:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.