لبنان تسلیحات فرانسوی به هزینه عربستان را «به زودی» دریافت می‌کند

تمام سلام، نخست وزیر لبنان، اعلام کرد که فرانسه «به زودی» تسلیحاتی به ارزش سه میلیارد دلار را به بیروت تحویل خواهد داد. هزینه این جنگ‌افزار توسط عربستان سعودی پرداخت می‌شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که آقای سلام خبر تحویل قریب‌الوقوع تسلیحات فرانسوی به لبنان را جمعه، ۲۱ آذر، و پس از ملاقات با فرانسوا اولاند، رئیس ‌جمهور فرانسه، اعلام کرده است.

به گفته نخست وزیر لبنان، ارتش این کشور با دریافت جنگ‌افزار از فرانسه، توان برقراری امنیت در لبنان را پیدا می‌کند.

لبنان ماه‌هاست که با نفوذ گاه و بیگاه نیروهای جهادگرای اسلامی، عمدتا شبه‌نظامیان جبهه النصره که شاخه القاعده در سوریه است، روبه‌روست. در این حملات تعدادی از نیروهای ارتش لبنان کشته و گروگان گرفته شده‌اند.

اما نخست وزیر این کشور گفته است که با دریافت جنگ‌افزار از فرانسه، لبنان به امنیت خواهد رسید و هیچ تهدید تروریستی متوجه آن نخواهد بود.

لبنان، فرانسه و عربستان سعودی روز سه‌شنبه، ۱۳ آبان، توافق کردند تا ارتش لبنان به هزینه عربستان سعودی، سه میلیارد دلار جنگ‌افزار از فرانسه دریافت کند.

امضای این توافق در حالی بود که یک ماه قبل از آن، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، که به بیروت سفر کرده بود، از آمادگی جمهوری اسلامی برای اعطای «هدیه» به ارتش لبنان خبر داده بود.

البته عربستان سعودی اواخر سال گذشته متعهد شده بود که سه میلیارد دلار کمک مالی به ارتش لبنان ارائه کند تا آن را صرف خرید تجهیزات نظامی از فرانسه نماید، اما قرارداد اجرایی این معامله تا آبان‌ماه امسال بسته نشده بود.

جمهوری اسلامی نیز از حزب‌الله لبنان، گروه شبه‌نظامی و شیعه وابسته به خود در این کشور حمایت تسلیحاتی و مالی می‌کند و اخیرا نیز اعلام شده که موشک‌های زمین به زمین که می‌توانند با دقت اکثر مناطق اسرائیل را هدف قرار دهند، در اختیار حزب‌الله گذاشته است.

+17
رأی دهید
-5

perser68 - فلوریدا - آمریکا
چرا مملکته ما نتونه مستقیم و بدونه واسطه و قیمته واقعی مهمات از غربیا بخره و همیشه لگنو آفتوبه با سه برابر قیمت و دسته چندم از چینو روسیه و کره شمالی تهیه میکنه؟ البته مزدوری میگفت چون خداوند با مردمه ایرانه نیازی اصلاً به مهماته دسته اول نیست و دسته چندمش کارشو انجام میده هههههههههههههه
شنبه 22 آذر 1393 - 16:03
danial nabi - استكهلم - سوئد
لبنان گدای شب جمعه خاور میانه..
یکشنبه 23 آذر 1393 - 15:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.