عباس جوادی : فارسی‌زبان داریم اما قوم فارس نداریم

«عباس جوادی» متولد تبریز است. او به مدت شش سال در دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنکارا تحصیل کرد و سپس دکترای خود را در رشته‌های زبان‌شناسی، شرق‌شناسی و زبان و ادبیات آلمانی از دانشگاه کلن آلمان گرفت. او به مدت شش سال در همان دانشگاه به کار علمی مشغول شد. از سال ۱۹۸۵ تاکنون در رادیو اروپای آزاد–رادیو آزادی  مشغول به کار بوده هم‌اکنون مدیر منطقه‌ای این رادیو محسوب می‌شود. آقای جوادی وب‌سایتی شخصی به نام چشم‌انداز را نیز اداره می‌کند.
 

هویت ایرانی چیست و چه مولفه‌هایی را در بر می‌گیرد؟

عباس جوادی: هویت برای من یک مساله شخصی است. شخصی به معنای این‌که هر کسی می‌تواند هویت خودش را هر طوری که دلش بخواهد تعریف کرده و چارچوب آن را معین کند. بنده مُهر ایرانی دارم. مهر آذربایجانی هم دارم. از تبریز هستم. زبان مادری‌ام ترکی است. زبانی است که آن را بسیار دوست دارم. اما زبان میهنم ایران، فارسی است. زبان مشترک ما. به ادبیات فارسی، به حافظ، خاقانی، جامی ارادت و محبت دارم. ولی در عین حال من یک آلمانی هم هستم. به آلمان خیلی علاقه دارم. چون در آنجا خیلی بودم. زبان و فرهنگش را می‌دانم. به ترکیه و آمریکا هم علاقه دارم چون در آن‌جا‌ها هم زندگی کردم و زبان و فرهنگ‌شان را می‌دانم. خب همه این‌ها شاخصه‌های هویت شخصی بنده است. به نظرم در هویت، ابرام و اصرار و زور نیست. نمی‌شود گفت شما باید در درجه اول خودتان را ایرانی یا شیعه یا ترک و کرد حس کنید. این نمی‌شود. با قانون نمی‌شود هویت تعیین کرد. من نمی‌توانم بپذیرم که دولت و حکومت برای من هویت تعیین کند. ممکن است کسی در درجه اول خود را کرد بداند بعد ایرانی. کسی هم می‌تواند خود را فقط ایرانی بداند و کرد بودن برایش مهم نباشد. ممکن است اصلا یک کرد یا ایرانی و یا ترک برود مثلا به کشوری مثل امریکا و از روز تابعیت گرفتن از آمریکا خودش را دیگر یک آمریکایی بداند.

 درست است. ولی فکر کنید یک خارجی از شما بپرسد ایرانی بودن چه شاخصه‌هایی دارد. شما چه پاسخی به او می‌دهید؟

عباس جوادی: ایرانی بودن برای من در درجه نخست آن نقشه ایران است. نقشه‌ای که از بچگی در ذهنم است. دوم اینکه هویت ایرانی برای من بسیار چفت شده است با زبان و فرهنگ و ادبیات ایران. فرهنگ به معنای شعر نیست فقط. برای من فرهنگ حتی در طرز صحبت، یا تصوری که از شوخی داریم و یا حتی غذاهای ملی‌مان نیز تعریف می‌شود. مذهب و دین و یا روابط با کسانی که از نظر مذهبی با شما یکی نیستند و نوع این روابط نیز بخشی از فرهنگ است. این‌ها در احساس هویت من است. اما از لحاظ تاریخی اگر بگوییم به نظر من ایران تشخیص یک رشته‌ای‌ است که از لحاظ تاریخی قبل از اسلام شروع شده است. با ظهور اسلام وقفه‌ای به دلیل خلافت اسلامی در آن به وجود آمده است و بعد حملات مختلف از اسکندر تا ترک‌های آسیای مرکزی و مغول. ولی با ظهور صفویان در ۱۵۰۱ و تاج‌گذاری شاه اسماعیل این هویت ایرانی از نو تعریف می‌شود. با صفویان هویت ایرانی و ایرانی که واحد و یک‌پارچه است و به عنوان یک کشور و بدنه سیاسی احیا شد. این هویت با ظهور صفویه یک ستون فقرات اصلی به نام اسلام شیعی هم پیدا کرد. هرچند بعضی جا‌ها با زور به مردم قبولانده شد. با این وجود نقش اساسی در اتحاد ایرانیان بازی کرد.

 به نقش حکومت صفوی در شکل‌دهی به هویت ایرانیان اشاره کردید. می‌خواهم از نقش حکومت امروز ایران بپرسم. «حیدر بیات» که یک فعال فرهنگی ترک است به دلیل کثرت قومیت‌ها و زبان‌ها، ایران را یک خاورمیانه کوچک می‌داند که به تعبیر شما هم یک رشته تاریخی در میان این قومیت‌های مختلف وجود دارد که آن را از کشوری مانند عراق متمایز می‌کند. یک رشتی و لر خودش را در عین حال که گیلک و لر می‌داند، خود را هم‌وطن کرد و ترک ایرانی نیز حس می‌کند. ولی در سال‌های اخیر نداهای جدایی‌طلبانه به گوش می‌رسد که با برخورد بسیار سخت حکومت روبه‌رو شده‌اند. یا مثلا شاهد بودیم که تبریز عملا در جنبش سبز که یک جنبش ملی بود شرکت نکرد. شما چقدر حکومت را در این واگرایی‌ها مقصر می‌دانید؟

عباس جوادی: بگذارید اول به یک نکته اشاره کنم. اینکه منِ ترک‌زبان تبریزی آذربایجانی مانند اکثریت آذربایجانی‌ها خودم را ایرانی حس می‌کنم ده‌ها علت دارد. یک علت خیلی بزرگ آن، نقش آذربایجانی‌ها در احیای ایرانی است که بعد از اسلام فرو ریخت و بعد دچار تحولات خیلی بزرگ ۸۰۰ ساله شد تا اینکه به صفویه رسید. در دوران صفویه، افشاریه، قاجار و حتی پهلوی، آذربایجانی‌ها نقش بسیار مهم و کلیدی در احیا و حفظ ایران به عنوان یک بدنه سیاسی داشتند. اتفاقا نکته‌ای که من به هم‌وطنان قوم‌گرای آذربایجانی می‌گویم این است که این ایرانی که شما از آن عصبانی هستید و به آن فحش می‌دهید، خوب و بدش و گناه و ثوابش اساسا به گردن ما آذربایجانی‌ها است. این ایران برساخته ما ترک‌زبانان ایران است. کمتر بلوچ‌های ایران. کمتر کردهای ایران. کمتر فارسی زبانان ایران. بنابراین ما به عنوان آذربایجانی در ساختن این ایران در طی ۵۰۰ سال گذشته سهم اساسی داشتیم و هنوز هم داریم. شما همین امروز به سهم بزرگ آذربایجانی در اقتصاد و سیاست ایران نگاه کنید. پس طبیعی ست که اکثریت آذربایجانی‌ها خودشان را ایرانی حساب می‌کنند. اما اصلا این‌طور نیست که بگوییم همه در ایران خود را یه یک درجه ایرانی حس می‌کنند. جریاناتی که در بعضی نقاط خاورمیانه به وجود آمده است، مثلا در کردستان عراق، موجب شده است که برای برخی هم‌وطنان کرد، هویت کردی برجسته شود.

اما چه در قاجار و چه در پهلوی و چه در حکومت فعلی اشتباهات زیادی شده است. ببینید. در دوره صفویه هویت ایرانی بسیار به شیعی بودن گره خورده بود. در مقابل ازبک‌های سنی در شرق و عثمانی‌ها در غرب، شما در درجه اول خود را شیعه حس می‌کردید. نمی‌گویم خوب یا بد بود. می‌گویم این یک واقعیت تاریخی بود. اما بعد از آن و خصوصا بعد از مشروطه، هویت ایرانی باید خودش را از قید مذهبی خلاص می‌کرد. یعنی باید به یک نوع هویت مبتنی بر حقوق شهروندی می‌رسید. این هویت باید جای هرگونه هویت قومی، زبانی و مذهبی را می‌گرفت. با تایید و تاکید بر حقوق شهروندی باید ایرانیت محور قرار می‌گرفت. صرف نظر از اینکه یهودی هستید یا مسلمان یا سنی یا شیعه و هر مذهب دیگری و صرف نظر از قومیت و رنگ پوست حتی. چون در ایران سیاه‌پوست هم داریم. سیاوش یعنی چی؟ یعنی سیاه‌ وش. یعنی سیاه چرده. ما باید به عنوان یک دولت این هویت مدرن ایرانی را تعریف می‌کردیم که صرف نظر از هر چیز ایرانی هستیم. متاسفانه چندان موفق نبودیم. از جمله علل آن این بود که متاسفانه در زمان رضاشاه و کم‌تر محمدرضاشاه تعریف ایرانی برگشت به‌ نژاد آریایی. در حالی که ما می‌دانیم و علم امروزه ثابت کرده که اصولا نژادهای پاکی چون آریایی یا ترک یا ژرمن اساسا وجود ندارد. امروزه از طریق علمی ثابت شده است که اکثریت بسیار بزرگی از مردم ایران و ترکیه و قفقاز و سوریه و لبنان مخلوط هستند و این یعنی یک‌ نژاد پاک و خالص آریایی یا ترک و یا عرب اساسا وجود ندارد. حتی زبان آن‌ها هم مخلوط شده است. اصولا اشکال دو حکومت اخیر این بود که یک مساله را در هویت‌سازی برجسته می‌کنند. در حکومت سابق، آریایی بودن و در حکومت فعلی مسلمان شیعی بودن. شکی نیست که این موجب جدایی و تفرقه می‌شود.

 جدای از اشتباهات حکومت‌ها، می‌دانید که قوم‌گرایان و جدایی‌طلبان بحث را از حکومت‌ها فرا‌تر می‌برند و از ستم تاریخی قوم فارس بر دیگر قومیت‌ها می‌گویند. نظر شما درباره این ادعا چیست؟

عباس جوادی: به نظر من ما هیچ قومی به نام قوم فارس نداریم. فارسی‌زبان داریم اما قوم فارس نداریم. من به جای این مساله، اشتباه دو حکومت اخیر را خیلی مهم می‌دانم. ببینید اصلا در زمان قاجار این بحث‌ها وسط نبود. در زمان عثمانی در ترکیه هم این بحث‌ها وسط نبود. البته دلایلی هم داشت. نه رسانه‌ها رشدیافته بود و نه دولت مقتدر مرکزی وجود داشت. زبان هم وسیله‌ای برای رفع احتیاج بود. زبان ملی و رسمی به معنای امروزه وجود نداشت. اما دولت‌های رضاشاه و آتاتورک نیاز به زبان فراگیر رسمی داشتند. نمی‌گویم بد یا خوب بود. احتیاجِ دولت‌سازی بود. در مصر هم این کار را کردند. خواهی نخواهی این کار انجام می‌گرفت. اما خب زمانی هم می‌آید که که اتحاد و وحدت ملی ایجاب می‌کند که زبان مادری افراد هم تدریس شود و افراد زبان خودشان را هم در مدرسه تحصیل کنند که در ‌‌نهایت بتوانند به زبان مادری‌شان بنویسند و بخوانند. هیچ عیبی که ندارد هیچ بلکه موجب انسجام بیشتر ملی می‌شود. دغدغه حکومت‌های ایران این است که فکر می‌کنند اگر دست‌شان را بدهند، بازوی‌شان کنده می‌شود. اما در عین حال یک مساله را هم فراموش نکنیم. اگر در دوره رضاشاه یا آتاتورک حق تحصیل و تدریس زبان‌های دیگر را فراهم نکردند به دلیل دغدغه پیرامون اتحاد و حفظ وحدت ملی کشور‌ها بود. این را می‌شود فهمید. خواهش من از کسی که این مصاحبه را می‌خواند این است که بفهمد این سیاست در ایران و ترکیه برای حفظ تمامیت ارضی کشور بود و ناشی از یک دغدغه، و این یعنی آتاتورک فاشیست نبود. رضاشاه فاشیست نبود. این سیاست به دلیل فاشیسم این‌ها نبود. آن‌ها گمان می‌بردند وحدت ملی این‌گونه حفظ می‌شود. ولی حالا وقت آن است که بفهمیم که وحدت ملی زمانی بیشتر و بهتر تقویت می‌شود که امکان تحصیل زبان‌های مادری مردم ایران نیز فراهم شود. البته این جدای از یک زبان مشترک یعنی زبان فارسی است. زبانی که ایرانیان را به هم پیوند می‌دهد. امکان تحصیل زبان‌های مادری جزو حقوق شهروندی است و با ایفای آن وحدت ملی محکم‌تر می‌شود.

+120
رأی دهید
-102

فقط ملوان - انزلی - ایران
اخه مگه میشه زبان تدریس بشه و همه باهم پیوند بخورند..این پارسی هست که همه باهم پیوند میخورن.زبان مادری را همه توی خانهایشان یاد میگیرن..
شنبه 22 آذر 1393 - 10:45
Karkas - اصفهان - ایران
سواد الاغ پدر بزرگ بنده از ایشان بیشتر است
شنبه 22 آذر 1393 - 10:59
farahnoush - ساری - ایران
تحصیل به زبان مادری حق تمام اقوام ایرانی است ! که قانون اساسی ان را به رسمیت شناخته است ! البته قانون اساسی ایران بخاطر تبعیض های جنسیتی و مذهبی باید کاملا اصلاح شود !
شنبه 22 آذر 1393 - 11:53
paksan - آمریکا - آمریکا
در آمریکا زبان رسمی انگلیسی است و مردم از همه دنیا آنجا هستند زبان خودشون رو هم دارند ولی برای کار برای زندگی برای مراوده هیچ کس نمیتونه بجز انگلیسی چیز دیگه رو استفاده کنه . در ایران هم همینه ولی بعضی ها قبول ندارند جدایی طلبها و تجزیه طلبها الان در قسمتهایی از آذربایجان هرکسی پارسی حرف بزنه رو جواب نمیدن یعنی مگه میشه مهاجرانی که آمدند و از مواهب ایران استفاده کردند شیعه شدند و دادو ستد کردند زبان ما رو یادگرفتن حالا برای خودشون منطقه درست کردند!؟ نمیشه ! من خودم پدر پدر بزرگم آذری بوده ولی پدر بزرگم همیشه پارسی حرف زد و می زد و ما هم پارسی حرف می زنیم نه اینکه ریشه هامون رو انکار کنیم ولی من امروز یک پارس زبان هستم و بهش افتخار میکنم چون هویت ما ایرانی ها به زبان متفاوتمان با عربها و ترکیه ای ها و پاکستانی هاست و اگر قرار باشه زبان ملی و هویتی نداشته باشیم میشیم یک بی هویت که ترکیه ای ها براشون با ترحم بورسیه بدهند و برای ما تصمیم بگیرن و ما رو جزو قوم ترکیه ای حساب کنند.بدون هویت برده دیگران!؟نه زبان رسمی مهمتر از اینهاست
شنبه 22 آذر 1393 - 11:45
اسداله میرزا - کلن - آلمان
فقط ایرانی‌ بودن رو عشقه !! حالا از هر ‌قوم و نژادی میخواد باشه ! هیچ فرقی‌ نمیکنه !! به قول شاد روان امیر عباس هویدا : به ایران فکر کنیم و ایرانی‌ فکر کنیم !!
شنبه 22 آذر 1393 - 11:56
marhoom alinaghi khan - اشنویه - ایران
به همه دنیا بدهکار بودیم به غیر از ترکها، که معلوم شد اونجا هم یه خوده حسابی‌ داریم برای همین زبان و فرهنگ وصله پینه شده، پس ترکها و آذری‌ها را هم به لیست طلب کارهای تاریخی‌ اضافه می‌کنیم
شنبه 22 آذر 1393 - 12:05
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
با احترام به نظرِ ایشان و تایید پاره ایی از نظراتشان ، جا دارد نکاتِ قابلِ تاملی را که جا انداختند یاد آوری کنم، از قاجار و خیاناتش و به قهقرا بردنِ ایران هم بیاناتِ مبسوطی میفرمودید، مقایسه حکومت پهلوی‌ها با این نظامِ آخوندی مانند مقایسه روز و شب است ،/ چون نژادِ شما ترک است نیازی نیست که از یاد آوری نژادِ پاک اریأیی توسطِ پهلوی‌ها حسادت کنید خودتان که وسط دعوا نرخ تعیین کرده و نژاد ترک را از پاکی همردیفِ اریأیی قلمداد کرده اید، / هر چه به قولِ شما ترک‌ها یا آذری‌هایِ عزیز در ایران افتخار آفریدند این رهبرِ پان ترکِ شما آن را بر باد فنا داد، علاوه بر اینکه هر چه خاندانِ پهلوی انجام دادند عکس آن را عمل کرد تا به حکومتِ محبوبش و محبوبتان قاجار نزدیک شود، در آخر یقیناً معدنِ الماس , طلا خاصیتِ خودش را دارد , معدنِ مس و ذغالِ سنگ هم خواصِ خود را شناخت و تشخیصِ خواصِ آن هم به عهده متخصصان, همه هم مفید بوده و کارأیی خود را دارند اصلِ هویت منبعِ وجودِ شماست فرهنگ‌هایِ دیگر متعلقاتی که به آن میفزأیید.
شنبه 22 آذر 1393 - 12:06
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
من یک چیز جالب برای شما تعریف کنم. تا به یک هموطن آذری میرسم بعد از ۱۰ دقیقه که با هم گفتگو می‌کنیم یهو بر می‌گرده میگه شما ترک هستید؟ میگم نه. میگه من ترکم. اینجاست که من ۲ تا جوک ترکی‌ مشت براش تعریف می‌کنم. طرف ناراحت میشه. میگه شما فارس‌ها نژاد پرست هستید. حالا کی‌ اینجا نژاد پرست هست؟ منی که صحبت از نژاد نکردم، یا طرف آذری که سریع می‌خواد نژاد و وجه تمایزشو به رخ من بکشه؟ آذریهای عزیز، تا بحال تلاش کردید که صحبت از ترک بودن خودتون نکنید؟ وقتی‌ شما میگی‌ ترک هستید، انتظار شنیدن جوک هم داشته باشید. چرا یک رشتی نمیگه گیلکی هست؟ وقتی یک آذری میگه ترک هست، این یعنی‌ می‌خواد بگه با من تفاوت داره. یا از نژاد خاصی‌ هست.
شنبه 22 آذر 1393 - 11:59
agha_ehsan - تهران - ایران
یعنی چی ؟ ما فارس نداریم ؟ ترک نداریم آقای زبان شناس ؟!! این خزعبلاتو از کجاهاتون درمیارین ؟
شنبه 22 آذر 1393 - 13:20
Mashady - منچستر - انگليس
Karkas -اصفهان ایران - با شما موافقم ، همه از خدا میخوان یه زبان دیگه غیر از زبان مادرى یاد بگیرن اتفاقن میگن مغز و باز میکنه، همینجوریش نصف این ترکها فارسى بلد نیستند ، او نهایى هم که بلدن بزور تو همین مدارس یاد گرفتند ، حالا بخوان تو مدارس هم ترکى تحصیل کنند که دیگه واویلا چهار روز دیگه یه ترک بخواد بره جاى دیگه تو کشور خودش باید مترجم استخدام کنه ، تازه سى ،چهل تا زبان مختلف تو ایران هست براى همه شون بخواد کتاب و معلم زبان خودشون فرآهم بشه که نمیشه ، یا براى همه اقوام ایران این قانون باید باشه یا براى هیشکى نباشه
شنبه 22 آذر 1393 - 13:21
Navit - آنتورپن - بلژیک
نه تنها قوم فارسى وجود نداره بلکه حتى زبان فارسى هم وجود نداره . در اصل ما همه داریم با گویش فارسى که یکى از گویش هاى زبان ترکیه صحبت میکنیم !!!!!!!!! کى به کیه ؟ ها....
شنبه 22 آذر 1393 - 13:27
Navit - آنتورپن - بلژیک
Karkas - اصفهان - ایران. شما بابت این مقایستون باید عذرخواهى کنید....... البته نه از جناب دکتر بلکه از الاغ پدر بزرگ محترمتون.
شنبه 22 آذر 1393 - 13:31
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
یه ترک عقده ایی که پول تو جیبیش رو ترکیه میده امده ور ور میکنه. کسی به شما گفته که نژاد ترک ترکیه نژاد مغولهای وحشی اسیای میانه هست ؟
شنبه 22 آذر 1393 - 13:33
سلسله اشکانیان - نیو یورک - ایالات متحده
ما قبل از جنگ با اسرائیل یا اعراب باید بریم سراغ این ترک‌ها که بدجوری شمشیر رو از رو بستند . دارند تیشه میزنند به ریشی‌ هوتمون ،‌ای بر پدرت لعنت اسرائیل که من میدونم از سال ۱۹۷۹ جریان چیه !
شنبه 22 آذر 1393 - 13:39
بیدار58 - بایلسر - ایران
در حین اینکه ایشون ترک هستن چون تو آلمان زندگی کردن خودش رو آلمانی هم میدونه.فکر کنم این بابا تایم توالت رفتنش هم یکم بالا باشه خودشو اهل توالت هم بدونه.برو عمو غازت رو بچرون.از همون اول که گفت ترک اذربایجانم فهمیدم داره از کجا میسوزه.
شنبه 22 آذر 1393 - 13:43
زیک بمیچ - اسلو - نروژ
آقای جوادی: در اینکه نژاد آریایی در طی تاریخ دچار آمیزش نژادی با سایر نژادها شده است که کسی شکی ندارد. مگر نژاد ژرمن خالص الان وجود دارد که نژاد خالص آریایی آنهم پس از هزاران سال وجود داشته باشد؟! بنابراین وقتی می گویید قوم فارس یا نژاد آریایی دیگر وجود ندارد درست نیست.هویت تاریخی رو که نمیشه انکار کرد.چیزی که کمرنگ شده اصالت اون قوم یا نژاده نه ماهیت و هویت تاریخیش.دقیقا همین داستان برای ژن هم مصداق داره.ژن هرگز نابود نمیشه بلکه ممکنه با ژنهای دیگر آمیزش پیدا کنه که لزوما به معنی وجود نداشتن اون ژن نیست.
شنبه 22 آذر 1393 - 14:00
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
با این که افکار این آقا از نظر هویت طلبان بسیار لایت هست و اصلا مورد قبول نیست با این حال کامنت‌های نشان می‌دهد آیا میشود با چنین افرادی هم وطن بود. روشن فکر نماها قبل از این که نظر بدهند به نتایج آن نگاه میکنند که در صورت مسافرت به ایران مورد غضب رژیم قرار میگیرند یا نه، ضمنا تجزیه طالب‌ها کسانی‌ هستند که زبان خود را برتر از زبان دیگران میداند و مرکز گرا هستند
شنبه 22 آذر 1393 - 14:04
khosrow abadani - لندن - انگلستان
این شخص ذاتا ایرانی نیست و هر جا باد بوزه،همانجا ئی است. مثلا اگر مدتی هم گینه بیسا ئو زندگی کنه میگه یه رگم آفریقائیه و کاری به پارسی بودن نداره..
شنبه 22 آذر 1393 - 14:10
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
در انگلیس هر اداره یا ارگان رسمی بروی میتونی فرم به زبان ولزی درخواست کنی یا صحبت کنی . جمیعت ولز ٣ میلیون هست . به نظر من این مسائل باید بین مردمان متمدن مطرح کرد . نه انسانهای متعصب و عقب افتاده . اسکوتلاندیا پای صندوقهای رای رفتن برای استقلال کسی هم با تانک و موشک بهشون حمله نکرد . خلاصه بگم .. اینا متمدن هستن و گفتگو میکنند . خلاص
شنبه 22 آذر 1393 - 14:12
Azarbaijan-tabriz - تبریز - ایران
ظلم بر اقوام ایرانی از اول بوده و خواهد بود.آیا توسعه اقتصادی برای همه اقوام ایرانی در سراسر ایران یکی بوده؟در ایران فارسی زبانان دیگر اقوام را به چشم برادران ناتنی نگاه می کنند. در صد بیکاری در شهرهای فارسی زبان بیشتر است . یا در سایر مناطق؟نظر فرهنگ سرای فارسی از بین بردن سایر زبانها و جایگزینی زبان فارسی است.
شنبه 22 آذر 1393 - 14:18
کامیاب قزوینی - ملبورن - استرالیا
بخشی از گفته ها تا حدودی درسته . اما در جنگ بین ایران و عراق چی؟. اولین نکته ای که این آقا کم به آن آشاره کرده گستردگی سرزمین ما از زمان مادها و پارتها بوده وچگونگی تشکیل ایران و پرشیا (پارتیا). دومین مورد خیانت اقوام گوناگون که منجر به کشته شدن آباو اجداد ما گردیده خصوصا در دوران لشکرکشیهای ترکان عثمانی و افغانها.و اینکه فقط صفویان مورد تحلیل قرارگرفته اند و نقش زشت وزیبای سلجوقیان و سامانیان و غزنویان در ایجاد اتحاد و تفرقه دیده نشده و هجوم اعراب که هوس تصرف این سرزمین را تا ابد در سر دارند و کشتار مردم ما را واجب و حلال میدانند و در از بین بردن زبان فارسی و آتش زدن کتابخانه های ما بیشترین نقش را با ترکان عثمانی داشته اندرا بررسی ننموده است .لازم است بعنوان یک ترک زبان بگویم که زبان ترکی ما هم وارداتی است که سایر تراکمه به ایران آنروز آورده و ما نیز با تغییراتی به آن تکلم میکنیم همانند فارسی امروزی که با عربی مخلوط گردیده.اگر به تیپ و قیافه مردم نقاط مختلف ایران نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که توسط چه قومی تکثیر شده اند خصوصا نواحی شمال و غرب و شرق و جنوب کشور .
شنبه 22 آذر 1393 - 14:16
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
این آقا منظورش این هست که قوم فارس وجود ندارد ولی‌ قوم ترک وجود دارد؟
شنبه 22 آذر 1393 - 16:28
nima21jpn - اوتسو نمیا - ژاپن
راستش نمیدونم چرا این ترکا خودشونو از فارسا بهتر و با غیرت میدونند. با اینکه همیشه در هر زمینه‌ای میخواند با فارسا رقابت کنند . من سرباز بودم تو بندر عباس ماه محرم بود بندری‌ها تو نماز خونه پاد گان نوحه بندری میخوندن و سینه زنی‌ میکردن. یکی‌ از دوستان سربازم که ترک بود گفت بیائی ماهم نوحه ترکی‌ بخونیم. منظورم این بود که همیشه میخواند ترک بودنشنو به رخ دیگران bکشند
شنبه 22 آذر 1393 - 17:28
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
آتیلا قشقایی به درک که نمیخواى با ما هم وطن باشى! من هم میخوام سر به تن تو و امثال تو نباشه،. این مردک هم که این مقاله رو نوشته یک پانترک جوگیره که بین ایرانى و ترک بودن و المانى بودن خودش گیر کرده! اگه اینجوریه من هم یک فارس بختیارى انگلیسى هستم!
شنبه 22 آذر 1393 - 18:37
aarshk - تهران - ایران
من نه از پدر و نه از مادر ترک یا کرد یا بلوچ یا گیلک نیستم. اما به نظرم حرفهای ایشان کاملا درست هست. کسانی که صحبت از قوم آریایی میکنند چه شباهتی بین یک هندی و ایرانی و یک آلمانی میبینند که مثلا آریایی هستند؟ همینطور یک ترک ترکمن و یا مغول و یا ترک ترکیه چه شباهتی باهم دارند که اینها را قوم ترک بنامیم؟ اینها فقط هم زبان هستند که در طول تاریخ و مهاجرتها و هجوم ها ایجاد شده. با عرض پوزش، ساده است و قتی شما نژاد یک اسب را عربی ذکر میکنید خصوصیات آن مشخص است. یک مثلا شیرازی مسلما بیشتر به یک عراقی یا یک لبنانی و یا ترک ترکیه شبیه است تا یک هندی و یا آلمانی و این شباهت نه به قوم آریایی در 3000 سال پیش بلکه شاید به تکامل انسانها در این مناطق ار 30 -40 هزار سال پیش بر میگردد. این به بحث علمی نیاز دارد و نه بحث از روی تعصب.
شنبه 22 آذر 1393 - 19:05
nimaaa - نیویورک - امریکا
به طور متوسط هر 70 سال یکبار رژیم جدیدی در ایران روی کار آمده است و قطعا این آخرین دولت متحد ایران و پایان سلطه و استثمار فارس زبانان خواهد بود
شنبه 22 آذر 1393 - 20:03
vurujak - لندن - بریتانیا
خوب به نظر من ایشان حرف منطقی زده‌اند. وقتی از رضا شاه و آتاتورک حمایت می‌کنه و به همهٔ اقوام یکسان تحلیل می‌کنه، دیده فرا قومی ایشان رو نشون میده. هر نظری قابل نقد هست. من تعجّب می‌کنم چرا بعضی‌ دوستان، از جمله کرکس اصفهان، با تعصب بیخود اهانت میکنند. به صرف اینکه کسی‌ نظر مخالفی با شما داره دلیل نمی‌شود اهانت کنید. در حقیقت اهانت کردن ناتوانی افراد متعصب در برابر یک حرف منطقی را نشان میدهد.
شنبه 22 آذر 1393 - 20:24
Azarbaijan-tabriz - تبریز - ایران
یاشاسین آذربایجان.به کوری چشم بعضی ها که در صدد نابودی زبان ترکی در ایران هستند.باید بدانند آذربایجان عامل پیشرفت ایران بود و هست.دشت مغان که آرد ایران را تامین میکند.باغ های آذربایجان بیشترین میوه ایران را تولید میکنند.ازدامداری و تولید فرش دست بافت گرفته تا معادن غنی.در ایران بیش از 30 میلون نفر به زبان ترکی صحبت میکنند.اگر به خود تهران نگاهی دقیق بیندازید چند درصد تهران آذی هستند؟ در سفر نخست وزیر وقت ترکیه به تهران ((اردوغان)) . در اظهار نظری در رسانه ها گفته بود. بعد از استانبول بزرگترین شهری که در جهان ترکی صحبت میشود تهران است.زبان ترکی انقدر عظمت دارد . که هیچ کس توان صدمه زدن به آن را ندارد.
شنبه 22 آذر 1393 - 20:43
اسکندر ذوالقرنین - اردبیل - ایران
چرا عده ای فارس نشین درک نمی کنند که زبان فارسی برای سایر ملتهای ساکن جغرافیای ایران مثل پول واحد (تومان یا ریال) فقط برای ارتباط است و نقش دیگری مثل هویت و .. را ندارد راستی لیر و منات و دلار و .. چند تومانه ؟
شنبه 22 آذر 1393 - 21:13
Navit - آنتورپن - بلژیک
بژى ایران , زنده باد ایران , یاشاسین ایران , لایف ایران طویلة , لر کرد فارس عرب بلوچ گیلکى مازنى ترک و همه و همه زیر یک پرچمیم و بخاطر سر بلندیش هر کار درستى که لازم باشه رو انجام میدیم ، ما همه اول انسانیم و بعد ایرانى. درود بر تمامى هموطنان عزیزم که نشون میدن ایرانى بودن یعنى انسان بودن.
شنبه 22 آذر 1393 - 22:48
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
Azarbaijan-tabriz - تبریز - ایران دوست عزیز فرمایش شما راجع به اهمیت خطه آذربایجان کاملا درست هست. من هم منکر آزادی آموزش زبان مادری نیستم. ولی‌ شما به یک نکته خیلی‌ جالب توجه کن. در ایران هیچ جا در ادارات دولتی و غیره نژاد شما رو نمیپرسند، در حالیکه در انگلیس در هر اداره دولتی و غیره حتما سوالی راجع به نژاد شما وجود دارد. پس ببین در ایران از نظر دولت کرد و لًر و فارس و ترک همه برابر و یکی‌ هستند. یک واقعیت به نام ایرانی‌. حالا آذری میاد میگه من ترک هستم، این چه معنی‌ میده؟ یعنی‌ از بقیه ما تافته جدا بافته هست؟ انگار ترکها خودشون رو ایرانی‌ نمیدونن.
شنبه 22 آذر 1393 - 23:11
سرسره - اهواز - ایران
سیاوش به معنای سیه چرده نیست اقای باسواد درضمن اریائیها سفیدپوست بوده اند وقبل ازمخلوطشدن با اعراب وترکها اززیباترین ومتمدنترین وباهوشترین دربین اقوام بشری هستند ترکهای ایران درصد قابل توجهی ازانان برپایه اطلاعات تاریخی دراصل اریایی نژاد ویا مخلوط ترک واریایی هستند شما دربین مثلا بختیاریهاوکردهای کردستان سبزه وسیاه پوست نمیبینید مگراینکه بخاطر کاردر زیر افتاب رنگ پوستشان گندمی شده باشد -درود برقوم پارس وپارسی زبان هرکس درایران زندگی میکند باید پارسی زبان اولش باشد وگرنه ما کشورهای ترک زبان وعرب زبان داریم تشریف ببرند پیش همزبانانشان
یکشنبه 23 آذر 1393 - 00:10
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
کینه و نفرت پان فارس‌ها در کامنت‌ها مشخص هست، قابل توجه آنهایی که فکر میکنند یک روزی این پان فارس‌ها آدم میشوند، در این قبر مرده‌ای نیست
یکشنبه 23 آذر 1393 - 00:14
Navit - آنتورپن - بلژیک
خورده اى بر ایشان وارد نیست آقاى جوادى در ترکیه تحصیل کرده اند و به پاس قدر دانى این چنین نظر دادند به طور حتم با خصوصیتى که آقاى دکتر دارند اگر ایشان از کشورى عرب زبان فارق التحصیل شده بودند الان نظر دیگرى داشتند.
شنبه 22 آذر 1393 - 22:23
سرسره - اهواز - ایران
درضمن من خودم نژاد خالص اریایی نیستم چون ازطرف پدر سید حساب میشم ولی واقعا وبا تمام وجود به برتربودن نژاد اریایی معتقدم کما اینکه دنیای پیشرفته امروز مرهون تلاش وهوشمندی شاخه اروپایی این نژاد هست وبشریت امروز رفاهش رو مدیون این قوم باید بدونه حالا اگه بعضی انسانها لیاقت ترقی روندارن ودرگنداب خرافات وسنتهای عقبمانده وتعصبات مذهبی دست وپا میزنند تقصیر ازخودشون هست
یکشنبه 23 آذر 1393 - 00:15
paksan - آمریکا - آمریکا
اسکندر ذوالقرنین - اردبیل - ایران ...شما همون که لقب عربها برای کورش بزرگ رو به اسکندر ربط دادی ماهیتت مشخصه.زبان پارسی زبان مشترک این منطقه از جهان هستش و اگر این زبان مشترک و ملی رو ازش بگیریم باید برید زیر بیرق عثمانی ها یا عربها و کشور 7000ساله ایران بی هویت میشه. مگر میشه زبانی که حداقل 3000سال شعر و ادبیاتش موجود هست رو نادیده گرفت و زبان مغلها و ترکان قفقاز رو بعنوان زبان این کشور قدیمی قبول کرد؟ترکان قفقاز بعنوان سرباز از زمان کورش وارد این کشور شدند و مرور زمان و تاثیر تمدن و زاد ولد آنها با سایر اقوام چیزی بنام آذری رو ایجاد کرد شما برگردید به قبل از حمله اعراب می بینید که منطقه آذربایجان مهمترین مرکز دفاع ایرانیان و مقاومت آنها درکنار خراسان بود.شما برید به تاریخ استانبول نگاه کنید متوجه میشد اسم واقعی این شهر چه بود و بعد از حمله مغلها و عربها و آمدن ترکان قفقاز این مناطق رو که همیشه بخشی از ایران و یا یونان بود را تصرف کردند.ترکیه 200سال بیشتر عمر نداره و اگر برگردید به عقب چیزی بعنوان کشور در این منطقه نیست و همش رویاسازی و تاریخ سازیه
یکشنبه 23 آذر 1393 - 00:44
بیدار58 - بایلسر - ایران
یه دوستی دارم که همسایه ترک دارن,که 13تا بچه داره.ازش میپرسه چرا اینقد بچه میاری؟گفت باید تعدادمون از پارسها بیشتر بشه.
یکشنبه 23 آذر 1393 - 05:33
Navit - آنتورپن - بلژیک
به واقع میشه گفت که در کشور ایران ترک نداریم حتى ترک زبان هم نداریم بلکه آذرى زبان داریم . درود بر آذرى زبانان هم وطنم.
یکشنبه 23 آذر 1393 - 08:19
shah_par - شيراز - ايران
Karkas - اصفهان - ایران : الاغ پدر بزرگت که اینطور بوده پس پدربزرگت چی بوده؟ :)
یکشنبه 23 آذر 1393 - 09:08
azadi2011 - تورنتو - کانادا
این بحث اقوام برای نابود کردن کشورهاست: در نبود آزادی واحزاب سراسری این بحث های کثیف بوجود می آید به سوریه و عراق نگاه کنید‘ چه بر سرشان آمد ودر نهایت باز هم باید با هم زندگی کنند ۰ ولی اگر احزاب سراسری شکل بگیرد ملیتها از کانال طبیعی رشد می کنند : به همین کانادا و یا اروپا و آمریکا نگاه کنید دوستان: مگر می شود هر جا چهار تا از یک زبان دور هم جمع شدند ادعای خاک بکنند و هفت تیر کشی راه بیندازند? چرا برخی از دوستان به جای یک بحث منطقی به اشخاص حمله ی نادرست می کنند ?
یکشنبه 23 آذر 1393 - 09:26
farahnoush - ساری - ایران
از نظرها کاملا معلوم است یک عده بدون خواندن مقاله نظر میدهند !!! احساس تعلق به یک کشور یا قوم یا ملیت یا هویت اجباری نیست !!! یک انسان می تواند خود را ایرانی یا پرشین بنامد !!! یا خود را کورد یا بلوچ یا تورک یا اذری یا عرب .. بنامد !!! این به خود انسان ربط دارد نه دیگران !!! . ان تورک هایی که به کسانی که خود را اذری می دانند یا به انهایی که خود را پارس می دانند توهین می کنند و ان ایرانی هایی که به کسانی که خود را تورک می دانند توهین می کنند فرقی ندارد هر دو فاشیست و راسیست هستند !!! .
یکشنبه 23 آذر 1393 - 10:11
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
دوستان ایرانى خواهشا حواستون به پانترکها باشه، به همه هم اطلاع رسانى کنید که اینها باز میخوان مثل زمان صفوى و قاجار ایران رو به خاک و خون بکشند.هر چه میتونید دیگران رو از نیات کثیفشون اگاه کنید، زاد و ولد زیاد و دشمنى با دیگر اقوام، خود را برتر از دیگران دونستن از صفات این موجودات رذل است
یکشنبه 23 آذر 1393 - 11:45
sahand11 - کلن - آلمان
قط ملوان - انزلی - ایران-----گر زبان باعث وحدت میشد الان ایران.افغانستان و پاکستان یک کشوربودند.عدالت است که باعث همدلی وثبات سیاسی می شود.نمونه االات متحده امریکا وا روپا. بلژیک سوئد
دوشنبه 24 آذر 1393 - 02:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.