با سلولیت خداحافظی کنید!

سلولیت‌ها چربی‌های ناصافی هستند که معمولا روی ران، باسن و شکم تشکیل می‌شوند و ممکن است روی بازوها هم دیده شوند. تقریبا 90درصد از خانم‌ها تا حدی دچار سلولیت هستند.

سلولیت‌ها دارای فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌هایی روی پوست هستند که ظاهر ناخوشایندی ایجاد می‌کنند. این مشکل بیشتر در نوجوانان و زنان رایج است. سلولیت یک مشکل پزشکی نیست اما زیبایی پوست را از بین می‌برد.
 
بسیاری پزشکان آن را یک مشکل عادی قلمداد می‌کنند اما در عین حال ممکن است جراحان زیبایی یا متخصصان پوست راه‌حل‌هایی برای رفع آن داشته باشند و در حال حاضر نیز درمان‌های بسیاری برای سلولیت معرفی شده است؛ درمان‌هایی مثل انواع کرم‌ها و ماساژ که تبلیغات زیادی روی آنها می‌شود، رواج یافته اما بسیاری از آنها برخلاف ادعاهای تبلیغاتی بی‌نتیجه هستند. دانشمندان هنوز روی درمان قطعی سلولیت مطالعه می‌کنند اما راه‌هایی وجود دارد که با آن می‌توان سلولیت‌ها و ظاهر بدشان را تاحدی از بین برد. بین این راه‌ها بهتر است به راه‌های بی‌خطر رجوع کرد.
 
سلولیت چیست؟

پوست بدن توسط رشته‌هایی به عضله زیری وصل می‌شود. وقتی چربی بین پوست و ماهیچه قرار می‌گیرد، این رشته‌ها تحت‌فشار قرار می‌گیرند و به سمت پایین کشیده می‌شوند تا پوست را همچنان به عضله متصل نگه دارند. این کشش باعث ایجاد فرورفتگی‌ها می‌شود و در عین حال چربی‌های متمرکز به خاطر فشار برآمده و متورم می‌شوند، سطح پوست ناهموار می‌شود و سلولیت شکل می‌گیرد. سلولیت در زنان بسیار شایع‌تر از مردهاست زیرا چربی‌های زنان معمولا در ران‌ها و باسن متمرکز می‌شود.
 
یعنی درست جاهایی که پوست مستعد تشکیل سلولیت است. این اتفاق با افزایش سن و زمانی که پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد افزایش پیدا می‌کند. اضافه‌وزن باعث افزایش احتمال سلولیت می‌شود. البته ممکن است بعضی افراد با وجود لاغری سلولیت داشته باشند. در این افراد سلولیت ارثی است و زمینه ژنتیک دارد. کمبود تحرک هم ممکن است احتمال سلولیت را در یک اندام مشخص افزایش دهد. یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث ایجاد سلولیت شود، بارداری است.
 
راه‌حل‌های غذایی

بعضی خوراکی‌های خاص برای درمان سلولیت موثر تشخیص داده شده‌اند؛ خوراکی‌هایی که تجربه کارایی آنها را نشان داده و طرفداران ادعا کرده‌اند باعث بهبود گردش خون یا خاصیت ارتجاعی پوست در مناطق سلولیتی می‌شوند. استفاده موضعی از این خوراکی‌های خاص می‌تواند تاثیر ویژه‌‌ای روی کاهش سلولیت‌ها داشته باشد:
 
خیار: خیار غنی از رطوبت و ویتامین است. گذاشتن ورقه‌های خیار به‌طور مستقیم روی پوست می‌تواند با تاثیر روی کلاژن، پوست را سفت کرده و تا حدی فرورفتگی‌ها و برجستگی‌های آن را تعدیل کند.
 
قهوه: کافئین عروق خونی را گشاد می‌کند و باعث سفت شدن بافت‌های بیرونی پوست می‌شود. مالیدن قهوه روی پوست باعث آزاد شدن سموم و بخشی از چربی‌ها می‌شود. برای مالیدن قهوه روی پوست کافی است پودر آن را با روغن‌هایی که معمولا روی پوست می‌مالید مثل روغن بادام یا زیتون ترکیب کنید و بعد روی پوست بمالید.
 
جلبک دریایی: این یک روش فرانسوی است. این جلبک‌ها در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند و می‌توانید آنها را به‌عنوان ماسک صورت استفاده کنید. جلبک‌هایی هم برای حمام در بازار موجود هستند. این جلبک‌ها حجم بالایی از ید دارند. ید علاوه بر تاثیر مثبت بر عملکرد تیروئید، باعث افزایش جریان خون در بافت می‌شود و به این وسیله سلولیت را کاهش می‌دهد.
 
رژیم غذایی

پزشکان هم اعتقاد دارند پیروی از یک رژیم غذایی سالم می‌تواند سلامت کلی و ظاهر پوست را بهبود ببخشد. برای مثال خوردن ژله و خوراکی‌های ژلاتین‌دار می‌تواند در کاهش سلولیت مفید باشند. ژلاتین‌های بدون قند فواید زیادی برای بدن دارند امابه‌طور خاص در افزایش تولید کلاژن موثر بوده و به همین دلیل در بهبود وضعیت سلولیت‌ها بسیار مفید هستند. البته سعی کنید از مصرف ژله به دلیل مواد قندی موجود در‌ آن اجتناب کنید، به جای آن می‌توانید از پودرهای ژلاتین استفاده کنید.
 
این پودرها را در نوشیدنی روزانه خود بریزید و تا حد زیادی به زیبایی و سلامت پوست خود کمک کنید. علاوه ‌بر این کاهش وزن از طریق خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم می‌توان از طریق کاهش تجمع چربی‌ها و تقویت عضلات در پا، شکم و باسن، باعث کاهش سلولیت شد. البته کاهش وزن فقط تاحدی می‌تواند باعث از بین رفتن سلولیت شود و آن را به‌طور کامل از بین نخواهد برد.
 
 ورزش‌های ضدسلولیت

ورزش کردن بیشترین تاثیر را در کاهش چربی‌های موضعی دارد. ورزش چربی‌ها را به‌طور قطعی از بین می‌برد و با از بین بردن چربی‌ها تورم را به حداقل می‌رساند. ورزش در مرحله پیشگیری هم در جلوگیری از سلولیت موثر است. برای کاهش چربی‌های سلولیتی با استفاده از تردمیل لازم است شیب را به 6 درجه برسانید، برای یک دقیقه با سرعت بدوید و بعد به مدت 30دقیقه آرام راه بروید. این کار را سه بار تکرار کنید. سپس ورزش عادی خود را برای چربی‌سوزی انجام دهید.
 
یک مطالعه که در مجله تخصصی فیزیولوژی کاربردی منتشر شده نشان داده اگر در ابتدا ورزش را با شدت انجام دهید، در انجام ورزش‌های هوازی بعدی اکسیداسیون یا سوزاندن چربی 36درصد بیشتر انجام خواهد شد. جالب است بدانید ورزش یوگا هم در کاهش سلولیت تاثیر بسیار زیادی دارد.
 
تاثیر جادویی ماساژ

ماساژ و استفاده از جکوزی در آب گرم می‌تواند به‌طور موقت در کاهش سلولیت کاربرد داشته باشد. البته آنها به هیچ عنوان سلولیت را به‌طور کامل از بین نمی‌برند بلکه تنها با کاهش آب میان‌بافتی، به بهبود نسبی ظاهر آن کمک می‌کنند. ویژگی این درمان‌ها این است که به نگهداری منظم نیاز دارند و پس از توقف درمان به‌زودی باز خواهند گشت زیرا این روش‌ها تنها پیکربندی چربی زیر پوست را تغییر می‌دهند.
 
ماساژهایی هم وجود دارند که با دستگاه انجام می‌شوند؛ درواقع دستگاهی الکتریکی باعث کشش و فشار در بافت آسیب‌دیده می‌شود. مدت زمان استفاده از دستگاه 30 تا 45دقیقه است. این درمان‌ها اولین‌بار در میانه دهه 90میلادی معرفی شدند اما تاثیر آنها هم مانند ماساژ سنتی موقتی است و تنها با ادامه درمان برای همیشه می‌توان تاثیر آنها را به وضوح مشاهده کرد.
 
درمان‌های لیزری

این‌گونه درمان‌ها در حال حاضر امیدوارکننده‌ترین روش‌ها برای رفع سلولیت‌هاهستند؛ درمان ترکیبی است از ماساژ بافت‌ها، فرکانس‌های رادیویی و اشعه مادون قرمز. اشعه لیزر دیود به همراه ماساژ هم می‌تواند مفید باشد. این اشعه‌ها برخلاف روش‌های ماساژی به عمق بافت نفوذ می‌کنند و به همین دلیل به درمان قطعی‌تری منجر می‌شوند. نتایج این درمان‌ها ممکن است تا 6ماه بعد دیده شود.
 
لیپوساکشن

لیپوساکشن هم در درمان سلولیت موثر است. البته این روش تهاجمی را معمولا برای این مشکل توصیه نمی‌کنند اما به هر حال موثر است. جراح در این روش از طریق یک برش کوچک سلول‌های چربی را ساکشن می‌کند و آنها را برمی‌دارد و به‌این‌ترتیب فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌ها از بین می‌روند. به هر حال لیزرتراپی شکل کم‌خطرتری از درمان است.
 
روش‌های دیگر

روش‌های دارویی هم برای درمان سلولیت وجود دارد. برای مثال بعضی پزشکان پماد رتینول را توصیه می‌کنند که معمولا بعد از 6 ماه نتیجه می‌دهد. البته از خوددرمانی خودداری کنید چون این پمادها عوارض هم دارند. بعضی پزشکان مزوتراپی را هم پیشنهاد می‌کنند. در این روش دارو زیر پوست تزریق می‌شود و می‌تواند باعث شکستن چربی‌ها شود. البته خطراتی مثل عفونت، تورم یا خط افتادن و لک روی پوست هم از عوارض این روش است.

+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.