سه نکته برای این که در خارج از ایران زندانی یا اعدام نشویم

86ایرانی تنها در کشور مالزی در انتظار اعدام هستند. این ، سوای ایرانیان دیگری است که در سایر نقاط جهان به ویژه  آذربایجان، ژاپن، امارات و ترکیه به زندان افتاده و برخی نیز محکوم به اعدام شده اند. گفته می شود تعداد ایرانیان زندانی در خارج از کشور ، از 3000 نفر فراتر رفته است.سه نکته برای این که در خارج از ایران زندانی یا اعدام نشویم

اتهام اغلب این افراد، حمل مواد مخدر است و واقعیت نیز این است که اکثر آنها ، این جرم را مرتکب شده اند و در این که باید مجازات شوند، تردیدی نیست.

نکته مهمی و غم انگیز ماجرا این است که برخی از این افراد ، از سر حسن نیت و انسان دوستی و به طور ناآگاهانه مرتکب جرم نابخشودنی حمل مواد مخدر شده اند و اینک در آستانه مرگ هستند.

  یکی از مسوولان سازمان تعاون زندانیان - که برای بهبود وضع اشتغال زندانیان و کمک به خانواده های آنان فعال است - می گفت که موارد متعددی بوده که افراد در فرودگاه بار دیگران را حمل کرده و به دام افتاده اند.
این نوشتار ، هشداری است به همه ما که ممکن است روزی از سر انسان دوستی ، بی آن که مرتکب جرمی شده باشیم ، درگیر زندان و حتی اعدام شویم. ناگفته نماند که آنچه ذکر می شود مختص پروازهای بین المللی نیست بلکه در پروازهای داخلی هم باید مورد توجه باشد.

1 - مسافران پروازها معمولاً از ساعت ها پیش در فرودگاه حاضر می شوند و این ، فرصت مناسبی برای آشنایی مسافران و گپ و گفت های بین آنهاست. کسانی که می خواهند محموله مواد مخدر  - حتی در حد 10 گرم - را به خارج ببرند، در این مدت طعمه خود را انتخاب و با او دوست می شوند.

ما ایرانی ها ، نوعاً مردمانی هستیم که زود در رودربایستی گیر می کنیم. بنابراین وقتی کسی که ساعتی با ما همکلام شده و مثلاً با هم آب میوه ای هم خورده ایم، به ما می گوید که یکی از چمدان هایش باعث می شود اضافه بار بخورد و خواهش می کند بار او را روی بلیت ما ثبت کنند ، نمی توانیم "نه" بگوییم! غافل از این که ممکن است - حتی در حد یک درصد - داخل آن چمدان ، چند گرم ماده مخدر یا هر ماده ممنوعه دیگر وجود داشته باشد.

اگر پلیس ایران یا کشور مقصد ، آن ماده را کشف کرد، چون بار به اسم ما ثبت شده ، ما درگیرش خواهیم بود و او ، هیچ مسوولیتی را بر عهده نخواهد گرفت. اما اگر کسی متوجه نشد ، در آن سوی گیت های فرودگاه مقصد ، در حالی که در دل به ساده لوحی ما می خندد ، بارش را تحویل می گیرد و خداحافظی می کند.

یادمان باشد که قاچاقچیان مواد مخدر ، مانند آنچه در فیلم های سینمایی نشان داده می شوند، آدم هایی با قیافه های ترسناک و صداهای نخراشیده و احیاناً دارای جای زخمی در صورت نیستند. آنها می توانند افرادی کاملاً باکلاس ، مؤدب و مهربان باشند که با سر و وضعی مرتب در فرودگاه نشسته اند و می گویند که شرکتی در مالزی دارند و در کار آی تی هستند یا در لندن تدریس می کنند.

اگر کسی در فرودگاه از شما خواست مسوولیت بارش را به عهده بگیرید ، با یادآوری خطری که ممکن است زندگی تان به کلی به فنا بدهد، قاطعانه "نه" بگویید. بگذارید کسی که چنین انتظاری بی جایی از شما دارد ، از دست تان ناراحت شود.
جملاتی مانند "نگران نباشید، هزینه اضافه بار زیاد نیست" یا "با متصدی کانتر صحبت کنید شاید جریمه تان نکند" ، "عذر می خواهم ولی من به خودم قول داده ام بار دیگری را قبول نکنم و نمی خواهم قولم را بشکنم" و البته کلمه "نه" به تنهایی ، می توانند جان تان را نجات دهند.

2 - گذشته از افرادی که همسفرتان هستند ، گاهی اوقات افرادی که خودشان سفر نمی کنند ، به کسانی که در صف سالن ترانزیت هستند مراجعه می کنند و می گویند: ببخشید! آیا ممکن است این کتاب را هم با خودتان ببرید؟ دخترم یا پسرم در آنجا دانشجوست و در فرودگاه این کتاب را از شما خواهد گرفت.

خیلی ها ممکن است کتاب یا هر بسته کوچک دیگری را بپذیرند ، با این نیت که کمکی به هموطن شان کرده باشند و ای بسا دوستی در آنجا بیابند.

یادتان باشد که شما هیچ تعهد قانونی ، شرعی و حتی اخلاقی برای این کار ندارید. آنها می توانند بسته هایشان را پست کنند. هزینه پست یک کتاب به خارج، گاهی اوقات کمتر از هزینه ایاب و ذهاب افراد به فرودگاه است.
شما از کجا مطمئن هستید که داخل جلد کتاب چند گرم مواد مخدر صنعتی به طرز ماهرانه ای جاسازی نشده است؟ از کجا می دانید که در متن کتاب ، کدهای یک اقدام تروریستی وجود ندارد؟ از کجا می دانید که در بسته ای که حمل می کنید ماده ای وجود ندارد که ممکن است در ایران آزاد باشد ولی در کشور مقصد ممنوع؟!
"عذر می خواهم" ؛ این تنها جمله ای است که باید بگویید و به کار خودتان مشغول شوید. شما دو عمر ندارید که یکی را برای خودتان داشته باشید و دیگری را برای دیگران به زندان یا بالای چوبه دار ببرید.

3 - در فرودگاه با دقت تمام مواظب چمدان هایتان باشید تا کسی با چمدان های مشابه جابجا نکند یا داخل شان چیزی نگذارد یا چیزی بدانها نیاویزد و الصاق نکند.مواظب همراهان تان هم باشید. ممکن است به بهانه بازی با فرزندتان ، چیزی درون لباس یا کیف یا عروسک او بگذارند و آن طرف ، بردارند. ازکسانی که برای نفع شخصی شان حاضرند افراد بی گناه را به "چوبه دار در غربت" بسپارند، هیچ کاری بعید نیست، حتی کارهایی که به عقل جن هم نمی رسد.
این خود شما هستید که باید مواظب خودتان و همراهان تان باشید.

+300
رأی دهید
-3

abnabat2012 - امستردام - هلند
خوب شد گفتین میدونید من تا حالا چند بر اینکارهارو واسه دیگران انجام دادم ؟ شانس آوردم. ولی‌ راست میگین واسه ما ایرانیها نه گفتن خیلی سخته ..
جمعه 21 آذر 1393 - 19:47
perser68 - فلوریدا - آمریکا
بسیار مطلبه عالی بود دستتون در د نکه این مطلبو فرستادید !!!یه بار تو پرواز آمریکا به آلمان به خاطر همین دلایل صندلیه کنار پنجره خودمو با صندلیه وسط ردیفه جلوتر برای خانمی که احساسه خوبی تو جاش نداشت عوض کردم و هنوزم دارم فکر میکنم چرا اینکارو کردم وتا صبح سختی کشیدم ! اون چرا اصرار داشت چون بغل دستیش که بعد بغل دستیه من یا من بغل دستیه اون شدم یه آدمه گنده و پهن بودکه تقریباً یکسومه جای منو هم اشغال یا بهتر بگم آشغال کرده بود :(
جمعه 21 آذر 1393 - 19:49
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
نکته مهمی و غم انگیز ماجرا این است که برخی از این افراد ، از سر حسن نیت و انسان دوستی و به طور ناآگاهانه مرتکب جرم نابخشودنی حمل مواد مخدر شده اند و اینک در آستانه مرگ هستند. آره جونه عمشون، اینا میخوان یک شبه میلیاردر بشن، مشکل اینجاست.
شنبه 22 آذر 1393 - 00:19
همایون شایان - اسلو - نروژ
چقدر مطالبه آموزنده و هشدار دهنده ای بود واقعاٌ ممنون . از این به بعد واقعاٌ بایدسعی کنیم خیلی باهوش و حواس جمع مسافرت بریم
شنبه 22 آذر 1393 - 01:13
aria oksir - لندن - انگیس
یه ، نه!! بگو نه ماه بدل نکش،. در اینجا هم . یه ، نه یگو زندان و اعدام رو برا خودت نگیر.
شنبه 22 آذر 1393 - 02:55
tabatabayi - کوالالامپور - مالزی
ببینید دوستان گرامی. هر کدام از ما بارها هواپیما سوار شدیم!حتی اگر شما بار کسی را تحویل بگیرید و به اسم خود برچسب بار بزنید، قبل از کنترل بار در قسمت گمرک و یا دستگاه های اسکن بار، شما می توانید بار را تحویل صاحبش بدهید و برچسب آن را جدا کنید! افرادی که چنین ادعایی می کنند، همین ادعا را در دادگاه و برای کارشناس حقوقی هم کرده اند، قطعا این سوال از آنها پرسیده شده و پاسخ آنها مسخره تر از ادعای آنها بوده است، این افراد یک مشت حـ... هستند که این اندک آبروی به جا مانده برای ایرانیان را می خواهند از بین ببرند تا دو سه تا کشور متوسط هم اگر ما را بدون ویزا راه می داد، این امکان را بردارند، من خودم ساکن مالزی بودم، عوامل رژیم از یک طرف شروع به تبلیغ شیعه گری در کشور مالزی سنی مذهب کردند و از طرف دیگر این هموطنان بی شرف با آوردن مواد مخدر آبرو در رسانه ها و اداره مهاجرت برای ما نگذاشتند، ویزای سه ماهه در بدو ورود که به راحتی به اقامت یک ساله و دو ساله قابل تمدید بود، تبدیل شد به ویزای 14 روزه آن هم با التماس و هزار مشکل
شنبه 22 آذر 1393 - 04:12
majidacmilan - پکن - چین
ممنون از مطالب جالب و اموزنده شما.
شنبه 22 آذر 1393 - 07:09
سامسونگ.لیمو - رم - ایتالیا
من خداروشکر از 10 سال پیش هر وقت بهم میگفتن تو فرودگاه .لطف میکنی این ساک من رو با خودت ببر من اضافه بار دارم .یه نگاه میکردم به طرف میگفتم .تو چشای من نگاه کن!!. زل بزن !!!به نظر تو من همچین کاری میکنم !!!!بعد طرف هاجو واج نگاه میکرد.باز میگفتم جوابم رو بده .طرف در میرفت .باز میرفتم دنبالش ولش نمیکردم تا به ... خوردن نمینداختمش ولش نمیکردم ....جواب منو بده زود باش به نظرت من این کارو میکنم بگووووو
یکشنبه 23 آذر 1393 - 04:07
kiyanzx1 - استکهلم - سوئد
سامسونگ،، لیمو....شانس اوردى گیره من نیافتدى ،، وگرنه یه کله حرومت میکردم !!
دوشنبه 24 آذر 1393 - 13:22
kamran631 - لیون - فرانسه
جالب و آموزنده، مرسی‌.
‌پنجشنبه 27 آذر 1393 - 14:57
عشق من کتاب - حیدرآباد - هند
بسیار سپاسگذارم از این پست بسیار بسیار عالی
جمعه 28 آذر 1393 - 06:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.