بادیگاردهای نیروی انتظامی هم از راه رسیدند

همه آن‌ها عینک دودی به چشم دارند. پنج نفر اول با کت و شلوار مشکی، صاف و عصا قورت داده ایستاده‌اند و از نفر ششم به بعد تی‌شرت و شلوار «بگی» مشکی به تن کرده‌اند؛ کلاه کج روی سر گذاشته‌اند و کفش «کاتر پیلار» به پا دارند. هیکل‌ها ورزیده است و اغلب قد بلندند.
این تصویر، عکس دسته جمعی قوی ترین مردان ایران نیست؛ تصویری است که در سایت «آکادمی بین المللی بادیگاردی ایران» منتشر شده است. این آکادمی‌ زیر نظر نیروی انتظامی به تربیت بادیگارد می‌پردازد.

دوروز پیش سرتیپ «اسماعیل احمدی مقدم»، فرمانده پلیس ایران گفت که مردم علاوه بر امنیت عمومی که کلانتری‌ها آن را تأمین می‌کنند، اگر مایل باشند، می‌توانند با شرکت‌های خدمات حفاظتی که زیر نظارت نیروی انتظامی است، قرارداد ببندند. این آکادمی نیروهایی را برای حضور در شرکت‌های خدمات حفاظتی که احمدی مقدم از آن ها سخن گفت، تربیت می‌کند.

مکان برگزاری کلاس‌ها در «مجتمع فرهنگی ورزشی الغدیر» ناجا است که فروردین سال گذشته به مدیریت سرهنگ «حسن ایزد پناه» افتتاح شد.

این نخستین‌بار نیست که کلاس آموزش بادیگاردی در ایران برگزار می‌شود. پیش از این هم برخی از ورزشکاران رزمی اقدام به راه‌اندازی چنین کلاس‌هایی کرده‌اند. اما همواره پلیس با استناد به این قانون که داشتن بادیگارد یا محافظ شخصی برای افراد عام جرم است و به جز مسوولان بالای مملکتی، فردی حق استخدام بادیگارد ندارد، با در اختیار گرفتن بادیگارد برخورد کرده است. بنابراین، بادیگاردهای شخصی درپشت پرده کلاس‌های آموزش دفاع شخصی، در اختیار مشتریان قرار گرفته‌اند.

آیا در پشت پرده این کلاس های نیروی انتظامی هم بادیگارد معرفی می‌شود؟ برای پاسخ به این پرسش و چند و چون کار این کلاس‌ها،  شماره آکادمی بادیگاردی نیروی انتظامی را که روی سایت قرار گرفته، می‌گیرم. خودم را صاحب یک جواهر فروشی معرفی می‌کنم که می‌خواهم برای حفاظت از خود، آموزش بادیگاردی ببینم و تا پیش از تکمیل آموزش نیاز به بادیگارد دارم.

 آقای «ف» درسایت به عنوان مسوول ثبت‌نام معرفی می شود. او اول از توضیح دادن درباره کلاس‌ها طفره می‌رود و می‌گوید: «جلسه مشاوره رایگان است و امروز برگزار می‌شود. شما هم می‌توانید برای شرکت در کلاس ها به این جلسه بیایید.»
اما وقتی برای حضور بهانه می آورم، شروع به حرف زدن می‌کند. این همه پرسش و پاسخ ما است که عینا نقل می‌شود.

در این کلاس‌ها چه آموزش‌هایی داده می‌شود؟

فردی که می‌خواهد آموزش ببیند باید ۶ واحد بگذراند. 3واحد تئوری است که به آن ها واحدهای پیش‌گیری می‌گوییم. این 3واحد برای شماها، یعنی طلافروشان و صرافان بسیار کارآمد ومهم است. 3واحد هم دوره های عملی است.

این آموزش ها چه قدر زمان می‌برند؟

این آموزش ها در یک پکیج فشرده هستند که در مدت دو تا سه ماه تمام می‌شود و فرد آمادگی لازم برای دفاع از خود را پیدا می‌کند.

هزینه ثبت نام چه قدر است؟

هزینه هر واحد 600هزار تومان و هزینه کل واحدها روی هم 3 میلیون و 600 هزار تومان است. بعد از پایان دوره هم انشاالله مدرکی از دانشگاه استانبول و یا از دانشگاه  آلمان دریافت می‌کنند که همه جای دنیا مورد قبول و معتبر است. خیلی هایی که این دوره ها را پیش ما می‌گذرانند یا همین جا در شرکت های حفاظتی مشغول می‌شوند یا به خارج می‌روند. خوش‌بختانه مدرک ما همه جا قابل قبول است.

شرط سنی هم وجود دارد؟

به هیچ وجه.

کلاسی برای خانم‌ها هم در نظر گرفته شده است؟

بله. خانم‌ها هم می‌توانند تشریف بیاورند. البته کلاس خانم‌ها و آقایان یک‌جا نیست و مجزا است چون باشگاه ما باشگاه نیروی انتظامی است. باشگاه خانم‌ها جدا است و مربی آن ها هم خانم است.

شما بادیگارد هم معرفی می‌کنید؟


بله؛ اگر نیاز داشته باشد حتما.

هزینه استخدام  بادیگارد چه قدر است؟

بستگی به شرایط دارد. قرارداد می‌بندیم و طبق بندهای قرارداد درباره رقم به توافق می‌رسیم.

حدود قیمت مثلا برای یک هفته چه قدر است؟

ساعتی 50 دلار. اما اگر برای یک ماه قرارداد ببندید، هزینه پایین‌تر می‌آید. چون برای یک بادیگارد نمی‌صرفد که یک هفته فقط وقت بگذارد زیرا ممکن است برای بقیه ماه برایش کاری پیدا نشود.

از نظر قانونی که مشکلی پیش نمی آید؟

ببنیید، برای این که سیستم بادیگاردی در ایران ممنوع است، قراردادی که با شما می‌بندیم، قرارداد کارمندی است؛ مثلا فرض مثال، شما یک بادیگارد می‌خواهید، ما بادیگارد را در پوشش راننده شخصی به شما می‌دهیم. یعنی در قرارداد می‌نویسیم راننده شخصی اما در واقع، طرف بادیگارد است ودوره‌های بادیگاردی گذرانده است. اما در قرارداد کلمه بادیگارد را به کار نمی‌بریم که فردا روز خدایی نکرده اگر مشکلی بود، دو طرف زیر سوال نروند.

موقع خداحافظی می‌گوید: «ما یک‌شنبه و سه شنبه جلسه های مشاوره داریم؛ اگر حضوری بیایید، بهتر است.»

قبل از این که  احمدی‌مقدم از شرکت های خدمات حفاظتی صحبت کند، سرتیپ «تقی مهری»، رییس پلیس پیش‌گیری نیروی انتظامی درباره این شرکت ها خبر داده و به واحد مرکزی خبر گفته بود: «بیش از ۴۵ هزار نفر اکنون در موسسات خدمات حفاظتی در ایران کار می کنند.»

در مقررات تاسیس این شرکت های خدماتی آمده که در شرایط مساوی، اولویت کار در این موسسه ها با، ایثارگران، رزمندگان، بسیجیان فعال و بازنشستگان انتظامی، نظامی و امنیتی و فرزندان آن ها است.

به گفته سرهنگ مهری،  پلیس تلاش دارد تا نقش این موسسه ها را در برقراری «نظم و امنی» پررنگ تر کند و برای همین هم خدماتی نظیر نصب تجهیزات مراقبتی، امور نگهبانی، مراقبت از تجهیزات دفاعی، ارایه مشاوره و واگذاری تجهیزات دفاع شخصی نیز درآینده به این موسسه ها واگذار خواهد شد.

 طرح ایجاد موسسه های خدمات انتظامی «حفاظتی و مراقبتی» در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸) پیشنهاد  و آیین نامه اجرایی آن یک سال بعد در سال ۱۳۸۵ از سوی ستاد کل نیروهای مسلح تهیه شد.

سرتیپ مهری می‌گوید: «هدف از تشکیل این گروه، تقویت امنیت عمومی و پیش‌گیری از وقوع جرایم با بهره گیری از تجهیزات و فن‌آوری های نوین و نیروی های مردمی عنوان شده اما اعضای هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت های خدماتی باید حداقل ۱۵ سال سابقه کار در نیروهای مسلح داشته باشند.»

البته نکته جالب اشاره مهری به ممنوعیت بادیگارد در قانون است: «این موسسه ها طبق قانون مجاز به راه اندازی محافظ شخصی یا بادیگارد نیستند.»

سایت آکادمی بین المللی آموزش بادیگاردی پر از عکس است؛ تصویر آدم‌هایی با عینک‌های تیره که هیکل‌شان بی‌شباهت به قوی ترین مردان نیست. عکس ها در کشورهای مختلف گرفته شده اند؛ کنار خانم های بادیگارد.

+28
رأی دهید
-66

Omidefarda - ملبورن - استرالیا
اون ساعتی پنجاه دلارش خیلی باهال بود، نیومده میخوان دلارها رو جمع کنن.. تا دلت بخواد توی ایران شرخر هست و بخوای واست ادم میکشن با چند میلیون تومن! دیگه به این قرتی بازی ها نیازی نیست.. لول
جمعه 21 آذر 1393 - 13:09
Persis - لندن - انکلیس
ساعتی ٥٠ دولار ،جه خبره ، دوست صمیمی من بادیکار یک عرب قطری هست در لندن ، ٢٠ تا مدرک هم داره ،ساعت 18£ درامدش بیشتر نیست ، واقعا در تعجبم کسی با ٣ ماه کلاس بادیکاردی ، روزی ٤٠٠ دلار درامد داشته باشه ، همه سرهنک های نیروی انتظامی استعفا میدن میرن بادیکارد میشن
جمعه 21 آذر 1393 - 13:59
daadaa - تهران - ایران
یعنی اولین چیزی که از این به بعد شاهدش هستیم سرقت طلا فروشی توسط همین بادی گاردهاست ،،حالا صبرکنید میبینیم
جمعه 21 آذر 1393 - 15:15
بت شکن - مونترال - کانادا
در یکی‌ از فیلمهای چارلی چاپلین پسرک شیطون چارلی با تیر کمان میزد شیشه‌های مردم را میشکست بعد چارلی بلا فاصله می‌آمد داد میزد (. آای شیشه میاندازیم...) میگویند تابستان سال ۸۵-۸۶ قطعی برق وحشتناک بود روزی ۲ ساعت برق در هر محله‌ای قطع میشد صاحبان مشاغل کلافه شده بودند چون نه برق داشتند، نه کامپیوتر و صد البته نه مشتری اعلام کرده بودند که صاحبان مشاغل موتور برق بخرند، اینچنین شد و پیاده روهای کلان شهر‌ها شد پر از موتور برق، بعد از مدتی قطعی برق کم شد و رفته رفته تمام شد و موتور برق‌ها به انباری‌ها رفت و (برادران قاچاقچی) شادمان از اینکه میلیون‌ها موتور برق چینی‌ که روی دستشان مانده بود فروش رفت. حالا پروژه امنیت شخصی‌ روی میز است، از حمله دزدان ناشناس به صرافی‌ و طلا فروش‌ و اسید پاشی شروع شد تا تامین امنیت شخصی به بار نشیند..!!
جمعه 21 آذر 1393 - 16:19
shivaa - تهران - ایران
با سه ماه دوره بادیگارد میشوند و ساعتی 50 دلار!!!!!میگیرند؟!گویا همان شرخرهای سابق با لباس بادیگاردی برگشتن تا تنور اسیدپاشی و...داغه و مردم ترسیده اند حسابی بچپونند!
جمعه 21 آذر 1393 - 20:07
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
چه سوسول! بیایید پیش خودم شیش ماه آموزش آی کی دو ببینید. هم هزینه باشگاه معمولی بپردازید هم شیش تا از این سوسولا رو حریف بشید.
یکشنبه 23 آذر 1393 - 18:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.