نمایندگان کنگره: قطر و ترکیه جای ایران را در حمایت از حماس گرفته‌اند

ستیزه گران فلسطینی می گویند به حمله به اسراییل ادامه خواهند داد

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا در نامه‌ای به دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا، خواستار تحت نظر گرفتن فعالیت‌هایی که در قطر و ترکیه در حمایت از حماس صورت می‌گیرد و تحریم عاملان آنها شدند.

در نامه‌ای که به امضای ۲۴ عضو کنگره آمریکا رسیده است، خطاب به این مقام وزارت خزانه‌داری که مسئولیت امور اطلاعات مالی و تحریم‌ها را بر عهده دارد آمده است: «اگر چه در گذشته ایران به طور سنتی حامی حماس بود، اما حالا دیگران، مانند قطر، برای حمایت از حماس پا پیش گذاشته‌اند»

در نامه نمایندگان کنگره به کمک ۴۰۰ میلیون دلاری قطر به حماس در سال 2012 برای بازسازی غزه اشاره شده و آن را موجب معتبر کردن بیش از پیش حماس در نوار غزه عنوان کرده است. در این نامه همچنین به اقامت خالد مشعل، مسئول دفتر سیاسی حماس که در قطر اشاره شده و آمده است: «به اینها باید گزارش‌های دیگری را هم اضافه کرد که نشان می‌دهد دولت قطر از گروههای افراطی در سوریه حمایت می‌کند.»

آنگونه که در نامه آمده است، دیوید کوهن پیشتر در یکی از سخنرانی‌های خود از فعالیت شبکه‌ای از موسسات خیریه در قطر که به حماس کمک می‌کنند سخن گفته بود.

ایالات متحده آمریکا حماس را گروه تروریستی می‌داند و علیه حامیان گروههای تروریستی مجازات‌هایی نظیر تحریم‌های مالی و سیاسی اعمال می‌کند. از سوی دیگر قطر نیز یکی از متحدان آمریکا در منطقه است.

نمایندگان کنگره در ادامه نامه خود به حمایت ترکیه از حماس نیز پرداخته‌اند و خواستار زیر نظر گرفته شدن فعالیت‌های پشتیبانی از حماس که در ترکیه صورت می‌گیرد و مجازات عاملان آن شدند. این نامه به حضور صالح العاروری، عضو ارشد حماس در ترکیه اشاره کرده و نوشته که ترکیه به مرکز فرماندهی این عضو ارشد حماس تبدیل شده است.

صالح العاروری که پیشتر در کرانه باختری فعالیت می‌کرد، همان عضوی از حماس است که ربودن و کشته شدند سه نوجوان اسرائیلی توسط حماس را تایید کرد.

امضا کنندگان نامه گروههای خیریه مستقر در ترکیه را نیز از عوامل پیشتیبانی مالی از حماس دانسته‌اند و به IHH ، موسسه‌ای که چهار سال پیش کشتی‌های ارسال کمک به غزه را به راه انداخت اشاره کرده‌اند.

نمایندگان کنگره در نهایت از معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا خواسته‌اند تا هر شخص یا دولتی که به هر نحو از حماس حمایت می‌کند را تحریم کند، حتی اگر یک موسسه خیریه باشد.

+18
رأی دهید
-1

greentree - تهران - ایران
به درک که گرفته اند ، نیمی از مردم ایران بیکارند و گرسنه هستند تازه تمامی‌ پول نفت ایران میرود برای باز سازی لبنان،فلسطین،سوریه،عراق و افغانستان ...........علی‌ خامنه‌ای و پسرش مجتبی در وطن فروشی دست شاه سلطان حسین را هم از پشت بسته اند
جمعه 21 آذر 1393 - 00:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.