عراق: ۱۷ میلیون زائر شیعه برای مراسم اربعین وارد کربلا شده‌اند

خالد العبیدی وزیر دفاع عراق می‌گوید که شمار زائران کربلا برای شرکت در مراسم اربعین کشته شدن امام سوم شیعیان در سال جاری به رکورد ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چهار و نیم میلیون نفر از این زائران از ۶۰ کشور مختلف و ۱۳ میلیون آن‌ها خود عراقی‌ها هستند.

اربعین حسینی مراسمی است که در چهلم کشته شدن امام سوم شیعیان در صحرای کربلا همه ساله برگزار می‌شود و یکی از پر ازدحام‌ترین مراسم دینی اسلامی است که به شیعیان تعلق دارد.

امسال روز اربعین مصادف با ۲۲ آذرماه است.

رسانه‌های ایران نیز از حضور یک میلیون و ۲۰۰ هزار زائر ایرانی در این مراسم خبر داده‌اند.

خبرگزاری فرانسه روز پنج شنبه ۲۰ آذرماه گزارش داد که بر اساس اعلام مقامات عراقی شمار زائران ایرانی به حدی بوده است که مقامات عراقی در تایید شمار دقیق زائران با مشکل مواجه شده‌اند.

قبلا رسانه‌ها از عراق گزارش داده بودند که مرز ایران و عراق در شهر مهران در استان ایلام به دلیل «نبود امکانات» برای خیل زائران ایرانی در آن سوی مرز، از سوی عراق تعطیل شده است.

عقیل الطریحی استاندار کربلا به خبرگزاری فرانسه گفته است که خیل عظیم زائران قابل پیش بینی بود، چرا که این زائران این اقدام را به عنوان عملی مبارزه طلبانه مقابل تروریست‌های افراطی داعش تلقی می‌کنند.

داعش که بعد‌ها نام خود را به «حکومت اسلامی» تغییر داد، از تابستان امسال بخش‌های قابل توجهی از عراق و سوریه را به کنترل خود در آورده و گزارش‌هایی از کشتار وسیع شیعیان به دست آنها منتشر شده است.

الطریحی می‌گوید شمار بسیار زیاد زائران باعث شده است که مقامات عراق در طرح‌های امنیتی کربلا تجدید نظر و مسیرهای جدیدی برای تردد زائران به کربلا باز کنند.

کربلا در ۷۰ کیلومتری بغداد پایتخت عراق واقع شده است. چندین هفته قبل نیروهای داعش در منطقه جرف الصخر میان مسیر کربلا- بغداد با شکست مواجه شدند.

حسن الراشد وزیر ارتباطات عراق می‌گوید که تمامی مناطق اطراف شهر کربلا هم اکنون در کنترل نیروهای دولتی قرار دارد و آخرین شکست داعش در منطقه جرف الصخر توسط نیروهای «بدر» عراق با کمک ایران انجام شده است.

در سال‌های گذشته زائران شیعه همواره در جریان مراسم اربعین در کربلا مورد حمله انتحاری و بمب گذاری‌ها قرار گرفته بودند، اما در سال جاری گزارش‌های بسیار کمی از این حملات منتشر شده است.

+23
رأی دهید
-34

arian1 - ابادان - ايران
اسلام ومخصوصا شیعه دین جهالت ومرده پرستی است و واقعا باید برای ان عده ایرانی که برای زیارت یک عرب ومرده که بدروغ ان را مظلوم توصیف کرده اند می روند باید تاسف خورد چرا که همین عرب که به زیارتش میروند در دوران زندگیش هچ ارزشی برای ایرانی قال نبود.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 23:47
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
پیامبر ص در حدیث افتراق می‌فرماید که امت بعد از من 73 فرقه میشود. ولی فقط یک فرقه اهل بهشت می‌شوند و بقیه از اهل جهنم. و آن یک فرقه همان شیعیان اهل بیت امیرالمؤمنین علی ع هستند. خداوندا شکرت که این نعمت را بر من ارزانی داشتی. درود بر این برادران و خواهران.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 23:39
halk_35 - لیوواردن - هلند
خوب پاشو برو اونجا شاید خدا دعات رو براورده کرد و بدست داعش شهید شدی
جمعه 21 آذر 1393 - 02:00
castlehill - سیدنی - استرالیا
الان وقت آزمایش یه بمب هسته ائی مطالعاتی است.....
جمعه 21 آذر 1393 - 02:20
smart292 - ونکوور - کانادا
با روایات و داستان که نمیشود به بهشت بروی ، اسلام یعنی‌ دین خون و خونریزی ، این افراد به ۳ دسته تقسیم میشوند قبول داشته باشید که دسته اول فقط برای آوردن اجناس ارزان به ایران به عراق رفته اند و دسته دوم هم برای مصاحبه در سفارتخانه‌ها مخصوصاً آمریکا و آلمان و کانادا به عراق رفته اند و دسته سوم هم جیره خور‌های حکومت ایران هستند .
جمعه 21 آذر 1393 - 03:21
آلما61 - تهران - ایران
افتخار شیعه حسین ع است -لبیک یا حسین.
جمعه 21 آذر 1393 - 05:57
نظرها - تهران - ایران
فدای آقا-دانمارک، جالب است که بعضی از دیگر فرقه های اسلامی هم همین ادعا را دارند. این تقکر باعث غرور، خود بزرگ بینی، تکبر، تحقیر بندگان دیگر خدا، مباح دانستن خون آنان (مثل داغش) و نهایت موجب هلاکت ابدی است. آیه الله بهجت خطاب به عده از حزب اللهی کفته بود: بروید از کارهای خوب خودتان توبه کنید که خطر تکبر شما را تهدید می کند.
جمعه 21 آذر 1393 - 06:12
halk_35 - لیوواردن - هلند
آلما 61 تهران -ایران . متولد 61 هستی یا 61 سالته ؟ بهرحال در هر دو حالت تو هم مخت تعطیله . خدا یه عقلی به تو و فدای آفا بده .
جمعه 21 آذر 1393 - 09:07
pull.over123 - دوحه - قطر
castlehill : حتما خودتون رو به یه روانشناس نشون بدین...روانی
جمعه 21 آذر 1393 - 11:52
Imod.barbekan - منامه - بحرین
پایه گذار دین شیعه مجوسیان شکست خورده ویهودیان رانده شده از دیار عرب بودند که اکثراً در بلاد ایران مأوا یافته بودند. وچه جالب این اهل نفاق به هم شبیه هستند. واضح است که مجوسیان ویهودیان نمیتوانستند علیه خلفای مسلمان قیامی را ترتیب دهند . لذا با هوش وافری که داشتند اصل را به ظاهر بر همان پایه های دین توحیدی قرار دادند ولی با ایجاد تحریف در معنا ی آیات و تفسیرهای ساختگی دین شیعه را به وجود آوردند
جمعه 21 آذر 1393 - 12:16
Imod.barbekan - منامه - بحرین
. ایجاد کنندگان دین شیعه ایرانیان بودند که از صدها سال قبل عربها را بی فرهنگ وپائین تر از خود می دانستند واکنون پذیرش اسلام برای آنان به منزلهی شکست وتحقیر بود. ایرانیان مسلمان نشده، عمر را عامل زوال پادشاهی ساسانی میدانستند وچون کوته فکر بودند میپنداشتند که با ورود اسلام عربها بر آنها مسلط شده اند بنا بر این کینه و بغض با حضرت عمر بن خطاب (رضی الله عنه) را همواره در دل داشتند .تا اینکه این کینه در نزد سران رافضی به جنونی بیدرمان تبدیل شده.
جمعه 21 آذر 1393 - 12:17
shana - خ - ایران
البته ما شنیدیم که اونجا سرویس خوشگذرانی تو خانه های محلی کربلا هم تازگیا باز شده .و انگیزه زیارت چند برابر شده .
شنبه 22 آذر 1393 - 07:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.