به دنبال ازدحام زائران ایرانی، عراق مرز مهران را بست

رئیس سازمان حج و زیارت ایران روز پنج‌شنبه، ۲۰ آذر، از حضور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ایرانیِ عازمِ عتبات در عراق خبر داد و گفت کهمرز ایران و عراق در شهر مهران در استان ایلام به دلیل «نبود امکانات» در آن سوی مرز «از سوی عراق» تعطیل شده است.

تنها در دو هفته اخیر «بیش از ۶۰۰ هزار» ایرانی از مرز عبور کرده و وارد عراق شده‌اند.

این در حالی است که علی جنتی، وزیر ارشاد، پیش از این شمار ایرانیانی که سال ۹۲ برای شرکت در مراسم اربعین به عراق رفته بودند را ۵۰۰ هزار تن اعلام کرده بود.

روز شنبه، ۲۲ آذرماه، مصادف است با روز گرامی‌داشت چهلمین روز مرگ امام سوم شیعیان در صحرای کربلا که شیعیان آن را به عنوان «مراسم اربعین» برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت، روز پنج‌شنبه گفت: «مسیرهای منتهی به مهران هم اکنون با ترافیک شدید خودروها روبه‌روست و شمار زیادی از زائران که روز گذشته پس از عبور از مرز مهران وارد خاک عراق شده بودند، پس از چند ساعت پیاده‌روی به دلیل نبود امکانات انتقال به شهرهای نجف اشرف و کربلا مجبور به بازگشت به مرز مهران شده‌اند.»

همین خبرگزاری در گزارشی دیگر خبر داد که گروه زیادی از کسانی که از مرز عبور کرده و وارد عراق شده‌اند در پی کمبود امکانات برای ادامه سفر، قصد بازگشت از عراق به ایران را دارند.به گزارش این خبرگزاری در روزهای اخیر به دلیل کمبود خودروهای مسافربری تعدادی از ایرانیان عازم عتبات در شهر بدره عراق که هم‌مرز با شهر مهران است، با «کامیون‌های» باری سفر کرده‌اند، اما از روز پنج شنبه «این خودروها هم پیدا نمی‌شود».

علی جنتی، وزیر ارشاد، پیش از این شمار ایرانیانی را که سال ۹۲ برای شرکت در مراسم اربعین به عراق رفته بودند ۵۰۰ هزار تن اعلام کرده بود.

افزایش بیش از دو برابری سفر ایرانیان به عراق در حالی است که قدرت گرفتن گروه «حکومت اسلامی» یا داعش در عراق نگرانی‌ها از احتمال وقوع حوادث تروریستی در سال جاری را بسیار افزایش داده است.

اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، روز ۱۳ آذرماه از اجرای «طرح‌های گسترده» در عراق برای تامین امنیت مراسم روز اربعین و مقابله با «تهدیدات احتمالی گروه داعش» خبر داده بود.

همچنین خبرگزاری فارس روز پنج‌شنبه از حضور محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در جمع شرکت‌کنندگانِ مراسم پیاده‌روی در مسیر ۸۰ کیلومتری نجف تا کربلا خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری، شهرداری تهران «حضور فعالی» در این مراسم دارد و همچنین در حفظ نظافت شهر کربلا نیزکمک می‌کند.

رسانه‌های ایران در روزهای گذشته تبلیغات زیادی را درباره برگزاری مراسم اربعین در عراق داشته‌اند. از جمله خبرگزاری ایسنا با انتشار مصاحبه‌هایی از اربعین سال ۹۳ به عنوان «اوج اقتدار شیعیان در جهان» یاد کرده است.

خبرگزاری تسنیم راهپیمایی ایرانیان در مسیر نجف به کربلا را «بزرگ‌ترین راهپیمایی جهان» و از «مؤلفه‌های قدرت نرم جهان تشیع» خوانده است.

به گزارش این خبرگزاری، صدها هزار ایرانی راهپیمایی سه روزه خود را از روز دوشنبه گذشته آغاز کرده‌اند.

از مرز مهران تا نجف ۱۲۰ کیلومتر و تا کربلا ۱۵۰ کیلومتر فاصله است.

+18
رأی دهید
-60

فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی
من دوست ندارم خدای نکرده به هیچ عقیده ودینی بی احترامی کنم ولی این کاری که اینها میکنند نه به دین ربط داره نه به ایمان. چه بسا اینها خیلی ایمان ضعیفی دارند که بین خود وپروردگار دل به واسطه میبنند این خودش یه نوع شرکه ولی کو گوش شنوا.چون انسان از طریق اعمال خودش که در دنیای باقی محاسبه میشه, اگر انسان بدی باشی وبی ایمان اگر پسر پیغمبر هم باشی هیچ سودی نداره ولی اگر انسان خوب وبا ایمانی باشی نمی خواد نه پیغمبر زاده یا امام زاده باشی با اعمال خود میری در ترازوی پروردگار.من نمیدونم اینها با چه خردی فکر میکنند از دست کسی که 1500 سال پیش مرده کاری بر میاد.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 12:31
karaji - گتنبرگ - سوئد
ملت بدبخت اینطرف با احساسات راهی بیابان و از آنطرف خروار خروار دارائی و هست و نیستشون داره به یغما برده می‌شه !
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 12:48
قیس - اهواز - ایران
از مرز مهران تا نجف245وتاکربلا 350کیلومتره من خودم رفتم و تابلو رو که زده بودن دیدم جاتون خالی خوش گذشت ولی امکانات اونور مرز در حد صفر بود
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 12:48
arian1 - ابادان - ايران
واقعا عجیب است که با تمام بلایا وبدبختیهایی که اسلام وحکومت اخوندی بر سر این مردم اورده ومی اورد باز هم این تعداد مردم تنها از روی سادگی ونادانی به زیارت عربهای مرده میروند. تنها بت پرستی وعرب پرستی و دیگر هیچ
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 13:10
Neda02 - اتاوا - کانادا
حتما باید تو این زمان برید عراق تا یک سری دیوانه شما رو بترکونن؟ این چه زیارتیه آخه؟
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 13:26
Imod.barbekan - منامه - بحرین
. بعدمیگن آب تموم شده،گرونی بیداد میکنه،ملت ازگشنگی دارن میمیرن،خوب به درک که دارن میمیرن،ملتی که علکی پز فرهنگ چند هزار سالشو میده ودراصل هیچ نیست،ملتی که حتی به اموال اموات هم رحم نمیکنه حتی ارزان،ملتی که زورش به آخوند نمیرسه میزنه هموطنشو میکشه وازش دزدی میکنه بهتره همین آخوند بالای سرش با چوب تر وایسه ونذاره نفس بکشه،بیایید برای یک بار هم که شده قبول کنید که نه کسی هستید توی دنیای امروز ونه عددی که شمارو حساب کنن۰.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 12:24
lona_düsseldorf - دوسلدورف - آلمان
به قول امام راحل بی‌ همه چیز اقتصاد مال خر است و سیاست مال ملاها،،ببین از احساسات مردم چه گونه دارن سو‌ استفاده می‌کنن و با این سیاستشان از مردم ایران هاالو ساختن ،۸ سال همین عراق ایران را به خاک و خون کشیده بود ،حالا به دلیل این که چند صباحی بیشتر حکومت کنن ،عراق و عرب‌های بی‌ همه‌چیز شدن یار و شفیق ایرانیها ،
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 13:50
kamran631 - لیون - فرانسه
نخیر امیدی به این کشور نیست ! بعد از ۳۶ سال جرم و جنایت توسط آخوند‌های شیعه، بازم مردم میرن کربلا و نجف ! زیارت همون هایی ( علی‌، حسن و حسین) که نیاکان مارو کشتند و به اسارت گرفتند. تفو ٔبر تو‌ای چرخ گردون تفو...
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 14:04
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
اینارو آدم میبینه خیلی به آینده ایران امیدوار میشه !!
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 14:33
siavash2a - تهران - ایران
هدف حکومت گسترش خرافه پرستی در بین مردمه.مردم خوشبتتی خودشونو نمیدونن از کجا پیدا کنند
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 17:10
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی برادر وهابی بیخیال بابا
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 17:26
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی برادر وهابی بیخیال بابا
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 17:26
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
میشه یه نفرتوضیح بده فلسفه اربعین چیه؟ یعنی چهلمین روز درگذشت امام در۱۴۰۰سال پیش ؟ بنظرشما با عقل جورمیاد.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 17:45
perser68 - فلوریدا - آمریکا
بابا اینا فقط یه درصد کمی از ۷۵میلیون ایرانین و دارن لذت میبرن از کاری که انجام میدن!با کمترین هزینه دارن حال میکنن! همه که مثل اون یارو دوتا آلمانیه مسافر بخاطر سرما و بارون بختشونو باز نمیکنن! با این ریختو قیافه پاشن با پاسپورته ایرانی به سوئیسو سانفرانسیسکو سفر کنن؟؟؟ ندارن که بپردازن! هیچ کجای دنیا حتی کشورای دموکراتو مدرنم به کسی نمیگن کجا برو و کجا نرو مگه تو موارد استثناء.. با این حکومته آخوندیه دزدو دغلو شارلاتان با این هزینه های وحشتناک که رودست مردم گذاشته؟مگه یارو نگفته که دین افیونه مردمه؟ جوامعه مذهبی یه چنین آدمایو دارن که خوش باورن و از پسه کلاشیو رمالیه سرکردگانشون بر نمیان و کاریشم نمیشه کرد! یه چند نسلی باید هنوز بسوزه تا دورانه این گداپروریو مذهب پروری به سر بیاد! به جرأت میتونم بگم که۷۰درصد بچه هایی که بعد جذامه ۵۷به دنیا اومدن ذره ای به دینو مذهب اعتقاد ندارن..
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 17:18
مهرداد2538 - تهران - ایران
جماعت گوسفندان لایق حکومت گرگانند.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 18:36
dark night - تهران - ایران
از اون موقع که باید به طرف مهران و خسروی و . حرکت میکردن ۱۸ سال می‌گذره.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 19:58
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
جماعتی خرافاتی، احمق، ضعیف نادان
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 20:35
castlehill - سیدنی - استرالیا
kamran631 - لیون - فرانسه. کاملا درست میگید ...هیچ امیدی نیست....
جمعه 21 آذر 1393 - 03:21
invincible - مینستا - آمریکا
مهران همون شهری هست که یکبار توسط مخالفین آزاد شد و مردم شهر شهر رو خودشون هدایت میکردا، بله هموطن می‌توان و باید این رژیم رو نابود کرد. موفق باشید
جمعه 21 آذر 1393 - 04:52
shahab46 - هانوفر - المان
هجوم بی‌ مغز ها
جمعه 21 آذر 1393 - 10:59
فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی
مسیح پسر مریم - تهران.من نه وهابیم نه سلفی بلکه مثل سگ ازین وهابیها و سلفیها بدم میاد ومتنفرم ,ولی تو رو اون عیسی مسیح که پیامبر پاک و مومنی بو د از دست یه مرده 1500سال پیش کاری بر میاد که 17میلیون انسان رو کشونده کربلا..اگر حسین خودش زنده بود این کار رو قبول میکرد؟؟؟؟!!!!ِ
جمعه 21 آذر 1393 - 12:59
modire behesht - هایدلبرگ - آلمان
فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی ***این حرف و جواب منطقی شما هر کله پوک و عقب افتاده ذهنی‌ را از خواب بیدار میکنه ! دوست عزیز این آخوندها یک عمر است که از این مرده‌ها دارند نان میخورند ، چون اگر این مرده‌ها را اینچنین سنبل نمیکردند ، از نون مفت و مرده خوری خوردند می‌افتادند و روزی‌شان قطع میشد و مجبور می‌شدند که بروند زحمت بکشند و کار کنند و نانشان را در بیاورند ! آخوند جماعت هیچ ثمر‌ای برای جامعه ندارد ، بجز نفاق و فساد و دزدی و مرده خوری !!! دوست عزیز تو برای نمونه یک آخوندی را اسم ببر که برای جامعه و بشریّت مفید بوده باشه و یا اینکه کار کرده باشه و زحمت کشیده باشه ؟؟!!! آخوندها در حیله بازی و دروغگویی و حقه بازی نظیر ندارند ، حتی زمانی‌ که احساس کنند دستشان برای مردم رو شده و مردم از آنها متنفر شده‌اند ، برای فریب مردم پشت اسم مسیح هم پنهان می‌شوند !!!
جمعه 21 آذر 1393 - 15:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.