سعید علی حسینی:به من گفتند رکورد بزنی، کنارت می‌گذارند!/مغازه زده بودم، الان روزهای بهتری داشتم

قهرمان سابق وزنه برداری ایران می گوید:«اشتباهم این بود که رکورد جهان را شکستم.»

خبر آنلاین : سعیدعلی حسینی‌؛ هنوز هم نام او برای خیلی‌ها آشناست و خیلی‌ها حسرت می‌خورند که اگر بود...  گذشته‌ها گذشته و شخم زدن اتفاقات دردی را دوا نمی‌کند. سعید اما این بار تصمیم دیگری گرفته است. او که خودش را جدا از خانواده وزنه‌برداری نمی‌داند، می‌خواهد وارد دنیای مربیگری شود ولی به او حتی این اجازه را نمی‌دهند: «نمی‌دانم مشکل کجاست. رفتم فدراسیون و به من گفتند تو محروم هستی و نمی‌توانی مربیگری کنی.» او حرف‌های زیادی در سینه دارد. حرف‌هایی که شاید به خاطر احترام‌؛ خیلی از آنها را به زبان نمی‌آورد. با این حال این بار خسته از تمام بازی‌هایی که با او کرده‌اند، می‌گوید: «شاید اشتباه کردم که رکورد جهان را شکستم. شاید هم چوب این را می‌خورم که به کسی بی‌احترامی نکردم و همیشه حرمت آقایان را داشتم.» سعید، با وجود اینکه به او مجوز مربیگری هم نداده‌اند، فعلاً سرش را در هیأت وزنه‌‌برداری اردبیل گرم کرده اما این آخرین کاری نیست که او قرار است، انجام بدهد. چون خودش می‌گوید: «این بار هم اگر جلوی من را بگیرند، می‌روم مغازه‌ای باز می‌کنم و شروع می‌کنم به کاسبی. کاری که اگر از روز اول کرده بودم الان حال روز بهتری داشتم.»

* این تصمیم خوبی است که قرار است مربی وزنه‌‌برداری شوی.

شما که ورزشی هستید این را می‌گویید اگر نه خیلی‌ها دوست ندارند این اتفاق بیفتد.

* چرا؟

من خواستم تا به جوانانی که می‌خواهند در آینده قهرمان باشند کمک کنم‌ اما دوستان ما اجازه نمی‌دهند. من به تهران آمدم و رفتم فدراسیون تا در کلاس‌های مربیگری شرکت کنم. گفتند که تو محروم هستی و نمی‌توانی در این کلاس‌ها شرکت کنی. سؤالم این است که اصلاً من می‌خواهم دوره ببینم. آیا از دوره دیدن هم محرومم؟ متأسفانه آقای قاسمی که نمی‌دانم دبیر فدراسیون است یا سمت دیگری در فدراسیون دارد این حرف را به من زد.

* یعنی حضور در کلاس‌های مربیگری هم به محرومیت تو در دوران ورزش کردنت مرتبط است؟

نمی‌دانم والا. آقایان، اگر می‌رفتم برای خودم باشگاه بدنسازی می‌زدم آیا مشکلی پیش می‌آمد؟ هیچ‌کس صدایش در نمی‌آمد اما حالا که می‌خواهم از راه قانونی وارد شوم باز جلوی من را می‌گیرند. چرا من را حمایت نمی‌کنید؟ چرا نمی‌خواهید مربیگری را آغاز کنم؟ من که در جوانی از دنیای قهرمانی محروم شدم، حالا چرا دوست ندارید وارد مربیگری شوم؟

* فکر می‌کنی مشکل کجاست؟ رکوردشکنی؟

تا به حال به کسی بی‌ادبی و بی‌احترامی نکرده‌ام. اصلاً نباید وزنه‌بردار می‌شدم؟ شما این را می‌خواهید بگویید؟ باید می‌نشستم خانه و کاری نمی‌کردم؟ البته شاید راست بگویید. اگر همان زمان مغازه‌ای برای خودم باز کرده بودم الان وضعیتم بهتر بود. حیف آن همه زحمتی که کشیدم. ورزشکار باید همیشه آماده باشد. تمرین کند. آن زمان من و بهداد و آقای صالحی سنگین‌وزن‌های ایران بودیم. خیلی‌ها به من گفتند که تو در تمرینات رکورد یک نفر را شکستی...  آنها می‌گفتند تو را کنار می‌گذارند. بارها آقای توکلی و فلاحت‌نژاد این حرف را به من زدند. با کارشناس‌های مختلف هم که حرف می‌زدم همین را می‌گفتند اما من فکر می‌کردم اشتباه می‌کنند... حالا می‌فهمم که خودم اشتباه کردم. آنها همان زمان گفتند اشتباهت این بود که رکورد جهان را زدی.

* حالا واقعاً اشتباهت همین بود؟

من می‌خواستم تیر آخر را بزنم و با زدن رکورد جهان خودم را مطرح کنم. رضازاده در سال 2008 نتوانست راهی المپیک شود. آن زمان ما پشت پرده بودیم و کسی ما را نمی‌شناخت. همان موقع در تمرین، وزنه‌های 207 و 250 را می‌زدم‌ اما هر کاری می‌کردم در مسابقات رسمی پشت 200 کیلوگرم مانده بودم! همان زمان رضازاده وزنه‌برداری را کنار گذاشت و گفت که فقط پسرم می‌تواند رکورد من را بشکند. اگر آن زمان کارشناسی یا مقام مسئولی می‌آمد و می‌گفت نفرات دیگری هم هستند و از ما حمایت می‌کردند، این اتفاق‌ها نمی‌افتاد. پروسه حذف من از همان زمان کلید خورد. من آمدم و حرف زدم و خیلی از چیزها را گفتم‌ اما آقایان به جای اینکه با رضازاده برخورد کنند او را سرمربی تیم‌ملی کردند. تازه همه ‌چیز شروع شده بود که من را از دنیای قهرمانی کنار گذاشتند و دوستان ما به مقام بالاتری رسیدند و شدند رئیس فدراسیون! متأسفم. به جای اینکه از او بپرسند چرا 5 وزنه‌بردار شما دوپینگی از آب درآمد رضازاده را کردند رئیس فدراسیون. کاش همان موقع می‌رفتم دنبال کسب و کار.

* نکند تصمیم گرفته‌ای که مغازه‌دار شوی؟

بهتر است. من کاری نمی‌توانم بکنم. رئیس هیأت وزنه‌‌برداری استان اردبیل آقای داود از من خواست تا در هیأت به ایشان کمک کنم. من هم هر کاری از دستم بر بیاید برای جوان‌های اردبیلی انجام می‌دهم.

* حالا فکر می‌کنی پسر رضازاده بتواند رکورد او را بزند؟

خیلی‌ها می‌خواستند پسرشان مثل خودشان شود اما سر از جاهای دیگر درآوردند! البته من بدِ کسی را نمی‌خواهم و امیدوارم پسر ایشان به خاطر ایران و موفقیت ایران و ایرانی بیاید و رکوردش را بزند. نمی‌شود فردا را پیش‌بینی کرد‌ اما راه خیلی سختی است.

* مسابقات قهرمانی جهان را تماشا کردی؟ فکر می‌کنی ناکامی بهداد سلیمی در این مسابقات چه دلیلی داشت؟

بهداد وزنه‌‌بردار خوبی است. او در تمرینات رکوردهای خوبی را زده و می‌زند‌ اما به عقیده من، عدم مدیریتی خوب باعث شد تا سلیمی یک سال عقب بیفتد. یعنی آقایان نخواستند. من کاری به اختلاف سلیمی و باقری ندارم اما باقری از بهترین مربیان ایران است. با این حال، عدم مدیریت فدراسیون باعث شد تا سلیمی در جهان ناکام باشد. من فکر می‌کنم خود بچه‌ها هم نبود کوروش باقری را احساس کردند. شما فکر می‌کنید کیانوش رستمی برای چه مدال طلا را در آسیا از دست داد؟ من می‌گویم اگر باقری آنجا بود هرگز این اتفاق نمی‌افتاد. بهداد در تمرینات 270 کیلوگرم را در دوضرب و 217 را در یک ضرب زده بود. مجبوریم بهداد را حمایت کنیم و باید این کار را انجام بدهیم. چون در حال حاضر به غیر از سلیمی، کس دیگری را برای المپیک نداریم.

* هنوز هم با بهداد ارتباط داری؟به او مشاوره می‌دهی؟

سر بهداد گرم است و شلوغ. نه زیاد با او ارتباطی ندارم. گاهی اوقات که تهران می‌آیم او را می‌بینم.

* فکر می‌کنی اگر خودت الان وزنه می‌زدی، می‌توانستی رکورد جهان را باز هم بشکنی؟

دیگر از من گذشته است. در سال‌های اول محرومیتم حسرت زیادی می‌خوردم. من در 20 سالگی در یک ضرب 206 و در دو ضرب 245 کیلوگرم را زدم. سنم خیلی پایین بود اما حالا... نمی‌دانم. نمی‌خواهم زیاد در این مورد حرف بزنم اما باید بگویم که فعلاً در فدراسیون بحث شکستن رکورد مطرح نیست. فعلاً مدال طلا از دست ما در رفته است.

* خیلی‌ها بر این عقیده هستند که فشردگی مسابقات باعث شد تا این اتفاق برای سلیمی بیفتد.

من این را قبول ندارم. زمانی که خودم وزنه می‌زدم به فاصله 35 روز در 3 مسابقه وزنه زدم و موفق هم بودم. بهداد زورش را داشت اما مربی او علم کافی را نداشت تا راهنمایی‌‌اش کند. بهمن زارع 15 سال پیش لیسانس گرفته و باید اطلاعات خودش را به روز کند. به نظرم ایشان علم روز دنیا را ندارد و شخصاً فکر می‌کنم عدم علم و به اوج رساندن سلیمی باعث شد تا او در مسابقات جهانی ناکام باشد.

 

+45
رأی دهید
-1

بیدار58 - بایلسر - ایران
رضازاده ی پاچه خوار اجازه نمیده کسی از ایران رکوردشو بزنه
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 12:53
metti - تهران - ایران
کسی که میره بردگی اخوند پنج تومنی و میکنه و شرفشو میفروشه به یه بی شرف از سگ کمتره جالبه که حـ... ترین ها همیشه همه جا اسم ابلفضل رو زبونشونه
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 18:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.