چرا قبح بازداشت و زندان در فوتبال ایران ریخته است؟

مهدی رستم پور

مسوول روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان ایران می‌گوید مدیر عامل پرسپولیس «تا مدت نامعلومی در زندان خواهد ماند. ضمن اینکه باید جواب بدهد هفته‌ای ۳۰۰ میلیون تومان برای پرسپولیس را از کجا آورده است؟»

این اظهارات در حالی است که حمیدرضا سیاسی توسط دولت حسن روحانی وارد عرصه فوتبال شد و پیش از آن شناخته شده نبود. او با حمایت و تایید وزارت ورزش در ابتدا عضو هیات مدیره پرسپولیس و سپس مدیرعامل این باشگاه شد.

رسانه‌های داخلی ایران اتهام ۳۰۰ میلیونی را به نقل از حساب کاربری مسوول روابط عمومی وزارت ورزش در توئیتر منتشر کرده‌اند اما پایگاه خبری این وزارتخانه واکنشی بروز نداده است.

محمد رویانیان، سعید شیرینی، حمیدرضا سیاسی، محمد مایلی کهن و نعیم سعداوی از جمله افرادی هستند که خبر بازداشت یا زندانی‌ شدن آن‌ها در رسانه‌ها منعکس شده است.

رسانه‌های داخلی از احضار سایر چهره‌های مطرح در فوتبال به دادگاه و احتمال بازداشت‌شان هم اخباری منتشر کرده‌اند. خبرهایی که از فرط تکرار، عادی شده و دیگر مانند گذشته، علاقمندان فوتبال را شگفت زده نمی‌کند.

از رسانه‌های رسمی تا شبکه‌های مجازی، عده‌ای در دفاع از این وضعیت، آن را مصداق قانونمداری دانسته و خواستار حضور پر رنگ‌تر محاکم قضایی در امور فوتبال هستند.

بسیاری نیز معتقدند معضلات فرهنگی در فوتبال ایران بدون چاره‌اندیشی به حال خود‌‌ رها شده و چنین بگیر و ببندهایی نمی‌تواند موثر باشد.

عدم شفافیت در امور مالی برخی باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها گرچه همیشه به بازداشت و زندان افراد منتهی نشده اما شائبه فساد مالی در فوتبال ایران، همواره پیرامون فدراسیون و باشگاه‌ها مطرح بوده است.

در خصوص حمیدرضا سیاسی، اتهام «هفته‌ای ۳۰۰ میلیون تومان» برای نخستین بار است که مطرح می‌شود و پیش از این فقط شرکت «بهنام پیشروی کیش» به عنوان شاکی حمیدرضا سیاسی معرفی شده بود.

مدیر این شرکت به خبرگزاری ایسنا گفته است: «قرار شد به عنوان حامی انحصاری، ۳۰ میلیارد تومان برای یک فصل به پرسپولیس پرداخت کنیم اما بعد متوجه شدیم باشگاه با شرکت‌های دیگری هم قرارداد بسته است».

به گفته او، «حمیدرضا سیاسی در باشگاه قدرت گرفت و قرارداد را یک طرفه فسخ کرد. به ما گفت قراردادی که در دست شماست، کاغذپاره است».

نادر گل‌رخسار گفته که از امیررضا خادم و علیرضا رحیمی هم که قرارداد را امضا کرده‌اند شکایت کرده است.

او می‌گوید برای اعلام رضایت، پرسپولیس باید پول‌هایی که دریافت کرده را به علاوه هزینه خسارت‌، به این شرکت بپردازد.

بهروز منتقمی، ‌حسین کلانی و حسینی نیز به دادگاه احضار شده‌اند تا درباره سفرشان به اسپانیا و مذاکره با مسئولان رئال مادرید توضیح دهند. آن‌ها به اتفاق حمیدرضا سیاسی، در مادرید با امیرحسین جهانشاهی ملاقات کرده‌اند.

خبر بازداشت نعیم سعداوی مربی تیم فولاد خوزستان هم منتشر شد. او روی خط برنامه تلویزیونی ۹۰، فایل صوتی حمید درخشان را پخش کرد که در آن مشغول مذاکره‌ای خارج از عرف با بازیکن تیم فولاد است.

سعداوی گفت که بازداشت نشده و در تمرینات فولاد حضور دارد. وکیل درخشان هم یادآور شد سعداوی پس از تفهیم اتهام و صدور قرار، با صدور قبولی قرار کفالت از دادسرا خارج شده است. به گفته او، اگر سعداوی ضامن معرفی نمی‌کرد، راهی زندان می‌شد.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که سعداوی برای پخش فایل مورد نظر از عادل فردوسی‌پور اجازه گرفت و مجری برنامه ۹۰ هم گفت: «کی به کیه. پخشش کنین دیگه».

در واقع اگر پخش صدای ضبط شده افراد، غیر قانونی است، این صداوسیماست که آگاهانه امکان نشر آن را مهیا کرده است.

نکته جالب این است که درخشان خود حاضر به زندان افکندن سعداوی شده اما در نشست خبری، درخواست آزادی حمیدرضا سیاسی را مطرح کرده و گفته که «از مقامات قضایی خواهش می‌کنم به این موضوع نگاه ملی‌تری داشته باشند».

+19
رأی دهید
-3

تیتو تیتو - تهران - ایران
واقعا از کجا اورده ؟ کم نیستن امثال این اقا .
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 08:10
paksan - آمریکا - آمریکا
این شرکت چکار میکنه که میخواد سالی 30 میلیارد تومان پول فقط تبلیغات بده؟! واقعاً کار اینا چیه؟آخه کار دادگاه نیست که همچین سوالی بکنه اگر هم کسی باید سوال کنه اداره مالیات هستش و برای همینه که سرمایه دارها باید در اولین فرصت ایران رو ترک کنند و هرکسی هم سرمایه داره در دنیا به هیچ عنوان نباید دلاری رو ببره ایران . همین میشه که قوه قضائیه و سپاه منتظر بالا کشیدن ثروت مردم به هر بهانه ای هستند سریع هم یک انگ امنیتی می بندن و تا بخوای ثابت کنی همچین مالت رو میکشند بالا و همچینت میکنند که فقط به آزادیت فک کنی نه چیز دیگه ای.الان هم به نظر میرسه محسنی اژه ای حق الحساب خواسته طرف نداده حالا باید بره زندان تا حق الحساب برادران قاچاقچی و قاضی های فاسد رو پرداخت کنه.در هرصورت تیمهایی مثل استقلال و پرسپولیس هفته ای 300میلیون واقعاً خرج دارند شما فقط نگاه کنید که حداقل 60-70نفر کادرفنی و بازیکن و دکتر و نگهبان و کارمند داره که حداقل یکسوم آنها با توجه به قراردادهاشون باید مبالغی پرداخت بشه تازه هزینه رفت و آمد بازی های اینها و کرایه زمین و غیره رو حساب کنید هفته ای همین حدودا هزینه داره.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 07:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.