نسرین ستوده بازداشت شد

نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر، از بازداشت شدن خانم ستوده در روز چهارشنبه ۱۹ آذر خبر داد.

رضا خندان در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت در حالی که وی و همسرش در راه پیوستن به تجمع در مقابل کانون وکلا به مناسبت روز حقوق بشر بودند چند نفر آنها را بازداشت کرده و با خود بردند.

او گفت: «خودروی ما در خیابان در محاصره چندین خودرو قرار گرفت و بازداشت‌کنندگان علت بازداشت را نگفتند.»

وی افزود که «این افراد حکم قضایی و نامه ساده قضایی هم نداشتند و اقدامشان بیشتر شبیه به آدم‌ربایی بود.»

به گفته آقای خندان، این افراد به وی و خانم ستوده دستبند زده و سرهای آنها را به کف خودروها فشار داده‌اند «به‌طوری‌که نفس کشیدن برای آنها دشوار شده‌بود.»

رضا خندان افزود که سپس افراد یادشده آنها را به یکی از دفاتر وزارت اطلاعات در چهارراه ولی عصر تهران برده‌اند و آقای خندان حوالی ظهر آزاد شده اما نسرین ستوده هم‌چنان در بازداشت به‌سر می‌برد.

به گفته آقای خندان، نسرین ستوده در مقابل کانون وکلا «هر روز تحصن دارد و امروز هم می‌رفت که تحصنش را ادامه بدهد.»

روز چهارشنبه، محمد نوری‌زاد، نویسنده و فیلمساز منتقد حکومت ایران، نیز در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که «امروز - چهارشنبه نوزده آذر - روز حقوق بشر است. بانو ستوده از ما خواسته بود که در این روز جلوی کانون وکلا بایستیم و این روز را گرامی بداریم. همه رفتیم اما خودش نیامد. نگران شدیم.»

به نوشته آقای نوری‌زاد، در مقابل کانون وکلا پلیس به تعداد «فراوان» حضور داشته‌است.

او از شرکت کردن جعفر پناهی، محمد ملکی، مادر اصانلوها، مادر سعید زینالی و مادر مهین‌فر و همسر عبدالفتاح سلطانی، همسر ابوالفضل قدیانی، منصوره بهکیش، اعضای لگام [کارزار لغو گام به گام اعدام] و دانشجویان دختر و پسر و جمعی از شاگردان محمد علی طاهری و رضا ملک، داوود نعمتی و دیگران در این تجمع خبر داده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری،، از صبح روز سه‌شنبه، ۲۹ مهرماه، در اعتراض به حکم دادگاه انتظامی وکلا مبنی بر محرومیت سه ساله‌اش از وکالت و مواردی نظیر «تلاش برای محو کامل استقلال کانون وکلا و نادیده گرفتن حق دگراندیشان در انتخاب وکیل» در مقابل کانون وکلای دادگستری مرکز در تهران، تحصن کرده بود.

او شنبه سوم آبان، نیز پس از حضور در تجمعات اطراف ساختمان وزارت کشور در اعتراض به اسیدپاشی‌های اخیر در اصفهان، بازداشت شده و سپس آزاد شد.

+85
رأی دهید
-5

hassan5 - تهران - ایران
خانم ستوده بار ازادی 70 میلیون ایرانی وشاید 7 میلیارد نفر جمعیت کره زمین را بر دوش میکشد.من بسهم خودم رهین منت ایشان میباشم برای ایشان موفقیت و برای خانواده ایشان صبر و تحمل ارزومندم.
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 12:25
asal30 - بندرعباس - ایران
خوب مگه مغز خر خوردی وقتی اینهمه مدت زندانی بودی دوباره هی میری جاهای مختلف سرک میکشی ؟؟. بشین سرجات دیگه . نسرین ستوده خودش دنبال دردسر میگرده .
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 13:04
azadeh11 - آمستردام - هلند
خدا بهت اینقدر قدرت بدهد که یک روزی اینها را سر جایشان بذاری...
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 13:46
kamran631 - لیون - فرانسه
باز هم سگ‌های ولگرد ولی‌ وقیح افتادند به جان این شیر زن. این مردک مفلوک ( علی‌ خامنه ای)خجالت نمی‌کشه ؟ کجای دنیا یک وکیل رو دستگیر میکنند ؟ اینجا به هر کی‌ میگم، فکر میکنند که شوخی‌ می‌کنم !! امیدوارم که از همین امروز تجمع‌ها بیشتر شوند تا آزادی نسرین ستوده و همچنین آزادی تمام زندانی‌های مدنی - عقیدتی.
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 13:25
FETNEH. - نوشهر - ایران
باعث افتخاری بانوی ایرانی
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 15:28
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
خدا رو شکر که یاوه گویانی که به سیستمِ قضایی‌ِ آمریکا ایراد می‌گرفتند بازهم رسوا شدند و برکاتِ سیستمِ قضایی‌ِ اسلام را دیدند ! بازداشت دو نفر یکی‌ وکیل و دیگری فعالِ حقوقِ بشر اونم بدونِ مجوز در ایرانِ اسلامی و بازداشتِ ۲ نفر یکی‌ دزد و دیگر‌ای فروشنده سیگار قاچاقی‌ در آمریکا را با هم مقایسه کنید تا پی‌ ببرید چه کسانی‌ دروغ گوی و هوچی گر هستند !
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 20:32
hovakhshatare - تهران - ایران
asal30 - بندرعباس - ایران - مغز خر رو امثال شما خوردید که جانفشانی چنین افرادی رو با توهین و فحاشی پاسخ می‌دید.
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 21:34
آقا فدای من - لندن - انگلستان
ای کاش همه ی ما شهامت و مردانگی نسرین ستوده ها را داشتیم
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 21:44
naghavi13 - سیدنی - استرالیا
آقا فدای من - لندن - انگلستان - کلی‌ خندیدم به این ‌ای دی دمت گرم . الان فدای آقا داره میترکه
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 23:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.