بازداشت مرد آمریکایی که 'قصد حمله به مسجد الاقصی را داشت'

محوطه حرم الشریف شامل قبة الصخره، قبة السلسله و مسجد الاقصی است که پس از اماکن مذهبی مکه و مدینه مهم ترین مکان مقدس برای مسلمانان است

پلیس اسرائیل می گوید یک مرد آمریکایی که به اتهام حمل سلاح تحت بازداشت قرار گرفته به بازجویان گفته است که در نظر داشت به امکان مقدس اسلامی حمله کند.

آدام اورت لیویکس که مسیحی است در آمریکا هم در ارتباط با اتهامات مواد مخدر تحت تعقیب است. او ماه گذشته پس از آنکه ماموران مخفی "توطئه" او را کشف کردند دستگیر شد.

سلاح ها و مهماتی که از ارتش اسرائیل به سرقت رفته بود در خانه او پیدا شده است.

وکیل آقای لیویکس گفت که مقام های اسرائیلی در مورد عواقب امنیتی این پرونده اغراق کرده اند.

بازداشت او درحالی صورت می گیرد که تنش میان اسرائیل و فلسطینی ها به دلیل اختلاف بر سر دسترسی به حرم الشریف در بیت المقدس بالاست.

محوطه حرم الشریف شامل قبة الصخره، قبة السلسله و مسجد الاقصی است که از آن به عنوان سومین مکان مقدس مسلمانان پس از اماکن مذهبی مکه و مدینه نام برده می‌شود. در مجاورت این اماکن، "دیوار غربی" قرار دارد که از مقدس‌ترین نمادهای مذهبی برای یهودیان است.


ارزیابی وضع روانی

آقای لیویکس روز دوشنبه متهم شد با همدستی هم اتاقی اش که یک سرباز اسرائیلی است برای دزدیدن ۱.۴ کیلوگرم مواد منفجره از ارتش اسرائیل اقدام کرده. دیگر اتهام او اقامت غیرقانونی در اسرائیل است.

مقام های اسرائیلی گفتند که این مرد ۳۰ ساله که اهل تگزاس است در سال ۲۰۱۳ وارد نواحی فلسطینی شد.

او ابتدا در حبرون و بیت لحم در کرانه باختری اشغالی زندگی می کرد و ادعا می شود در دوران سکونت در آنجا یک فلسطینی به او گفته آیا مایل است باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را در جریان بازدید از منطقه ترور کند یا نه. به گفته پلیس آقای لیویکس این درخواست را رد کرده است.

آقای لیویکس یک سال و نیم قبل به اسرائیل نقل مکان کرد و پس از آن در دیدار با آشنایان اسرائیل وانمود می کرد که کماندوی نیروی دریایی آمریکا بوده است.

در ادعانامه علیه او آمده است که آقای لیویکس همچنین درباره "عقاید منفی اش نسبت به جمعیت عرب اسرائیل و تمایل خود برای آسیب رساندن به اماکن مقدس مسلمانان در اسرائیل سخن گفت." گفته می شود که او بعدا در جریان بازجویی به این مساله اذعان کرده است.

دادگاه دستور داده است که او در بازداشت بماند و برای ارزیابی روانی تحت بررسی قرار گیرد تا بعد اتهامات او در دادگاه برایش قرائت شود.

گال گلف وکیل آقای لیویکس شکایت کرد که او برای هشت روز پس از بازداشت در روز ۱۹ نوامبر از دسترسی به مشاوره حقوقی محروم بوده است.

+10
رأی دهید
-4

Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
من دو سال پیش رفتم اورشلیم ببینم واقعا چه خبره! عین Disney land میمونه برای مذاهب، هر طرف نگاه میکنی یه چیزی میبینی. از دیوار سلیمان و قبر داوود بگیر تا بقایای معبد یهودی ها که یه طرفش به مسجد الاقصی چسبیده، اتاق شام آخر مسیحی ها و قبر مریم و کلیسا یی که ازش عیسی به آسمان رفت. بعد هم که سنگ معروف که محمد روش وایستاده که سوار براق بشه بره بالا! خلاصه این قدس شریف همون فرودگاه بین راهی برای پرواز بعدی بوده! خر تو خریش اینجاست که پلیس فلسطینی که داره برای دولت اسراییل کار میکنه، مأمور محافظت مسجد القصی است که طبق اعتقاد یهود باید خراب بشه که معبد یهودی ها (که یه دیوار ازش مونده) دوباره ساخته بشه! آقا داستانیه برای خودش این یک قطعه از زمین!
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 16:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.