اژدها وارد می‌شود؛ 'بروس‌ لی افغانستان'

عکس های عباس علی زاده که در آن شباهت زیادی به قیافه و اندام بروس‌لی دارد در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود

سال‌ها از مرگ بروس لی اسطوره هنرهای رزمی و بازیگر مشهور فیلم های رزمی هالیوود می گذرد اما این چهره پر آوازه کونگ‌فو، پس از چهل و یک سال همچنان طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.

این هفته در شبکه‌های اجتماعی تعدادی از عکس‌های جوانی به طور گسترده به اشتراک گذاشته شده که شباهت عجیبی به بروس لی دارد.

این پسر عباس علی‌زاده نام دارد و آماتور کونگ‌فو چینی و ووشی است. کسی که بسیاری ها او را به نام بروس لی افغانستان یاد می‌کنند. عباس علی‌زاده جوان ۲۱ ساله‌ای است که با خانواده‌اش در غرب کابل زندگی می‌کند. چشم و امید پدر فلج و مادرش به او دوخته شده است.

عباس هرچند ماه ها قبل عکس های نمایشی خود را در صفحات اجتماعی به اشتراک گذاشته بود اما تا همین چند روز پیش هم آدم معمولی بود. پس از آن که یکی از صفحات فیسبوک عکسی از او با عنوان "افغانستان صاحب بروس لی شد" منتشر کرد کاربران افغان در فیسبوک و توییتر عکس‌های این جوان را با عکس‌های بروس لی به اشتراک گذاشتند و او ناگهان مشهور شد.

حالا گوشی همراه عباس پی‌هم زنگ‌ می خورد و فیسبوکش پر شده از پیام‌ها و نتیفیکیشن و درخواست‌های دوستی علاقمند او و بروس لی در داخل و خارج از کشور.

از عباس پرسیدم وقتی عکس هایش در همه جا منتشر شد چه حسی داشت و مردم چه واکنش هایی نشان دادند؟

او گفت که واکنش ها مختلف بود، بعضی از او استقبال کرده و گفته اند که به وجودش افتخار می‌کنند، تعدادی هم گفته اند که عکس های او فتوشاپ شده است و بعضی دیگر هم خواسته اند که او را از نزدیک ببینند.

محمد رضا پدر عباس که به اثر سکته مغزی نصف بدنش حسی ندارد، می‌گوید که آرزو دارد پسرش بروس لی زمانش شود.

او گفت: "پسرم از سن سیزده و چهارده سالگی شروع کرد، ما بی‌بضاعت بودیم و نتوانستیم او را در [باشگاهی] بگذاریم، اما او در خانه یاد گرفت. عباس با دست خالی شروع کرد و تا حالا که به سن ۲۱ سالگی رسیده، همچنان کار کرده است. می خواهم خداوند او را به مقام بروس لی برساند."


 

شباهت او به بروس لی سبب شده بسیاری او را بروس‌لی افغانستان صدا بزنند

عباس در رشته ورزشی ای که بروس لی قهرمان آن بود، ورزشکاری آماتور است. هرچند پنج سال پیش وارد باشگاه هنرهای رزمی در کابل شد و به تمرینات کونگ‌فوی چینی و ووشو شروع کرد اما به دلیل فقر نتوانست ادامه بدهد.

حالا چهار ماه است که به باشگاه می‌رود و مسئولان باشگاه او را رایگاه تمرین می‌دهند.

علی قهار که مربی ووشو است می‌گوید استعدادی در وجود عباس نهفته و به همین دلیل او را در باشگاهش نام نویسی کرده است.

در باشگاهی که عباس تمرین می‌کند، جوانان زیادی به آرزوی قهرمان شدن مشغول ورزش‌های رزمی هستند. اما عباس که سال‌ها در زیرزمین خانه با امکانات اندک اما نگیزه و رویاهای زیاد تمرین کرده، می‌گوید انتظار دارد دست‌کم به خاطر شباهتی که با بروس لی دارد، وارد دنیای سینمای هالیوود شود.

با وجودی که می‌داند که جای بروس لی را پر نخواهد کرد اما می‌گوید: "بروس لی در جامعه یک الگو است، هم از نگاه ورزش و هم از نگاه شخصیت، بروس لی اسطوره‌ای است که تکرار نمی‌شود، شاید بروس لی شده نمی‌توانم اما تا زنده‌ام راهش را ادامه می‌دهم."

عباس برای تحقق آرزوهای خود راه درازی در پیش دارد. او مکتب را تمام کرده اما به دلایلی نتوانسته تحصیل را ادامه دهد.


 

عباس از چهارده سالگی فیلم‌ها و ویدیوهای بروس‌لی را تماشا می‌کند، انتشار این عکس در فیسبوک او را ناگهان مشهور کرد

می‌گوید که بروس لی قهرمان دوران کودکی‌هایش بوده و در چهارده سالگی با دیدن فیلم‌ها و تصاویر بروس لی یافته که علاقه شدیدی به او دارد. این علاقه به حدی بوده که حتی استفاده از نانچیکو را جایی نیاموخته و تنها با تماشای ویدیوهای بروس لی فرا گرفته است.

بروس در پایان روز ما را برای اجرای حرکات نمایشی منحصر به فرد بروس لی به قصر فروریخته دارالامان کابل برد تا نشان بدهد که او از افغانستان است، چون به باور خودش بسیاری ها وقتی عکسی از او می‌بینند فکر می‌کنند عکس های نوجوانی بروس لی منتشر شده است.

بروس لی که بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ میلادی فیلم‌های زیادی برای سینمای هالیوود و هنگ‌کنگ بازی و کارگردانی کرد، در میان افغان‌ها نیز طرفداران زیادی دارد. بسیاری ها فیلم‌های "ضربه نهایی"، "بازی مرگ" و "راه اژدها"ی او را همچنان به یاد دارند.

زمانی که در افغانستان تنها تلویزیون دولتی فعال بود فیلم‌های هالیوودی بروس لی در افغانستان بازار گرمی داشت.

باشگاهی در کابل او را به خاطر استعدادش رایگان تمرین می‌دهد

عباس می‌گوید سعی خواهد کرد بروس لی را که نسل نو حالا کمتر می‌شناسند، در ذهن ها دوباره زنده کند.

پدرش می‌گوید، آرزو دارد عباس، بروس‌لی زمانش شود


 

بروس‌لی در میان افغان ها طرفداران زیادی دارد

مثل عباس تعداد زیادی مشغول ورزش‌های رزمی در کابل و سایر ولایت‌ها هستند

+193
رأی دهید
-9

shirzan e irani - استکهلم - سوئد
جوانهایِ افغان از مدتها پیش به بدن سازی و ورزش‌هایِ رزمی رو آورده بسیار استقبال میکنند که بسیار خوب است، حرفی‌ که این جوان زد که بروس لی‌ اسطوره است و تکرار نشدنی‌ اما راهِ او‌را تا همیشه ادامه میدهم ، نشان از روحیه ورزشکاری حقیقی‌ او دارد، بله بروس لی تکرار نشدنی‌ است اما الگویِ همیشگی‌ ورزش‌هایِ رزمی در جهان. امیدوارم این جوان به جایگاهی‌ که میخواهد و خانواده ا‌ش آرزو دارند برسد و افتخارِ مردمِ سرزمینش شود.
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 00:40
دوستدار - استهکلم - سوئد
امیدوارام در اینده نزدیک نقش برسلی اصلی را خوب بازی کند تا جای بروسلی رابگیرد
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 02:13
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
واقعا شاهکاره. از ١٣ سالگی تو زیر زمین تمرین کردن، اونهم بدون مربی، خیلی پشتکار و علاقه میخواد.
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 03:01
myfb1393 - شهررضا - ایران
موفق باشی پسر
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 07:13
daadaa - تهران - ایران
امیدوارم هم خودت و هم ملت افغانستان را ازچنگال فقر فلاکت رهایی بدی،تو میتوانی بروسلی باشی و مثل او هم پاک و با شهامت ازدنیا بروی..سعی کن فقط به تمرینات پرورش اندام توجه کنی،چون درعکس ها سعی در تقلید حرکات ظاهری داری که البته اشتباه است تو باید عضله بیاوری نه درمقابل آینه فیگور بگیری. .از جهت اخلاقی هم باید مثل الگوی خودت بروسلی واقعی، بتوانی مردم دار باشی و به فقرا کمک کنی، عبادت را هرگز فراموش نکن و دعا که قبل ازهرچیز واجب است
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 07:45
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
یکی‌ از دلایلی که ایرانیان قافیه را میبازند فرهنگِ جو گرفتگی ست که از یکی‌ فرشته و دیگری دیو میسازند آنهم بر حسبِ ظاهر، این بنده خدا خودش به این درک رسیده که بروس لی یک اسطوره بود ، چون او بروس لی متولد شده بود و شخصیتش اقتباسی یا کپی نبود، او که فقط در رزمی کاری اسطوره نبود، شجاعتِ پسِ این و انرژی او که در حرکتِ خود انجام میداد منحصر بفردِ خودش بود و کاراکتر منجی بودنش که یقیناً بی‌ نظیر خواهد ماند، این جوان که عشقِ بر وس لی شدن داشته خصوصاً که در کشورش تب بروس لی همه را گرفته بو ده شباهتش به بروس لی این عزم را جزم کرده همچنین پدرِ روشن فکر و با ذوقش که اینگونه او را تشویق می‌کند عزت و بزرگی‌ به او میدهد و صد البته همت و پشتکار خودش هم دلیل اصلی‌ موفقیتش تا اینجا ، به گفته یکی‌ از دوستان ایشان نیاز به عضله‌ سازی و کارِ جدی دارد خصوصاً قوی کردن پاها که ضعیفتر است، لطفا جو گیر شدن را از زندگی‌ یمان بیرون کنیم تاوان‌هایِ گزافی برایِ آن پرداخته ایم.
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 11:52
Kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
افرین هنرمند عزیز! ایول دارى! همینجورى تا میتونى ادامه بده. امیدوارم روزى بیاد که جهان أفغانستان رو با نام تو بشناسه. براى ابوى عزیز هم ارزوى بهبودى میکنم و ارزوى سلامتى براى خانوادت. موفق باشین.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 06:01
kitaro - تهران - ایران
بسیار عالی. چهره عباس واقعا شبیه بروسلی هست ویاد بروسلی رو زنده میکنه امیدوارم روزی در فیلمهای هالیوود ببینیمش.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 13:53
kitaro - تهران - ایران
بسیار عالی. چهره عباس واقعا شبیه بروسلی هست ویاد بروسلی رو زنده میکنه امیدوارم روزی در فیلمهای هالیوود ببینیمش.
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 13:52
Ghooloo - آبادان - ایران
شباهت زیادی به بروس لی دارد. برای عباس عزیز آرزوی موفقیت دارم. فقط خواستم بگم بروس لی بخاطر قیافه اش معروف نبود بلکه در دانشگاه واشنگتن فلسفه خوانده بود و به زندگی و محیط اطرافش بخصوص هنرهای رزمی هم دید فلسفی داشت و بسیار انسان باهوش و منحصری بود و از خود سبک ارائه داد (جیت کان دو)، در رقص چاچا زمانی بهترین بود و نه فقط هنرپیشه بود بلکه واقعا در تکنیک، سرعت عمل و مبارزه تک بود و هنوز هم مثلا کسی شنای روی دو انگشت با یک دستش و ضربات یک اینچی از فاصله کم را کسی نتوانسته تکرار کند! خیلی ها سعی کردند مثل بروس لی باشند و بعد از گذشت این همه سال از مرگش هنوز که هنوزه از حرکات و کارهایش بخصوص در هالیود تقلید میشود ولی فراموش نکنید یادگیری از کسی یا کسی را سرلوحه و سرمشق قرار دادن بسیار خوب است ولی تقلید کردن فقط کار اشخاص ضعیف و بی محتواست! شاید در کوتاه مدت طرفدار پیدا کند ولی در دراز مدت متجرب شکست و سرخوردگی خودش و طرفدارانش میشود. امیدوارم راه و روش خودش را پیدا کند و موفق شود و دل پدر و مادرش، دوستانش و همه افغانهای غزیز و ما همزبانانش را شاد کند. موفق و موید باشی
‌پنجشنبه 20 آذر 1393 - 20:57
Kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
هموطن عزیز این یکى را هم من اضافه کنم که از قلم افتاده. ( بازى پینگ پنگ با نانچکو) زنده باشین. https://youtu.be/oiZXWAXdt1k
جمعه 21 آذر 1393 - 02:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.