نامزدهای شخصیت سال مجله تایم معرفی شدند

معترضان در شهر فرگوسن

مجله تایم، نامزدهای خود را برای انتخاب شخصیت سال این مجله معرفی کرد.

دو گروه‌ و شش چهره سرشناس این فهرست هشتگانه را تشکیل می‌دهند.

معترضان به کشته شدن جوانی ۱۸ ساله در شهر فرگوسن در ایالت میسوری توسط افسر پلیس در میان نامزدهای امسال قرار گرفته اند.

همچنین پزشکان و بهیارانی که در حال مبارزه با بیماری مرگبار ابولا هستند، در این فهرست قرار دارند.

ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه)، تیلر سویفت (خواننده آمریکایی موسیقی پاپ)، مسعود بارزانی (رئیس اقلیم کردستان عراق)، جک ما (بنیانگذار وبسایت علی‌بابا)، تیم کوک (مدیر عامل شرکت اپل) و راجر گودل (رئیس لیگ ملی فوتبال- فوتبال آمریکایی) نامزدهای دیگر امسال هستند.

قرار است نام شخصیت سال ۲۰۱۴ مجله تایم، فردا (چهارشنبه، ۱۰ دسامبر) اعلام شود.

همچنین خوانندگان این مجله نارندرا مودی، نخست وزیر هند را به عنوان شخصیت سال انتخاب کردند. آقای مودی در رای گیری آنلاین ۱۶ درصد از ۵ میلیون رای را به خود اختصاص داد.

در میان ۵۰ شخصیتی که برای انتخاب به رای گیری گذاشته شده‌اند، نام آیت الله علی خامنه‌ای و حسن روحانی، رهبر و رئیس جمهور ایران هم دیده می‌شود.


چهره سال

مجله تایم از سال ۱۹۲۷ انتخاب "مرد سال" را آغاز کرد و از آن زمان به طور سالانه یک مرد یا زن یا گروه را به عنوان برنده این عنوان برگزیده است.

در سال ۱۹۹۹ عنوان انتخاب مجله تایم به "شخصیت سال" تغییر کرد تا به گفته ناشران این مجله فراگیرتر باشد.

عنوان "شخصیت سال" از سوی سردبیران مجله تایم به فردی داده می شود که بیشترین تاثیر را بر رویدادهای جهان داشته است و به گفته ناشران این مجله این تاثیر لزوما نباید مثبت باشد.

سال گذشته پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به عنوان شخصیت سال مجله تایم برگزیده شد.

در سال ۱۹۵۱ تایم عنوان "مرد سال" خود را به محمد مصدق، نخست وزیر وقت ایران اعطا کرد. مصدق اولین نفر از خاور میانه بود که این عنوان را کسب می کرد.آیت الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، دومین ایرانی بود که در سال ۱۹۷۹ به عنوان "مرد سال" انتخاب شد که با توجه به بحران گروگانگیری در ایران انتقادهایی را در آمریکا به همراه داشت.

این هفته‌نامه در سال ۱۹۹۹ آلبرت آینشتاین، دانشمند آلمانی تبار را به عنوان "شخصیت قرن" برگزید.

مارک زوکربرگ، پایه‌گذار شبکه اجتماعی فیسبوک، معترضان جهان، باراک اوباما، ولادیمیر پوتین (دو بار) و جورج بوش (دو بار) از شخصیت های سال مجله تایم در سال های اخیر بوده‌اند.

+13
رأی دهید
-2

shirzan e irani - استکهلم - سوئد
این دو ایرانی‌ یکی‌ قجری و یکی‌ هندی زده در شکوفأیی ایران نقشِ بزرگی‌ را ایفا کردند.
‌سه شنبه 18 آذر 1393 - 15:01
farahnoush - ساری - ایران
shirzan e irani - استکهلم - سوئد-مصدق مادرش شاهزاده قجری و پدرش بختیاری بود !!! . اینکه خمینی هندی زاده میدانید و نمی خواهید قبوول کنید ایرانی بد هم در جهان وجود دارد نژادپرستی است !
‌سه شنبه 18 آذر 1393 - 23:11
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
farahnoush - بله اما ایشان به خاطر مادر ِ قجری در ۱۱ سالگی والی‌ خراسان شد و حقوق دریافت میکرد نه به خاطرِ پدرِ بختیاری خود، / خمینی به واقع هندی زاده بود و پدر و مادر و جد و آبایش هندی آنهم در فرقه سیک من این پیشینه را به ایشان نداده‌ام بلکه حقیقت را عنوان کردم، / به نظرِ من بعدِ فتنه ۵۷ ایرانی خوب در ایران و جهان نایاب شد و بنده هیچ گاه این را به صرف ایرانی بودن انکار نمیکنم تنها به علتِ آن اشاره و معترض آن میشوم نه اینکه معلول را عامل این بدی می شمارم.
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 13:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.