«واکس بیماری‌زا» روی پوست سیب در بازارهای ایران

برخی رسانه‌ها در ایران خبر داده‌اند که بخشی از سیب‌های موجود در بازار ایران آلوده به موادی غیر خوراکی و «سرطان‌» زاست؛ موادی که برای درخشندگی و لطافت پوست میوه‌هایی همچون سیب استفاده می‌شود.

برای نمونه روزنامه «کسب و کار»، چاپ تهران، در شماره روز دوشنبه هفدهم آذرماه خود خبر داده که بخشی از سیب‌های موجود در بازار ایران به «پارافین» و «واکس غیر استاندارد میوه» آغشته است.

این در شرایطی است که در تازه‌ترین واکنش‌ها به استفاده از پارافین در محصولات مرکباتی، وزارت جهاد کشاورزی در اطلاعیه‌ای آورده که سیب محصول ایران نیازی به استفاده از واکس ندارد.

در اطلاعیه وزارت جهاد کشاورزی آمده که «ایران یکی از کشورهای مهم صادرکننده سیب در دنیاست و سالانه به‌طور میانگین حدود ۳۰۰ هزار تن از این محصول به کشورهای دیگر صادر می‌شود اما تاکنون گزارشی درباره ارجاع محصول صادراتی به کشور به دلیل استفاده از واکس میوه ارائه نشده است.»

خبرگزاری فارس هم گزارش داده که مدتی است سیب‌هایی وارد بازار شده که دارای لعابی چرکین هستند که این لعاب‌ها به نوشته این خبرگزاری همان واکس‌های شیمیایی هستند که برای نگهداری از رنگ و پوست میوه و به ویژه سیب درختی استفاده می‌شوند.

این خبرگزاری برای نمونه به بازار میوه خوزستان اشاره کرده و خبر داده که عده‌ای از شهروندان در تماس با خبرگزاری فارس استان خوزستان، از وجود چنین مشکلی در بین سیب‌های خریداری شده گلایه کرده‌اند.

از دیگر سو، در شبکه‌های اجتماعی نیز برخی کاربران نسبت به وجود چنین موردی در بین میوه‌ها، هشدار داده‌اند و همدیگر را از خطر روی مواد خوراکی آگاه می‌کنند.

اما روزنامه کسب و کار در شماره روز دوشنبه خود از «سیب‌های پارافینی» به عنوان میوه‌هایی نام برده که «مسئولان عنوان می‌کنند تولیدکنندگان مرکبات برای بازارپسندی از پارافین غیرسمی برای براقی آن استفاده می‌کنند ولی برخی کشاورزان از واکس زدن میوه‌ها گلایه دارند و حتی آلودگی مواد شیمیایی آن را مطرح کرده‌اند.»

این در شرایطی است که به‌تازگی حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران، به مردم توصیه کرده که «سیب را با پوست مصرف نکنند» و معتقد است که «مصرف مواد شیمیایی روی میوه‌ها مشکل جدیدی نیست، در واقع سال‌هاست که از مواد شیمیایی بر روی میوه‌ها استفاده می‌کنند و کمتر محصولی یافت می‌شود که از سم و کود در آن استفاده نشده باشد.»

مسئله «سرطان‌زا بودن» پارافین

مهدی اسماعیل‌زاده، پژوهشگر مواد غذایی و محصولات ارگانیک درباره واکس زدن به میوه‌هایی همچون سیب به روزنامه کسب و کار گفته‌است که «پارافین از مشتقات نفت است و به همین دلیل شکی در سرطان‌زا بودن آنها نیست».

او ادامه داده که «متاسفانه برخی افراد سودجو این موضوع را باب کردند برای جلا دادن به میوه از پارافین غیرخوراکی و سرطان‌زا استفاده می‌کنند. در صورتی که در گذشته تنها روی پرتقال این کار را انجام می‌دادند. طبیعتا کسی پوست پرتقال را نمی‌خورد اما خیلی‌ها سیب و خیار را با پوست می‌خورند.»

مهدی اسماعیل‌زاده درباره نیترات‌دار بودن میوه‌هایی مانند سیب و خیار و اظهارات وزیر بهداشت درباره این میوه‌ها نیز گفته است: «با وجود آنکه وزیر بهداشت درباره خیار و سیب صحبت کرده است اما تمام میوه‌هایی که با آب فاضلاب آبیاری و از کودهای شیمیایی غیراستاندارد و فراوان رشد یافته‌اند، دارای نیترات هستند که برای بدن بسیار مضر است و شامل چند میوه محدود نخواهد شد.»

اما یک کشاورز دماوندی نیز با اشاره به «فروش دو برابر قیمت سیب های پارفینی در بازار» به روزنامه کسب و کار گفته که «کشاورزان محصولاتشان را ارزان می‌فروشند اما تولید‌کنندگان سیب‌های واکسی، محصول خود را دو برابر می‌فروشند چون سیب‌های آنان براق‌تر و خوش‌رنگ‌تر است.»

موضوع سیب‌های آغشته، تاکنون با واکنش چندان روشن نهادها و سازمان‌های مسئول در حوزه صنایع قضائی همراه نبوده است.

از دیگر سو هفته گذشته یک وکیل دادگستری از احضار معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان دارو و غذای این وزارتخانه به دادسرای کارکنان دولت خبر داد.

دلیل این شکایت به دستگاه قضا، نظارت نکردن بر تولید برنج مصنوعی، شیر آلوده به پالم و خمیر مرغ عنوان شد.

همچنین هفته گذشته هم خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، گزارش داد که انتشار خبرهایی درباره شیوع استفاده از شربت ذرت به عنوان جایگزین شیرین‌کننده در شیرینی‌سازی‌ها، «نگرانی‌ها» در این مورد و بیماری‌های ناشی از آن را افزایش داده است.

یک هفته پیش ازآن آزیتا حکمت‌دوست، عضو کمیته علمی نخستین کنگره بین‌المللی تغذیه در ایران، هشدار داده بود «شیرینی‌فروشی‌ها به جای شکر بیشتر از شربت ذرت که دارای نوعی قند است که فرد را در معرض خطر ابتلا به سندروم متابولیک و بیماری کبد چرب قرار می‌دهد، استفاده می‌کنند.»

برخی مطالعات بین‌المللی درباره شیوع بیشتر دیابت نوع دوم در پی افزایش استفاده از شربت ذرت هشدار داده‌اند.

بحث مربوط به استفاده از روغن پالم (نخل) در محصولات لبنی نیز در ماه‌های اخیر خبرساز شد و رسانه‌های ایران به آن پرداختند. در همین ارتباط، رسانه‌ها روز ۲۵ مردادماه از قضایی شدن این پرونده خبر دادند.

در این ارتباط، مقام‌های ایران از این نوع محصول به عنوان «بدترین نوع چربی صنعتی» نام بردند.

+55
رأی دهید
-4

paydar22 - لاهه - هلند
فراموش شده کلی سود عاده کسی میشود که از پارا5ین استفاده میکنند زیرا قیمت پارافین خیلی گمتر از این محصولات میباشد
دوشنبه 17 آذر 1393 - 17:59
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
اگر در زمان برداشت سیب ، سیبها را سر درخت ببینید این لایه محافظ رو روی آن می بینید ،این لایه ای که درخت برای محافظت از میوه ترشح میکنه
دوشنبه 17 آذر 1393 - 22:21
eydad - مونترال - کانادا
طوری شده که دیگه مردم به ترک دیوار هم گیر میدن و غر میزنن! بابا اینجا هم ما هم. ین موردی داریم
دوشنبه 17 آذر 1393 - 23:05
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
این چربی‌ رو سیبهای اینجا هم دارن من که فکر می‌کنم زیادی مساله رو بزرگ کردن. خوب سیب رو پوست بگیرید این همه غر زدن نداره
‌سه شنبه 18 آذر 1393 - 01:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.