فرمانده پدافند هوایی ارتش ایران: چند ماه پیش ۱۰۸ عضو ناتو را دستگیر کردیم

آقای اسماعیلی فرمانده پدافند هوایی خاتم‌الانبیا، مرکز اصلی دفاع هوایی و حفاظت از قلمرو هوایی ایران است

سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش ایران می‌گوید که مدتی قبل شماری از نظامیان عضو ناتو که با یک هواپیما قصد عبور از آسمان ایران را داشتند، در بندرعباس "دستگیر" شدند.

خبرگزاری تسنیم از مشهد گزارش داده که آقای اسماعیلی در مراسمی گفته است، هواپیمای نیروهای ناتو "با تهدید موشکی در بندرعباس مجبور به فرود شده‌ و ۱۰۸ سرنشین نظامی آن دستگیر شدند."

پیش‌تر در شهریورماه گذشته، دولت آمریکا تایید کرده بود که یک هواپیمای اماراتی که در اجاره نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت‌رهبری این کشور در افغانستان بوده، بر خلاف برنامه در بندرعباس فرود آمده و ساعاتی بعد پروازش را از سر گرفته و به دوبی رفته است.

آن زمان روزنامه واشنگتن پست، چاپ آمریکا، به نقل از بعضی مقام‌های آمریکایی، فرود اجباری را تکذیب کرده‌ و گفته‌ بود که هواپیما به دلیل نداشتن سوخت کافی به میل خود در خاک ایران فرود آمده است.

اما فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش ایران می‌گوید: "چند ماه قبل سیستم پدافند هوایی ما یک هواپیمای آیساف را که در افغانستان 'جنایت' می‌کرد، شناسایی کرد. این هواپیما روی مرز، خود را هواپیمای مسافربری معرفی می‌کرد."

آقای اسماعیلی افزوده است: "ما به این هواپیما اجازه ورود به کشور دادیم و زمانی که به نقطه‌ای رسید که مطمئن شدیم، به آن اجازه خروج ندادیم. به این هواپیما دستور فرود داده شد اما در ابتدا قبول نکرد ولی نهایتا با تهدید موشک در بندرعباس نشست."

فرمانده پدافند هوایی خاتم‌الانبیا درباره خودداری این هواپیما از فرود در خاک ایران گفته است: "ما به جز ولایت از کسی دستور نمی‌گیریم."


'اخطار به هواپیمای جاسوسی آمریکا'

آقای اسماعیلی در بخش دیگری از گفته‌هایش به اخطار ارتش به یک هواپیمای جاسوسی آمریکا اشاره کرده و گفته است، هفته گذشته یک هواپیمای جاسوسی یو-۲ در آسمان ایران شناسایی شد.

به گفته این فرمانده ارتش، هواپیمای جاسوسی بعد از گرفتن اخطار، آسمان ایران را ترک کرد.

او که درباره توانایی‌های نظامی ایران در کنترل سیستم پدافند هوایی توضیح می‌داد، درباره بازداشت عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله در اسفند ۱۳۸۸ گفت، خلبان هواپیمای حامل آقای ریگی که از دوبی عازم قرقیزستان بود، گفته بود، "شما حق نشاندن پرواز من را ندارید" اما ایران او را مجبور به فرود کرد.

پیش‎‌تر هم گفته شده بود که هواپیماهای نظامی ایران، آن زمان هواپیمای خطوط هوایی قرقیزستان را وادار به فرود اجباری کردند.

فرزاد اسماعیلی، فرمانده پدافند هوایی ایران موسوم به پدافند هوایی 'خاتم‌الانبیا' بهمن ۱۳۸۹ با حکم رهبر ایران به این سمت منصوب شد.

پدافند هوایی خاتم الانبیا مرکز اصلی دفاع هوایی ایران است و حفاظت از قلمرو هوایی کشور را بر عهده دارد.

+19
رأی دهید
-36

invincible - مینستا - آمریکا
این شپشو به تهدید کردن هواپما یه مسافربری افتخار میکنه!! اینها از سپاه گرفته تا بسیجی‌ از خیزش مردم وحشت دارن، یادم میاد آقایی که به مهران بعد از آزاد کردنش رفته بود میگفت تمامی پاسدارها از ترس مردم ریش شون رو زده بودن و لباس عادی پوشیده بودن، اینها همه مزدور و مرتجع هستن از خمینی بی‌ کفنش گرفته تا پاسدارها، و بسیجی‌ها، و هماشون، فقط دروغ و دزدی برای فرار در صورت بد شدن وضعشون مثل وقایع ۸۸
دوشنبه 17 آذر 1393 - 15:14
فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی
زر میزنند در حد دکترا.یکی نیست به این مرتیکه الدنگ بگه, وقتی امریکایها هواپیمای مسافربری ایران رو زدند وچند صد نفر از هم وطنانمون شهید شدن شمای الدنگ با موشکها تو چه گوری بودین,وقتی زدن ناو های سهند وسبلان رو منهدم کردن شما ی افتابه بدست کله پوک عوضی چه گوری بودین,کم بگید موشک داریم موشک داریم تا حالا با این موشکها تون به قول خودتون تونستید یه گنجشک امریکایی هم بزنید؟؟؟؟؟!!!زر نزنید که ادم حالش بهم میخوره.
دوشنبه 17 آذر 1393 - 16:26
paksan - آمریکا - آمریکا
هواپیمای حامل سربازهایی که می خواستن برن مرخصی که تقریبا غیر نظامی هستش رو گرفتن بعد فک میکنند مردم یادشون رفته و داستان درست میکنند.غیر مجاز هم که نبوده مسیر پرواز آنها به امارات همین مسیر بوده و حالا اینها کاری کردند که پروازهایی که میتونه برای کشور درآمد داشته باشه از بین بره و شرکتهای هوایی پروازها رو از پاکستان انجام میدهند بخاطر عدم اطمینان و بی برنامگی آقایان. آخه سود اینکار چی بود؟ فقط ضرر میزنند به کشور
دوشنبه 17 آذر 1393 - 17:23
siavash2a - تهران - ایران
برای گرفتن ریگی باج هنگفتی به پاکستانی ها دادن. و هواپیمای نظامی ناتو هم برای فرود استراری تو خاک ایران نشست.
دوشنبه 17 آذر 1393 - 17:37
massoudoslo - اسلو - نروژ
حرفای و ادعاهای این مرد به لحاظ نظامی بی جا و در هم بر هم است ! تمام سیستم پدافند هوایی و مراقبت ها جنگی از زمین به هوا در تمام دنیا به خاطر این است که هیچ هواپیمای غریبه ایی نتواند وارد مرز هوایی کشور شود و احیانا از تاسیسات و مناطق حساس کشور عکس و اندازه و جزییات بردارند و یا حملات احتمالی انجام دهند، آنوقت ایشان میگویند اول گذاشتیم از فلان مرز کشور هواپیما وارد شد بعد وقتی میخاست از مرز بندر عباس خارج شود به زور موشک ان را نشاندیم !! یعنی اینکه ان هواپیما کل آسمان کشور را از شمال تا جنوب و یا از غرب تا شرق پرواز کرده و اطلاعات و عکس و حساب کتاب ها را گرفته و مخابره کرده آنوقت در راه خارج ان را نشاندیم !!
دوشنبه 17 آذر 1393 - 18:30
cobalt3 - کرج - ایران
عجب فتح الفتوحاتی داشتی کبلائی.
دوشنبه 17 آذر 1393 - 18:30
biparva-jan - تهران - ایران
خوب کردند siavash2a.
دوشنبه 17 آذر 1393 - 21:31
united-iran - آکلند - نیوزیلند
امیر اسماعیلی از شما که یک ارتشی هستید این خزعبلات و چرندیات بعیده حالا اگر یک سپاهی یا بسیجی اینها را میگفت انتظاری نبود.
‌سه شنبه 18 آذر 1393 - 03:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.