کشف یک دروازه هخامنشی در سه کیلومتری تخت جمشید


نمایی از یک دروازه هخامنشی، پس از کاوش باستان‌شناسان

یافته‌های باستان‌شناسی بالاخره پرده از راز بنای مدفون در تُل آجری برداشت؛ بنایی که در ۳کیلومتری تخت‌جمشید واقع شده و بخش‌هایی از یک دروازه‌ دوره هخامنشیان است.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری میراث فرهنگی، باستان‌شناسان یافتند که تُل آجری، دروازه‌ای از دوره هخامنشیان است که در ساخت آن از هنر و فرهنگ بابلی هم استفاده شده‌است.

کشف آجرهای لعابدار با نقوش موشخشو و گاو از جمله مهمترین یافته‌های باستان‌شناسان است.

آجرهایی که حضور دو حیوان افسانه‌ای بین‌النهرینی را در هنر آغازین روزهای هخامنشیان برملا کرد.

موشخوشو، حیوانی افسانه‌ای و ترکیبی از مار و اژدها است که بیشتر به عنوان نماد و سمبل خدای مردوک، خدای بابلیان شناخته شده‌است. شواهدی از حضور این حیوان افسانه‌ای، آن‌هم در نقطه تمدن هخامنشیان، پرسش‌های بسیاری را برای باستان‌شناسان به وجود آورده است.

کاوش‌های باستان‌شناسی از سوی هیاتی متشکل از باستان‌شناسان ایرانی و ایتالیایی در تُل‌ آجری، محوطه‌ای که در ۳ کیلومتری تخت‌جمشید واقع شده، به پایان رسیده‌است.

در این کاوش‌های باستانشناسی روشن شد که تُل‌ آجری، بخشی از دروازه‌ای هخامنشی است که پیش از تخت‌جمشید ساخته شده و برای برپایی آن از هنری بابلی استفاده شده‌است.

باستان شناسان دریافته اند که تُل آجری دروازه‌ای است که پیش از تخت‌جمشید و برای کاخی به نام «فیروزی» که امروز به طور کامل تخریب شده ساخته شده‌است. میان دروازه و کاخ هم پردیسی بوده که مطالعات ژئوفیزیک آن را اثبات می‌کند.

اما آنچه بیش از همه مهم است، این یافته‌ها نشان می‌دهد تُل آجری و رابطه‌اش با «کاخ فیروزی»، شباهت زیادی به ساختارهای معماری در پاسارگاد دارد. از سوی دیگر، در ساخت تُل آجری از هنر و فرهنگ و معماری بابلیان استفاده شده که نشان از گرایش هخامنشیان به هنر بابلی دارد..

آجرهای لعابدار کشف شده از تُل آجری با نقوشی از گاو و موشخوشو، یکی از مهمترین یافته‌های باستان‌شناسی هیات ایران و ایتالیا هستند. این آثار نفیس اکنون در محلی امن نگهداری می‌شوند تا به صورت پازلی، به هم متصل شده و شکلی از تزئینات دروازه هخامنشی را نشان دهند.

+65
رأی دهید
-0

ario - اهواز - ایران
الان یک عده پانترک میگن تمدن هخامنشیان وجود نداشته و کار صهیونیست و رضاشاهه،بعد هم میگن به کتاب های ناصر پورپیرار و پروفسور! زهتابی مراجعه کنید! خدایا دشمن عاقل هم نعمتیه
دوشنبه 17 آذر 1393 - 10:33
فراوانی - قطر - قطر
تخت جمشیدی اصلن کاخ نبوده بلکه عبادگاه بوده که هیچگاه تمام نشد وتخت کسی هم در آنجا نبوده وتمام این ها داستانسرایی است
دوشنبه 17 آذر 1393 - 12:12
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
Ario دوست عزیز از انسان حرف بزن، مگه پانترک هم جزو آدمیزاد محسوب میشه!؟ پانترکها یکمشت بدبخت هستند که با دزدیدن تاریخ و فرهنگ دیگران میخوان صاحب هویت شوند.
دوشنبه 17 آذر 1393 - 13:28
zpirooz - آخن - آلمان
آخه فراوان محترم کاملا ثابت شده که تخت جمشید کاخ های تشریفاتی و مخصوص بهار و تابستان بویژه جشنهای بهاره بوده. حالا شما دوست داری نقض کنی مدرک بیار. در ضمن بعضی از کاخها کامل نشده بودند اما بسیاری استفاده میشدند. سندش هم تکه های پرده و فرش های نیمه سوخته ای که اونجا پیدا شد
دوشنبه 17 آذر 1393 - 16:13
اسکندر ذوالقرنین - اردبیل - ایران
به گفته متن این معماری با سبک بابلی قبل از تخت جمشید ساخته شده اما چند سال یا چند قرن؟؟؟؟؟ گفته نشده چون تخت جمشید ناتمام در بنایی متعلق به عیلامی ها چپانده شده و هر روز گوشه هایی از تمدنهای اصیل که بدست هخامنشیان ویران شدند هویدا می شود بالاخره روزی این آجرهای لعابدار که در جای امنی مخفی شده اند بدست باستان شناسان بی غرض بررسی و قدمت انها تعیین خواهد شد
دوشنبه 17 آذر 1393 - 21:37
اسکندر ذوالقرنین - اردبیل - ایران
\\باستان شناسان دریافته اند که تُل آجری دروازه‌ای است که پیش از تخت‌جمشید و برای کاخی به نام «فیروزی» که امروز به طور کامل تخریب شده ساخته شده‌است\\\ ا. ین جمله من را یاد مثلی می اندازد که یک نفر دکمه ای پیدا کرده بود و می خواست برای آن کت بدوزد. این باستان شناسان خیال پرداز اسم کاخ را از کجاشون درآوردن؟؟؟؟؟؟؟. از کورش کتیبه ای با 3 جمله یافت شده اما هر روز ورژن جدیدی از نصایحش میاد رو سایتها فکر کنم چند سال بعد سفرنامه اش هم که پاشو امضا کرده هم منتر بشه. دروووووووووغ و دزدی تمدنها و مصادره به نام هخو
دوشنبه 17 آذر 1393 - 21:44
farahnoush - ساری - ایران
اسکندر ذوالقرنین - اردبیل - ایران-اقای اسکندر دزدی فرهنگی و تاریخی توسط پان تورکهای عزیز صورت می گیرد !!! که تمام تمدن های خاورمیانه قبل از هخامنشیان اوراتو و ماننا و عیلام و اشور و سومری و .. را تورک می نامید بدون هیچ دلیل و مدرک !!! .. تنها مدارک این اقایون با چند مقاله بی محتوا و بی ارزش که معمولا منابع و مراجع دانشگاه ها ی فاشیست و راسیست پرور تورکیه و ج اذربایجان است !!! تنها تمدنی که اقایون نتوانستند ان را مصادره کنند تمدن هخامنشیان و ساسانیان بوده است بخاطر همین این چنین عقده گشایی می کنند !!! . اولا قدمت اثار باستانی توسط کربن 14 معلوم میشود بخاطر همین کسی امروزه نمی تواند اثار باستانی قلابی به خورد مردم دنیا بدهد !!! ( ای کاش پان تورکهای عزیز کمی سواد داشتند ! )
‌سه شنبه 18 آذر 1393 - 02:31
farahnoush - ساری - ایران
اولا اقای محترم تخت جمشید ناتمام نبوده است .. نمی دانم رشته تحصیلی و سواد شما در چه حد است اما تخت جمشید که یک مجموعه از کاخ های شاهنشاهی بوده است که در دامنه کوه رحمت واقع شده در طی 200 سال و 6 ماه ساخت بیس اصلی ان طول کشیده است .. کاخ تچرا و اپادانا زمان داریوش کبیر و صدستون و تالار شورا و دروازه ملل زمان خشایار شاه ساخته شده است ! و بعد ان هر پادشاه هخامنشی یک کاخ برای خود بر بلای صفه ساخته است ! . این مجموعه دارای دو گور دخمه مادی قبل زمان هخامنشیان و دارای نقش برجسته هایی از زمان ساسانی و حتی دوره بعد اسلام همچون صفوی و قاجار است !!! هنر هخامنشی یک هنر التقاط گرا بوده است یعنی از تمام هنر و فرهنگ ملل خاورمیانه در اثار خود استفاده کرده اند .. که این نشان دهنده ان است که به افسانه ها و اعتقادات و مذهب ملل امپراطوری خود احترام می گذشتند !!!
‌سه شنبه 18 آذر 1393 - 02:32
farahnoush - ساری - ایران
مغولان عزیز هم وقتی به ایران زمین حمله کردند و در مناطق غربی ایران مستقر و حکومت تشکیل دادند از هنر ایران قبل اسلام ( ساسانیان ) کپی پیست کردند و یا در اناتولی از هنر تمدن بیزانس وام گرفتند .. بسیاری از دانشمندان و ادبا ایرانی همچون عطار را نیز کشتند !!! .اگر مقاله را بدرستی خوانده باشید این دروازه داری هنر و نقوش بابلی و شبیه سیستم شهر سازی و معماری شهر پاسارگارد است ( اولین نمونه چهارباغ ایرانی ) . پاسارگارد هم قبل از تخت جمشید یعنی در زمان کوروش کبیر و کمبوجیه ساخته شده است ! . وقتی می گوید در دوره هخامنشیان و قبل تخت جمشید یعنی زمان و دوره ان را مشخص کرده است !!! .نام کاخ ها را باستانشناسان از روی کتیبه ها حدس میزنند یا خود بر ان بخاطر خصوصیاتش نامی بر ان می گذارند مانند کاخ تچرا که به ان کاخ ایینه هم می گویند چون دارای سطوح براق همچون ایینه بوده است !
‌سه شنبه 18 آذر 1393 - 02:33
farahnoush - ساری - ایران
البته یک عده نابخرد همواره در سایتها به کوروش کبیر سخنان بزرگان جهان را نسبت میدهند که برای تخریب این شخصیت تاریخی است که دسیسه و توطئه یکسری پان تورک عزیز است ! . چیزی که مهم است کشورداری و طرز فکر این شخص فهیم است ...در زمانی که حتی این یونانیان متمدن وقتی سارد ( یک شهر یونانی در اسیای صغیر ) را از هخامنشیان باز پس می گیرند و ان را اتش می زنند و زنان و مردان ان را به اسارت بردند و باعث جنگ های طولانی خشایارشاه با یونانیان شدند ! و در خاورمیانه جایی که اشوریان ایلامیان را به صلابه کشیدند و زنان و کودکان را به بردگی گرفتند و برای نابودی انها روی زمین های حاصلخیز انها نمک پاشیدند و تمام این کشت کشتار خود را به صورت افتخار امیز بر روی نقش برجسته های خود به تصویر کشیدند شخصی پیدا شد که به تمام اینها نه گفت !!! .
‌سه شنبه 18 آذر 1393 - 02:34
farahnoush - ساری - ایران
کوروش یک صلح طلب نبود او با دشمنان کشور و میهن و قوم خود می جنگید !!! تمام ملل متمدن دنیا برای اینکه او اولین کسی بود که در جهان توحش ان زمان به انسانیت و فرهنگ و اعقاید ملل مغلوب و اقوام درون کشور خود احترام می گذاشت او را ستایش می کنند .. چیزی که هرگز دوباره در ایران یا خاورمیانه دیده نشده است ! بسیاری کتیبه در دوران پهلوی دوم کشف و توسط دانشمندان امریکایی به امریکا برده شده است !!! و جدیدا چند وقت پیش سروصدا بود که قرار بخاطر عملیات های تروریستی ج.ا این کتیبه ها را حراج کنند که جلوی ان گرفته شد !!! . اخرین کشفیاتی که از این کتیبه ها بدست امده است نشان میداده است که مردان عادی هم در زمان هخامنشیان دارای سواد بودند و مردی به فارسی باستان در یک کتیبه جمع و تفریق تجارت خود را درج کرده است !خدا رو شکر بسیاری از حقایق تاریخی ایران توسط غربی ها و دشمنان ایران بیان میشود نه خود ایرانیان بر عکس پان تورکهای عزیز !!! بخاطر همین کسی نمی تواند به ایران تهمت جعل تاریخ بزند !
‌سه شنبه 18 آذر 1393 - 02:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.