ختنه خطر ایدز و بیماری‌های آمیزشی را 'کم می‌کند'

ختنه احتمال عفونت ادراری را در پسر بچه ها کم می کند

مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا پیش‌نویس راهنمایی را در باره ختنه مردان منتشر کرده و از مردم خواسته تا در مدت ۴۵ روز درباره آن اظهار نظر کنند تا در نهایت این مرکز دستورالعمل نهایی را در باره ختنه منتشر کند.

مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا هدف خود را تهیه راهنمایی برای مردان همجنسگرا و برای والدینی که فرزند پسر دارند عنوان کرده تا این افراد بتوانند با آگاهی کافی در مورد ختنه تصمیم بگیرند.

این پیش‌نویس بر اساس بررسی سیستماتیک شواهد علمی در زمینه فواید و مضرات ختنه تنظیم شده و تاثیر ختنه بویژه در مورد انتقال اچ‌آی‌وی مد نظر قرار گرفته است.


فواید

ختنه خطر انتقال اچ‌آی‌وی هنگام رابطه جنسی را به میزان قابل توجهی (پنجاه تا شصت درصد) کاهش می‌دهد، به عبارت دیگر مردی که ختنه شده باشد در رابطه جنسی با زنی که اچ‌آی‌وی دارد کمتر در خطر آلودگی به ویروس است.

علاوه بر این ختنه خطر آلودگی به تبخال تناسلی (Herpes) را ۳۰ تا ۴۰ درصد و خطر آلوده شدن به گونه های خطرناک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را که با سرطان ربط دارد سی درصد کاهش می‌دهد.

بررسی ها نشان می دهند که ختنه احتمال انتقال اچ‌آی‌وی از مرد به زن را کم نمی‌کند اما خطر ابتلای زنان به دیگر عفونت های آمیزشی مثل واژینوز باکتریایی، تریکومونا و HPV (زگیل تناسلی) را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این دیگر بیماری های آمیزشی و سرطان آلت تناسلی در افراد ختنه شده کمتر است و همین طور خطر سرطان گردن رحم در زنانی که شریک جنسی شان ختنه شده پایین می‌آید.

در پسر بچه ها، ختنه احتمال عفونت ادراری را کم می‌کند.


عوارض

مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا خطر ختنه‌ای را که با رعایت ضوابط پزشکی انجام شود اندک می‌داند. ختنه بر فعالیت و لذت جنسی تاثیری ندارد یا تاثیر آن ناچیز است.

عوارض ختنه معمولا خونریزی و التهاب است و عوارض جانبی شدیدتر بی‌نهایت نادر هستند. در این پیش‌نویس احتمال ایجاد عوارض جانبی خفیف در نوزادان نیم درصد، در کودکان نه درصد و در بزرگسالان پنج درصد ذکر شده است.

در مورد زمان ختنه کردن مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا می گوید که ختنه در نوزادان و کودکان آسانتر و ارزانتر و کم خطرتر است، اما اگر ختنه تا دوران نوجوانی یا بزرگسالی به تعویق بیفتد، خود فرد هم می تواند در تصمیم گیری مشارکت کند.

مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا ختنه را یکی از راههای موثر در کاهش انتقال اچ‌آی‌وی بخصوص در مردان غیر همجنسگرا می داند، اما می گوید شواهد نشان نمی‌دهند که ختنه در مردان همجنسگرایی که صرفا سکس مقعدی دارند خطر انتقال اچ‌آی‌وی یا بیماری‌های آمیزشی دیگر را کاهش می دهد.

در این راهنما ختنه نه یک دستور پزشکی بلکه یک انتخاب داوطلبانه و شخصی عنوان شده است.

+36
رأی دهید
-4

siavash33 - کردستان - ایران
بله علم از درک دستور خداوند عاجزاست ...
دوشنبه 17 آذر 1393 - 10:44
فراوانی - قطر - قطر
مسلمانها حالا شروع میکنند به خود زنی یکی نیست بپرسه ختنه زنها آیا بیماری آبولا را کم میکنند یا نه
دوشنبه 17 آذر 1393 - 10:58
xavii - لندن - بریتانیا
خدا رو شکر منکه ختنه کردم، بس دیکه کاندوم استفاده نکنیم دیکه
دوشنبه 17 آذر 1393 - 11:18
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
به نظرم در عصرِ حاضر نیازِ تامین سلامتی‌ جامعه از هر نظر فراتر از ختنه می‌باشد، خصوصاً در ایران بهتر است کّلِ این دستگاهِ جهنمی که فرد را جهنمی , جانی یا روانی‌ می‌کند از بیخ و بن از صفحه وجود مذکران حذف کرد، تا دیگر اینقدر به زنان گیر ندهند مویِ ‌دماغِ آنها نشوند و زنان به آزادی‌های فردی رسیده طعمِ آن را بچشند. اینبار انقلاب در ایران باید در مورد بر کندنِ ریشه جهل و فساد و جنون باشد.
دوشنبه 17 آذر 1393 - 12:32
shahrnoosh - سنگاپور - سنگاپور
. xavii - لندن - بریتانیا. اگه بعدا نظرشون عوض شه ؟؟؟؟ :)
دوشنبه 17 آذر 1393 - 12:41
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
فراوانی - قطر - قطر دوستِ عزیز، ختنه ربطی‌ به مسلمین ندارد و آنها ختنه را از یهودیت دزدیده اند ( مثل همه دزدی‌هایشان ) ! اما بر خلافِ تصور مسیحیت مخالفِ ختنه نیست بلکه در انجیل است که ختنه تاثیری بر نجاتِ روحانی ندارد و امتیازِ روحانی محسوب نمی‌شود !
دوشنبه 17 آذر 1393 - 18:50
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
omide por jalal - این معنویاتِ مسیحیان دنیا را کشته، آخه دنیا خوار تر از مسیحی یان سراغ دارید؟ علم چی‌ ؟ آنهم جنبه معنوی ندارد چون میخواستند گالیله را به جرم دانش بکشند، شراب چی‌ ؟ احتمالا در رگهای عیسی مسیح درختِ مو یا انگور ریشه دوانده بود، مستی عیسی از انگور نبود که از جلوه حق در رگ و پی‌ِ او بود، نان را میتوانید به جسمِ او که از فیزیک و خاک بود تشبیه کنید اما شراب را نه، دوست دارید نوش برود جأیی که بلا نبیند بلاخره کسی‌ که خمار است باید دوپینگ کند تا طعم مستی را بچشد اما این داستان را به آن پیامبر نچسبانید، از این جهت می‌گویم که چون مو لایِ درزِ افکار و عقاید و اناجیلِ شما نمی‌رود خدایِ ناکرده خدشه ایی به آن وارد نشود.
‌سه شنبه 18 آذر 1393 - 15:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.