کی‌روش: به رحمتی التماس نخواهم کرد/وضعیت خوبی داریم

سرمربی تیم ملی در این گفت و گو از خبرنگاران خواست راحت سوال هایشان را بپرسند و سپس به سوالات پاسخ بدهند:

آغاز اردو از 12 دسامبر

بعد از پایان هفته هفدهم لیگ برتر و در صبح روز دوازده دسامبر اسامی گروهی از بازیکنان را اعلام خواهیم کرد تا اردو را آغاز کنند.

19 بازیکن در اردو

برای اردوی آفریقای جنوبی 19 بازیکن به تیم ملی معرفی می شوند شامل 16 بازیکن و 3 دروازه بان. ما در این اردو بازیکنان لژیونرمان را به همراه نخواهیم داشت.

نیمی از بازیکنان را در اختیار داریم

بنابر محاسبات ما در اردوی آفریقای جنوبی نیمی از بازیکنان را در اختیار خواهیم داشت و سعی می کنیم در این اردو به کیفیت های لازم برسیم.

می خواهم بدون تردید انتخاب کنم

هدف من از برگزاری اردوها این است که 23 بازیکن نهایی را بدون شک و تردید انتخاب کنم واحیانا اگر مصدومیتی هم باشد، از آنها بگذرم دوست دارم 23بازیکن نهایی بدون هیچ شک و تردیدی انتخاب بشوند.

چرا به آفریقا می‌رویم؟

ما به سه دلیل به افریقای جنوبی می رویم؛ اول به دلیل شرایط آب و هوایی، دوم برای برگزاری اردو و سوم برای انجام بازی های دوستانه. اگر در تهران بمانیم نمی توانیم بازی های دوستانه خوبی انجام بدهیم.
در آفریقای جنوبی این شانس را داریم مقابل تیم‌هایی قرار بگیریم و مقابل بازیکنان خاص بازی کنیم. اگر بتوانیم مثلا با تیم تانزانیا یا زیمباوه بازی کنیم مسلما آنها می توانند با سبک فوتبال قطر و بازی آنها آشنا شویم. باز هم تاکید می کنم اگر در تهران بمانیم هیچ فرصتی برای انجام بازی دوستانه نداریم و سفر ما به آفریقا مطمئنا باعث کمک به تیم ملی خواهد شد.

مقصد بعدی ما استرالیا و بازی با عراق

بعد از اینکه از اردو برگشتیم مقابل فلسطین در تهران بازی دوستانه خواهیم داشت که این بازی هم دستگرمی خواهد بود. بعد از این مسابقه ما ایران را ترک می‌کنیم و اردویی را در استرالیا خواهیم داشت. در هر صورت اکثر تیم‌ها چند روز زودتر به استرالیا می‌روند و ما هم می‌خواهیم بازیکنان با شرایط این کشور آشنا شوند. ما 6 روز قبل از اولین بازی در جام ملت‌ها به مصاف عراق می‌رویم.

برنامه ریزی پیش از جام جهانی

باز هم تکرار می‌کنم این برنامه را ما حتی قبل از جام جهانی با دپارتمان تیم ملی و مسئولان فدراسیون تدوین کردیم و در حال حاضر کاری که انجام می دهیم این است که تمام بندهای این برنامه را مو به مو اجرا کنیم. تیم ملی هم به سازمان لیگ احترام گذاشته و بالعکس لیگ هم همین طور. سوال من این است که تاثیرات کی‌روش در این برنامه چه خواهد بود که من خودم پاسخش را به شما ارائه می‌کنم.

در تمام دنیا طبق برنامه ریزی پیش می روند

این تغییری که ما با آن روبه‌رو بودیم و همه می دانستند برنامه لیگ تا امروز چگونه است نظم و سازماندهی که به وجود آمده تاثیر کی‌روش بوده و همه چیز طبق برنامه پیش رفته است. البته احتمالا یک سری از افراد این را دوست ندارند و می خواهند همه چیز در لحظه آخر انجام شود اما همه جای دنیا وقتی برنامه ریخته می شود طبق آن پیش می‌روند. در پایان در این چند روز شاهد بودم که عده‌ای از مربیان و مسئولان در خصوص این 50 روز تعطیلی لیگ صحبت‌هایی را انجام داده اند.

تصمیم گیرنده فیفا است نه ما

باز هم تکرار می‌کنم تصمیم اینکه بازی‌های جام ملت‌ها در دی‌ماه انجام می‌شود تقصیر من نیست و من برنامه‌ریز آن نیستم. جام جهانی امسال در خرداد برگزار شد و این تصمیم را فیفا گرفته بود و کشورهای برزیل و اروگوئه بیش از 2 ماه مجبور شدند لیگ‌های خود را تعطیل کنند این تصمیم هم توسط فیفا گرفته شد. من از شما می‌خواهم این مسائل را شفاف توضیح بدهید چون یکسری از افراد فکر می‌کنند اگر جام ملت‌ها در دی ماه برگزار می‌شود من برنامه‌اش را ریخته‌ام.

برنامه ریزی توافقی بین تیم ملی و سازمان لیگ

در مردادماه امسال روزهای فیفا را طبق برنامه‌ریزی قبلی در اختیار سازمان لیگ گذاشتیم و در واقع 14 روز را به همین دلیل به سازمان لیگ تقدیم کردیم. توافق ما با سازمان لیگ اینجا بود که 14 روز را به آنها بدهیم و در ماه دسامبر 10 روز از برنامه‌ها را بگیریم تا بتوانیم اردو برگزار کنیم.

تعویق 30 روز لیگ به ضرر من است

یک مطلب را هم فراموش نکنیم برنامه‌ای که برای جام ملت‌های آسیا ریخته شده این است که ما تا فینال این مسابقات پیش برویم. آیا کسی هست که از صعود تیم ملی به فینال ناراحت شود؟‌! مطمئنا 99 درصد مردم از این موضوع خوشحال می‌شوند. من می‌دانم که شما می‌توانید از خداوند بزرگ بخواهید که لیگ ایران 45 روز به تعویق بیفتد تا ما به فینال صعود کنیم. البته مردم خیلی خوشحال می‌شوند نه به خاطر تعطیلی لیگ بلکه به خاطر صعود به فینال. اگر لیگ فقط 30 روز عقب بیفتد تنها کسی که باید دست به دعا بردارد من هستم چون مشکلات زیادی برایم ایجاد می‌شود و می‌دانم چه بلایی بر سر من خواهند آورد. شما هم این موضوع را می‌دانید.

نمیدانم تا کی روحیه بازیکنانم حفظ خواهد شد

اگر شما شرایط را در نظر بگیرید و به بازی دوستانه تیم ملی و اردوی پرتغال دقت کنید خودتان انگیزه را در بین بازیکنان خواهید دید. اینکه تا چه زمانی این روحیه را در بازیکنانم حفظ کنم صادقانه می‌گویم که اطلاعی از آن ندارم. اما اگر روحیه مناسبی به تیم تزریق کنیم مطمئنا شرایط خوبی داریم اما اگر منفی‌گرا باشیم جواب برعکس خواهیم گرفت.

همه ما شایسته تحسین هستیم

بازیکنان و تمامی اعضای تیم استحقاق تحسین را دارند چون عملکرد خوبی داشته‌اند. چون ما با یک منابع مالی و حمایت‌های محدود توانستیم آن نتایج را کسب کنیم. یک مطلب را قول می‌دهم و ضمانت می‌کنم ما تا انتهای راه می‌جنگیم و برای ملت ایران از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهیم بود. اما قطعا کار ما سخت است چون رقبای ما هر روز قوی‌تر می‌شوند و ما هم دوست داریم این شرایط را داشته باشیم. یک اصول ساده در زندگی وجود دارد اگر شما مریض شوید باید بلافاصله دارو به شما برسد و دیگر منتظر نمی‌مانید که تبدیل به نوش‌داروی پس از مرگ سهراب شود.

بعد از جام جهانی خوابیدیم

مطمئنا دلایل و مدارکی وجود دارد که رقبای دیگر دوست ندارند ایران نتیجه بگیرد و همه به این موضوع واقف هستید. ازبکستان از 9 دسامبر در امارات حضور دارد و آنها در تاریخ 10 دسامبر از ما بازی دوستانه خواستند اما نتوانستیم با آنها بازی کنیم چون لیگ 50 روز تعطیل می‌شد! تیم ملی قطر از خرداد ماه تا امروز 13 بازی دوستانه انجام داده و فکر می‌کنید دلیل کار آنها چیست؟ آنها می‌خواهند قوی‌تر باشند و ایران را شکست دهند. امارات 14 بازی و بحرین 12 بازی از خردادماه تا امروز انجام داده اند.

وی افزود: دوست من وقتی این سوال را می‌پرسید آن مربوط به علوم فضا و مسائل پییچیده دریایی نیست. آنها سخت کار می‌کنند که ما را شکست دهند. ما باید سرمایه‌گذاری کنیم چون جام ملت‌های آسیا فرصت خوبی هست که بازی‌های زیبایی به نمایش بگذاریم. خودتان صادقانه جواب بدهید بعد از جام جهانی باید بیشتر کار کنیم یا کمتر؟

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران تاکید کرد: قبلا یک بار گفته‌ام و باز هم می‌گویم، وقتی یک وعده غذایی خوب می‌خورید یکسری از افراد پس از آن می‌‌خوابند اما یکسری از انرژی آن وعده غذایی استفاده می کنند. ما بعد از جام جهانی خوابیدیم در حالی‌که باید از فرصت‌ها استفاده می‌کردیم.

فوتبال ایران مانند تایتانیک غرق خواهد شد

با توجه به مربیان جوان مثل گل‌محمدی، منصوریان، دایی، مهدی مهدوی‌کیا و عبدالله ویسی و مطمئن باشید اینها می‌توانند به ایران کمک کنند که اگر این اتفاق نیفتد کشتی ایران مثل کشتی تایتانیک غرق خواهد شد. افرادی باید در این فوتبال کار کنند که دلسوز باشند نه اینکه از کنار آن استفاده ببرند. آنهایی که دلسوز هستند باید محافظ فوتبال باشند و اجازه ندهند آنهایی که سو استفاده می‌کنند کار کنند. من مردی هستم از جنس فوتبال، با 33 سال کار من یک مطلب به علی پروین می‌گویم؛ هیچ وقت دوست ندارم خودم را درگیر سیاست و کارهای اداری کنم و اصلا علاقه‌ای به این موارد ندارم. وقتی صحبت از زمین‌های فوتبال و دوره‌های اموزشی برای مربیان باشد عاشق آن هستم که در این موارد فعالیت کنم اما هرگز علاقه‌ای به سیاست و دخالت در کار وزیر ورزش ندارم.

همه باید به قانون پایبند باشند

شخصا هیچ راهکاری برای این مطلب ندارم اما نقطه نظراتم را ارائه کرده‌ام. شک ندارم که هر شهروندی در دنیا باید وظایف شهروندی خود را به خوبی انجام دهد. در خصوص این مسئله معتقدم شک و شبه و سوالی در این زمینه وجود ندارد و همه باید به اصول شهروندی پایبند باشند.

این مسئله بسیار حساس است و باید به صورت محرمانه و خصوصی با جایگاه‌های مناسب و افراد ذیربط مطرح شود. در بحش سوم صحبت‌هایم باید بگویم همه در سراسر جهان می‌دانند که ایران یکی از امن‌ترین کشور های دنیا است و مطمئنا افراد مسئول می‌توانند خیلی راحت این موضوع را حل کنند. اگر از طریق افراد ذیصلاح این موضوع پیگیری شود قطعا مشکل حل خواهد شد و اگر راهی پیدا شود که بازیکنان وظیفه خود را برای تیم ملی انجام دهند بعد از پایان بازی‌ها می‌توانند وظیفه شهروندی خود را پشت سر بگذارند.

بحث رحمتی با سربازها فرق می‌کند

من موافق تلفیق ایده‌هایی که با هم انجام دادید نیستم. برای نظر شما احترام قائلم اما نظرم متفاوت است. من در جایگاهی قرار ندارم که بخواهم بگویم این بازیکنان کار جعل انجام داده‌اند و یا اینکه بخواهم در این مورد صحبت کنم حتی خود شما هم در این جایگاه نیستید. شما نظر خود را دارید اما اصلا این نظر را ندارم که بحث رحمتی را با شهدا قیاس کنم. به خصوص آنهایی که جانشان را برای این مملکت داده‌اند این دو بحث را با هم قیاس نکنید. ما با مشکلاتی روبة‌رو هستیم اما تا همین الان که با شما صحبت می‌کنم هیچ کس به من اطلاع نداده که این بازیکنان محروم هستند.

وی افزود: بحثی که من دارم این است که این بازیکنان مشکلی دارند که مقامات مرتبط راهکاری را پیش پای ما بگذارند ما نمی‌خواهیم آنها وظایف خود را انجام ندهند این بحث ملی است و ما نمی‌خواهیم در باشگاههایشان بازی کنند. بازی کردن این بازیکن برای تیم ملی بسیار مهم است و من هم اعتقاد دارم آنها باید به خدمت سربازی بروند و به وظیفه خود عمل کنند. من اعتقاد دارم تلفیق این تصمیم و یک تصمیم ورزشی می‌تواند راهکار مناسبی داشته باشد اما اینکه من در جایگاه فنی بخواهم نظری بدهم که موجب نقض قوانین شود درست نیست اگر می‌خواهید معیارهای فنی یک بازیکن که من آنها را انتخاب کرده‌ام را جویا شوید می توانید سوالتان را به شکلی دیگر بیان کنید. در پاسخ به سوال شما هم بدون شک و شبهه در چشم‌تان نگاه می‌کنم و جواب می‌دهم.

بازیکن نمی‌تواند بگوید در کدام بازی می‌کند

از دنیایی که من می‌آیم شرایط این گونه است که یک بازیکن هیچ وقت نمی‌گوید مقابل لبنان و یا تیم دیگری بازی نمی‌کنم مگر اینکه مشکل جدی خانوادگی یا مثلا سلامتی داشته باشد. حتی در آن شرایط که بازیکن مشکل جدی داشته باشد باید رسما درخواست داشته باشد اما چنین اختیاری ندارد که امروز بگوید بازی می کنم و فردا بگوید بازی نمی کنم. در تیم من چنین اختیاراتی وجود ندارد البته مربیان می توانند دو راه را انتخاب کنند. آنها می‌توانند روی زانو خواهش کنند که آهای بازیکن برگرد! اما من چنین کاری نمی‌کنم. بقیه بازیکنان را آماه می‌کنم و به آنها اعتماد به نفس لازم را می‌دهم که برای کشورشان چگونه بازی کنند. به آنها می‌گویم که برو مقابل کره این گونه بازی کن تا به جام جهانی صعود کنیم. این شخصیت من است و من این روش را انتخاب می‌کنم. در حال حاضر به کسانی اطمینان می کنم که استحقاق حضور در تیم ملی را دارند اگر من بهترین بازیکنان را دارم چرا باید آن را تغییر بدهم. در حال حاضر به کسانی اطمینان می کنم که استحقاق حضور در تمی ملی را دارند اگر من بهترین بازیکنان را دارم چرا باید آن را تغییر بدهم.


علیرضا حقیقی راستایش کنید
از عملکرد علیرضا حقیقی بسیار خوشحالم و از طرف فیفا به عنوان یکی از بهترین گلرهای جام جهانی انتخاب شد. در کشورهایی مثل فرانسه ایتالیا و کشورهای دیگر چنین اتفاقی بیفتد اکثر رسانه‌ها وقت‌شان را می‌گذارند که به چنین اتفاقی (موفقیت حقیقی) بپردازند یکی از بهترین بازیکنان ما به خصوص در بازی با کره‌جنوبی علیرضا حقیقی بود اما شما تمرکزتان را روی بازیکنانی گذاشتید که 5 سال پیش در تیم ملی حضور داشته‌اند. من بیشتر عکس‌ها و مصاحبه‌هایی از رحمتی را روی جلد روزنامه‌ها دیدم که بیشتر از بازیکنان فعلی تیم ملی بود.

چرا تیم ملی خوابید؟
باید برای رسیدن به یک گل به خوبی به او آب بدهید تا آن گل رشد کند. اعتقاد من این است که پس از اتمام جام جهانی باید یک روحیه که ساختارسازی جدیدی انجام شود را تزریق می‌کردیم. مثالی در مورد تیم ملی آلمان می‌زنم آنها تنها 7 روز بعد از قهرمانی برنامه‌ای را تدوین کردند که هدفشان قهرمانی در جام جهانی 2018 بود به این نکته دقت کنید که فدراسیون آلمان فقط 7 روز بعد از جام جهانی این برنامه‌ریزی را انجام داد. وقتی من در مورد غرق شدن آن کشتی توضیح دادم به این دلایل بود آیا آلمان‌ها به خاطر این برنامه‌ریزی آدم‌های احمق و کم‌هوشی هستند؟! یا اینکه دچار حماقت شده‌اند؟
وی ادامه داد: آلمان‌ها بعد از قهرمانی در جام جهانی مطمئن بودند هلند، ایتالیا و تمام تیم‌هایی که مقابل آنها شکست خورده‌اند برای شکست تیم‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند و حالا به این نتیجه رسیده‌اند که باید برای مقابله با رقبای خود برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند. بعد از اینکه موفق شدیم کره‌جنوبی را ببریم بیش از 10 بار دعوت‌نامه فرستادند که با ما بازی کنند چون تمام فکرشان این است که ایران را شکست دهند. شما فکر می‌کنید بحرین اتفاقی که در ایران افتاد و 6 گل از ما خورد را فراموش می‌کند؟! 15 دقیقه قبل از پایان بازی ایران و بحرین آنها به فکر صعود بودند اما بعد از تساوی قطر مقابل حریفش بحرین از دور بازی‌ها کنار ماند.

خدا به ما کمک می‌کند
کی‌روش عنوان کرد: خدا به ما کمک می‌کند چون تمام این تیم‌ها از جمله بحرین و قطر به فکر شکست دادن ما هستند. وقتی در جام جهانی با نام ایران پرستیژ پیدا کردیم خواستیم تا با آموزش مربیان و تولید بازیکنان ماموریتی را جلو ببریم. همیشه شما از من سوال می‌پرسید اما این بار من سوال می‌پرسم آیا در این فصل شما شاهد تغییری در لیگ ایران هستید؟!
کی‌روش افزود: اشکالی ندارد که شما من را مقصر بدانید اما از بعد کیفی تغییری دیدید؟! اگر هر سال بدون تغییری پیش برویم درجا خواهیم زد چه کسی موظف است که این مسیر را تغییر بدهد؟! افرادی که دلسوز فوتبال هستند مثل منصوریان، گل‌محمدی، مهدوی‌کیا، دایی، علی کریمی، باقری و جواد نکونام. آنها باید رهبری این مسیر را برعهده بگیرند. البته نفراتی مثل علی پروین و بزرگان دیگری هم هستند که نامی از آنها نبردم اما یکسری از افراد هستند که فقط از کنار این فوتبال استفاده می‌کنند. فدراسیون فوتبال وظایف خود را دارد. این اسامی که به آنها اشاره کردم نباید منتظر باشند و صبر کنتد بلکه باید ورود کنند و مسیر را رهبری کنند آنها باید کار بیشتری انجام دهند.

مشکلات زیادند اما تلاش می‌کنیم
من باید این دو کشتی را برای شما جداسازی کنم. یک مطلب احتیاجات تخصصی تیم ملی است و یک مطلب مباحث فنی. ما با سازمان لیگ توافقی کردیم که متاسفانه بزرگترین مشکل ما پیدا کردن تیم‌هایی برای بازی‌های دوستانه بود به همین دلیل در پرتغال 2 بازی دوستانه کردیم. ما سعی کردیم با 2 تیم بازی کنیم که البته یکی از تیم‌ها در دقایق آخر بازی را لغو کرد. ما دچار مشکل هستیم. چون بعضی تیم‌ها دوست دارند با ما بازی کنند اما کیفیت خوبی ندارند و تیم‌های دیگری که ما خواهان بازی با آنها هستیم درخواست مالی زیادی دارند. ما نزدیک اردوی آفریقای جنوبی هستیم و برای آنکه گمانه‌زنی نشود سعی کردیم با بسکری از تیم‌ها در آنجا بازی کنیم.
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران تصریح کرد: پیش از این وقتی می‌خواستیم بازی با آفریقای جنوبی و زیمباوه را هماهنگ کنیم می‌پرسیدند شما مطمئن هستید در اردوی آفریقای جنوبی حضور پیدا می‌کنید! آفریقای جنوبی منتظر ما نمی‌ایستد تا جواب بدهیم و هزینه‌های آْن باید پرداخت شود اگر تلویزیون اعلام کند بازی را می‌خواهد پخش کند نمی تواند زیر حرف بزند. کاری که کفاشیان و مسئولان در حال انجام آن هستند این است که بازی‌های ما را در اردوی آفریقای جنوبی قطعی کنند. شما وقتی هنوز مطمئن نیستید که به اردوی آفریقای جنوبی می‌روید نمی‌توانید هیچ بازی‌ای را قطعی کنید آرزوی من این بود که چند نفر از مربیانم را به جام خلیج فارس بفرستم تا بازی‌های آنها را آنالیز کنم. ولی با همه این مشکلات همه در حال تلاش هستیم که برنامه‌ها تحقق پیدا کند. فکر می‌کنم برای دستیایی به هدفمان از نمره یک تا 10 نمره 7 تا 8 بگیریم.

+24
رأی دهید
-8

بیدار58 - بایلسر - ایران
آقای کی روش عزیز شمابعد از چند سال زندگی تو ایران اخلاق ماها دستت نیومده؟؟. اینجا ادمهای بیسواد عادت دارن به ادمهای باسواد و موفقتر از خودشون گیر الکی بدن!!!. آخه مربیهایی مثل قله مرغی و مایلی کهن و بقیه حضرات>>>شما کجای فوتبال جهان رو گرفتید.اصلا کی روش بدترین مربی دنیا,کی روش دستیار فرگوسن بوده شما دستیاری کدوم مربی رو کردید؟!!!.
دوشنبه 17 آذر 1393 - 06:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.