وزارت بهداشت ایران: هفتمین کشور پرمصرف لوازم آرایشی دنیا هستیم

رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و داروی ایران گفته که سالانه یک میلیارد دلار صرف واردات لوازم آرایشی در ایران می شود و این کشور هفتمین کشور پرمصرف لوازم آرایشی در دنیاست.

آقای دیناروند به خبرگزاری فارس گفته: از نظر تعداد اقلام آرایشی هفتمین کشور هستیم چون بیشتر لوازم آرایشی مصرفی در کشور ما جزو لوازم آرایشی گرانقیمت نیستند و بیشتر بازار در اختیار اقلام ارزان قیمت چینی است.

به گفته رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت "ما از نظر جمعیت، هفدهم جهان هستیم ولی از نظر مصرف لوازم آرایشی کشور هفتم دنیا هستیم."

ایران بعد از عربستان در خاورمیانه بیشترین لوازم آرایشی را وارد می کند و با این که واردات رسمی لوازم آرایشی به ایران حدود یک میلیارد دلار اعلام شده است اما به گفته آقای دیناروند، "بیش از این میزان مواد آرایش قاچاق وارد کشور می شود."

به گفته آقای دیناورند "ما بدترین وضع را از نظر قاچاق در فرآورده های آرایشی داریم و متأسفانه در مورد اقلامی که به فرآورده های آرایشی و بهداشتی معروف هستند، بیشتر بازار در اختیار قاچاق است."

آمار رسمی از میزان قاچاق مواد آرایشی در دست نیست اما سال گذشته مسعود کرباسیان، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران میزان قاچاق مواد و محصولات آرایشی و بهداشتی را دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعلام کرده بود.

گفته می شود بخش عمده ای از مواد و لوازم آرایشی که با مارک های معتبر خارجی در بازار ایران عرضه می شود، ساخت چین است و عمدتا هم به صورت قاچاق وارد بازار می‌شود.

کار‌شناسان بهداشتی می گویند که بخشی از مواد آرایشی قاچاق شده، تقلبی است و عوارض زیادی برای مصرف کننده به همراه دارد.

آقای دیناروند می گوید: راه حل جلوگیری از قاچاق لوازم آرایشی این است که تولیدات با کیفیت در کشور راه بیفتد و برندهای معروف دنیا را بتوانیم به صورت ساماندهی شده وارد کنیم یا زمینه ای فراهم کنیم که این برندها در داخل کشور تولید شوند.

+14
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.