وزیر اقتصاد ایران از کشف فساد ۱۲ هزار میلیارد تومانی خبر داد

حجم پرونده جدید کم‌سابقه به نظر می‌رسد

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد ایران از کشف یک مورد فساد مالی، با تخلفاتی به ارزش ۱۲ هزار میلیارد تومان، خبر داده و گفته است متهمان این پرونده بازداشت شده‌اند.

وزیر اقتصاد ایران گفته است: "یک شرکت کاغذی تشکیل شده بود که با همکاری ماموران برخی دستگاه‌ها، افراد بازنشسته و بعضا شاغل در حوزه جعل سند در مالیات و برای دریافت وام از بانک فعال بود."

او گفته شرکتی دیگر از فاکتور جعلی این شرکت استفاد کرده و "داوطلبانه ۱۲۰ میلیارد تومان به سازمان مالیاتی پرداخت کرده تا کارهایش پیش برود."

محمد پاریزی معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد هم گفته است که این پرونده فساد به چند ماه قبل مربوط می‌شود. به گفته مقام‌های وزارت اقتصاد ایران بخشی عمده وجوهی که متهمان این پرونده گرفته بودند به نظام بانکی بازگردانده شده است.

به گفته وزیر اقتصاد، پروسه زمانی فساد ۱۲ هزار میلیاردی در حدود دو سال طول کشیده است و "این فساد مربوط به گردش مالی در سیستم بانکی بوده به نحوی که چک های بانکی بلاوجه و صدور ضمانت نامه های نامعتبر بانکی صادر می شده است."

آقای طیب نیا می گوید که در "نحوه صدور ضمانت نامه های بانکی" خلا قانونی وجود داشته که بعد از "کشف این فساد این خلا مشخص شد و شورای پول و اعتبار نیز این مشکل را رفع کرد."

وزیر اقتصاد و معاون او اشاره‌ای به جزئیات پرونده و هویت متهمان نکرده‌اند.


 

وزیر اقتصاد ایران می گوید که متهمان این پرونده دستگیر و زندانی شده اند

پیش از این مقام‌های دولت، از جمله شخص حسن روحانی، رئیس جمهور و اکبر ترکان، مشاور او، گفته بودند که اخباری درباره یک پرونده بزرگ فساد منتشر خواهد شد، اما این اولین باری است که حجم این پرونده فساد ۱۲ هزار میلیارد تومان عنوان می‌شود.

در سال‌های اخیر پرونده‌هایی چون فساد مالی سه هزار میلیاردی، بیمه ایران و پرونده بابک زنجانی به میزان حدود هشت هزار میلیارد تومان خبرساز شده‌اند، اما پرونده جدید از نظر میزان پولی که در میان بوده، کم‌سابقه به نظر می‌رسد.

علی طیب‌نیا اظهار امیدواری کرده با اعمال نظام جامع مالیاتی و ساماندهی مالیات سراسر کشور به طور الکترونیکی، که به قطع رابطه رو در رو میان ماموران و مالیات‌دهندگان می‌شود، فساد در این حوزه پایین بیاید.

به گفته آقای طیب نیا، پرونده‌هایی در بخش‌های مختلف بانکی، مالیاتی و گمرکی در حال پیگیری است که این پرونده ۱۲ هزار میلیاردی یک مورد آن است.

+64
رأی دهید
-1

Tinauk - لندن - انگلستان
بشین بابا حال نداری، چه غلطی برای اون اختلاس های قبلی کردید که حالا یه پرونده جدید رو می کنی
یکشنبه 16 آذر 1393 - 00:02
razmandeh - استکهلم - سوئد
کشف می‌شه و بایگانی می‌شه !!!!! نباید کشش داد چون امکان داره کشش پاره بشه پرده پایین بیفته و دم خروس از زیر ابا ملّا بیرون بزنه !!!!! ما که عادت کردیم کشش نمیدیم !!!!!
یکشنبه 16 آذر 1393 - 00:09
مترلینگ - منچستر - انگلستان
چدیدن چه کشاف شدن زرت وزورت کشف میکنن تورو خدا ببین کشورهای دیگه چی کشف میکنن ایران چی حاصل این اکتشافات چی میشه ؟فقط میخوان .. ملت رو بسوزونن که ما اینقد خوردیم شما محتاج نون شب هستین
یکشنبه 16 آذر 1393 - 01:42
paksan - آمریکا - آمریکا
سپاه و بنیادهای زیر نظر معاویه زمان + محسنی اژه ای . مفسد فی العرض محسنی اژه ای هستش که هرکسی بخواد این لنگ رو پایین بکشه اعدامش میکنه که رشوه گیرهای مفاسد اقتصادی مشخص نشوند. محسنی اژه ای و بروجردی و سایر نهادهای معاویه زمان مهمترین رشوه گیرهای مه آفرید بودند که با اعدام طرف هیچکدوم یک ریال هم برنگردوندند در حالی که در هر کشوری بود تمام مقامات دولتی و حکومتی رشوه گیرنده رو اعدام میکردن ولی تو ایران با وجود افرادی فاسدی مثل محسنی اژه ای همه رشوه گیرها و فاسدها آزادند و کسی که مجبورش کردند که رشوه بده رو اعدام میکنند
یکشنبه 16 آذر 1393 - 04:42
Realman - ارواین - امریکا
مثل بازیای کامپیوتری کشف میشه ولش میکنن میرن دنبال یه بازیه دیگه
یکشنبه 16 آذر 1393 - 07:18
تیتو تیتو - تهران - ایران
احسنت مدیریت عالی 20 . ماشالا رقم ها در حد اسمونی . اخه من نمیدونم کی مال دنیارو با خودش برده ی چند سالی زندگی میکنی اگه بلایی سرت نیاد این همه پول مردمو میخوای چه کنی اخه وقتی این همه گشنه و بیکار و مستحق هست. وجدانم خوب چیزیه اگه به خدا اعتقاد نداری لا اقل انسان باش .
یکشنبه 16 آذر 1393 - 10:38
hassan5 - تهران - ایران
بعد از اختلاس سه هزار میلیاردی دیگر کف اختلاس سران نظام سه هزار میلیارد خواهد بود..دیگه اختلاس کمتر از سه هزار واسه سران نظام افت داره !!
یکشنبه 16 آذر 1393 - 11:07
kiyanzx1 - استکهلم - سوئد
هر از دم این باغ برى میرسد !! بیخود نیست توى امار هاى جهانى رکورد بدبختهاى پولدار میزنیم !!
یکشنبه 16 آذر 1393 - 11:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.