طرح ایران برای مقابله با «تهدیدات احتمالی از سوی داعش» در عراق

اسماعیل قاآنی

اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی از اجرای «طرح های گسترده» در عراق برای تامین امنیت مراسم روز اربعین و مقابله با «تهدیدات احتمالی گروه داعش» خبر داده است.

معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز در واکنش به گزارشهای منتشر شده درباره عملیات هوایی ایران علیه مواضع گروه «حکومت اسلامی یا داعش»، گفت که ایران همه تلاش خود را برای «زدودن تروریسم» از عراق به‌کار می‌برد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، روز ۱۳ آذر ماه از برگزاری جلسات مشترک بین مسئولان عراقی و ایرانی خبر داد و افزود که امنیت عراق برای برگزاری مراسم اربعین تأمین شده است.

وی تصریح کرد: « طرح‌های بسیار گسترده در عراق برای مقابله با تهدیدات احتمالی داعش در حال اجرا است و به‌امید خدا مشکلی در این زمینه به وجود نمی‌آید.»

شیعیان در گرامیداشت چهلمین روز کشته شدن حسین ابن علی، امام سوم خود، مراسم اربعین، را برگزاری می کنند.

پیش از این علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیش بینی کردهبود که در اربعین امسال، بیش از ۷۰۰ هزار ایرانی به شهر کربلا در عراق سفر کنند.

پیش بینی سفر این تعداد ایرانی به عراق درحالی است که درسال‌های گذشته ، پیش از برگزاری مراسم روز اربعین درعراق، تعدادی از شیعیان که عازم این مراسم بودند، براثر انفجارها کشته شدند. قدرت گرفتن گروه «حکومت اسلامی» یا داعش درعراق نگرانی‌ها از احتمال وقوع حوادث مشابه درسال جاری را افزایش داده است.

گزارش‌ها حاکی است در ماه گذشته نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران به همراه ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه، چند عملیات نظامی رادر غرب کربلا برای پاکسازی مناطق پیرامونی این شهر از حضور گروه «حکومت اسلامی» یا داعش آغاز کرده‌اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران در سوم شهریور گفته بود که حسن روحانی، رییس جمهوری، در اشاره به «امکان سقوط شهرهای کربلا و نجف» گفته‌است که «این شهرها خط قرمز ما است.»

درروزهای گذشته همچنین گزارش‌هایی از عملیات هوایی ایران علیه مواضع گروه «حکومت اسلامی» در عراق و ردیابی یک جنگنده ایرانی در آسمان عراق منتشر شده است.

اندکی پس از انتشار این گزارش‌ها وزارت دفاع آمریکا روز ۱۱ آذر اعلام کرد که ایران در شرق عراق دست به انجام عملیات هوایی علیه مواضع شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» یا داعش، زده است.

مسعود جزایری،معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلحایران،روز ۱۳ آذر در مصاحبه‌ای با شبکه العالم در واکنش به این گزارش‌ها گفت: «جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ چشمداشت و بر حسب وظیفه اسلامی و انسانی و در راستای کمک به دولت و مردم عزیز عراق همه تلاش خود را برای زدودن تروریسم از این کشور اسلامی و همسایه به‌کار می‌برد.»

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز روز ۱۲ آذر بدون تکذیب صریح بمباران مواضع داعش در عراق توسط ایران، خبرهای منتشر شده درباره همکاری ایران با نیروهای نظامی کشورهای دیگر در این زمینه را «نادرست» و «غیر‌دقیق» دانسته بود.

در همان روز جان کری، وزیر خارجه آمریکا، اقدام ایران علیه گروه «حکومت اسلامی» در عراق را امری «مثبت» خواند، اما در همین حال تاکید کرد که ایران و آمریکا هیچ برنامه نظامی مشترکی علیه داعش ندارند.

+23
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.