ممنوعیت استفاده از تلمبه دوچرخه برای عقیم سازی زنان در هند

رسوایی استفاده یک پزشک از تلمبه دوچرخه برای باد کردن شکم زن‌ها در جریان عمل نازا سازی نهایتا به ممنوعیت این عمل منجر شده است.
 
دکتر ماهش چاندرا روت که جمعه گذشته با استفاده از تلمبه دوچرخه ۵۶ زن را عمل کرده، به بی‌بی‌سی گفته است استفاده از تلمبه در این ایالت برای عمل بستن لوله های رحم زنان معمول است.
 
مقام های محلی می‌گویند برای این جراحی باید از دی اکسید کربن استفاده کرد و کاربرد تلمبه خطرناک است.
 
ماه گذشته نیز مرگ ۱۵ زن بعد از عمل جراحی در دو درمانگاه‌ موقت دولتی در یک ایالت دیگر هند، جنجال آفرین شد.
 
علت مرگ ۱۵ زن در ایالت چاتیسگار، داروهای آلوده‌ای اعلام شد که در جریان جراحی‌ها استفاده شده بود.
 
در تلاش برای کنترل انفجار جمعیت در هند، درمانگاه های موقتی برای انجام عمل بستن لوله های رحم زنان ایجاد می شود.

'تلمبه دوچرخه'
 
خشم مردم محلی زمانی برانگیخته شد که گزارش‌هایی مبنی بر استفاده‌ دکتر روت از تلمبه دوچرخه برای باد کردن شکم بیماران زن منتشر شد.
 
در جریان جراحی نازاسازی، شکم بیمار باید پر باد شود تا پزشک برای استفاده از لوازم جراحی فضای کافی در اختیار داشته باشد.
 
مقام‌های دولتی هشدار داده‌اند استفاده از هوای معمولی به جای دی‌اکسید کربن برای متورم کردن شکم بیمار ممکن است به بروز طیفی از مشکلات جسمی منجر شود.
 
آراتی اهوجا، یک مقام ارشد بهداشت ایالت اوریسا می‌گوید از این پس جراحی‌های عقیم‌سازی باید در بیمارستان‌های کاملاً مجهز و با استفاده از تمام امکانات انجام شود.
 
به گفته آقای اهوجا، "پزشکان باید معیارهای پذیرفته‌ شده بین‌‌المللی در رابطه با سلامت و ایمنی را رعایت کنند تا از بروز هرگونه عفونت پیشگیری شود."
 
میشل رابرتز سردبیر اخبار بهداشتی سایت بی‌بی‌سی می‌گوید "عمل عقیم‌سازی زنان با بستن لوله‌های رحم صورت می‌گیرد، این لوله‌ها تخمک‌ها را از تخمدان‌ها به رحم زن منتقل می‌کنند. این عمل می‌تواند با استفاده از گیره، انبرک یا حلقه‌های کوچک انجام شود، خشک کردن و بریدن لوله نیز از دیگر روش‌های توبکتومی است ـ این عمل از لقاح تخمک و اسپرم جلوگیری می‌کند، بنابراین بارداری پیش نمی‌آید."
 
او توضیح می‌دهد که "پس از انجام این عمل تخمک‌ها مانند سابق از تخمدان آزاد می‌شوند اما به جای لقاح دوباره توسط بدن جذب می‌شوند."
 
میشل رابرتز می‌گوید "درصورتی که یک پزشک حرفه‌ای و آموزش دیده کارش را درست انجام دهد، این روش بسیار ساده و موثر خواهد بود اگرچه خالی از خطر هم نیست."
 
به گفته او باید از داروی بیهوشی استفاده شود و این خطر وجود دارد که در جریان جراحی به اندام‌های دیگر بیمار آسیب برسد. بعد از این عمل احتمال خونریزی و عفونت هم وجود دارد. باید توجه داشت که این عمل دائمی و به سختی قابل برگشت است."
'رویداد ناگوار'
 
با این همه دکتر روت گفته صدها بار از تلمبه استفاده کرده است و "هرگز اتفاق ناگوار یا مسئله بغرنجی پیش نیامده است".
 
به گفته او "در شرایطی که دستگاه مورد نیاز برای تزریق دی اکسید کربن در دسترس نیست، تلمبه به گزینه‌ای برای جراحی تبدیل می‌شود."
 
این دستگاه دی اکسید کربن را تحت فشار پایین، وارد شکم می‌کند، تا داخل بدن، فضایی برای جراحی باز شود.
 
این کار معمولا به پزشک امکان می‌دهد تا بخش وسیعی را ببینند.
 
دکتر روت به بی‌بی‌سی می‌گوید: "در نبود دستگاه مورد نیاز برای استفاده از دی اکسید کربن، تلمبه های دوچرخه جایگزین مقرون به صرفه و مناسبی به شمار می‌روند."
 
به گفته او "استفاده از تلمبه های دوچرخه برای تلمبه زدن هوا به داخل شکم، نه فقط در این درمانگاه که در سرتاسر ایالت، یک کار عادی محسوب می‌شود".
 
پزشکان متخصص زنان معتقدند استفاده از تلمبه دوچرخه در طول جراحی مملو از خطر است.
 
دکتر پرادیپ پنگراهی می‌گوید: "به عنوان نمونه، احتمال دارد حباب‌هایی داخل رگ‌ها شکل بگیرند که می‌توانند کشنده باشند. در عین حال استفاده از تلمبه دوچرخه، راهی برای تنظیم پمپاژ هوا به داخل بدن باقی نمی گذارد."
 
براساس گزارش‌ها، بیمارستان دولتی انگول در ایالت اوریسا در ژوئیه امسال به دستگاه مورد نیاز برای استفاده از دی‌اکسید کربن مجهز شده اما هنوز به کار گرفته نشده است.

+65
رأی دهید
-4

نرگسس - بلخ - افغانستان
آیا آقای بهرام مشیری را در جریان گذاشته اند یا نه؟
جمعه 14 آذر 1393 - 21:09
marineboy - لس انجلس - امریکا
این دیگر چه پزشکی است که بدون هیچ وسیله ای در کثیف ترین مکان دست به عمل جراحی میزند! بدون بیهوشی و ضدعفونی و وسایل ابتدایی. یکباره با بیل و کلنگ شخمش میزدید راحتش میکردید.
جمعه 14 آذر 1393 - 22:23
kiyanzx1 - استکهلم - سوئد
منظور نویسنده تلنبه است نه تلمبه !!
یکشنبه 16 آذر 1393 - 11:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.