آغاز فروش گران‌قیمت‌ترین داروی جهان در اروپا

اولین‌ داروی ژن‌درمانی اروپا قرار است با قیمت ۱.۱ میلیون یورو برابر ۱.۴ میلیون دلار در آلمان به فروش برسد، و رکوردی جدید را در زمینه قیمت داروها در جهان به ثبت برساند.

براساس گزارش رویترز، قیمت شگفت‌انگیز داروی گلیبرا،‌ محصول شرکت بیوتکنولوژی یونیکور و شریک تجاری ایتالیایی‌اش کیه‌سی، نشان می‌دهد چگونه یک دارو که بر درمان اختلالات ژنتیکی اثر دارد می‌تواند مدل‌های تجاری دارویی را زیرورو سازد.

دانش ژن‌درمانی پس از 25 سال آزمایش و چندین شکست، سرانجام موفق به تولید دارویی شد که می‌تواند ژن‌های اصلاح‌کننده را وارد سلول‌های ناقص سازد تا نقص آنها برطرف شود، اما پرداخت هزینه این دارو خود معزلی بزرگ محسوب می‌شود.

این داروی جدید برای درمان بیماری ژنتیکی بسیار نادری به‌نام LPLD تولید شده‌است که خون را با چربی لخته می‌کند. این دارو دو سال پیش در اروپا به تایید رسید اما تجاری‌سازی آن به دلیل جمع‌آوری اطلاعات درباره فواید این دارو به تعویق افتاد.

اکنون شرکت کیه‌سی به همراه کمیته مشترک فدرال آلمان درباره قیمت‌گذاری این دارو تصمیم‌گیری کرده‌اند. این شرکت به‌دنبال قیمت 53 هزار یورویی برای هر واحد دارو است. این به آن معنی است که هر بیمار مبتلا به LPLD که برای درمانش به 21 بار تزریق دارو نیاز دارد، باید 1.11 میلیون یورو پول را صرف خرید این دارو سازد. براساس قانون سیستم قیمت‌گذاری دارو در آلمان، این دارو با هفت درصد تخفیف به‌فروش خواهد رسید.

فروش این دارو به گفته سخنگوی شرکت کیه‌سی از نیمه اول سال 2015 میلادی آغاز خواهد‌شد. با وجود تنها 150 تا 200 بیمار مبتلا به این بیماری ژنتیکی در سرتاسر اروپا، تاثیر بودجه درمانی این دارو بر کم خواهد بود اما روند فروش این دارو به عنوان محکی برای داروهای ژن‌درمانی آینده مورد نظر قرار خواهد‌گرفت.

+24
رأی دهید
-7

pedram hosseini - بولونیا - ایتالیا
معضل نه معزل
‌پنجشنبه 13 آذر 1393 - 10:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.