حکم ۲۶ سال زندان به جرم «توهین به مقدسات» برای هنرپیشه پاکستانی

وینا ملک، هنرپیشه و مدل پاکستانی

دادگاه ضدتروریسم پاکستان یک هنرپیشه زن این کشور به نام «وینا مَلِک» را به جرم «توهین به مقدسات اسلام» به ۲۶ سال زندان محکوم کرده‌است.

به نوشته رسانه‌ها، او در یک برنامه تلویزیونی به همراه آوازی مذهبی با مضمون ازدواج دختر پیامبر اسلام رقصیده است و این باعث خشم عده زیادی در پاکستان شده است.

دادگاه نه تنها وینا ملک، بلکه شوهر او اسد بشیر خان، و میر شکیل‌الرحمان، صاحب شبکه تلویزیون «جیو» که این برنامه را پخش کرده را هم به ۲۶ سال زندان محکوم کرده‌است.در فهرست نام محکوم‌شدگان نام «شایسته وحیدی»، مجری این برنامه تلویزیونی، نیز به چشم می‌خورد.

روزنامه انگلیسی‌زبان «ایندیا تودی» می‌نویسد وینا ملک که هم‌اینک پاکستان را ترک کرده و به دبی رفته‌است در واکنش خود را بی‌گناه دانسته و گفته‌است که «به عنوان یک مسلمان من اعتقادی قوی به دین اسلام دارم و من و شوهرم به عنوان مسلمان نهایت احترام را برای پیغمبر علیه السلام و اهل بیت گرامی او و صحابه عزیز قائل هستیم.»

به نوشته این روزنامه وینا ملک و شوهرش هم‌اینک از دادگاه درخواست فرجام کرده‌اند و سازمان عفو بین‌الملل و گروه‌های حقوق بشری نیز از آنها اعلام حمایت کرده‌اند.

به نوشته روزنامه «ایندپندنت» برنامه شبکه تلویزیونی «جیو» که در ماه مه پخش شد موجی از جنجال را در کشور پاکستان ایجاد کرده‌است و این در حالی است که برنامه‌هایی مشابه در گذشته با بی‌تفاوتی عموم یا واکنش عده اندکی مواجه شده بود.


 

وینا ملک در حال تبلیغ فیلم جدیدش «زندگی ۵۰-۵۰» در مومبای هند

به نوشته این روزنامه، در همین حال برخی پا را فراتر نهاده و این ایده را مطرح کرده‌اند که ارتش پاکستان پشت این ماجرا بوده و با ترتیب دادن صحنه یاد شده قصد داشته جنگی مذهبی را علیه این شبکه تلویزیونی به راه بیندازد.

وینا ملک به تازگی در یک مصاحبه با روزنامه انگلیسی‌زبان «گالف نیوز» چاپ دبی در واکنش به حکم زندان خود گفت: «۲۶ سال! دست بردارید. ۲۶ سال یعنی یک عمر... اما من به دادگاه‌های عالی پاکستان اعتماد دارم. وقتی حکم نهایی آنها صادر شود، عدالت در حق من اجرا خواهد شد. هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد.»

در بخشی از حکم قاضی دادگاه شهر گیلگیت در منطقه بَلتِستان در شمال پاکستان آمده‌است: «نظر به اینکه اعمال معاندانه متهمان احساسات مسلمانان کشور را جریحه‌دار کرده و موجب ناراحتی آنها شده، و نیز با توجه به اینکه در مقابله با چنین جرایمی نمی‌توان و نمی‌بایست با اغماض برخورد کرد، حکم دادگاه بر برخورد شدید با چنین گرایش‌هایی است...»

با این همه، این احتمال وجود دارد که خانم ملک به رغم حکم دادگاه روانه زندان نشود، چرا که حکم یادشده توسط دادگاهی در شهر گیلگیت صادر شده و این شهر نیز در حاکمیت مشترک پاکستان و کشمیرِ هند قرار دارد؛ بنابراین، احکام صادره در این منطقه به عنوان بخشی جدا از بقیه کشور پاکستان در دیگر نقاط این کشور لازم‌الاجرا نخواهند بود.

در همین حال خانم ملک - که هم اینک در دبی به سر می‌برد - تصریح کرده که قصد دارد به کشور خود بازگردد: «من همیشه شخصیتی داشته‌ام که به دل مشکلات زده‌ام و در زندگی‌ام فراز و فرودهای بسیاری دیده‌ام و این بار هم مطمئنم که هیچ کار نادرستی انجام نداده‌ام».

+46
رأی دهید
-13

Freedom of the press - تهران - ایران
حالا جاى شکرش باقیست که بینندگان برنامه تو لیست زندانى ها نیستند
‌چهارشنبه 12 آذر 1393 - 21:13
iran e azad - هورتن - نروژ
پاکستان همان مدینه فاضله هست که آرزوی ملا هاست. ۳۰۰ میلیون موجود بی‌فکر و زباله ساز! کثافت از هر گوشه این کشور بالا میره ،اونوقت بهش میگن پاکستان ! این مضحکه‌ترین اسمی هست که واسه این زباله دانی‌ میشد انتخاب کرد!.
‌چهارشنبه 12 آذر 1393 - 22:14
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
هیچ کس بیشتر از مسلمانانِ قشری افراطی و جاهل به پیامبرِ اسلام و مقدسین این مذهب توهین نکرده است، ریشه تمامِ توهین‌ها از رفتار و کردارِ مذهبی‌ یون افراطی قرن اخیر بر میاید، سیاستِ غرب و شرق هدفش را درست نشانه گرفته بود.
‌پنجشنبه 13 آذر 1393 - 00:36
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
اینشتین گفته: ۲ چیز هست که انتها ندارد، ۱- کهکشان‌ها ۲- حماقت انسان ها، ایشان اضافه کرده‌اند: در مورد کهکشان‌ها کاملا مطمئن نیستم!!! خداوندا ۳۵% مخلوقات ۲ پایت را سر به‌نیست بفرما. امین
‌چهارشنبه 12 آذر 1393 - 23:33
raha1984 - هامبورگ - المان
کثیفستان نه پاکستان !!! یک مشت بوگندوی قالانژ که مردم رو زنده زنده به اتش میکشند برای دینی که ۲زار ارزش نداره !!!
‌پنجشنبه 13 آذر 1393 - 08:28
titan - ایران - ایران
iran e azad - هورتن - نروژ. پاکستان ارزوی ملاها نیست وضع فعلی ایران از نظر ازادی از پاکستان خیلی بدتره. و پاکستان با تمام کاستی ها و کمبود هاش از ایران خیلی خیلی جلوتره. نمونه اش به ریاست جمهوری رسیدن شیعه در کشور تمام سنی یا نخست وزیری یک زن یا وزیر امورخارجه شون که یک خانمه (حنا ربانی کهر) پاکستان و هند منطقه تا منطقه حتی شهر به شهر فرهنگها فرق می کنه شمال و جنوب بمبئی و کراچی زمین تا اسمون باهم فرق دارن شمال این شهرها مثا اروپا و انگلستان تمیز و رفتار مردم متشخصه و جنوب همین شهرها مردم کنار خیابون قضای حاجت می کنن تعصبها و نگرشهای افراطی متاسفانه در اون منطقه و فرهنگ رواج داره مثل ماجراهای تجاوز دسته جمعی در هند. دید از بیرون درست نیست مثل دیدی که اکثر خارجی ها به ایران دارند وقتی میان نظرشون فرق می کنه (این نظر مربوط به جامعه و فرهنگ مردمه که تغییر می کنه منظور حکومت سراسر فاسد و رانت خوار نیست)
‌پنجشنبه 13 آذر 1393 - 10:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.