انفجار در برابر اقامتگاه سفیر ایران در یمن تلفاتی برجای گذاشت

محل برخورد خودرو با دیوار محل زندگی سفیر ایران در صنعا

انفجار در برابر اقامتگاه سفیر ایران در یمن تلفاتی برجای گذاشته است.

روز چهارشنبه، ١٢ آذر (٣ دسامبر)، یک خودرو حامل مواد منفجره در برابر اقامتگاه سفیر ایران در صنعا، پایتخت یمن منفجر شد. برخی منابع خبری از کشته شدن یک یا دو نفر در این انفجار خبر داده‌اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی گفت که دست کم یکی از سه مامور محافظ سفارتخانه جان خود را از دست داده است.

در اثر این انفجار، به ساختمان اقامتگاه سفیر آسیب جدی رسیده و شکاف بزرگی در دیوار ساختمان ایجاد شده است.

مشخص نیست که آیا این انفجار نتیجه حمله انتحاری بوده است یا نه و هویت مسئولین این واقعه نیز معلوم نیست.

در ماه سپتامبر سال جاری، شبه نظامیان گروه موسوم به انصار الله، وابسته به اقلیت شیعه حوثی وارد صنعا شدند و بخش‌هایی از شهر را در دست گرفتند. از آن زمان، پایتخت یمن دستخوش ناآرامی و آشوب بوده است. یمن همچنین صحنه فعالیت شبه‌نظامیان وابسته به شبکه القاعده بوده است.

برخی از منابع دولتی یمن، حکومت ایران را به حمایت و کمک به شورشیان حوثی متهم می‌کنند اما مقامات جمهوری اسلامی همواره این اتهام را رد کرده‌اند. با اینهمه، روابط بین دو دولت در چند سال اخیر چندان گرم نبوده است.

در ماه ژوئیه سال گذشته، نور احمد نیکبخت، کارمند ایرانی سفارت جمهوری اسلامی در صنعا ناپدید شد و گفته می‌شود که توسط افراد ناشناس ربوده شده است اما چندی پیش، یک مقام وزارت خارجه ایران مقامات یمنی را به خودداری از تلاش برای رهایی آقای نیکبخت متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی این حادثه را کم اهمیت توصیف کرده و گفته است همه کارکنان ایرانی سفارت سالم هستند و جزئیات این حادثه در حال پیگیری است.

خانم افخم افزوده است که حسین نیک‌نام، سفیر جدید جمهوری اسلامی، حدود یک هفته پیش به صنعا رفته است. سخنگوی وزارت خارجه گفته است "به دلیل شرایط روابط با یمن و مسایل اداری" اعزام سفیر جدید به طول انجامید هر چند ابراز امیدواری کرده که فعالیت آقای نیک‌نام به بهبود روابط دو کشور منجر شود.

سفارت یمن در تهران در حال حاضر توسط کاردار اداره می‌شود.

+25
رأی دهید
-5

perser68 - فلوریدا - آمریکا
چرا ؟ مزدور رژیمه آخوندی اگه کشته میشد میرفت تو بهشت خب!!! پس جنسش انقدر بد بود که خداشم قبولش نکرد! یه چندتا آدم بکشه دفعه بعد حتماً میره بهشت!!!
‌چهارشنبه 12 آذر 1393 - 16:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.