'عملیات اطلاعاتی تیم انگلستان برای میزبانی جام جهانی'

ادعاهای تازه‌ای در مورد فساد در جریان قرعه‌کشی میزبانی جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ مطرح شده است.

کمیته رسانه و فرهنگ مجلس عوام بریتانیا گزارشی حاوی مطالب تازه در این خصوص منتشر کرده که روزنامه ساندی‌تایمز در اختیارش گذاشته است.

منابع ارشدی که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده مدعی‌اند مقامات مرتبط با نامزد شدن انگلستان برای جام جهانی ۲۰۱۸ با عملیاتی اطلاعاتی علیه رقبای خود دست به گردآوری اطلاعات زده‌اند.

اطلاعاتی که ساندی تایمز در اختیار این کمیته قرار داده نشان می‌دهد که چطور مدیران نماینده انگلستان در قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ بانکی اطلاعاتی از شایعات و اطلاعات امنیتی رقبای خود را به کمک شرکت‌های خصوصی و به و یژه سفارتخانه‌های بریتانیا در کشورهای رقیب جمع آوری کرده‌اند.

با این وجود این روزنامه هیچ شاهدی برای مدعای خود ارائه نکرده است. در عوض مطالبی که در اختیار کمیته عوام قرار داده جزییاتی را از چگونگی خرید و فروش رای در آستانه قرعه کشی و رای گیری انجام شده در سال ۲۰۱۰ بیان می‌کند و نیز نشان می‌دهد چگونه مقررات مبهم فیفا برای نامزدی جهت میزبانی مسابقات مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.
"گاز قطر و تابلوی پیکاسوی روسیه"

در ادعایی دیگر آمده ولادیمیر پوتین نقشی جدی در پیروزی کشورش در قرعه کشی داشته است. در این گزارش ادعا شده آقای پوتین حتی از سپ بلا‌تر، رییس فیفا برای موفقیت کشورش استفاده کرده است. در بخشی دیگر ادعا شده تیم روسیه برای موفقیت در نامزدی کشورشان برای کسب حمایت میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا و یکی از رای دهندگان، یک تابلوی نقاشی منسوب به پابلو پیکاسو را به او اهدا کرده‌اند.

ادعاهایی هم درباره تخلفات قطر مطرح شده است و اینکه چگونه صنعت گاز عظیم این کشور، از طریق معاملات تجاری دوجانبه به کسب رای کافی برای میزبانی جام سال ۲۰۲۲ کمک کرده است.

روسیه که میزبان جام جهانی سال ۲۰۱۸ است، در کنار قطر میزبان جام ۲۰۲۲ همواره هرگونه تخلفی را انکار کرده‌اند. یک تحقیق فدراسیون فوتبال نیز، که البته زیرسئوال رفته است، این دو کشور را مبرا از فساد دانسته است.

انجمن فوتبال در بیانیه‌ای گفته است: «این انجمن تایید می‌کند که تیم نامزدی انگلستان برای سال ۲۰۱۸ با گروه‌های مختلفی در سراسر جهان همکاری کرده و ارتباط برقرار کرده است تا بتواند اطلاعاتی کلی و همین طور اطلاعاتی درباره روند قرعه کشی در کشورهای مختلف جهان گردآوری کند».

بر اساس این بیانیه مشاوران رسانه‌ای و شرکت‌های مشاوره در روندی محرمانه به کار گردآوری اطلاعات پرداخته‌اند. این نکته که تیم انگلستان به جمع آوری اطلاعات پرداخته به مایکل گارسیا و تحقیقات دو ساله‌اش درباره فساد داخلی در فیفا برمی گردد که بخشی از روند تحقیقات بوده است.

در این بیانیه آمده است که انجمن فوتبال تمام بندهای اذعان نامه آقای گارسیا را رعایت کرده است. جان ویتینگدیل دبیر کمیته رسانه و فرهنگ مجلس عوام بریتانیا به بخش ورزش بی‌بی سی گفته است می‌خواهد از مدیران ارشد انجمن فوتبال بشنود که آیا چنین بانک اطلاعاتی وجود دارد و در این صورت محتوای آن چیست.

+9
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.