انتقاد رئیس دفتر آیت الله خامنه‌ای از گسترش 'ازدواج سفید' در ایران

محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با انتقاد از افزایش ازدواج سفید (رابطه مشترک بدون ازدواج) در این کشور گفت: "شرم‌آور است یک زن و مرد یا دختر و پسر بدون عقد و ازدواج با هم زندگی کنند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای گلپایگانی با تاکید بر مقابله با افزایش این پدیده اجتماعی گفت: "دیری نمی‌رسد که مردمی که این نوع زندگی را برمی‌گزینند، نسل حلال‌شان از بین می‌رود و حرام‌زاده می‌شوند. حاکم اسلامی باید با شدت با این نوع زندگی مقابله کند."

امیدعلی احمدی، جامعه‌شناس پیشتر درباره تعریف"ازدواج سفید" به خبرگزاری‌های ایران گفته بود: "در این ازدواج که در غرب رایج است و با اصطلاح 'هم‌باشی' نیز شناخته می‌شود، پیوندی به مدت زمان نامعلوم بین دو فرد برقرار می‌شود که فاقد مشروعیت اجتماعی و حقوقی است."

مرتضی طلایی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز چندی پیش گفته بود: "گزارش‌هایی مبنی بر تشکیل زندگی‌های مجردی در شمال شهر تهران داریم که در آن دختر و پسر بدون ازدواج رسمی زیر یک سقف زندگی می‌کنند."

سیاوش شهریور، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در اواسط تابستان گفته بود که برای مقابله با ازدواج سفید طرح "اعتلای خانواده پایدار" در دستور کار دولت قرار گرفته است.

براساس آمار و اطلاعات سازمان ثبت احوال در ۵ ماهه نخست سال جاری ۲۸۸ هزار و ۱۸۳ ازدواج ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۶ درصد کاهش یافته است.

علی اکبر محزون، مدیرکل آمار و اطلاعات ثبت‌احوال کشور بخش عمده‌ای از دلایل کاهش ازدواج را به دلیل ساختار سنی جمعیت عنوان کرده و گفت: "در کشور بیشترین متولدین را در دهه ۶۰ داشته‌ایم که در حال حاضر از سن ازدواج آنها عبور کرده‌ایم.به همین دلیل در سنین دیگر با کاهش ازدواج مواجه شدیم."

+4
رأی دهید
-28

salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
باز خوبه این موضوع رو انکار نکردید !!
دوشنبه 10 آذر 1393 - 00:54
P.irani - سن دیه گو - امریککا
دست. از سرشون بردارید، بزارین تو کشور خودشون باشن و اونطور که میخوان زندگى کنن، بزارین اونجا زندگى کنن نه اینکه در اثر فشارهای شما، به. اسم پناهجو از ایران و از کنار خونواده شون فرار کنن و بیان اینجا به فساد و لجن کشیده بشن برای لباس و کرایه خونه. این جنایت را نکنید ، اونجا گیر شما افتادن، میان اینجا میفتن تو دام کفتارهای پیر به اسم دوست پسر و همخونه ،فقط برای داشتن یه سقف و سرپناه.... بس کنید زورگویی و فشار را
دوشنبه 10 آذر 1393 - 01:08
razmandeh - استکهلم - سوئد
چیه حاجی شیطون ؟؟؟؟ کاسبی آخوندا تعطیل می‌شه صیغه میغه تعطیل حاجی !!!!! شماها که پول نفت دارید هپلی هاپو می‌کنید نگران پول صیغه هستید !!!!!
دوشنبه 10 آذر 1393 - 02:44
بی بالان - کلاچای - ایران
مردک آخوند مفت خور . شما روزی توسط همین مردم بحسابتان رسیده خواهد شد .
دوشنبه 10 آذر 1393 - 06:17
amir-amir - تورنتو - كانادا
جوانان که وضعشان مٽل شما خوب نیست که بتوانند عروسى پر خرج داشته باشند مخصوصا از نوع عروس انگلیسى اش راستى این عروس انگلیسى نوجوان چگونه با آدمى چند برابر سنش ازدواج کرده درسته که شما ٧١ سا لتونه ؟یاد قصه ماتاهارى مى افتم که چه کار ها نمى کرد تا بتواند اخبار دست اول را براى رییس خود گرد آورى کند.
دوشنبه 10 آذر 1393 - 06:31
MehranIrani - تهران - ایران
به نظر منم شرم آوره یه مرد موهاشو با چادر بپوشونه و مانتو تنش کنه (منظور همان عبا و عمامه) اما نمیدونم چرا تو اجازه داری اونجور که مردم دلشون نمیخواد زندگی کنی اما مردم اجازه ندارن اونجور که تو دلت نمیخواد زندگی کنن....دوما مهم خواست قلبی دو نفر برا زندگی هست و به اون رسمیت میده نه اراجیفی که امثال تو به زبون میارن اونم به یه زبونی که اکثرا متوجه نمیشن چی میگین فقط تنها تفاوت بین ازدواج معمولی و ازدواج سفید همون چرت و پرتهایی هست که شماها به زبون میارین....سوما عادت کردین تو همه جا خودتونو جا بدین و دخالت کنین اطمینان دارم زندگی که به دست شماها شروع شه عاقبت خوشی نداره پس بذارین مردم یه زندگی امن رو شروع کنن
دوشنبه 10 آذر 1393 - 06:56
P.irani - سن دیه گو - امریککا
اینجا پر از دخترهای ایرانی هست که بخاطر یه لقمه نون، بخاطر اینکه شب کنار خیابون نخوابن، رفتن و ازدواج سفید را با سیاهپوست ها و یا حتی سفیدپوست های خیلی سطح پایین انتخاب کردن، اینجا محله یی هست به اسم El Cajon که از وحشت نمیشه توش راه رفت، یه دختر مشهدی از روی فقر و تتجاوب و درست بخاطر یه سقف ، با یه مرد سیاهپوست همخونه شده و باردار هم شده از این مرد. این یه جور نسل کشی هست، یه سری جوون ها که بخاطر فشارها معتاد شدن و کاری ندارن کی به کیه،و یه سری هم بعنوان پناهنده أواره و دربدر کشورهای دیگه شدن و به اسم أزادی خوشحالن، درحالیکه نمیدونن بوی تعفن فسادشون در اومده و همه دارن درباره وضعیت اسفناک دخترهای ایرانی در امریکا صحبت میکنن
دوشنبه 10 آذر 1393 - 06:22
fafa316 - تهران - ایران
من که نتونستم بفهمم فقر چطوری باعث اعتیاد میشه.ریشه همه بدبختی ها و بیچارگی خود فرد هست خب همه دوست دارند ماشین مدل بالا خانه شیک داشته باشند تلاش باید کرد اما نباید بیراهه رفت نسل امروزی بدون تردید ضربه تهاجم فرهنگی خورده بنیان خانواده سست شده فاصله طبقاتی زیاد شده فاصله اخلاق و تفکرات هم بیشتر شده است اگر در گذشته سعدی و حافظ و مولانا و ابوعلی سینا و آیت الله مدرس .. داشتیم حالا چی فوتبالیستها و بازیگران و خوانندگان شدند الگوی ما همین میشه دیگه از اینم بدتر هر چه کردیم ایراد از خودماست
دوشنبه 10 آذر 1393 - 11:06
مترلینگ - منچستر - انگلستان
خوب بیان یه پولی بدن این مفت خورها یه انکحت من کحت واجی مجی بخونن بعد برن همینجوری که نمیشه/ولی با ازدواج قهوه ای (صیغه)بد جوری موافقن
دوشنبه 10 آذر 1393 - 18:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.