ولایتی: پس از تایید مذاکرات اتمی توسط رهبر، دیگر نباید مخالفتی باشد

علی اکبر ولایتی،‌رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام،‌ با اشاره به این که علی خامنه ای،‌رهبرجمهوری اسلامی، مذاکرات و ادامه آن و تیم مذاکره کننده هسته ای را تایید کرده، گفته است، دیگر نباید «سخنی» در مخالفت با این مذاکرات گفته شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، علی اکبر ولایتی عصر یکشنبه پس از دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق و در پاسخ به پرسشی در خصوص انتقاد ازمذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ گفته است: رهبر انقلاب گفته اند که از مذاکرات و از ادامه مذاکرات دفاع می کنیم و ما اطلاع داریم که تیم مذاکره کننده کشورمان در چهارچوب ترسیم شده از سوی وی حرکت کردند و مذاکرات و مذاکره کنندگان مورد تایید ایشان هستند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرده است: «ممکن است بعضی بگویند مذاکرات هسته ای فایده ندارد و برخی نیز بگویند این مذاکرات فایده دارد اما همگان باید بدانند که فرمایشات رهبر معظم انقلاب فصل الخطاب است و پس از اینکه ایشان فرمودند ما با مذاکره و ادامه آن موافقیم سخنی در جهت مخالفت با مذاکرات هسته ای نباید گفته شود. »

ایران و گروه ۱+۵ سال گذشته به توافقی «موقت» در ژنو دست یافتند. در ادامه این توافق دو طرف کوشیدند تا در مذاکرات خود به توافقی جامع و نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران دست یابند. در دور اخر این مذاکرات که هفته گذشته برگزار شد دو طرف بر سر تمدید مذاکرات تا هفت ماه دیگر توافق کردند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ، روز پنج‌شنبه، ششم آذر، ضمن اعلام عدم مخالفت خود با تمدید مذاکرات اتمی ایران با کشورهای گروه ۱+۵ و آمادگی ایران برای پذیرش «قرارهای عادلانه و عاقلانه» تاکید کرد که اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد، «آن که بیش از همه ضرر می‌کند آمریکا است، نه ایران».

با طولانی شدن مذاکرات ایران و آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان، گروه ۱+۵، برخی از محافظه کاران در ایران به رغم حمایت علی خامنه ای از این مذاکرات انتقاد کرده اند.

گزارش ها حاکی است که سعید جلیلی٬ نماینده رهبر در شورای عالی امنیت ملی، در یک سخنرانی در بابل درهفته گذشته توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در ژنو را توافقی «ضعیف» دانسته است.

پس از تمدید مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵،‌ محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به مجلس رفت تا به پرسش های نمایندگان در زمینه این مذاکرات پاسخ دهد.

این در حالی بود که برخی از نمایندگان تندرو و نزدیک به جبهه پایداری باردیگر به انتقاد از این مذاکرات پرداختند.

جواد کریمی قدوسی،‌ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در این زمینه گفته است: «گزارش وزیر خارجه به نمایندگان همانند همیشه کلی بود و در آن به محتوای مذاکرات هسته‌ای پرداخته نشد و این جلسه برای نمایندگان مؤثر نبود»

 این نماینده مجلس در خصوص نشست غیرعلنی با حضور محمد جواد ظریف اضافه کرده است: نمایندگان همچنین در مورد اجرای توافق ژنو به صورت گام به گام انتقاداتی را مطرح کردند و وزیر خارجه نیز در مورد آن توضیح داد و به نوعی توجیه کرد و جلسه بطور کل برای نمایندگان جلسه مؤثر نبود و به سوالات، پاسخ‌های لازم داده نشد و دغدغه‌ها بر سر جای خود باقی است.

+20
رأی دهید
-24

arash9812 - تهران - ایران
ایزد منّان نیست و نابود ت کند ولایتی پست فطرت که بخاطر پول و مقام مثل ‌یک آدم احمق طرفداری از خودت احمقتر را میکنی‌
یکشنبه 9 آذر 1393 - 19:22
alborzi - کرج - ایران
همین نشاندهنده وجود شکاف عمیقی درآنانکه خود را ولایتمدار میدانند میباشد . امیدوارم این قضیه به خذف و نابودی تمساح و دار و دسته اش ختم شود .
یکشنبه 9 آذر 1393 - 19:31
kian7 - آنتورپن - بلژیک
مراسم درگذشت یک بنده خدایی یکی از بستگان نزدیک در بلندگو اعلام کرد: به درخواست و وصیت مرحوم کسی در مراسمش لباس سیاه نپوشه! یکی از اون ته داد زد: مرحوم غلط کرد .. ما به احترامش میپوشیم!!! حالا حکایت اینهاست :)
یکشنبه 9 آذر 1393 - 23:36
مترلینگ - منچستر - انگلستان
پس فقط مونده اغا بله رو بگه ؟همه موافقت کردن منتظر ایشون هستن ؟خوب نظر عروس خانم حالا چیه؟ وکیلم؟
دوشنبه 10 آذر 1393 - 01:31
مترلینگ - منچستر - انگلستان
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ، روز پنج‌شنبه، ششم آذر، ضمن اعلام عدم مخالفت خود با تمدید مذاکرات اتمی ایران با کشورهای گروه ۱+۵ و آمادگی ایران برای پذیرش «قرارهای عادلانه و عاقلانه» تاکید کرد که اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد، «آن که بیش از همه ضرر می‌کند آمریکا است، نه ایران». چشم چشم بهش میگم
دوشنبه 10 آذر 1393 - 01:34
paksan - آمریکا - آمریکا
فقط جلیلی این وسط دلقک بی هدف هستش! آخه اگر توافق قوی بود که دیگه همه کارها تموم شده بود و دیگه موضوعی برای چانه زنی وجود نداشت. این مردک جلیلی واقعاً هیچی از سیاست نمی فهمه ببینید چهارسال مملکت رو به فلاکت انداخت هی رفت سخنرانی کرد و برگشت و گفت داریم مقاومت میکنیم ! مقاومت درباره چی؟ آخه مذاکره ربطی به مقاومت نداره ، الان هم دولت و مذاکره کننده ها دارند مقاومت میکنند ولی مذاکره یعنی اینکه بتونی با سیاست گره های مشکل رو به بحث بگذاری و روشها و طرحهای مختلف رو بگی و بشنوی و تغییراتی بدهید که در نهایت هم رضایت شما بدست بیاد هم طرف مقابل . حالا این مذاکره می تونه بین زن و شوهر باشه یا دوکشور. ولی این جلیلی واقعاً باید برگرده به همون شغلش یعنی برگرده به پادگان چون توان درک سیاست و کشورداری رو نداره عین ارباش معاویه زمان و دقیقاً کپی مو قشنگ از احمدی نژاد هستش
دوشنبه 10 آذر 1393 - 01:17
biparva-jan - تهران - ایران
مذاکرات مورد تایید اکثر مردم ایرانه arash . و تنها تند روها و پایداری های فاقد شعور هستند که مخالف این مذاکرات هستند.
دوشنبه 10 آذر 1393 - 02:11
علی چپ دس - رشت - ایران
. آمریکا . چی بگم . آغا . اینم چی بگم . نگم هیچی سنگین ترم
دوشنبه 10 آذر 1393 - 06:19
fafa316 - تهران - ایران
اگر آمریکا بخواد و اسرائیل بزاره بهترین فرصت برای توافق هست برای دنیا خوب خواهد بود چهره 5+1 هم بهتر میشه در غیر اینصورت همه ضرر می کنند
دوشنبه 10 آذر 1393 - 11:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.