لباسی که جهان عرب را تکان داد

هیفا وهبی خواننده لبنانی موسیقی پاپ در برنامه تلویزیونی زنده مسابقه استعدادهای موسیقی عربی حضور یافت


لباسی که یک خواننده زن لبنانی در یک برنامه تلویزیونی پوشیده بود، در شبکه های اجتماعی جهان عرب و به خصوص در میان زنان واکنش های گسترده و تا حدی اعتراضی را برانگیخته است.

اواسط ماه نوامبر هیفا وهبی خواننده لبنانی موسیقی پاپ در برنامه تلویزیونی زنده مسابقه استعدادهای موسیقی عربی، یک لباس بلند سیاه رنگ و چسبان بر تن داشت که دو بخش آن که از بالای کمر شروع می شد و پاهای او را می پوشاند بسیار نازک و بدن نما بود. پس از انتشار دو فیلم کوتاه از این برنامه روی شبکه یوتیوب بیش از دو میلیون نفر آن را تماشا کرده اند.

ماجرا تا اینجا مثل هر داستان خبرساز دیگری است که در مورد برنامه های نمایشی و تلویزیونی دیگر ممکن است اتفاق بیافتد. اما شدت مباحثی که این موضوع در شبکه های اجتماعی به راه انداخت نشان می دهد که بحث در مورد لباس و کلا نحوه پوشش زنان در جهان عرب تا چه حد بحث برانگیز و در عین حال به شدت قطبی شده است.

بسیاری از واکنش ها در شبکه های اجتماعی به خصوص نظرات زنان در کشورهای مصر، اردن و عربستان سعودی از لباس این خواننده به شدت انتقاد آمیز است. صفتی که بیشتر از همه برای توصیف لباس او به کار برده شده "رسوایی" است. یکی از این افراد در شبکه یوتیوب نوشته است: "هنر مرز و محدودیت هایی دارد و هیفا از این خط عبور کرده است."

نظرات در مورد نحوه پوشش و لباس زنان در سطح جهان عرب بسیار متنوع است. مثلا در لبنان پوشیدن دامن کوتاه و یا بیکینی عجیب نیست اما در کشورهای سنتی و مذهبی تر مثل عربستان سعودی زنان تمام بدن و حتی صورت خود را با عبا و روبنده های سیاه می پوشانند. اما حتی در این جوامع سنتی زنان در محیط خانه و یا جمع های زنانه مدلهای لباس و آرایش ستاره های فیلم و موسیقی را تقلید می کنند.

هیفا وهبی قبلا نیز با لباس های خود جنجال به پا کرده است. یک زن مصری در شبکه توییتر نوشته است: "درست است که ما به نحوه لباس پوشیدن شرم آور او عادت کرده ایم، ولی نه دیگر تا این حد. این لباس او برای بینندگان یک شوک بود."

ولی همه کسانی که در این بحث شرکت کرده اند معتقد نیستند که لباس هیفا وهبی نامناسب و یا زننده بود. یک زن دیگر در یوتیوب نوشته است: "همه باید به نحوه لباس پوشیدن او عادت کرده باشند و علاوه بر این هر کسی آزاد است هر طور که می خواهد لباس بپوشد".

یک نفر دیگر هم در دفاع از این خواننده لبنانی نوشته است: "او نه اولین و نه آخرین کسی است که لباس بدن نما می پوشد و البته با آن لباس بسیار زیبا و جذاب بود."

دانا خیرالله که در لبنان بلاگی در مورد مد و شیوه زندگی منتشر می کند، معتقد است که دلیل اصلی سرو صدایی که به خاطر لباس این خواننده به پا شده یک تضاد و چالش دائمی در فرهنگ جهان عرب است. او می نویسد: "برخی فکر می کنند اگر زنی به این شکل لباس بپوشد فرهنگ ما اعراب را بد جلوه خواهد داد. اما چنین نظری دو رویی است. من دختران عربی را می بینم که در دیسکوها بسیار تحریک آمیز تر از این لباس می پوشند ولی کسی واکنشی نشان نمی دهد چون جلوی دوربین نیستند و در جایی منعکس نمی شود."

او در ادامه یادداشت خود می افزاید: "علاوه بر این باید به خاطر داشت که در این ماجرا یک عنصر مخصوص شبکه های اجتماعی هم دخالت دارد که آزار و تحقیر ستاره هاست."

هیفا وهبی در یک سوی این بحث و یا جدال فرهنگی در جهان عرب قرار دارد و گروه تندروی دولت اسلامی (داعش) نیز نماینده قطب متضاد است. برخی از اظهار نظرها به این تضاد شدید که جهان عرب امروزه با آن مواجه است اشاره کرده اند.

مردی در اظهار نظر خود در شبکه فیسبوک نوشته است: "این قبیل ستاره های زن عرب باید با گروه دولت اسلامی روبرو شوند."

کاربر دیگری با انتشار عکس یک مرد ریشو که تلفن موبایلی در دست دارد و با زیر نویس "الو .... گروه دولت اسلامی!!" به شوخی سعی کرده نشان دهد که ظاهرا این فرد در مورد لباس هیفا وهبی دارد به گروه داعش گزارش می دهد.

برخی از اظهارنظرها شباهت لباس این خواننده لبنانی را با عکس های یک هفته قبل کیم کارداشیان مقایسه کرده اند. عکس باسن این ستاره آمریکایی با هشتگ اینترنت را بشکنید توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرد.

یک زن اردنی در همین رابطه در شبکه توییتر نوشته است: "در مقایسه با تلاش کیم کارداشیان برای درهم شکستن اینترنت، به نظر من لباس بدن نمای هیفا وهبی بسیار باحیا بود."

شبکه تلویزیونی مصری سی بی سی که برنامه مسابقه استعدادهای موسیقی عربی را پخش می کند به خاطر ظاهر شدن هیفا وهبی در این برنامه با انتشار بیانیه ای عذرخواهی کرده است. خود خانم وهبی نحوه نورپردازی صحنه را مقصر دانسته و در توییت خود نوشته که لباس او در اصل بسیار پوشیده تر است "و از ظاهر لباسش تحت تاثیر نور شدید صحنه بسیار تعجب کرده است."

+105
رأی دهید
-24

raha1984 - هامبورگ - المان
صورتش از بس که عمل کرده شده مثل پلاستیک !! مصنوعی و غیر طبیعی !!!
یکشنبه 9 آذر 1393 - 19:01
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
خوب خانم وهبی سبیل بذاره، ریش بذاره، شپش بذاره تنش هم بوی گند بده ، چادر سرش کنه ، دیگه بهش بند نمی‌کنن، مگه چیش از فاطمه کماندوهای حکومت جهل و جنایت ملاها بیشتره؟ فاطی کماندو هارو هم شوهر‌هاشون ازشون راضین و هم سالی‌ ۸- ۹ تا شکم میترکن تا امت اسلامی رشد کنه، چه حرفا
یکشنبه 9 آذر 1393 - 18:36
perser68 - فلوریدا - آمریکا
تکان داد یعنی چه؟ دو برداشت میشه داشت! به همین خاطر شاید بیشتر اعتراضه فاطی کماندو های عربو به دنبال داشت ;-)
یکشنبه 9 آذر 1393 - 18:28
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
این جهان عرب هم فقط با همین چیزا تکون میخوره! کشته شدن بچه های بی گناه سوریه و عراق که تکونشون نمیده فقط پای س ک س که درمیون باشه سر غیرت میان و تکون میخورن!
یکشنبه 9 آذر 1393 - 19:28
marineboy - لس انجلس - امریکا
فعلا که مردهای عرب از این خواننده خوششان میاید. زنان عرب هم بجای حسادت کور زنانه به سر و ریختشان برسند و لباس مرتب بپوشند نه اینکه به اسم مذهب عین کلفتها بگردند.
یکشنبه 9 آذر 1393 - 19:39
danial nabi - استكهلم - سوئد
عرب‌ها با این همه ویرانی و تجاوز و بکش و ببر و قتل عام و زنده به گور و داعش و .. تکون نخورد، حالا لباس این خانوم شده تکون دهنده عرب‌های جاهل، آدم شاخ در می‌آ‌‌ره اسم این جماعت را انسان گذاشت.
یکشنبه 9 آذر 1393 - 20:51
آقا فدای من - لندن - انگلستان
لباسی که پایین تنه مردان جهان عرب را تکان داد
یکشنبه 9 آذر 1393 - 21:00
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
خوشبختانه دست اسید پاش‌های حزب‌ا‌لله لبنان به ایشان نرسیده
دوشنبه 10 آذر 1393 - 02:45
Afshin London - لندن - انگلستان
این لباس منم تکون داد دیگه چه برسه به جهان عرب!! هنوزم دارم تکون میخورم
دوشنبه 10 آذر 1393 - 04:55
moon cake - کوالالامپور - مالزی
من که خیلی از لباسش خوشم اومد
دوشنبه 10 آذر 1393 - 05:45
marineboy - لس انجلس - امریکا
آری درست است کاش این خاله زنکها بجای تکان خوردن بخاطر یک خواننده، به جنایات وحشیانه داعش در منطقه و سر بریدن زن و کودک و مرد و پیر و جوان اعتراض میکردند.
دوشنبه 10 آذر 1393 - 08:14
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
هر چی‌ پوله ایرانه‌‌ بریزین تو حلقشون..ببینین اونها چطوری زندگی‌ می‌کنن با پول ایران و تو کشوره خودمون چطور
دوشنبه 10 آذر 1393 - 08:43
گذشته میرزا - ایران - ایران
یعنی مشکل جهان عرب فقط لباس هیفا است؟
دوشنبه 10 آذر 1393 - 09:56
Ghooloo - آبادان - ایران
بعضی اژ این تکانها برای جهان عرب و اسلام بسیار هم خوب است و در اثر این تکانها شاید به مرور زمان تکامل عقلی و اجتماعی بیشتر پیدا کنند و اینکه هر که در پوشیدن و انتخاب لباس خود آزاد است و شما به جای ایراد گرفتن از لباس پوشیدن دیگران سطح شعور و جنبه خودت را بالا ببر خواهر و برادر مسلمان عقب مانده از دنیا امروز!
دوشنبه 10 آذر 1393 - 21:42
سرسره - اهواز - ایران
جهان عذب وکلا جهان اسلام از کشته شدن ودربدرشدن زنان وکودکانشان وتحقیر وتجاوز نسبت به اونها تکون نمیخوره فقط مسائلی که به پایین تنه مربوط میشه براشون اهمیت حیاتی داره
دوشنبه 10 آذر 1393 - 22:33
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
آخ که داغ لبنان کشت ما را
‌سه شنبه 11 آذر 1393 - 02:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.