تصاویر شگفت آور ناسا از سیاهچاله‌های فضایی

چیزهایی عظیم‌تر از خرید در «جمعه سیاه» هم هست؛ مثلا فضای بی‌انتها و سیاهچاله‌هایش!

این را سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا (ناسا)، یک روز پس از «جمعه سیاه» در آمریکا می‌گوید. ناسا برای اثبات این حرفش و همچنین با هدف افزایش آگاهی‌ها درباره سیاهچاله‌ها، تصاویری شگفت‌آور از این پدیده‌های فضایی منتشر کرده است.

«جمعه سیاه»  یک روز پس از تعطیلی روز «شکر گزاری» یا «Thanksgiving» است که فروشگاه ها در آمریکا اجناس خود را با قیمت های ارزانتر به فروش می رسانند . بهمین خاطر عصر پنجشنبه صف های طولانی در مقابل فروشگاه بزرگ زنجیره ای در آمریکا تشکیل می شود.

سیاهچاله‌ها، ناحیه‌هایی در فضا هستند که قدرت کشش در آنها آنقدر زیاد است که حتی نور نیز از بلعیده شدن در امان نیست. این توان فوق‌العاده جاذبه به علت فشرده شدن حجم عظیمی از ماده در فضای اندکی متراکم می‌شود. چنین عاملی می‌تواند ناشی از مرگ یک ستاره باشد.

در یکی از توییت های ناسا  به همراه این تصاویر آمده است: مردم برای خرید «جمعه سیاه» را دارند، اما در ناسا دانشمندان شاید چیز بهتری داشته باشند: جمعه سیاهچاله ها

+37
رأی دهید
-0

جنگنده - تهران - ایران
متاسفانه اکثریت بشر، اینهمه عظمت را با چشمان خود میبینند و باز به کفر خود بیشتر ادامه میدهد.
یکشنبه 9 آذر 1393 - 12:39
adamat - خارکف - اکراین
کانال دیسکاوری، چند سال پیش برنامه‌ ای داشت راجع به سیاهچاله های فضایی. آنجا گفته شد، که ستاره‌ ها هم عمر دارند و روزی می‌میرند. مرگ یک ستاره، با انفجار آن همراه است. اما از آنجا که در کهکشان خلا هست و فشار انفجار نمیتواند به بیرون وارد شود، این نیرو بر خود ستاره وارد میشود. در نتیجه، از جهت حجم، یک کره ی بزرگ جغرافیایی، تبدیل به یک پرتقال میشود، اما وزنش همان وزن ستاره است!. بنابراین در مختصاتی که فضا قرار دارد، به پایین می‌‌افتد. همانند اینکه دو نفر یک پارچه را با فاصله از زمین، بین خودشان با دست بگیرند، سپس یک گوی کوچک اما سنگین فلزی را، بر روی آن قرار دهند. آنوقت این گوی، به پایین می‌‌افتد، و به اندازه ی شکل ظاهری خود، در بالای سرش، تونل یا همان سیاهچاله ایجاد میشود. ... این فضای خالی‌ استوانه‌ای در بالای آن گوی یا همان ستاره‌ای که کوچک شده اما وزن سنگین قبلی ا‌ش را داراست، حال قدرت ربایش شدیدی پیدا می‌کند. تا اندازه‌ای که نور را نیز به کام خود می‌کشد. خودش هر چقدر بخاطر ربایش سنگها و اجسام فضایی، بزرگ تر شود، تونل بالای سرش هم بزرگتر میشود.
یکشنبه 9 آذر 1393 - 12:49
alborzi - کرج - ایران
بنظر واقعی نمیان زاویه شون خیلی هنریه ! انگار کار یه نقاش باشه .
یکشنبه 9 آذر 1393 - 14:09
biparva-jan - تهران - ایران
جالب بود adamat
یکشنبه 9 آذر 1393 - 15:28
aram.01 - کردستان - ایران
فکر کنم اگر سیاره زمین توی یکی از این سیاهچاله ها بیوفته ، مسلمانها میگن قیامت شده.
یکشنبه 9 آذر 1393 - 18:17
adamat - خارکف - اکراین
biparva-jan - تهران - ایران / هموطن گرامی با درود. از توجه شما ممنونم. ... همیشه برایم این پرسش مطرح بوده، که در کهکشانی که همراه با سنگهای فضایی، سیاهچاله‌ها و ... هست، چه صدایی حاکم است؟. ... شاید سکوتی باشد پر از فرکانسهای صوتی. درست همانند رنگ سیاه، که تمام رنگهای دیگر را در خود دارد، و بالاتر از آن، چیزی وجود ندارد. ... سلامت باشید.
یکشنبه 9 آذر 1393 - 20:07
nasl sokhta - لندن - انگلیس
کاشکی‌ میشد همه این آخوندا را جمع کنی‌ و بندازی تو این سیاچاله ها
دوشنبه 10 آذر 1393 - 01:45
Afshin London - لندن - انگلستان
جنگنده - تهران - ایران- ایکاش یک کم آگاهی داشتید و میتونستید کمی از این معمای هستی را توضیح دهید تا اینکه به فکر کفار باشید. اکثریت بشر دین و ایمانشون را برای خودشون نگه میدارند و مطالعه میکنند تحقیق میکنند و از حس کنجکاویشون برای تعریف و درک جهان هستی استفاده میکنند و از هر چیز جدیدی که یاد میگیرند لذت میبرند
دوشنبه 10 آذر 1393 - 03:27
Afshin London - لندن - انگلستان
nasl sokhta - لندن - انگلیس- البته جای آخوندا در چاه فاضلابه و نباید سیاهچاله ها را آلوده کرد
دوشنبه 10 آذر 1393 - 03:34
Afshin London - لندن - انگلستان
adamat - خارکف - اکراین- به چیز جالبی اشاره کردید. منهم خیلی دوست داشتم صداهایی که در فضا هستند گوش بدهم برای همین بارها به صدایی که رزتا از دنباله دار فرستاده بود گوش دادم. در عصر فوق العاده ای زندگی میکنیم
دوشنبه 10 آذر 1393 - 03:43
adamat - خارکف - اکراین
Afshin London - لندن - انگلستان / هموطن گرامی با درود. ممنونم از توجه شما و همچنین نکته‌ ای که اشاره داشتید. / خدمت شما بگم که، در پاییز سال ۷۷ یا ۷۸ بود که هنوز ایران زندگی‌ می‌کردم و یک شب در رادیو گفته شد که هفته ی آینده، شهاب سنگهای زیادی به جو زمین برخورد میکنند و در آسمان شب ایران هم، این رویداد فضایی کاملا مشخص خواهد بود. ... الان که دارم مینویسم، باز هم حال عجیبی‌ پیدا کردم، چرا که در شب موعود، به پشت بام خانه رفتم، و نزدیک به ۳۰-۴۰ دقیقه، آسمان شب، تصویری بود باور نکردنی از برخورد شهاب سنگ ها. یعنی هر ۲-۳ دقیقهِ یکبار، یک شهاب سنگ که از دید ما، به اندازه ی توپ فوتبال در آسمان بود، همانند یک گلوله ی آتشین به جو زمین برخورد میکرد، سپس رد قرمز رنگ و آتشینش، ۲-۳ ثانیه در هوا کشیده میشد، تا آن سنگ، در اصل بطور کامل بسوزد و در جو محو شود. ... / سلامت باشید.
دوشنبه 10 آذر 1393 - 19:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.